+ Napisz wiadomość
201282 odsłon wideo
Dołączył(a): 2020-03-04
Foldery
Śpiewa: Brigitta Wierzbik.
Gra zespół Art Music Trio: Janusz Korczyk  akordeon, Jarosław Mitoraj  gitara basowa, Arkadiusz Wiech  gitara klasyczna.
Dni Muzyki Jeunesses Musicales Teatr Sztuk 21 lutego 2020.03:27 36 03:27Jeszcze Długa Noc - Anna German 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

W dniach 18  20 września przebywałem we wsi Swornegacie nad jeziorem Karsińskim. Rankiem 19 września byłem świadkiem porannej toalety łabędzia niemego. Ptak zachowywał się jak lokalny celebryta, ignorując moją obecność. Oczyścił i natłuścił pióra, pomachał mi parę razy kuperkiem, zatrzepotał skrzydełkami. Potem sobie odpoczywał i kontynuował poranną toaletę. Ot i tyle.



Materiał pochodzi ze strony http://www.jaw.pl01:17 83 01:17Jezioro Łabędzie 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Rok 2023 jest kolejną okazją do świętowania. Otóż dziesięć lat temu, znaczy się w 2013 roku, otrzymałem jako członek Polskiego Towarzystwa Botanicznego branżowy medal im. Bolesława Hryniewieckiego za popularyzację botaniki. To znakomity powód, aby zgodnie z zapowiedzią na zakończenie cyklu Sto filmów na stulecie Polskiego Towarzystwa Botanicznego kontynuować filmową misję edukacyjną. Szlachectwo zobowiązuje. Na zakończenie wspomnę, że sto lat temu ukazał się pierwszy numer branżowego czasopisma  Acta Societatis Botanicorum Poloniae. A poza tym wchodzimy w sto pierwszy rok działalności.

W czterdziestym epizodzie poznamy jeżynę popielicę  Rubus caesius z rodziny różowatych  Rosaceae. Z roślin o zdrewniałych pędach to jedenasty krzew w tegorocznym cyklu. Jest to bardzo wyjątkowy przedstawiciel swego bardzo bogatego w gatunki rodzaju. Na tle kwitnących roślin proszę wysłuchać kilku informacji.

Wszystkie jeżyny mają specyficzny plan budowy. U zarania mojej współpracy z wydawnictwem określiłem je jako roślinny drut kolczasty. W istocie przedzieranie się przez zarośla tworzone przez gatunki tego rodzaju jest niezwykle bolesnym doświadczeniem. Sprawdzone osobiście i to niejednokrotnie.

Najważniejsze cechy taksonomiczne widoczne w tym filmie to dość delikatne kolce na sinych pędach. Na nich znajdują się trójlistkowe liście o nieregularnie ząbkowanych blaszkach. U ich nasady znajdują się lancetowate przylistki. Ważne są okazałe białe kwiaty. Zasadniczo w tym gatunku najważniejsze są owoce, ale warto jeszcze zwrócić uwagę na liście. Są one środkiem przeciwkrwotocznym przy obfitych menstruacjach. Ponadto znajdują one zastosowanie w leczeniu chorób skórnych, liszajów. Należą także do grupy gatunków, o których powiadam  do rany przyłóż.

Teraz przyjrzyjmy się owocującym roślinom widzianym w centrum Jaworzna. Podobnie jak w przypadku maliny za owoc jesteśmy skłonni uważać całokształt. W istocie owocem jest każda pojedyncza kulka zwana jagodą. Całość tworzy owocostan stale połączony z mięsistym dnem kwiatowym.

A teraz przemieścimy się na jaworznicką Skałkę, gdzie owocostany naszej bohaterki są okazałe. Tutaj zwróćmy uwagę na to, że są one pokryte sinym woskowym nalotem. Pozostałe gatunki tego rodzaju mają je czarne, lśniące.

Owocostany tego gatunku od zarania dziejów są zbierane w celu spożywania na wiele sposobów. Są też niezłym ziółkiem. Między innymi wzmacniają apetyt i obniżają gorączkę.

