CDA nie limituje przepustowości oraz transferu danych.
W godzinach wieczornych może zdarzyć się jednak, iż ilość użytkowników przekracza możliwości naszych serwerów wideo. Wówczas odbiór może być zakłócony, a plik wideo może ładować się dłużej niż zwykle.
W opcji CDA Premium gwarantujemy, iż przepustowości i transferu nie braknie dla żadnego użytkownika. Zarejestruj swoje konto premium już teraz!
Rok 2022 jest między innymi Rokiem Botaniki. Mija bowiem 100 lat od założenia Polskiego Towarzystwa Botanicznego. Będąc jego członkiem, pozwolę sobie w tym roku przybliżyć więcej gatunków takich naszych zielonych sąsiadów.
W dziewięćdziesiątym drugim epizodzie poznamy kokornak powojnikowy- Aristolochia clematidis z rodziny kokornakowatych Aristolochiaceae. Bohatera tego filmu znam jedynie z Miejskiego Ogrodu Botanicznego w Zabrzu. Tamże w pewnym stopniu wymknął się spod kontroli i wyrasta poza klombami lub stanowi domieszkę wśród innych, będących tamże głównym nasadzeniem.
To bylina z południa Europy i Azji Mniejszej. W Polsce dziczeje. Póki co ma małą liczbę stanowisk, ale w ostatnich dziesięcioleciach obserwuje się ich wzrost. Wzrasta także liczba osobników na stanowiskach. Zimuje pod postacią pączków na poziomie gruntu. Znaczy się, jest hemikryptofitem. Kwitnie w maju i czerwcu.
Ma także spore znaczenie lecznicze. Przede wszystkim rozszerza naczynia krwionośne, obniżając tym samym ciśnienie krwi. Medycyna ludowa stosowała go wewnętrznie przy obrzękach, malarii. Do tego dochodzi działanie przeciwkaszlowe, tonizujące, uspokajające. Wspomina się również o leczeniu gruźlicy płuc, podagry, szkorbutu. Przy zastosowaniu wewnętrznym przeciwwskazaniem jest ciąża. Zewnętrznie pomagał przy alergii i wielu chorobach skórnych. Można powiedzieć o nim do rany, przyłóż.
I na zakończenie tradycyjna mantra. Co do reszty szukajcie, a znajdziecie. W gruncie rzeczy najważniejsze jest wiedzieć, jak ta roślina wygląda, bo nigdy nie wiadomo kiedy taka wiedza może się przydać.
Piotr Grzegorzek
Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl #rokbotaniki
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookie. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach Twojej przeglądarki.