CDA nie limituje przepustowości oraz transferu danych.
W godzinach wieczornych może zdarzyć się jednak, iż ilość użytkowników przekracza możliwości naszych serwerów wideo. Wówczas odbiór może być zakłócony, a plik wideo może ładować się dłużej niż zwykle.
W opcji CDA Premium gwarantujemy, iż przepustowości i transferu nie braknie dla żadnego użytkownika. Zarejestruj swoje konto premium już teraz!
Rok 2022 jest między innymi Rokiem Botaniki. Mija bowiem 100 lat od założenia Polskiego Towarzystwa Botanicznego. Będąc jego członkiem, pozwolę sobie w tym roku przybliżyć więcej gatunków takich naszych zielonych sąsiadów.
W trzydziestym ósmym epizodzie poznamy czyśćca błotnego Stachys palustris z rodziny jasnotowatych- Lamiaceae. Naszego bohatera filmowałem w Zatorze, Jaworznie między innymi blisko rynku oraz w Chrzanowie. Wszędzie wygląda tak samo.
Nazwa tego gatunku pojawia się w dorobku filmowym zmarłego w tajemniczych okolicznościach Adolfa Kudlińskiego. Co tam było w tle, pokazywałem w epizodzie trzydziestym siódmym.
Prawdziwy czyściec błotny wygląda tak jak na załączonych obrazkach i ma znacznie węższy zakres zastosowań, chociaż także jest niezłym ziółkiem.
Zacznijmy od tego, że jego kłącza były jadane jako warzywo. Z kolei ziele stosowano w medycynie ludowej przy anginie i alergiach. Było ono też używane jako lek uspokajający, przeciwzapalny. Poza tym, jak wiele prezentowanych w tym cyklu roślin reprezentuje grupę, do rany przyłóż.
Ciekawostką jest to, że z nasion tłoczono oliwę wysokiej jakości. Jest on także rośliną barwierską oraz miododajną.
I na zakończenie tradycyjna mantra. Co do reszty szukajcie, a znajdziecie. W gruncie rzeczy najważniejsze jest wiedzieć, jak ta roślina wygląda, bo nigdy nie wiadomo kiedy taka wiedza może się przydać.
Piotr Grzegorzek
Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl #rokbotaniki
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookie. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach Twojej przeglądarki.