Nasza bohaterka jest niezłym ziółkiem. Jednakże co do reszty zastosowań szukajcie, a znajdziecie. I jeszcze coś na wiecznej rzeczy pamiątkę. Znajomość krajowych drzew i krzewów powinna być tak powszechna, jak elementarnych wiadomości z historii, literatury polskiej czy życia gospodarczego. Poznaliście jedenasty krzew. A jak tam z pozostałymi dziedzinami wiedzy, po kolejnych od tamtego czasu reformach edukacji.

Piotr Grzegorzek


Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl #botanical_hikes04:23 22 04:23Jeżyna popielica

Dodał: dlaCiebietv

W Studio Telewizji Jaworzno przedstawiamy kolejnych kandydatów w wyborach do Parlamentu.
W tym odcinku Joanna Sekuła kandydatka do Senatu RP z listy Koalicji Obywatelskiej. 

Na początek chyba najłatwiejsze pytanie. Pani Joanno, dlaczego Pani kandyduje wyborach Senatu.
Na początek zadała Pani najtrudniejsze pytanie. Byłam nauczycielką, menedżerką oświaty, teraz jestem menedżerką w samorządowym zakładzie budżetowym. Przez ten cały okres byłam i jestem związana z projektowaniem i realizacją dużych programów społecznych i unijnych. Wiem co nam sprawia największe problemy. Co należy poprawić. Co nam jest potrzebne by efektywnie wykorzystać środki przekazywane do samorządów. Dodatkową motywacją było prawie 14 tys. głosów oddanych na mnie w wyborach do Europarlamentu 
Nie jest Pani politykiem z pierwszych stron gazet a nawet można zaryzykować twierdzenie, że jest Pani nieznana.
Konfrontacja w wyborach do Europarlamentu z takimi tuzami Polskiej polityki jak prof. Jerzy Buzek czy Jan Olbrycht z jednej strony uczą pokory a z drugiej strony są motywacją do pracy nad sobą. Ludzie pracujący w samorządzie i szkolnictwie pozostają w cieniu wielkiej polityki. Nie chcemy się zbyt intensywnie chwalić tym co robimy na co dzień. Bo zdajemy sobie sprawę z tego co przed nami. Czasem po zakończeniu jakiegoś projektu przychodzą dziennikarze, czasem zajrzy telewizja, ale nie jesteśmy atrakcyjni. 
Jaka była Pani droga do polityki:
Wstępowałam do Platformy Obywatelskiej zaraz po jej powstaniu. Czyli było to wiele lat temu. Uważałam i uważam, że moje osobiste poglądy są bardzo zbliżone do programu Platformy. Jak zawsze program programem a liczy się jego realizacji. Możliwość uczestniczenia w modyfikacji programu Platformy dawało mi pewną satysfakcję. Pewne pomysły czy idee były przemycane na szczebel wojewódzki czy centralny. Jednak co innego jest pisać programy nawet te najlepsze a co innego jest je realizować. Ja zajmowałam się realizacją. Wyznawałam zasadę, że tu w zagłębiu jak będą o nas mówić dobrze to znaczy, że dobrze realizujemy to co mamy zapisane w programie. Jestem przekonana, że potrzebne w Senacie są tam osoby wskazujące problemy, znające sposób ich rozwiązania i wskazujące na środki które mogą być pomocne w tym rozwiązaniu. A to jest właśnie mój sposób działania. A przede wszystkim osoby znające specyfikę samorządu.
Narzekała Pani na brak zainteresowania mediów pracą samorządowców więc teraz ma Pani okazję, aby się pochwalić swoimi dokonaniami.
