+ Napisz wiadomość
201411 odsłon wideo
Dołączył(a): 2020-03-04
Foldery
Wiosna już się zbliża, już puka do naszych drzwi, biegnijmy ją powitać, z
radości serce drży. Oczywiście nie wszyscy się cieszą, wszak luty to okres
uprawiania sportów zimowych.
Tym nie mniej życie jest brutalne. Z chwilą, gdy
zaczyna się pylenie leszczyny rozpoczyna się fenologiczne przedwiośnie.
Nieważne co na tę okoliczność twierdzi kalendarz oraz astronomowie.
Bohaterkę tego filmu uchwyciłem na Obszarze Chronionego Krajobrazu Dobra Wilkoszyn, ale to dzieje się niemalże wszędzie i będzie się nasilać. To było 15 lutego. Znaczy się od teraz alergicy mają przekichane.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl00:37 19 00:37Kwitnie leszczyna - Piotr Grzegorzek 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Oto kolejna lekcja botaniki Piotra Grzegorzka. To dobra inspiracja do rozglądania się wokół siebie nie tylko w czasie kwarantanny. Obecnie między innymi w Chrzanowie zakwitła złoć żółta  Gagea lutea. Zazwyczaj robi to w połowie marca.


W Jaworznie z tym gatunkiem spotkamy się w Parku Zielona od strony ulicy Grunwaldzkiej. Roślina należy do botanicznej rodziny liliowatych. Jej żółtymi kwiatami będziemy się cieszyć do maja. Generalnie wiosną - jeśli chodzi o dominującą barwę kwiatów  żółć nas zalewa.


Nasza bohaterka, poza tym, że zdobi, jest jeszcze niezłym ziółkiem. Medycyna ludowa Ukrainy stosowała odwar z cebulek między innymi przy obrzękach, żółtaczce, astmie oskrzelowej. Poza tym mielone cebulki tej rośliny stosuje się zewnętrznie jako lek gojący rany.


I jeszcze jeden rodzaj wiedzy, który w czasach względnego dostatku nie powinien nam się kiedykolwiek przydać. Otóż jej cebulki oraz liście można zjadać jako dodatek do sałatek.01:16 12 01:16Kwitnie złoć żółta 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Zima jak wiadomo, ma potrwać do 20 marca. Tym nie mniej rozpuszczeni trwającym globalnym ociepleniem coraz częściej chcemy, aby jej najważniejszy aspekt, jakim jest mróz oraz śnieg skończyły się znacznie szybciej. Oczywiście co roku przedwiośnie zaczyna się przed terminem. Jego początkiem jest pylenie leszczyny.

Tym nie mniej w pewnym stopniu nasze postrzeganie świata ocieplają kwiaty, które pojawiają się zimą. Należą do nich oczary  Hamamelis.
W dniu 5 lutego 2021 sfilmowałem kwitnienie oczaru japońskiego w parku w Chrzanowie. W Jaworznie ten gatunek w większej ilości posadzono w Geosferze. Chrzanowskiego Japończyka obserwuję od niedawna i stwierdzam, że jest dość wyrywny.

W tym samym czasie dotychczasowy chrzanowski zwiastun wiosny z ogrodu przy Domu Urbańczyka w dniu 8 lutego 2021 ledwo rozchylił pączki kwiatowe. Ten rośnie tutaj od 1984 roku. Przez wiele lat zwiastował zmianę aury z przysłowiowego lutego na przysłowiowy marzec lub kwiecień. Od pewnego czasu i on się myli, ale tak czy owak, kiedy patrzy się na ich kwiaty na białym tle, a nawet okryte białymi czapeczkami jakoś cieplej, robi się na sercu.



Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl01:30 21 01:30Kwitną oczary 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Rok 2023 jest kolejną okazją do świętowania. Otóż dziesięć lat temu, znaczy się w 2013 roku, otrzymałem jako członek Polskiego Towarzystwa Botanicznego branżowy medal im. Bolesława Hryniewieckiego za popularyzację botaniki. To znakomity powód, aby zgodnie z zapowiedzią na zakończenie cyklu Sto filmów na stulecie Polskiego Towarzystwa Botanicznego kontynuować filmową misję edukacyjną. Szlachectwo zobowiązuje. Na zakończenie wspomnę, że sto lat temu ukazał się pierwszy numer branżowego czasopisma  Acta Societatis Botanicorum Poloniae. A poza tym wchodzimy w sto pierwszy rok działalności.

