Potrzebujesz szybszego ładowania wideo?
Załóż konto CDA Premium i nie trać czasu na wczytywanie.
Aktywuj teraz! Aktywuj konto premium Dlaczego widzę ten komunikat?

CDA nie limituje przepustowości oraz transferu danych.
W godzinach wieczornych może zdarzyć się jednak, iż ilość użytkowników przekracza możliwości naszych serwerów wideo. Wówczas odbiór może być zakłócony, a plik wideo może ładować się dłużej niż zwykle.

W opcji CDA Premium gwarantujemy, iż przepustowości i transferu nie braknie dla żadnego użytkownika. Zarejestruj swoje konto premium już teraz!

Następne wideo
anuluj
Odblokuj dostęp do 17845 filmów i seriali premium od oficjalnych dystrybutorów!
Oglądaj legalnie i w najlepszej jakości.
Włącz dostęp
avatar
Dodał: NaukaToLubie
Konto zweryfikowane
Opublikowano: 2022-11-06

Moja nowa książka: https://naukatolubie.pl/jakdzialaczlowiek/, do zamówień opłaconych 6. i 7.11.2022, z okazji urodzin Marii Skłodowskiej-Curie - dodajemy w prezencie plakat Marii (lub innego polskiego superbohatera).

O czym jest dzisiejszy odcinek?
Nasze ciało nieustannie traci, ale i produkuje nowe komórki. Dzięki temu np. co 7 lat mamy praktycznie zupełnie nową skórę. Choć proces jej zrzucania nie jest tak spektakularny, jak w przypadku węży, to nasze obumarłe komórki widzimy każdego dnia. To właśnie one stanowią dużą część kurzu, jaki osiada na meblach w mieszkaniu.

Tempo reprodukcji komórek różni się zależnie od miejsca, które rozpatrujemy (niektóre potrzebują na to 8 lat, jak komórki tłuszczowe, a inne jak komórki jajowe nie reprodukują się wcale). Jakie ma to dla nas konsekwencje? Czy skoro tworzą nas inne komórki, niż dekadę temu, to czy jesteśmy nowym człowiekiem? Jeśli tak, to w którym momencie się nim stajemy?

Takim rozważaniom oddawali się już starożytni, którzy ukuli paradoks statku Tezeusza, w którym Grecy wymieniali butwiejące deski na nowe. W końcu w statku nie pozostała ani jedna oryginalna część. Czy statek wciąż był tym samym, którym Tezeusz powrócił ze swoich wypraw? A może ateńską agorę zdobiła już tylko replika?

A co, jeśli metaforę rozciągniemy na ludzkie ciało? Ludzie pasjonujący się modyfikacjami ciała tworzą subkulturą Grindersów. Zajmują się biohackingiem, czyli dodawaniem nowych funkcji naszego ciała i poznawaniem jego limitów. Chcą tworzyć nowe zmysły np. dzięki wszczepieniu sobie magnesów w klatkę piersiową bądź eksperymentom z transmisjami wideo za pomocą kamery umieszczonej na stale w oczodole.

Jakie sa możliwości zmieniania ludzkiego ciała? Czy możemy się stać cyborgami? O tym i nie tylko w dzisiejszym odcinku Nauka. To Lubię naukowy vlog. Zapraszam

Jeśli podobają Ci się moje filmy zasubskrybuj mój kanał!
http://youtube.com/naukatolubie?sub_confirmation1

pokaż cały opis
4.0 / 5 Oceny: 10
1805 godzin bajek dla dzieci.
Włącz CDA Premium w mniej niż 2 minuty!
Nowe, wygodne metody aktywacji.
Komentarze do: Jak bardzo zmienia się ciało człowieka?
Autoodtwarzanie następnego wideo
on
off

Logowanie