Takim sztandarowym projektem ostatnich lat jest rewitalizacja Juliusza. Wykonanie termomodernizacji budynków, wprowadzenie centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej i to, co jest na tę chwilę jedyne w Polsce- zarządzanie energią w układzie 23 budynków z prawie 600 mieszkaniami, żłobkiem i Klubem Aktywności Lokalnej. Zlikwidowaliśmy prawie 1000 pieców!!! Kolejnym uruchomionym i realizowanym projektem jest rewitalizacja osiedla przy ulicy Naftowej. Tu wykonujemy termomodernizację i zamykamy działanie kolejnych 400 pieców węglowych. Dodatkowo zostanie infrastruktura osiedla dostosowana do potrzeb mieszkańców.
Co to znaczy Joanna Sekuła Zagłębie:
Przez wiele nie mówiło się dobrze o Zagłębiu, wszyscy znamy niewybredne dowcipy o Sosnowcu i Sosnowiczanach. W trakcie towarzyskich spotkań grupy zaangażowanych w życie samorządowe powstawały zręby programu ZAGŁĘBIE mówiliśmy o konieczności przywrócenia Zagłębiu należnego miejsca na mapie Polski i w świadomości ludzi.  Spotykając się przy przysłowiowym piwie snuliśmy takie opowieści, które wtedy wydały się mrzonkami. Odkrywaliśmy w swoich umysłach niesamowite opowieści o Sosnowcu i Zagłębiu Po kilku latach część z nas zaczęła być Prezydentami miast zagłębiowskich, politykami, menedżerami osobami mogącymi decydować o kierunkach rozwoju, o tym co się w naszym regionie dzieje. Program ZAGŁĘBIE nigdy nie został formalnie napisany i podpisany. Nikt nigdy nie deklarował, że będzie coś z tego programu realizował. W naszych umysłach pozostały strzępki naszych marzycielskich rozmów. Zabraliśmy się do pracy. Takiej spokojnej, rzeczowej, znojnej i ten nienapisany program zaczynamy realizować. Pięknieją nam nasze Zagłębiowskie miasta, realizujemy unikatowe projekty, staramy się o dobre i godne życie mieszkańców naszego regionu. Ja jestem Zagłębiankom od pokoleń, osobom emocjonalnie zaangażowaną w życie naszej lokalnej społeczności, dlatego chcę reprezentować ten nienapisany program, chcę przekształcić te nasze mrzonki w zagłębiowską rzeczywistość.19:21 19 19:21Joanna Sekuła kandydatka do Senatu RP 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Rok 2023 jest kolejną okazją do świętowania. Otóż dziesięć lat temu, znaczy się w 2013 roku, otrzymałem jako członek Polskiego Towarzystwa Botanicznego branżowy medal im. Bolesława Hryniewieckiego za popularyzację botaniki. To znakomity powód, aby zgodnie z zapowiedzią na zakończenie cyklu Sto filmów na stulecie Polskiego Towarzystwa Botanicznego kontynuować filmową misję edukacyjną. Szlachectwo zobowiązuje. Na zakończenie wspomnę, że sto lat temu ukazał się pierwszy numer branżowego czasopisma  Acta Societatis Botanicorum Poloniae. A poza tym wchodzimy w sto pierwszy rok działalności.

W pierwszym epizodzie poznamy jodłę pospolitą  Abies alba z rodziny sosnowatych  Pinaceae. Większość stanowisk tego gatunku znajduje się w południowej części Polski. Rozproszone stanowiska znajdują się w lewej górnej ćwiartce naszego kraju.

Na początku obejrzyjmy okazałe drzewo z parku miejskiego w Chrzanowie. Obserwuję je od kwietnia 1982 roku.

W 2019 roku drzewo zakwitło. Obserwujemy jego kwiaty męskie, ponieważ znalazły się na odpowiednim poziomie.

Drzewo ma się dobrze. Tak wyglądało w 2020 roku. Tutaj przy okazji warto zwrócić uwagę na istotny szczegół taksonomiczny, jakim są białe paski na spodzie płaskich szpilek.

Na naszym terenie, w obszarze naturalnego występowania jodły wymierały, ponieważ nie tolerowały wysokich stężeń związków siarki w powietrzu. Teraz nie jest już tak źle, ponieważ drzewa odradzają się, co widać na przekładzie z lasu w Mysłowicach Ćmoku.