W piątym epizodzie tego cyklu poznamy kąkol polny  Agrostemma githago z rodziny goździkowatych  Caryophyllaceae. Ubiegłoroczny cykl filmowy zdominowały rośliny zielne. W tym roku także będą się one pojawiać. Oto pierwszy taki bohater.

Roślina jest stosunkowo łatwa do rozpoznania. Od zarania dziejów ma złą prasę, skoro jest negatywnym bohaterem jednej z przypowieści ewangelicznych. Znaczy się od zawsze, musiał być pospolity oraz znacznie szkodzący plonom. Jest to na tyle uzasadnione, że posądzano go o zwiększanie podatności na zachorowanie na trąd. Poza tym bardzo mała ilość ziaren na tysiąc ziarniaków zboża może powodować padanie zwierząt hodowlanych.

Teraz to gatunek teoretycznie rozpowszechniony na terytorium naszego kraju, ale realnie na tyle rzadki, że wręcz rozważa się jego ochronę. Na szczęście jest na tyle ładny, że zrobił karierę jako roślina ozdobna.

Chociaż jest to gatunek trujący, to jednak miał pewne zastosowanie w medycynie ludowej. Jego ziele stosowano przy bronchicie oraz kolkach żołądkowych. Nasiona wykorzystywano przy kokluszu, krwawieniach z dróg rodnych, jako lek wykrztuśny, moczopędny i robakopędny. Ponadto korzenie pomagały przy hemoroidach i niektórych chorobach skórnych. Ponadto naparem z ziela i nasion płukano usta przy bólach zębów.

Trzeba jednak przypomnieć, że potrzebna jest należyta ostrożność z racji toksyczności gatunku a jego nasion przede wszystkim. Zatem najlepiej go po prostu podziwiać.

I na zakończenie tradycyjna mantra, która kończyła filmy ubiegłorocznego cyklu. Co do reszty szukajcie, a znajdziecie. W gruncie rzeczy najważniejsze jest wiedzieć, jak ta roślina wygląda, bo nigdy nie wiadomo kiedy taka wiedza może się przydać.

Piotr Grzegorzek

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl #botanical_hikes03:39 49 03:39Kąkol polny 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Pewnie niejeden fascynat tzw. architektury PRL-u na widok Osiedla Tadeusza Kościuszki doznałby stanu zwanego efektem wow! Gdy jednak dokładniej się temu osiedlu przyjrzy mina mu zrzednie a czar pryśnie. 


Ale dlaczego - pytamy. Ot np. chodniki - relacjonuje pan Tadeusz z ul. Tuwima.


Nie mniej niebezpieczna i mało atrakcyjna wydaje się wyprawa na śmietnik, o którym nie można rzec, że to pobliski śmietnik

Kłopot w tym, że blok przy Tuwima 8 ma dwóch administratorów i jest w nim parę mieszkań komunalnych. Tak więc kto decyduje nie wiadomo. Na dokładkę parking przed blokiem nie ma trwałej nawierzchni, można się więc pławić w błocie. Ponoć był projekt co z parkingiem począć ale na projekcie sprawa się zamknęła. A nie jest to jedyny błotny parking na osiedlu.


Nie mniej potwornie wygląda osiedle Pod Arkadami. Kiedy je malowano tego nawet najstarsi górale nie pamiętają, a pobliski skwerek urodą nie grzeszy. Mamy na to pomysł i nie jest to pomysł z księżyca a podpatrzony od Holendrów. Tam wszystkie egzaminy zawodowe szkół budowlanych wykonywane są na rzec miasta. Może więc w przypływie dobrej woli uczniowie jaworznickich klas budowlanych zabraliby się za elewację bloku pod Arkadami. Skwerkiem też miałby się kto zająć, wszak mamy prywatne liceum z klasą Architektury krajobrazu. Sprawa napawa optymizmem, z realiami gorzej.



Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl03:08 16 03:08Kłopoty OTK i jak je rozwiązać 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Wiele ostatnio się działo w świecie piłki nożnej. Pandemia koronawirusa i obostrzenia uniemożliwiły rozegranie sezonu piłkarskiego do końca. Tylko drużynom z najwyższych lig prawdopodobnie to się uda. Wszystkie niższe ligi zakończyły sezon 2019/2020 bez wznowienia rozgrywek. Zgodnie z uchwałą MZPN liderzy grup awansowali do wyższych lig, tym samym drużyna z Jaworzna - LKS Zgoda Byczyna awansowała do ligi okręgowej.

To trudny okres dla piłki nożnej, także dla Zgody Byczyny. We wtorek 2 czerwca piłkarze wznowili treningi na swoim boisku. Trwają rozmowy, trwają przygotowania. Wszystko po to, by w najbliższym czasie zgłosić drużynę do ligi okręgowej na sezon 2020/2021. Wszystko wskazuje na to, że w przyszłym sezonie Zgoda Byczyna spotka się w lidze okręgowej z Victorią 1918 Jaworzno. Może być zatem ciekawie.
Materiał pochodzi ze strony http://www.jaw.pl04:46 12 04:46LKS Zgoda Byczyna wznawia treningi 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Rok 2022 jest między innymi Rokiem Botaniki. Mija bowiem 100 lat od założenia Polskiego Towarzystwa Botanicznego. Będąc jego członkiem, pozwolę sobie w tym roku przybliżyć więcej gatunków takich naszych sąsiadów. Tym razem proponuję pewną odmianę. Czas na grzyby.

W dwudziestym drugim epizodzie proponuję zapoznać się z lakownicą spłaszczoną  Ganoderma applanatum z rodziny żagwiowatych. Teraz kilka uwag w tle.

Na początku okazy z Parku Zamkowego w Mysłowicach. Kiedy poznałem naszą bohaterkę, należała do rodziny lakownicowatych. W międzyczasie w zakresie nazwy łacińskiej przemianowano ją na Ganoderma lipsiense. Teraz nastąpił powrót do przeszłości.

Oglądając okazy na pniaku po topoli z Dąbrowy Narodowej  Łubowca proszę zwrócić uwagę na to, że huba bardzo często jest płaska, przez to godna swojej nazwy. Spodem ma białe rurki. Górą bywa rdzawa od zarodników, które chętnie tamże lądują.

Czasami nasza bohaterka potrafi wytwarzać owocniki bardziej kopytowate. Widać to na pniu drzewa ze skraju lasu przy ulicy Bukowskiej. Tutaj rdzawą barwę pnia powoduje ruda zielenica z rodzaju Trentepohlia.

Za zakończenie obserwując zamordowaną topolę z lasu w Trzebini Sierszy, posłuchajcie kilku najważniejszych uwag w tle. Po pierwsze jak wszystkie huby zajmuje się przywracaniem dwutlenku węgla do atmosfery. W tym celu rozkłada drewno licznych gatunków drzew liściastych oraz nielicznych iglastych.

Generalnie uchodzi za szkodnika, ale trwają badania nad znalezieniem w niej substancji leczniczych. Stwierdzono w niej związki o działaniu przeciwnowotworowym. Ustalono, że posiada właściwości hamujące zwłóknienia narządów poprzez hamowanie aktywności cytokiny TGF-Beta1 w komórkach nerkowych. Jest to jeden z kierunków wymagający dalszych badań, bo dają one szansę na zahamowanie tych procesów w nerkach wielu chorych. Podsumowując, to gatunek bardzo perspektywiczny i póki co niezagrożony wyginięciem.

Dlatego szanujmy wszystkie grzyby, ponieważ nigdy nie wiadomo do czego jeszcze mogą nam się przydać. I jeszcze jedno zaskoczenie. Otóż najrzadziej spotykanym kształtem grzyba na świecie jest kapelusik fikuśny tudzież nóżka zgrabnie toczona.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl #rokbotaniki02:58 24 02:58Lakownica spłaszczona 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Butik z wyłącznie polskimi markami i logo polska lub produkt polski.

Odwieczny problem każdej kobiety, nie masz co na siebie założyć, twoje ubrania już ci się znudziły, pełna szafa, a jednak pusta 
Wejdź na www.lanka-fashion.pl i zobacz co dla Ciebie przygotowaliśmy. 

