film fabularny produkcji włoskiej z 1998 roku, szósty w dorobku reżyserskim Giuseppe Tornatore. Ekranizacja monodramu Novecento Alessandra Baricco. Opowiada historię cudownie utalentowanego pianisty, który od niemowlęctwa żył na parowcu i pewnego dnia - pod wpływem pięknej pasażerki - postanowił zejść na ląd.

Ferdinand "Jelly Roll" Morton nie jest postacią fikcyjną. Jest to prekursor muzyki, która została rozpropagowana jako słynne Ragtimesy. Morton ( ten, który przegrał pojedynek ) urodził się 20 października 1890 w Nowym Orleanie, zm. 10 lipca 1941 w Los Angeles. Przez wielu uważany za pierwszego "prawdziwego" kompozytora jazzu, a z pewnością sam siebie za niego uważał. Na swojej wizytówce określał siebie jako "twórcę jazzu i swingu". W 1998 został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame.  Przykłady jazzy z tego okresu można znaleźć na kanale You Tube Music Box 4 You 432Hz. link: 

https://www.youtube.com/channel/UChNU-8lXwVR5zw71hsVuMuA/playlists   

Polecana playlista do słuchania to: "Jazz Caffe" oraz "Tagtime Time". Na tej ostatniej znajdują się niezapomniane ragtimesy mistrza fortepian i kompozytora tych czasów Scotta Joplina , między innymi słynny "Maple Leaf Rag" (1899), "The Entertainer" (1902) i inne znakomite i niepowtarzalne kompozycje. 

Ragtime – forma muzyczna wywodząca się z formy tanecznej. Metrum parzyste 2/4 (z wyjątkami), tempo umiarkowane, rytm złożony i kunsztowny, silnie synkopowany (stąd nazwa pochodząca od angielskich słów ragged time – poszarpane metrum[1]), z jednostajnym, zazwyczaj ósemkowym akompaniamentem w partii basowej (faktura homofoniczna).

RAGTIME do poziomu sztuki wyniósł afroamerykański kompozytor i pianista Scott Joplin (  przykłady utworów znajdują się na playliście "Ragtime Time" od 4 do 8 ) 

Ragtime standardowo był grany na solowym instrumencie klawiszowym (pianino, fortepian, pianola, przykłady utworów granych na pianoli znajdują się na playliście "Ragtime Time" od 1 do 3  - link do Youtuba podany wyżej ). 

Ragtime z tymi instrumentami najczęściej jest utożsamiany, jednak Big Bandy ( zespoły muzyczne grające jazz ) w takich ośrodkach jak Nowy Orlean i Nowy Jork, powstały właśnie na tej formie muzycznej. Czyli Ragtime był formą muzyczną, która umożliwiła powstanie zespołom muzycznym grającym jazz.02:00:05 2513 02:00:051900_czł_leg_lek_pol

Dodał: grisza23