Podręcznik do Historii i Teraźniejszości od samego początku budził kontrowersje, szczególnie wśród pedagogów i historyków, ale także zwykłych mieszkańców naszego kraju. 2089 szkół w Polsce zrezygnowało z korzystania z niego. Zapytani przez nas uczniowie także nie kryją, że jest on dla nich po prostu tragiczny.
Tragedia, dramat, nieporozumienie, beznadziejny, niepotrzebny - to słowa, które najczęściej padały z ust uczniów nt. podręcznika. Zwracali uwagę na stronniczość książki, która popiera głównie skrajnie prawicowe poglądy oraz to, że jest bardzo źle przemyślana. Według nastolatków za dużo w niej religii i próby wpływania na światopogląd młodych osób, które dopiero go kształtują. Nie podoba się także płytkie spojrzenie na wiele tematów, a niektóre w nim opisane rzeczy są wręcz dla młodzieży bulwersujące. Nasi rozmówcy zarzucili także autorowi przemycanie własnych poglądów, zamiast bycie obiektywnym, a także sianie propagandy. Jak trafnie zauważył jeden uczeń - nauka powinna otwierać umysł, a nie narzucać jeden sposób patrzenia. Za dużo polityki, za mało nauki - dodają nastolatkowie. Nie rozumieją także dlaczego postanowiono tym przedmiotem zastąpić Widzę o Społeczeństwie. Dodają także, że pewnie by się buntowali, gdyby zostali zmuszeni do uczenia się z tego podręcznika i są szczęśliwi, że w ich szkole go nie ma, a czas poświęcony na naukę tego przedmiotu z tego podręcznika, mogą przeznaczyć na coś ciekawszego.
Zapytaliśmy także, czy gdyby mieli możliwość wyboru pomiędzy braniem udziału w lekcjach Historii i Teraźniejszości bazujących na wspomnianym podręczniku lub niebraniem w nich udziału, to jaką decyzje by podjęli. Wszyscy nasi ankietowani jednoznacznie odpowiedzieli nie.
Ministerstwo zapowiedziało już drugi podręcznik do tego przedmiotu i jesteśmy bardzo ciekawi czy i on spotka się z taką krytyką, czy jednak minister weźmie sobie do serca zdanie opinii publicznej i nowy podręcznik będzie bardziej obiektywny niż ten, który powstał.
Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl #hit #historia #szkoła #czarnek
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookie. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach Twojej przeglądarki.