Im dalej na południe tym drzewa jodłowe są większe. Pierwszą grupę takich gigantów napotkałem w Białym Lasku niedaleko Polanki Wielkiej. Tutaj stanowią znaczącą domieszkę w lesie liściastym.

Z analogiczną sytuacją mamy do czynienia w Wyżrale, w lesie, na którego skraju znajduje się pomnik lotników amerykańskich. O dobrej kondycji świadczą liczne siewki tego gatunku w runie lasu. To samo można zobaczyć wszędzie na obszarze naturalnego występowania jodły. Nasza bohaterka przede wszystkim dostarcza drewna. Jej pączki, gałązki, liście oraz żywica są cenione w lecznictwie. Szyszki dostarczają olejku stosowanego w perfumerii.

Na zakończenie na tle okazałych drzew z lasu w rejonie góry Draboż proponuję taką mantrę. Pogląd ten wyraził Władysław Szafer we wstępie do drugiego wydania przewodnika Drzewa i krzewy, który ukazał się w 1957 roku nakładem Państwowych Zakładów Wydawnictw Szkolnych. Znajomość krajowych drzew i krzewów powinna być tak powszechna, jak elementarnych wiadomości z historii, literatury polskiej czy życia gospodarczego. Poznaliście pierwsze drzewo a jak tam z pozostałymi dziedzinami wiedzy, po kolejnych od tamtego czasu reformach edukacji.

Piotr Grzegorzek

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl #botanical_hikes04:10 28 04:10Jodła pospolita 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Jubileusz 30-lecia Warsztatu Terapii Zajęciowej w Jaworznie był wspaniałym wydarzeniem, na którym działo się naprawdę wiele. Te 30 lat minęły w oka mgnieniu  przekonuje Dyrektor Monika Włodarczyk-Raczek.

Piknik z okazji jubileuszu 30-lecia istnienia Warsztatu terapii zajęciowej w Jaworznie oraz 60-lecia Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną był wspaniałym wydarzeniem.

JEST GŁOŚNO, WESOŁO, POGODNIE - MÓWI O PIKNIKU DYREKTOR PLACÓWKI

Na wszystkich zgromadzonych gości czekało mnóstwo atrakcji. Parkiet do tańczenia, fotobudka, miejsce do wyrażania się artystycznie i oczywiście pyszna kiełbaska z grilla oraz bigos to elementy, z których korzystać mogli wszyscy zgromadzeni.

Dyrektor WTZ Monika Włodarczyk-Raczek przekonuje, że  te 30 lat minęło w mgnieniu oka. Co ciekawe, dyrektor jest obecnie najstarszym pracownikiem, ale praca dalej sprawia jej ogromną satysfakcję. Dyrektor cieszy także fakt, że przez ten czas udało się powiększyć warsztaty do 55 uczestników, co jest bardzo ważne, gdyż powołany został właśnie po to, aby osoby dorosłe z niepełnosprawnością intelektualną mogły wejść na rynek pracy. 

 UDAŁO SIĘ DUŻO ZROBIĆ PRZEZ TE 30 LAT - MÓWI DYREKTOR MONIKA WŁODARCZYK-RACZEK 

Czego więc im życzyć na kolejne 30 lat? Żebyśmy byli i się rozwijali  mówi Pani Dyrektor.

Miejsca takie jak Warsztat terapii zajęciowej są niezwykłe pod wieloma aspektami, a ludzie tam pracujący to osoby o gigantycznym sercu i misji. Życzymy więc zdrowia, zdrowia i jeszcze raz wytrwałości, pasji i zaangażowania.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl01:51 30 01:51Jubileusz 30-lecia WTZ w Jaworznie 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Przed trzydziestu laty, w 1993 r., powołano fotograficzną Galerię Pustą. Pomysłodawcą projektu był prof. Jakub Byrczek, od ponad 40 lat artysta fotografik Związku Polskich Artystów Fotografików. Galeria mieści się przy ul. Fabrycznej w nadzwyczaj urokliwym drewnianym domku. Powstała z konkretnym zamysłem, który udało się panu profesorowi udanie zrealizować.

