+ Napisz wiadomość
29821 odsłon wideo
Dołączył(a): 2017-08-12
Foldery
 Jaskinia Dzika - Opis jaskini - Ciekawostki -  Dzika turnia - Dzika skała   


Jaskinia Dzika  jaskinia na lewym zboczu górnej części Doliny Kluczwody w miejscowości Wierzchowie w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim, w gminie Wielka Wieś. Pod względem geograficznym znajduje się na Wyżynie Olkuskiej będącej częścią Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. 

Jaskinia położona jest w odległości ok. 1 km od drogi krajowej nr 94 w Dzikich Turniach. Jej otwór wylotowy o północno-zachodniej ekspozycji widoczny jest z drogi prowadzącej ich podnóżem (gdy drzewa są w stanie bezlistnym). Znajduje się w odległości kilkaset metrów od niej, w górnej części dolinki między skałami. Jaskinia Dzika znajduje się pomiędzy Jaskinią Mamutową (Jaskinią Wierzchowską Dolną) a Jaskinią Wierzchowską Górną. Zwana jest też Jaskinią Wierzchowską Średnią. Obok wszystkich tych jaskiń prowadzi żółty Szlak Dolinek Jurajskich. 

Jaskinia Dzika podobna jest do Jaskini Mamutowej, jednak jest od niej znacznie mniejsza i mniej interesująca. Otwór wejściowy jest bardzo wysoki, ma postać wnęki o dnie zawalonym dużymi głazami. Po jej prawej stronie znajduje się boczny otwór, którym można wyjść na zbocze poniżej. Właściwy korytarz jaskini prowadzi w kierunku południowo-wschodnim. Jaskinia składa się praktycznie z jednego tylko, dość prostego korytarza. Ma kilka rozszerzeń i bocznych odgałęzień, ale wąskich, ślepych i ciasnych. Łączna długość korytarzy wynosi 61 m.

Jaskinia powstała w późnojurajskich wapieniach skalistych na szczelinie tektonicznej przecinającej w poprzek Dolinę Kluczwody. Została wytworzona przez wody w strefie wadycznej. Wskazuje na to kształt korytarzy i ich wymycie. Namulisko w nyży przed jaskinią jest próchniczne, ubogie, w pierwszych 10 m korytarza również próchniczne, jeszcze bardziej ubogie, w dalszej części złożone z wapiennego gruzu po bokach zlepionego naciekową skorupą. W jaskini jest kilka bardzo zniszczonych stalaktytów i polewy skalne. Na powierzchni namuliska występują kości współczesnych zwierząt. Jaskinia jest wilgotna, kapie z niej woda, a na dnie miejscami są kałuże. Zamieszkują ją liczne gatunki pajęczaków, licznie występują w niej także motyle i muchówki. Hibernuje w niej kilka gatunków nietoperzy. 


 Zapraszam na:
 Kursy wspinaczki skalnej z szkołą wspinania Kowalscy Team.
 Wycieczki jaskiniowe o całym przekroju trudności od tych lightowych do tych extremalnych, tych pionowych i całkiem poziomych - wszystko pod okiem wykwalifikowanych instruktorów,  między innymi: instruktorów sportu, instruktorów wspinaczki, instruktorów rekreacji ruchowej, instruktorów survivalu, a także  przeszkolonych grotołazów.
 Wycieczki na Via Ferraty razem z kursem i przeszkoleniem poruszania się po nich.
 Organizujemy wycieczki terenowe po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, po małopolskich lasach.

 KONTAKT:  kontakt@kowalscyteam.pl

 https://www.facebook.com/KowalscyTeam
 https://www.instagram.com/kamil_kowalski_team/


 UWAGA:  
Nie naśladuj osób na filmie, nie wchodź do jaskiń na własną rękę - jest to skrajnie niebezpieczne!  Jeśli chcesz chodzić po jaskiniach, poszukaj klubu taternictwa jaskiniowego - tam dowiesz się jak to robić bezpiecznie lub znajdź instruktora/firmę/osobę, która cię przeszkoli i oprowadzi w bezpieczny sposób.


 Podróże, pasja, marzenia, szaleństwo, motywacja! To właśnie My! 


