CDA nie limituje przepustowości oraz transferu danych.
W godzinach wieczornych może zdarzyć się jednak, iż ilość użytkowników przekracza możliwości naszych serwerów wideo. Wówczas odbiór może być zakłócony, a plik wideo może ładować się dłużej niż zwykle.
W opcji CDA Premium gwarantujemy, iż przepustowości i transferu nie braknie dla żadnego użytkownika. Zarejestruj swoje konto premium już teraz!
Rok 2022 jest między innymi Rokiem Botaniki. Mija bowiem 100 lat od założenia Polskiego Towarzystwa Botanicznego. Będąc jego członkiem, pozwolę sobie w tym roku przybliżyć więcej gatunków takich naszych zielonych sąsiadów.
W czterdziestym dziewiątym epizodzie poznamy dwa gatunki z rodzaju języczka Ligularia z rodziny astrowatych. To gatunki ozdobne, które możecie posiadać we własnych ogrodach i dopiero tym sposobem uczynić ich swoimi zielono-żółtymi sąsiadami. Bohaterów tego filmu uwieczniłem w Miejskim Ogrodzie Botanicznym w Zabrzu, gdzie rosną blisko siebie.
Pierwszym gatunkiem jest języczka Przewalskiego. W naturze występuje na terenach wilgotnych w Mongolii oraz w północnych Chinach. Generalnie uchodzi za popularną roślinę ozdobną. Przez większą część roku zdobi ze względu na swoje liście o głęboko wcinanych, owalnych w zarysie blaszkach. Najpiękniejsza jest, kiedy kwitnie. Wówczas osiąga półtora metra wysokości. To przede wszystkim grona żółtych koszyczków. Im więcej jej w jednym miejscu, tym lepiej. Kwitnie od lipca do sierpnia. W swojej azjatyckiej ojczyźnie to niezłe ziółko. W korzeniach znaleziono trzynaście związków, z których część ma działanie przeciwbakteryjne.
Drugim gatunkiem jest języczka dłoniasta Ligularia palmatiloba. To mieszaniec często u nas uprawianej języczki pomarańczowej oraz języczki japońskiej. Tego swoiście pojmowanego gwałtu na parze Azjatów dokonano w szkółce Hermana Albrechta Hessego w Weener w Niemczech. Stało się to 1940 roku. Już sama nazwa wiele mówi o potencjalnym wyglądzie tego gatunku. Podobnie do pierwszego rodzica liście są w zarysie trójkątne, ale mocniej wcinane. Okazałe kwiatostany tworzą baldachogrono. Nasza bohaterka jest bardzo okazała. Uchodzi za rzadkość.
Spodobały się. Chcecie je mieć. Tedy szukajcie, a znajdziecie. Są w ofercie wielu producentów roślin ozdobnych.
Piotr Grzegorzek
Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl #rokbotaniki
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookie. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach Twojej przeglądarki.