Potrzebujesz szybszego ładowania wideo?
Załóż konto CDA Premium i nie trać czasu na wczytywanie.
Aktywuj teraz! Aktywuj konto premium Dlaczego widzę ten komunikat?

CDA nie limituje przepustowości oraz transferu danych.
W godzinach wieczornych może zdarzyć się jednak, iż ilość użytkowników przekracza możliwości naszych serwerów wideo. Wówczas odbiór może być zakłócony, a plik wideo może ładować się dłużej niż zwykle.

W opcji CDA Premium gwarantujemy, iż przepustowości i transferu nie braknie dla żadnego użytkownika. Zarejestruj swoje konto premium już teraz!

Następne wideo
anuluj
Odblokuj dostęp do 15177 filmów i seriali premium od oficjalnych dystrybutorów!
Oglądaj legalnie i w najlepszej jakości.
Włącz dostęp
avatar
Dodał: dlaCiebietv
Konto zweryfikowane
Opublikowano: 2022-11-15

Rok 2022 jest między innymi Rokiem Botaniki. Mija bowiem 100 lat od założenia Polskiego Towarzystwa Botanicznego. Będąc jego członkiem, pozwolę sobie w tym roku przybliżyć więcej gatunków takich naszych zielonych sąsiadów. Proponując pewną odmianę, zwrócę uwagę na grzyby.

W osiemdziesiątym szóstym epizodzie poznamy świecznicę rozgałęzioną Artomyces pyxidatus. Na tle okazów spotkanych w 2021 roku Jaworznie na terenie lasu Niedzieliska II opowiem co nieco o jej taksonomii. Druga powszechna naukowa nazwa gatunku to Clavicorona pyxidata. Druga polska nazwa to świecznik rozgałęziony. Poza tym były takie naukowe nazwy: Clavaria coronata, Clavaria pyxidata, Clavicorona coronata, Merisma pyxidatum. Obecnie nasza bohaterka jest włączana do rodziny Auriscalpiaceae szyszkogłówkowate.

Na tle okazów wdzianych w 2022 roku w lesie na południe od Brzęczkowic wspomnę, że jest to gatunek rzadki. Na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski ma status gatunku narażonego na wymarcie. Osobiście spotkaliśmy się tylko sześć razy. Poza wymienionymi lokalizacjami widzieliśmy się przedtem cztery razy. Było to w 2009 roku na granicy Cezarówki Dolnej i Balina, w 2014 roku nad Boliną Południową w Mysłowicach, w 2017 roku w Karniowicach k. Trzebini, w 2019 roku w Woli Radziszowskiej k. Skawiny. Każdorazowo były to lasy w jakiś sposób zdegradowane gospodarką leśną.

Nasza bohaterka ma bardzo charakterystyczny wygląd. Uwielbia drewno liściaste, przede wszystkim topolowe. Jest niejadalna. Póki, co jako saprobiont jest jednym z małych trybików w cyklu krążenia pierwiastków w przyrodzie.

Dlatego szanujmy wszystkie grzyby, ponieważ nigdy nie wiadomo do czego jeszcze mogą nam się przydać. I jeszcze jedno zaskoczenie. Otóż najrzadziej spotykanym kształtem grzyba na świecie jest kapelusik fikuśny tudzież nóżka zgrabnie toczona.

Piotr Grzegorzek

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl #rokbotaniki

pokaż cały opis
0 / 5 Oceny: 0
Włącz dostęp do 15177 znakomitych filmów i seriali
w mniej niż 2 minuty! Nowe, wygodne metody aktywacji.
Komentarze do: Świecznica rozgałęziona
Autoodtwarzanie następnego wideo
on
off

Logowanie