#jaskinia #speleologia  #jaskinie
#cavinggonewrong #exploring  #caving #underground #cave
 #grotołaz #speleology 
#speleo #caveman #urbex  #Survival #archeologia 
#KowalscyTeam 




Kowalscy Team, Ale Dziura, Ale Lufa, jaskinia, jaskinie, Cave, eksploracja,  speleologia, speleology, speleo, grotołaz, caveman, urbex, underground, survival, caving, caving gone wrong, cave exploring disasters, exploring, grota, kurs jaskiniowy, wycieczki po jaskiniach, turystyka jaskiniowa, jaskinie w tatrach, zwiedzanie jaskiń, trener, trening, trener personalny, instruktor, góry, wspinaczka, instruktor wspinaczki, kurs wspinaczki, claustrofobia, claustrophobia, fobia,  wypadki w jaskiniach, wypadki jaskiniowe, historia jaskini, archeologia, odkrycie, wykopaliska, historia, poszukiwania, poszukiwacz, jaskinie jury, archeolodzy w jaskini, bilety do jaskini, ceny biletów do jaskini, piękne miejsce, piękne miejsca, gdzie jechać na wycieczkę, gdzie na wycieczkę, wycieczki, gdzie na weekend, ciekawe miejsca na wycieczki,  ciekawe szlaki turystyczne, gdzie w góry z dzieckiem, atrakcje dla dzieci, gdzie na weekend z dzieckiem?
Tatry, jaskinie w tatrach, jaskinia turystyczna, jaskinia do zwiedzania, szlak turystyczny w jaskini, jaskinia mylna, jaskinia obłazkowa, jaskinia raptawicka, okno pawlikowskiego, przejście jaskini mylnej, jak wygląda jaskinia mylna, szlak w jaskini mylnej.01:44 132 01:44Jaskinia Dzika - Opis i ciekawostki 1080p 1080p

Dodał: kmilek

Jaskinia Dzika podobna jest do Jaskini Mamutowej, jednak jest od niej znacznie mniejsza i mniej interesująca. Otwór wejściowy jest bardzo wysoki, ma postać wnęki o dnie zawalonym dużymi głazami. Po jej prawej stronie znajduje się boczny otwór, którym można wyjść na zbocze poniżej. Właściwy korytarz jaskini prowadzi w kierunku południowo-wschodnim. Jaskinia składa się praktycznie z jednego tylko, dość prostego korytarza. Ma kilka rozszerzeń i bocznych odgałęzień, ale wąskich, ślepych i ciasnych. Oficjalnie łączna długość korytarzy wynosi 61 m.

Jaskinia powstała w późnojurajskich wapieniach skalistych na szczelinie tektonicznej przecinającej w poprzek Dolinę Kluczwody. Została wytworzona przez wody w strefie wadycznej. Wskazuje na to kształt korytarzy i ich wymycie. Namulisko w nyży przed jaskinią jest próchniczne, ubogie, w pierwszych 10 m korytarza również próchniczne, jeszcze bardziej ubogie, w dalszej części złożone z wapiennego gruzu po bokach zlepionego naciekową skorupą. W jaskini jest kilka bardzo zniszczonych stalaktytów i polewy skalne. Na powierzchni namuliska występują kości współczesnych zwierząt. Jaskinia jest wilgotna, kapie z niej woda, a na dnie miejscami są kałuże. Zamieszkują ją liczne gatunki pajęczaków, licznie występują w niej także motyle i muchówki. Hibernuje w niej kilka gatunków nietoperzy. 14:00 112 14:00Jaskinia Dzika i Dzika przygoda w jaskini 1080p 1080p

Dodał: kmilek

  Jaskinia Mamutowa - Czy na pewno ją znasz...?      

Jaskinia Mamutowa - (Mammoth Cave - Poland) Znajduje się w Mamutowej Skale. Ma ogromny otwór o kształcie łuku i ekspozycji południowo-wschodniej. Zaraz za nim znajduje się obszerna komora wejściowa. Wychodzi z niej kilka ciasnych korytarzyków, na końcu jednego z nich znajduje się odkryta w 1992 r. niewielka salka, a w niej nacieki. Łączna długość jaskini to 105 m.

Jaskinia Mamutowa - jest lubianą jaskinią w środowisku wspinaczy, posiada dużo dróg w stropie. Są tu jedne z najtrudniejszych dróg wspinaczkowych na Jurze.  W Mamutowej znajdziemy drogi o charakterze siłowym i siłowo-wytrzymałościowym, biegnące dużym przewieszeniem lub w dachu. Linie mają długość od 10 do 25 metrów. 
Ciekawe propozycje wewnątrz Mamutowej to drogi powyżej stopnia VI.3. Większość chwytów w jaskini jest pozytywna (tzn. że są to chwyty dobre i przyjemne, co więcej nie wymagają one chamskiego zapinania, i co istotne nie sprawiające bólu podczas wspinania).

