Następne wideo
anuluj
Odblokuj dostęp do 17565 filmów i seriali premium od oficjalnych dystrybutorów!
Oglądaj legalnie i w najlepszej jakości.
Włącz dostęp
avatar
Dodał: dlaCiebietv
Konto zweryfikowane
Opublikowano: 2022-06-14

Rok 2022 jest między innymi Rokiem Botaniki. Mija bowiem 100 lat od założenia Polskiego Towarzystwa Botanicznego. Będąc jego członkiem, pozwolę sobie w tym roku przybliżyć więcej gatunków takich naszych sąsiadów. Tym razem proponuję pewną odmianę. Czas na grzyby.

W dwudziestym trzecim epizodzie proponuję zapoznać się z hubiakiem pospolitym Fomes fomentarius z rodziny żagwiowatych. To bardzo pospolita huba. Jest spotykana nie tylko w lasach. Na początku proszę obejrzeć osobniki porastające pień brzozy brodawkowatej z lasu na Gwoźdźcu w Tenczynku. Po obróceniu pnia skórka grzyba zaczyna porastać rurki.

Obserwując owocniki z Parku Zamkowego w Mysłowicach, widzimy jej charakterystyczny kopytowaty kształt. Stare owocniki spełniły się w roli gniazda owadów. Tę rolę grzybów zauważył już Adam Mickiewicz.

Wiele hub, w tym nasz bohater nader często zaczyna swój byt od pasożytnictwa, aby potem dojadać martwe drewno. Wówczas spełnia się w roli saprotrofu, co widać na przykładzie z parku w Reptach. Tutaj dojadany jest pniak buka pospolitego.

A teraz obserwując przypadki z Jaworzna, posłuchajmy kilku najważniejszych informacji w tle. Nasz bohater przede wszystkim gustuje w drewnie drzew liściastych. Uwielbia buka pospolitego oraz brzozę brodawkowatą.

Z racji konsystencji owocników jest niejadalny. Ma jednak bardzo szerokie zastosowanie. Po pierwsze służył do przechowywania i rozniecania ognia. Już od starożytności rozbity młotem miąższ owocników stosowano do tamowania krwotoków. To działanie dodatkowo zwiększa zawarty w nim fomentariol, substancja o właściwościach bakteriobójczych.

Trudno w krótkim filmie powiedzieć wszystko. Co do reszty szukajcie, a znajdziecie. Wiecie jak huba wygląda. Raz zobaczyłeś i nie zapomnisz.

Dlatego szanujmy wszystkie grzyby, ponieważ nigdy nie wiadomo do czego jeszcze mogą nam się przydać. I jeszcze jedno zaskoczenie. Otóż najrzadziej spotykanym kształtem grzyba na świecie jest kapelusik fikuśny tudzież nóżka zgrabnie toczona.

Piotr Grzegorzek

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl #rokbotaniki

pokaż cały opis
0 / 5 Oceny: 0
Włącz dostęp do 17565 znakomitych filmów i seriali
w mniej niż 2 minuty! Nowe, wygodne metody aktywacji.
Komentarze do: Hubiak pospolity
Autoodtwarzanie następnego wideo
on
off

Logowanie