Potrzebujesz szybszego ładowania wideo?
Załóż konto CDA Premium i nie trać czasu na wczytywanie.
Aktywuj teraz! Aktywuj konto premium Dlaczego widzę ten komunikat?

CDA nie limituje przepustowości oraz transferu danych.
W godzinach wieczornych może zdarzyć się jednak, iż ilość użytkowników przekracza możliwości naszych serwerów wideo. Wówczas odbiór może być zakłócony, a plik wideo może ładować się dłużej niż zwykle.

W opcji CDA Premium gwarantujemy, iż przepustowości i transferu nie braknie dla żadnego użytkownika. Zarejestruj swoje konto premium już teraz!

Następne wideo
anuluj
Odblokuj dostęp do 17847 filmów i seriali premium od oficjalnych dystrybutorów!
Oglądaj legalnie i w najlepszej jakości.
Włącz dostęp
avatar
Dodał: dlaCiebietv
Konto zweryfikowane
Opublikowano: 2022-08-09

Rok 2022 jest między innymi Rokiem Botaniki. Mija bowiem 100 lat od założenia Polskiego Towarzystwa Botanicznego. Będąc jego członkiem, pozwolę sobie w tym roku przybliżyć więcej gatunków takich naszych zielonych sąsiadów.

W czterdziestym dziewiątym epizodzie poznamy dwa gatunki z rodzaju języczka Ligularia z rodziny astrowatych. To gatunki ozdobne, które możecie posiadać we własnych ogrodach i dopiero tym sposobem uczynić ich swoimi zielono-żółtymi sąsiadami. Bohaterów tego filmu uwieczniłem w Miejskim Ogrodzie Botanicznym w Zabrzu, gdzie rosną blisko siebie.

Pierwszym gatunkiem jest języczka Przewalskiego. W naturze występuje na terenach wilgotnych w Mongolii oraz w północnych Chinach. Generalnie uchodzi za popularną roślinę ozdobną. Przez większą część roku zdobi ze względu na swoje liście o głęboko wcinanych, owalnych w zarysie blaszkach. Najpiękniejsza jest, kiedy kwitnie. Wówczas osiąga półtora metra wysokości. To przede wszystkim grona żółtych koszyczków. Im więcej jej w jednym miejscu, tym lepiej. Kwitnie od lipca do sierpnia. W swojej azjatyckiej ojczyźnie to niezłe ziółko. W korzeniach znaleziono trzynaście związków, z których część ma działanie przeciwbakteryjne.

Drugim gatunkiem jest języczka dłoniasta Ligularia palmatiloba. To mieszaniec często u nas uprawianej języczki pomarańczowej oraz języczki japońskiej. Tego swoiście pojmowanego gwałtu na parze Azjatów dokonano w szkółce Hermana Albrechta Hessego w Weener w Niemczech. Stało się to 1940 roku. Już sama nazwa wiele mówi o potencjalnym wyglądzie tego gatunku. Podobnie do pierwszego rodzica liście są w zarysie trójkątne, ale mocniej wcinane. Okazałe kwiatostany tworzą baldachogrono. Nasza bohaterka jest bardzo okazała. Uchodzi za rzadkość.

Spodobały się. Chcecie je mieć. Tedy szukajcie, a znajdziecie. Są w ofercie wielu producentów roślin ozdobnych.

Piotr Grzegorzek


Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl #rokbotaniki

pokaż cały opis
0 / 5 Oceny: 0
Włącz dostęp do 17847 znakomitych filmów i seriali
w mniej niż 2 minuty! Nowe, wygodne metody aktywacji.
Komentarze do: Oto są języczki
Autoodtwarzanie następnego wideo
on
off

Logowanie