Jaskinia powstała w wapieniach pochodzących z jury późnej. Jest to jaskinia krasowa, powstała zarówno w strefie freatycznej, jak i wadycznej. Przed wejściem do jaskini znajdują się na jej ścianach ogromne kotły wirowe, co wskazuje, że do powstania jaskini mogły się przyczynić również przepływy ascenzyjne. W północno-wschodnim korytarzu występują charakterystyczne oszlifowania ścian powstałe prawdopodobnie wskutek ocierania się o ściany zwierząt przechodzących jaskinią (tzw. ogłady zwierzęce). 

Jaskinia znana jest od dawna. Była wielokrotnie badana przez archeologów i innych naukowców. Pierwsze informacje o jaskini pochodzą z 1873 r., obszar badany był wtedy i w następnych latach przez Jana Zawiszę. Podał on, że w namulisku jaskini natrafiono na przedmioty wytworzone przez kultury jerzmanowicką, oryniacką i wschodniograwecką. Znaleziono także duże ilości kości zwierząt z okresu plejstocenu. Należały do gatunków: słoń Elephas primigenius, nosorożec Rhinoceros tichorhonus, niedźwiedź jaskiniowy, niedźwiedź Ursus priscus, koń domowy, jeleń Cervus alces i Cervus tarandus, Bos sp., wilk szary, wilk Canis lagopus i Canis vulpes, borsuk Meles taxus, zając bielak, wiewiórka pospolita, mysz, pardwa mszarna, głuszec zwyczajny. Niektóre z nich to gatunki wymarłe. W 1913 r. ponownie badał jaskinię Leon Kozłowski, przekopując nienaruszone przez Zawiszę przedproże jaskini. Również znalazł liczne kości zwierząt i inne artefakty. W okresie międzywojennym jej namulisko było jeszcze kilkukrotnie badane przez archeologów[5]. W 1981 r. Sanocka-Wołoszynowa badała faunę pajęczaków[6]. W 1994 r. A. Pazdur i in. opublikowali wiek nacieków jaskiniowych badany metodą izotopową. W 1999 r. Pazdur, Goslar, Gradziński i Hercman badali zmiany hydrologiczne i klimatyczne w jaskini. W 2007 i 2012 r. Nowak i Grzywiński opublikowali wyniki zliczania nietoperzy hibernujących w jaskini.

W trakcie badań odkrywano i poznawano kolejne partie jaskini. W 1935 r. Ciętak sporządził plan i opis jaskini, w 1951 r. uzupełnił go K. Kowalski, obydwa opisy jednak nie uwzględniały ciasnych bocznych korytarzy. W 1986 r. opisy te uzupełnili A. Górny i M. Szelerewicz. W 1992 r. grotołazi z Krakowa odkryli niewielką salkę na końcu jaskini. Na jej ścianach była bogata szata naciekowa.

W 2008 r. w jaskini kręcone były zdjęcia do filmu Deklaracja Nieśmiertelności, przedstawiającego sylwetkę Piotra Korczaka, autora przełomowych przejść wspinaczkowych w tej jaskini.

Zapraszam na:
 https://www.facebook.com/KowalscyTeam
 https://www.instagram.com/kamil_kowalski_team


 UWAGA:  
Nie naśladuj osób na filmie, nie wchodź do jaskiń na własną rękę - jest to skrajnie niebezpieczne!  Jeśli chcesz chodzić po jaskiniach, poszukaj klubu taternictwa jaskiniowego - tam dowiesz się jak to robić bezpiecznie lub znajdź instruktora/firmę/osobę, która cię przeszkoli i oprowadzi w bezpieczny sposób.


Podróże, pasja, marzenia, szaleństwo, motywacja! To właśnie My! 


#JaskiniaMamutowa #cave #jaskinia #jaskinie #speleologia #grotołaz #speleology #speleo #caveman #urbex #underground #Survival
#KowalscyTeam17:29 75 17:29Jaskinia Mamutowa - Czy na pewno ją znasz... ? 1080p 1080p

Dodał: kmilek

    Jaskinia Łabajowa - Opis jaskini  

Jaskinia Łabajowa lub Jaskinia w Łabajowej Skale  jaskinia znajdująca się w skale Łabajowa w górnej części Doliny Będkowskiej na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, na terenie wsi Bębło w gminie Wielka Wieś w niedużej odległości od udostępnionej turystycznie Jaskini Nietoperzowej. 