Z pewnością Galeria ma na liście swoich wydarzeń wiele takich, które można okrzyknąć sukcesem.

W najbliższych planach nomen omen ciąg dalszy promocji sztuki fotografowania.

Jubileusz podkreślono wystawą fotografii pt. Pusta 1993  nadal. Sztuka widzenia  obrazy zamiast słów. Prezentowane są na niej prace znamienitych fotografów: Magdaleny Hałas, Krzysztofa Szlapy i Jaroslava Beneša.

Wystawa prezentowana jest w Galerii Exlibris MBP przy Rynku Głównym. Zamknięcie wystawy 23 stycznia.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl04:11 36 04:11Jubileusz fotograficznej Galerii Pustej cd 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Po raz już X fascynaci spacerowania z kijkami spotkali się w GEOsferze na Rajdzie Nordic Walking. Wydarzenie miało miejsce w sobotę 11 czerwca, nad sprawną organizacją czuwało MCKiS Jaworzno. Duża liczba uczestników nikogo nie zdziwiła. Takie nieśpieszne spacerowanie z kijkami to dla zdrowia same plusy.

Należy dodać, że dla zdrowotności ważna jest technika takiego spaceru z kijkami. Bylejakość w tej sytuacji nie popłaca.

Na trasę rajdu poszło 360 osób. Dobrodziejstwa takiego spaceru można było doznać na trasie 9-kilometrowej i 6-kilometrowej. Jak powiedział nam pan Grzegorz z MCKiS trasy się częściowo pokrywały trasa. Dłuższa prowadziła przez Dobrą, a krótsza skrótem omijając Dobrą, wiodła przez okolice Chrząstówki i Warpia. Czas pokonania trasy zależy od tego czy idą rodzice z dziećmi czy osoby dorosłe. Może to być ok. 40 min. dla wprawionych spacerowiczów i ok. dwóch godzin dla dzieci.

Co dobrego daje takie spacerowanie  pytamy uczestników rajdu. Pani Jola mówi, że to dotlenia mózg, daje większą żywotność, siłę i werwę, ponadto to kontakt z naturą. Pan Andrzej chodzenie uznaje za bardzo zdrowe i naturalne. U pani Małgorzaty wzmocniły się mięśnie grzbietu, czyli już nie garbi, poprawiła się ruchomość barków. Milusińscy też mają własne zdanie na temat nordic walking. Maksym l. 8 twierdzi, że to świetnie dotlenia mózg. Jesteśmy zdania, że takie dotlenienie mózgu wielu być się przydało. Miłych spacerów.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl02:09 23 02:09Jubileuszowy Rajd Nordic Walking w GEOsferze 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Kiedy trafił do bacówki miał niespełna 3 miesiące. Od razu wkupił się w łaski opiekunów i stałych mieszkańców. Dziś pełni tam obowiązki gospodarza oraz specjalisty do spraw kontaktu z mediami. Sprawdziliśmy co słychać u Julka z Bacówki.

Poza statusem gwiazdy Julek dorobił się pokaźnego poroża i dostojnej brody. Swoje dotychczasowe zabawy w przepychanki również zamienił na te ciut doroślejsze.

Przypomnijmy, że Julek z pochodzenia jest zabrzaninem, a do Jaworzna trafił za sprawą dość niefortunnych zrządzeń losu, na szczęście - z pomocą ludzi dobrego serca. Teraz ani opiekunowie bacówki, ani stali bywalcy nie wyobrażają sobie tego miejsca bez niego.

