CDA nie limituje przepustowości oraz transferu danych.
W godzinach wieczornych może zdarzyć się jednak, iż ilość użytkowników przekracza możliwości naszych serwerów wideo. Wówczas odbiór może być zakłócony, a plik wideo może ładować się dłużej niż zwykle.
W opcji CDA Premium gwarantujemy, iż przepustowości i transferu nie braknie dla żadnego użytkownika. Zarejestruj swoje konto premium już teraz!
Rok 2022 jest między innymi Rokiem Botaniki. Mija bowiem 100 lat od założenia Polskiego Towarzystwa Botanicznego. Będąc jego członkiem, pozwolę sobie w tym roku przybliżyć więcej gatunków takich naszych zielonych sąsiadów.
W sześćdziesiątym pierwszym epizodzie poznamy kleome kolczastą. Bohaterkę tego filmu spotykam od lat w Miejskim Ogrodzie Botanicznym w Zabrzu. Inne polskie nazwy tego gatunku to chełpia ciernista, kleome ciernista.
Kiedyśmy się poznali po raz pierwszy, a było to w 2004 roku w Pieskowej Skale, nosiła ona łacińską nazwę Cleome spinosa. Teraz to Cleome hassleriana. Dla tego niezwykłego gatunku utworzono oddzielną rodzinę Cleomataceae.
To przede wszystkim interesująca roślina ozdobna, u nas uprawiana jako jednoroczna. To zrozumiałe, skoro jest rodzima dla flory tropikalnych obszarów Ameryki Południowej i Środkowej. W krajach o analogicznym klimacie jest gatunkiem inwazyjnym.
W sprzyjających warunkach osiąga metr wysokości. Zdobi licznymi kwiatami w odcieniach od bieli po purpurowe. Kwitnie od lipca po kres sezonu wegetacyjnego. Kwiaty tworzą luźne grono, dlatego im więcej osobników w danym miejscu tym lepiej. Wystarczy metr kwadratowy. Roślina wytwarza nasiona w odstających na sporą odległość od osi kwiatostanu torebkach. U mnie nawet jednego roku przezimowały w gruncie i dały drugie pokolenie. Trzeciego nie było.
Tym razem nie będzie tradycyjnej mantry. Podstawową zaletę gatunku już znacie. Jest też poważna wada, ponieważ liście tego gatunku do złudzenia przypominają konopie. To może spowodować niejaki dyskomfort. Po pierwsze, jeśli macie nieznających się na roślinach sąsiadów musicie liczyć się z wjazdem na chatę wiadomych służb, nierzadko przed bladym świtem i z dyskoteką jak to mają w obyczaju. Po drugie rośliny mogą zostać zniknięte przez tych, którzy są żądni odmiennych stanów świadomości i także nie są botanikami.
Piotr Grzegorzek
Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl #rokbotaniki
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookie. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach Twojej przeglądarki.