Jaskinia Łabajowa znajduje się w udostępnionej do wspinaczki skałkowej Skale Łabajowej. Otwór wejściowy do jaskini znajduje się u podnóża skał, na wysokości ok. 410 m n.p.m. Ma wysokość 7 m i szerokość 5 m. Wejście jest utrudnione przez duży blok skalny zagradzający otwór, również w środku znajduje się sporo luźno leżących głazów i drobniejszego gruzu. Za otworem znajduje się duża sala o długości 34 m. Łatwo można ją samodzielnie zwiedzać, zwiedzanie pionowego komina wymaga jednak zjazdu na linie z górnego otworu.

Sala ma szerokość do 8 m i wysokość kilkanaście metrów. W końcowej części obniża się do wysokości około 1 m i kończy pionową szczeliną. Około 4 m za wejściem do sali znajduje się boczny, 4-metrowej długości korytarz. W środkowej części sali znajduje się pionowy obelisk o wysokości 12 m, a za nim korytarz z progami prowadzącymi do pionowego komina z wylotem w podszczytowej części skały.

Jest to jaskinia krasowa powstała na pęknięciu skały, później rozszerzonym w wyniku procesów krasowych. Świadczą o tym widoczne na jej ścianach kanały krasowe i kotły wirowe. Wytworzona została w skalistych wapieniach z jury późnej. Zachowały się jeszcze nacieki w postaci żeber, miejscami przykrytych później powstałym mlekiem wapiennym. Doszło do oberwania się skał ze stropu. Tworzą one rumowisko zawalające dno jaskini i w tylnej części sali całkowicie pokrywające jej namulisko.

Jaskinia jest wilgotna, z przewiewem powietrza, w pobliżu otworów podlega wpływom zewnętrznym. Jej przednia część jest oświetlona, tylna część i otwory są ciemne. Na oświetlonych ścianach występują glony, w jaskini pająki. 

Jaskinia znana jest od dawna i w literaturze wielokrotnie wzmiankowana. Najstarsze udokumentowane wzmianki o niej pochodzą z 1883 r. od F. Romera, który prowadził w niej prace archeologiczne. Znalazł ślady ogniska, narzędzia krzemienne, ceramikę i kości niedźwiedzia jaskiniowego. W pobliżu otworu wejściowego znajduje się zagłębienie, które jest pozostałością prowadzonych przez niego badań. W 1981 r. Sanocka-Wołoszynowa badała florę pajęczaków. Pierwszą dokumentację jaskini sporządził Kazimierz Kowalski w 1951 r. Aktualną dokumentację sporządził Andrzej Górny w 2009 r., plan jaskini opracował M. Szelerewicz. 

Zapraszam na:
 https://www.facebook.com/KowalscyTeam
 https://www.instagram.com/kamil_kowal...


 UWAGA:  
Nie naśladuj osób na filmie, nie wchodź do jaskiń na własną rękę - jest to skrajnie niebezpieczne!  Jeśli chcesz chodzić po jaskiniach, poszukaj klubu taternictwa jaskiniowego - tam dowiesz się jak to robić bezpiecznie lub znajdź instruktora/firmę/osobę, która cię przeszkoli i oprowadzi w bezpieczny sposób.


 Podróże, pasja, marzenia, szaleństwo, motywacja! To właśnie My! 


 #jaskinie #jaskinia #underground #cave #caving 
 #speleologia #grotołaz #speleology #exploring
#speleo #caveman #urbex  #Survival #archeologia 
#KowalscyTeam




kowalscy team, jaskinia, jaskinie, Cave, eksploracja,  speleologia, speleology, speleo, grotołaz, caveman, urbex, underground, survival, grota, kurs jaskiniowy, wycieczki po jaskiniach, turystyka jaskiniowa, zwiedzanie jaskiń, trener, trening, trener personalny, instruktor, góry, wspinaczka, instruktor wspinaczki, kurs wspinaczki, claustrofobia, claustrophobia, fobia, wypadki w jaskiniach, wypadki jaskiniowe, historia jaskini, archeologia, odkrycie, wykopaliska, historia, poszukiwania, poszukiwacz, jaskinie jury, archeolodzy w jaskini, bilety do jaskini, ceny biletów do jaskini, piękne miejsce, piękne miejsca,01:20 116 01:20Jaskinia Łabajowa - Opis jaskini 1080p 1080p

Dodał: kmilek