Rok 2022 jest między innymi Rokiem Botaniki. Mija bowiem 100 lat od założenia Polskiego Towarzystwa Botanicznego. Będąc jego członkiem, pozwolę sobie w tym roku przybliżyć więcej gatunków takich naszych zielonych sąsiadów.
W trzydziestym ósmym epizodzie poznamy czyśćca błotnego Stachys palustris z rodziny jasnotowatych- Lamiaceae. Naszego bohatera filmowałem w Zatorze, Jaworznie między innymi blisko rynku oraz w Chrzanowie. Wszędzie wygląda tak samo.
Nazwa tego gatunku pojawia się w dorobku filmowym zmarłego w tajemniczych okolicznościach Adolfa Kudlińskiego. Co tam było w tle, pokazywałem w epizodzie trzydziestym siódmym.
Prawdziwy czyściec błotny wygląda tak jak na załączonych obrazkach i ma znacznie węższy zakres zastosowań, chociaż także jest niezłym ziółkiem.
Zacznijmy od tego, że jego kłącza były jadane jako warzywo. Z kolei ziele stosowano w medycynie ludowej przy anginie i alergiach. Było ono też używane jako lek uspokajający, przeciwzapalny. Poza tym, jak wiele prezentowanych w tym cyklu roślin reprezentuje grupę, do rany przyłóż.
Ciekawostką jest to, że z nasion tłoczono oliwę wysokiej jakości. Jest on także rośliną barwierską oraz miododajną.
I na zakończenie tradycyjna mantra. Co do reszty szukajcie, a znajdziecie. W gruncie rzeczy najważniejsze jest wiedzieć, jak ta roślina wygląda, bo nigdy nie wiadomo kiedy taka wiedza może się przydać.
Piotr Grzegorzek
Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl #rokbotaniki
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookie. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach Twojej przeglądarki.