Tylko polskie marki w jednym miejscu, wyszukane stylizacje, oryginalne fasony, jakość premium. Odzież dla kobiet ceniących jakość, oryginalność. W ubraniach Lanki na pewno zostaniesz zauważona. Skorzystaj z darmowej dostawy do paczkomatu lub odwiedź nas w Showroomie , który mieści się w Jaworznie na Leopoldzie ul. Grunwaldzka 225 i czynny jest zawsze kiedy potrzebujesz. 

Wystarczy zadzwonić i umówić się o dogodnej dla Ciebie porze lub odwiedzić nas w każdy wtorek i czwartek od 17:00-19:00.

 U nas poczujesz się wyjątkowo. Przyjdź, przymierz, porozmawiaj o modzie. Indywidualne podejście do klienta i doradztwo stylizacyjne to cechy, którymi możemy się wyróżnić.

Ciesz się zakupami polskich marek.
Obserwuj nas na naszym profilu na Facebooku i Instagramie i bądź na bieżąco.
Lanka fashion. Jaworzno Leopold, ul. Grunwaldzka 225.

Bo chcesz ..., bo możesz... bo jesteś tego warta....

Materiał pochodzi ze strony http://www.jaw.pl01:24 21 01:24Lanka Fashion Jaworzno 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Rok 2022 jest między innymi Rokiem Botaniki. Mija bowiem 100 lat od założenia Polskiego Towarzystwa Botanicznego. Będąc jego członkiem, pozwolę sobie w tym roku przybliżyć więcej gatunków takich naszych zielonych sąsiadów.

W sześćdziesiątym czwartym epizodzie poznamy lantanę pospolitą  Lantana camara z rodziny werbenowatych-Verbenaceae. Bohaterka tego filmu, póki co nie jest godna swojej polskiej nazwy.

Jest ona od pewnego czasu promowana w zieleni miejskiej jako sezonowa roślina ozdobna. Na początku pokazuję ją z terenu Uniwersytetu Warszawskiego. Widzieliśmy się podczas zjazdu Polskiego Towarzystwa Botanicznego. Jest ona rodzima dla flory znacznie cieplejszych krajów w Ameryce Południowej i Środkowej. Jako gatunek ozdobny została upowszechniona po świecie w krajach o adekwatnym klimacie. Tu i ówdzie stała się groźnym gatunkiem inwazyjnym, między innymi dlatego, że wszystkie części rośliny są trujące. Nam, póki co inwazja lantany nie grozi. Na szczęście taki mamy klimat. Wszelako globalne ocieplenie postępuje.

Naszą bohaterkę, jeśli chcemy mieć na dłużej, musimy przechować w ciepłym miejscu. Tak zapewne robią w Ogrodzie Botanicznym w Krakowie, gdzie spotkałem takiego zdrewniałego osobnika. Z natury to wiecznie zielony półkrzew dorastający do 3 metrów wysokości. Przed schowaniem na zimę zaleca się ją przyciąć. Można ją formować na kształt drzewka bonsai.

W trzeciej części pokazuję ją z Miejskiego Ogrodu Botanicznego w Zabrzu. Jest tutaj również uprawiana. Ma się bardzo dobrze, skoro owocuje. Tutaj owoce były odwiedzane przez osę z gatunku klecanka rdzaworożna. Na obszarze swojego występowania jej owoce są przysmakiem ptaków, które potem pozostawiają tu i ówdzie pestki z porcją naturalnego nawozu. W naszym kraju tę samą strategię zastosowała czeremcha amerykańska.

Jest ona także rośliną leczniczą. Wszelako osobiście ze względu na toksyczność nie powinna być stosowana w warunkach domowych. Tym niemniej na zakończenie musi pojawić się tradycyjna mantra. Co do reszty szukajcie, a znajdziecie. W gruncie rzeczy najważniejsze jest wiedzieć, jak ta roślina wygląda, bo nigdy nie wiadomo kiedy taka wiedza może się przydać.

Piotr Grzegorzek



Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl #rokbotaniki03:11 16 03:11Lantana pospolita 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Uzupełnieniem posiłku jest pyszny deser  W nowym, letnim menu Restauracji Stylowej w Bieruniu znajdziesz panna cottę ze świeżymi owocami sezonowymi i kawałkiem brownie. To połączenie delikatności wanilii i slodkiego, czekoladowego ciasta zachwyci każdego. Na wyśmienity deser zapraszamy do Stylowej 01:46 39 01:46Lato w Restauracji stylowa. Puszysty deser 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv