Rok 2022 jest między innymi Rokiem Botaniki. Mija bowiem 100 lat od założenia Polskiego Towarzystwa Botanicznego. Będąc jego członkiem, pozwolę sobie w tym roku przybliżyć więcej gatunków takich naszych zielonych sąsiadów.
W trzydziestym drugim epizodzie proponuję zapoznać się z groszkiem bulwiastym Lathyrus tuberosus z rodziny bobowatych.
To bardzo charakterystyczny składnik flory otwartych przestrzeni w zasięgu naszych jaworznickich mediów. Jest też gdzie indziej. Uwielbia gleby bogate w wapń i to jest najważniejsza przesłanka dla tych, którzy chcieliby go zobaczyć w naturze.
W tym wypadku najważniejszą zaletą gatunku jest jego przydatność do ozdoby ogrodów. Kwiaty pachną. Jest także rośliną miododajną. Tu i ówdzie podaje się, że jego korzenie gotowane w solonej wodzie można spożywać. Tutaj jednak należy liczyć się z efektem ujemnych kalorii. Znaczy się, więcej ich wydamy na pozyskanie tego posiłku, w tym zbiór z natury niż dostarczymy po spożyciu organizmowi. Jadalne są także nasiona. Osobiście jeszcze nie próbowałem.
I na zakończenie tradycyjna mantra. Co do reszty szukajcie, a znajdziecie. W gruncie rzeczy najważniejsze jest wiedzieć, jak ta roślina wygląda, bo nigdy nie wiadomo kiedy taka wiedza może się przydać.
Piotr Grzegorzek
Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl #rokbotaniki
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookie. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach Twojej przeglądarki.