Afryka, to kontynent pełen zagadek. Nie tylko północna część kontynentu obfituje w pozostałości po dawnych cywilizacjach. Okazuje się, że na południu Czarnego Lądu pozostaje do zbadania wiele kamiennych struktur o niewyjaśnionej historii. Wielkie Zimbabwe, to zespół budowli zbudowanych na planie okręgu, wzniesionych z granitowych kamieni w kształcie cegiełek lub kostek. Cały kompleks robi duże wrażenie i przedstawia budowniczych, jako mistrzów w swojej dziedzinie.
Konstrukcje powstały przy użyciu metody zwanej murowaniem na sucho, która wymaga wysokiego poziomu wiedzy murarskiej. Struktura wewnętrzna zawiera wiele przejść i obudów. Obejmuje ok 720 ha południowo-wschodniej części kraju Zimbabwe. Choć może się wydawać, że struktura została nazwana na cześć kraju, w rzeczywistości jest na odwrót.
Szacuje się, że budowa trwała ponad 300 lat, a kompleksy zamieszkiwała cywilizacja licząca do 18 000 osób. Wielkie Zimbabwe została wykorzystana, jako polityczna siedziba władzy, służąc jako pałac dla monarchy Zimbabwe. Nie wiadomo, kto zbudował Wielkie Zimbabwe, ale istnieje kilka grup, które mogły być w to zaangażowane, w tym lud Bantu z plemienia Gokomere, przodkowie południowoafrykańskiej grupy etnicznej znanej jako Lemba lub Venda, lub ludzie znani jako Karanga.
Wielkie Zimbabwe zostało ostatecznie opuszczone, a jego części popadły w ruinę. Jednak wiele budowli stoi do dziś, a miejsce to zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookie. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach Twojej przeglądarki.