Wielki Piątek jest dla chrześcijan dniem najgłębszego smutku. Wspominają oni śmierć Jezusa na krzyżu. O istocie tego święta mówi ks. Mirosław Tosza ze Wspólnoty Betlejem.
O Koronie Cierniowej
Korona Cierniowa, którą nałożono na głowę Chrystusa miała kształt czepca splecionego z gałęzi cierniowych przykrywających całą głowę. Szkielet powstał z gładko splecionych gałązek. W głowę Chrystusa wbijało się ok. 60 kolców. Według tradycji Koronę Cierniową po zdjęciu Jezusa z krzyża zabrał ze sobą jeden ze świadków ukrzyżowania. Była ona przechowywana w tajemnicy, co miało ją chronić przed zniszczeniem przez Rzymian i Żydów.
Z 409 r. pochodzi najstarszy zapis dotyczący korony Cierniowej. Wspomina o niej biskup św. Paulin z Noli, który pielgrzymował do Ziemi Świętej. W relacji z 650 r. zapisano, że z Korony cierniowej pozostała jedynie obręcz, ponieważ gałęzie tworzące czepiec się połamały, a kolce odpadły.
Na polecenie Konstantyna X w 1063 r. Koronę przeniesiono z Jerozolimy do Konstantynopola.
Z początkiem XIII w. Król Francji Ludwik IX nabył relikwię od Baldwina II, władcy Łacińskiego Cesarstwa Konstantynopola. W sierpniu 1239 r. Koronę Cierniową przywieziono do Paryża. Była to już podówczas jedynie obręcz z sitowia i ciernie, które wcześniej odpadły. Z olbrzymiej trybuny na okoliczność wwiezienia relikwii do Paryża przemawiali duchowni, po czym Koronę umieszczono w złotym relikwiarzu. Ludwik IX wraz z bratem księciem Robertem bez butów, ubrani w lniane szaty nieśli relikwiarz ulicami Paryża. Mieszkańcy padali przed nim na kolana i czynili znak krzyża. Zaniesiono relikwiarz do Katedry Notre Dame, gdzie odprawiono uroczystą mszę. Ostatecznie relikwiarz umieszczono w pałacowej kaplicy św. Mikołaja.
W 1804 r. przeniesiono Koronę do skarbca Katedry Notre Dame. Relikwię udało się ocalić z pożaru Katedry w kwietniu 2019 r. Po odbudowie Katedry powróci na swe dawne miejsce i będzie jak dotąd wystawiana na widok publiczny w każdy pierwszy piątek miesiąca o godz. 15 czyli w godzinę śmierci Chrystusa.
Ela Bigas
Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookie. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach Twojej przeglądarki.