Jednym z podstawowych zadań Lasów Państwowych jest udostępnianie lasu społeczeństwu. Oznacza to, że lasy są ogólnodostępne, każdy może z nich skorzystać. Nie tylko zbierając grzyby, jagody lub inne dobra, które las daje, ale również ma do dyspozycji infrastrukturę leśną, ścieżki rowerowe, ścieżki konne, miejsca postoju, obiekty małej retencji, pomniki przyrodnicze czy ścieżki edukacji leśnej. Z lasu korzystać można na wiele sposobów. Czy to rekreacyjnie spacerując po leśnych ścieżkach, czy też korzystając ze specjalnie przygotowanych kompleksów edukacyjnych. W tym odcinku skupimy się na udostępnianiu poprzez edukację.
Edukacja leśna społeczeństwa jest bardzo ważna dla Lasów Państwowych. Z jej oferty mogą korzystać dzieci, młodzież i dorośli. Celem takich działań jest upowszechnienie wiedzy o środowisku leśnym i zrównoważonym gospodarowaniu lasem. Mamy wiele okazji do skorzystania z różnych form edukacji leśnej.
Z oferty edukacyjnej Lasów Państwowych rocznie korzysta wiele osób. W większości grupy szkolne, jednak Leśnicy starają się dotrzeć również do dorosłych. Duża część atrakcji jest również dostosowana do osób niepełnosprawnych. W leśnych kompleksach edukacyjnych tworzy się szereg ciekawych ścieżek edukacyjnych, które pokazują dorobek i działania leśników. Wiele nadleśnictw oferuje również specjalnie przygotowane zajęcia dla grup zorganizowanych.
Na potrzeby edukacji Lasy Państwowe utworzyły ok. 6 i pół tysiąca obiektów. To między innymi ośrodki edukacji leśnej, ścieżki dydaktyczne, izby edukacji leśnej, zielone klasy, parki i ogrody dendrologiczne oraz punkty edukacyjne.
Edukacja odgrywa niezwykle ważną rolę. To początek leśnej przygody, w której dowiadujemy się ciekawych informacji o przyrodzie, drzewach, zwierzętach, o tym, jak je chronić i jak bezpiecznie korzystać z zasobów leśnych. Ale to również przydatna garść informacji co robić, gdy np. zgubimy się w lesie lub gdy spotka nas burza. Kiedy już tego wszystkiego się dowiemy, możemy pewniej korzystać ze wszystkich atrakcji, które Leśnicy proponują. Odwiedzać ciekawe miejsca, chodzić ścieżkami przyrodniczymi, a nawet zanocować w lesie lub zorganizować ognisko w specjalnie wyznaczonym do tego miejscu.
Materiał powstał przy współpracy z Lasami Państwowymi
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookie. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach Twojej przeglądarki.