CDA nie limituje przepustowości oraz transferu danych.
W godzinach wieczornych może zdarzyć się jednak, iż ilość użytkowników przekracza możliwości naszych serwerów wideo. Wówczas odbiór może być zakłócony, a plik wideo może ładować się dłużej niż zwykle.
W opcji CDA Premium gwarantujemy, iż przepustowości i transferu nie braknie dla żadnego użytkownika. Zarejestruj swoje konto premium już teraz!
Rok 2023 jest kolejną okazją do świętowania. Otóż dziesięć lat temu, znaczy się w 2013 roku, otrzymałem jako członek Polskiego Towarzystwa Botanicznego branżowy medal im. Bolesława Hryniewieckiego za popularyzację botaniki. To znakomity powód, aby zgodnie z zapowiedzią na zakończenie cyklu Sto filmów na stulecie Polskiego Towarzystwa Botanicznego kontynuować filmową misję edukacyjną. Szlachectwo zobowiązuje. Na zakończenie wspomnę, że sto lat temu ukazał się pierwszy numer branżowego czasopisma Acta Societatis Botanicorum Poloniae. A poza tym wchodzimy w sto pierwszy rok działalności.
W czwartym epizodzie poznamy berberys Julianny Berberis julianae z rodziny berberysowatych Berberidaceae. Na tle kwitnącego okazu uprawianego w Chrzanowie w ogrodzie przy Domu Urbańczyka wspomnę, że jest to krzew obcego pochodzenia. Jest on rodzimy dla flory środkowych Chin. Tutaj uprawiam go od grudnia 1984 roku. Sadzonkę otrzymałem z Ogrodu Botanicznego w Poznaniu. Na tle tego okazu wspomnę, że jest to gatunek ozdobny głównie ze względu na zimozielone liście. Żółte kwiaty pojawiające się przez jakiś czas wiosną to swoista wartość dodana.
W naszych warunkach krzew zawiązuje owoce, które z jakichś powodów utrzymują się przez całą zimę. Jest podaż, nie ma popytu wśród lokalnego ptactwa. W takim stanie obserwowałem go w okolicy rynku w Mysłowicach Kosztowach. Owoce są wydłużone i sino owoszczone. Jak są owoce, to są jeszcze nasiona, które po opadnięciu na glebę dają siewki. To zjawisko zaobserwowałem w Chrzanowie, ale zanim zdążyłem zabrać kilka z nich, zostały starannie wyplewione i wyrzucone. Na szczęście gatunek ten pojawia się w ofercie wielu szkółek, zatem wejście w jego posiadanie nie jest trudne.
Na zakończenie na tle krzewu z Chrzanowa proponuję taką mantrę. Pogląd ten wyraził Władysław Szafer we wstępie do drugiego wydania przewodnika Drzewa i krzewy, który ukazał się w 1957 roku nakładem Państwowych Zakładów Wydawnictw Szkolnych. Znajomość krajowych drzew i krzewów powinna być tak powszechna, jak elementarnych wiadomości z historii, literatury polskiej czy życia gospodarczego. Poznaliście drugi krzew a jak tam z pozostałymi dziedzinami wiedzy, po kolejnych od tamtego czasu reformach edukacji.
Piotr Grzegorzek
Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl #botanical_hikes
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookie. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach Twojej przeglądarki.