Około 4 000 lat p.n.e. na terenach dzisiejszego Iraku powstała jedna z najstarszych cywilizacji starożytnych. Na żyznych terenach południowej Mezopotamii powstały liczne miasta-państwa, które wchodziły w skład Sumeru. Obecność dwóch dużych rzek: Eufratu i Tygrysa oraz bliskość wód Zatoki Perskiej pozwoliło na stworzenie idealnych warunków do rozkwitu życia i cywilizacji. Znane z mitów, eposów i dokumentów gospodarczo - handlowych z czasów Sumerów dowiadujemy się o istnieniu warownych miast, w których budowano liczne świątynie, sklepy, szkoły, budynki administracyjne, a także słynne Zigguraty, gdzie dochodziło do spotkań królów sumeryjskich i ich kapłanów z samymi bogami- Anunnaki. Wykopaliska na terenie Iraku rozpoczęły się w XIX w., w 1851 roku, a ich owocem było odkopanie licznych zabudowań i pozostałości po Sumerach. Niestety wojna zakończyła starania naukowców o zgłębianie wiedzy na temat przeszłości terenów południowej Mezopotamii. Co prawda dysponujemy dzisiaj dosyć sporą wiedzą o miastach takich jak: Eridu, Ur, Uruk, Nippur, Lagasz, Kisz i wielu innych, jednak na odkopanie oczekuje jeszcze wiele kopców, tzw. telli.
Źródła zdjęć:
starozytnysumer.pl
Blog: lukaszkulak92.wordpress.com
E-mail: lukaszkulak92@wp.pl
Facebook: https://www.facebook.com/ZatajonaPraw
Jeżeli chcesz wesprzeć mnie finansowo możesz przelać określoną przez Ciebie kwotę na poniższy rachunek bankowy (z dopiskiem DAROWIZNA):
Konto bankowe: 65 1050 1793 1000 0092 5955 9566 (ING BANK ŚLĄSK
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookie. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach Twojej przeglądarki.