CDA nie limituje przepustowości oraz transferu danych.
W godzinach wieczornych może zdarzyć się jednak, iż ilość użytkowników przekracza możliwości naszych serwerów wideo. Wówczas odbiór może być zakłócony, a plik wideo może ładować się dłużej niż zwykle.
W opcji CDA Premium gwarantujemy, iż przepustowości i transferu nie braknie dla żadnego użytkownika. Zarejestruj swoje konto premium już teraz!
Rok 2022 jest między innymi Rokiem Botaniki. Mija bowiem 100 lat od założenia Polskiego Towarzystwa Botanicznego. Będąc jego członkiem, pozwolę sobie w tym roku przybliżyć więcej gatunków takich naszych zielonych sąsiadów.
W trzydziestym szóstym epizodzie proponuję zapoznać się z tarczownicą tarczowatą Darmera peltata z rodziny skalnicowatych Saxifragaceae. Podziwiajmy jej okazałe liście.
Z bohaterką tego filmu widzieliśmy się na terenie parku Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Mój pobyt w tym miejscu miał związek z udziałem w 59 zjeździe Polskiego Towarzystwa Botanicznego. Przy okazji celebrowaliśmy setną rocznicę jego istnienia. W dniach 27 czerwca do 2 lipca miałem okazję promować ten cykl filmów na rok botaniki. Miałem też swoje 20 minut, aby opowiedzieć o własnych badaniach mykologicznych.
Nasza bohaterka w swojej amerykańskiej ojczyźnie zamieszkuje mokradła. Tutaj widać, że duża ilość wody nie jest jej potrzebna do szczęścia. To trwała bylina rabatowa, która w małych grupach tworzy mocny akcent w ogrodzie. Aby pokazać pełnię swoich możliwości, wymaga gleby żyznej, próchniczej. Może zajmować większe powierzchnie lub tworzyć wyraźną ramę dla drobiazgu umieszczanego pośrodku.
Jej niewątpliwą ozdobą są duże tarczowate liście o średnicy do 40 centymetrów. Zakwita wiosną przed rozwojem liści i to też jest jakiś walor. W toku wegetacji pojawiają się niewielkie owoce. Jednakże liście ze swoimi grubymi ogonkami są najważniejsze. Zanim zdecydujecie się na kupno sadzonki, zastanówcie się, czy macie dostatecznie dużo miejsca.
Niestety, nie natrafiłem na informację, czy jest ona ziołem, czy też rośliną jadalną. Po prostu zdobi i już.
Piotr Grzegorzek
Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl #rokbotaniki
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookie. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach Twojej przeglądarki.