Potrzebujesz szybszego ładowania wideo?
Załóż konto CDA Premium i nie trać czasu na wczytywanie.
Aktywuj teraz! Aktywuj konto premium Dlaczego widzę ten komunikat?

CDA nie limituje przepustowości oraz transferu danych.
W godzinach wieczornych może zdarzyć się jednak, iż ilość użytkowników przekracza możliwości naszych serwerów wideo. Wówczas odbiór może być zakłócony, a plik wideo może ładować się dłużej niż zwykle.

W opcji CDA Premium gwarantujemy, iż przepustowości i transferu nie braknie dla żadnego użytkownika. Zarejestruj swoje konto premium już teraz!

Następne wideo
anuluj
Odblokuj dostęp do 17514 filmów i seriali premium od oficjalnych dystrybutorów!
Oglądaj legalnie i w najlepszej jakości.
Włącz dostęp
avatar
Dodał: dlaCiebietv
Konto zweryfikowane
Opublikowano: 2023-01-05

Ostatnie pożegnanie Bogusława Wincentego Pyki odbyło się dzisiaj 5 stycznia o godzinie 12:00 na Cmentarzu Komunalnym na Wilkoszynie w Jaworznie.

Początek 2023 roku rozpoczął się od bardzo smutnej wiadomości. W wieku 92 lat zmarł Bogusław Wincenty Pyka więzień polityczny osadzony w Centralnym Więzieniu dla Młodocianych w Jaworznie, członek Związku Młodocianych Więźniów Politycznych lat 1944-1956 Jaworzniacy, przez wiele lat aktywnie zabiegający o upamiętnienie historii Obozu dwóch totalitaryzmów.

Pana Bogusława wspomina muzealnik Adrian Rams:

Bogusław Wincenty Pyka ps. Bogdan urodził się 20 maja 1930 roku w Kołomyi. Za przynależność do młodzieżowej organizacji niepodległościowej pn. Polska Tajna Armia Wyzwoleńczo-Demokratyczna, działającej w Liceum im. Mickiewicza w Katowicach, został aresztowany 18 września 1948 roku przez Wojewódzki Urząd Bezpieczeństwa. W styczniu 1949 roku został skazany przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Katowicach na 6 lat więzienia. Był przetrzymywany we Wronkach, Potulicach, a od czerwca 1951 r. w Centralnym Więzieniu dla Młodocianych Więźniów Politycznych w Jaworznie. Pracował tu jako elektryk. W wyniku amnestii został uwolniony 20 czerwca 1953 roku.

W 1990 roku Bogusław Pyka został współzałożycielem Oddziału Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego w Katowicach. W kolejnych latach był aktywnym członkiem zarządu tego oddziału oraz członkiem zarządu głównego Związku. W 1991 roku zorganizował w Jaworznie Oddział Związku Młodocianych Więźniów Politycznych lat 1944 1956 Jaworzniacy, którym przez wiele lat osobiście kierował.

Nawiązał dobrą i pożyteczną dla związku współpracę z władzami samorządowymi Miasta Jaworzna, Szkołą Podstawową nr 5, Muzeum Miasta Jaworzna, Młodzieżowym Domem Kultury i proboszczem Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Osiedlu Stałym. W wyniku starań Zarządu Oddziału, na terenie byłego obozu postawiono pomnik upamiętniający młodocianych więźniów, w kościele wybudowano kaplicę, w szkole powstała izba pamięci, a dom kultury nazwano imieniem Jaworzniaków. Pięciokrotnie w Jaworznie odbyły się organizowane przez Związek coroczne zloty byłych więźniów.

W trakcie swojej aktywnej działalności, Bogdan Pyka uczestniczył także przez wiele lat w redagowaniu i kolportażu pisma Jaworzniacy. Brał udział w spotkaniach z przedstawicielami mediów, z młodzieżą szkolną i harcerzami. Był pasjonatem wynalazków i nowoczesnych rozwiązań, szczególnie z wykorzystaniem prądu elektrycznego.

Za działalność niepodległościową odznaczony został: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Stulecia Odzyskania Niepodległości, Medalem Pro Memoria, Medalem Pro Patria oraz innymi odznaczeniami resortowymi i związkowymi.

Bogusław Wincenty Pyka zmarł 31 grudnia 2022 roku. Ostatnie pożegnanie odbyło się w czwartek 5 stycznia o godzinie 12:00 na Cmentarzu Komunalnym na Wilkoszynie w Jaworznie. 


Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl

pokaż cały opis
0 / 5 Oceny: 0
Włącz dostęp do 17514 znakomitych filmów i seriali
w mniej niż 2 minuty! Nowe, wygodne metody aktywacji.
Komentarze do: Ostatnie pożegnanie Bogusława Wincentego Pyki
Autoodtwarzanie następnego wideo
on
off

Logowanie