Następne wideo
anuluj
Odblokuj dostęp do 17848 filmów i seriali premium od oficjalnych dystrybutorów!
Oglądaj legalnie i w najlepszej jakości.
Włącz dostęp
avatar
Dodał: dlaCiebietv
Konto zweryfikowane
Opublikowano: 2022-06-13

Rok 2022 jest między innymi Rokiem Botaniki. Mija bowiem 100 lat od założenia Polskiego Towarzystwa Botanicznego. Będąc jego członkiem, pozwolę sobie w tym roku przybliżyć więcej gatunków takich naszych sąsiadów. Tym razem proponuję pewną odmianę. Czas na grzyby.

W dwudziestym drugim epizodzie proponuję zapoznać się z lakownicą spłaszczoną Ganoderma applanatum z rodziny żagwiowatych. Teraz kilka uwag w tle.

Na początku okazy z Parku Zamkowego w Mysłowicach. Kiedy poznałem naszą bohaterkę, należała do rodziny lakownicowatych. W międzyczasie w zakresie nazwy łacińskiej przemianowano ją na Ganoderma lipsiense. Teraz nastąpił powrót do przeszłości.

Oglądając okazy na pniaku po topoli z Dąbrowy Narodowej Łubowca proszę zwrócić uwagę na to, że huba bardzo często jest płaska, przez to godna swojej nazwy. Spodem ma białe rurki. Górą bywa rdzawa od zarodników, które chętnie tamże lądują.

Czasami nasza bohaterka potrafi wytwarzać owocniki bardziej kopytowate. Widać to na pniu drzewa ze skraju lasu przy ulicy Bukowskiej. Tutaj rdzawą barwę pnia powoduje ruda zielenica z rodzaju Trentepohlia.

Za zakończenie obserwując zamordowaną topolę z lasu w Trzebini Sierszy, posłuchajcie kilku najważniejszych uwag w tle. Po pierwsze jak wszystkie huby zajmuje się przywracaniem dwutlenku węgla do atmosfery. W tym celu rozkłada drewno licznych gatunków drzew liściastych oraz nielicznych iglastych.

Generalnie uchodzi za szkodnika, ale trwają badania nad znalezieniem w niej substancji leczniczych. Stwierdzono w niej związki o działaniu przeciwnowotworowym. Ustalono, że posiada właściwości hamujące zwłóknienia narządów poprzez hamowanie aktywności cytokiny TGF-Beta1 w komórkach nerkowych. Jest to jeden z kierunków wymagający dalszych badań, bo dają one szansę na zahamowanie tych procesów w nerkach wielu chorych. Podsumowując, to gatunek bardzo perspektywiczny i póki co niezagrożony wyginięciem.

Dlatego szanujmy wszystkie grzyby, ponieważ nigdy nie wiadomo do czego jeszcze mogą nam się przydać. I jeszcze jedno zaskoczenie. Otóż najrzadziej spotykanym kształtem grzyba na świecie jest kapelusik fikuśny tudzież nóżka zgrabnie toczona.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl #rokbotaniki

pokaż cały opis
0 / 5 Oceny: 0
Włącz dostęp do 17848 znakomitych filmów i seriali
w mniej niż 2 minuty! Nowe, wygodne metody aktywacji.
Komentarze do: Lakownica spłaszczona
Autoodtwarzanie następnego wideo
on
off

Logowanie