Julka odwiedzić można niemal zawsze. Dobrą okazją może być też najbliższa niedziela. O godzinie 17:00 w bacówce rozpocznie się niezwykły koncert. Na scenie wystąpią m.in. Mirosław Kowalik, Mateusz Pospieszalski, Marcin Pospieszalski, Anna Trebunia  Wyrostek i Jan Trebunia  Tutka. Artyści przedstawią teksty i adaptacje słów ks. prof. Józefa Tischnera. Wstęp na koncert jest bezpłatny.02:15 23 02:15Julek - król bacówki w Gródku 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Barbara Sikora w cyklu Dawni jaworznianie rozmawia z Justyną Machniewską, której
rodzina wpisała się historię Jaworzna. Barwną postacią była mama pani Justyny, Danuta
Salwińska  Suchacka, której wspomnienia ukazały się w książce Prywaciarze 1945 
1989. W rozmowie wspominano także Wincentego Salwińskiego czy Henryk Kolkę,
powstańca śląskiego, żołnierza września 1939 roku.
Budynek kina Złocień tez ma swoją historię i jest związany z rodziną pani Justyny.

Ludzi związani z miastem, którzy żyli obok nas, tworzyli i tworzą jego historię.
Wspominając ich, pokazujemy historię naszej małej Ojczyzny.17:55 22 17:55Justyną Machniewska - Dawni jaworznianie 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Czas najwyższy powrócić do prezentacji kolejnych gatunków roślin, czyli podopiecznych rzymskiej bogini Flory. Flora to także ogół gatunków roślin występujących na danym obszarze. Startujemy z Jaworzna, ale będziemy się włóczyć tu i ówdzie a głównie ówdzie, nie tylko po Jaworznie. Świat jest wielki. Chodźcie za mną.

W siedemnastym epizodzie poznamy języczkę pomarańczową  Ligularia dentata z rodziny astrowatych  Asteraceae. Na początku obejrzymy rośliny uprawiane w Miejskim Ogrodzie botanicznym w Zabrzu. To częsty nie tylko w zieleni publicznej uprawiany gatunek ozdobnej byliny. Jak przystało na tak popularny gatunek ma wiele odmian różniących się między sobą, między innymi barwą blaszek liściowych.

Jej ojczyzną jest Daleki Wschód a dokładniej jest rodzima dla flory Chin i Japonii. Tworzy spore kępy. Uwielbia miejsca wilgotne. Nazwa gatunku pochodzi od ostro ząbkowanych brzegów owalnych blaszek liściowych.

Teraz przenosimy się do Jaworzna, gdzie ten gatunek w większych skupiskach utrzymuje się w uprawie w rejonie ulic Pocztowa i Grunwaldzka. Tworzy tutaj spore kępy.

To było 23 września 202 2 roku. Roślina kończyła wegetację co widać po jeszcze kwitnących pędach oraz licznych suchych koszyczkach. Pędy kwiatostanowe są bezlistne. W porywach osiągają nieco ponad metr wysokości.

Tutaj jest to odmiana o purpurowo nabiegłych blaszkach liściowych. Część z nich jest brązowo-zielona. Ich nerwy są spodem bardzo wyraźnie.

Każdy koszyczek wyrasta pojedynczo na końcu swojego odgałęzienia pędu. W centrum znajdują się kwiaty rurkowe. W pełni kwitnienia tworzą żółtą tarczkę. Na zewnątrz znajdują się sprawiające wrażenie płatków korony pomarańczowe kwiaty języczkowe. Każdy z nich ma na końcu trzy ząbki. To one decydują o walorach ozdobnych tego gatunku Każdy koszyczek ma około 10 cm średnicy.

Kwiaty rurkowe posiadają niewielką koronę zrośniętą z pięciu płatków. Ponad nie sukcesywnie wyrasta słupek ze znamieniem podzielonym na dwie łatki odginające się łukiem na boki. Szyjkę słupka otacza pięć pręcików o ciemnych główkach dających pyłek.

Kiedy roślina przekwita niekoniecznie po zapyleniu to kwiaty języczkowe tracą swoją jaskrawą barwę. Kwiaty języczkowe bieleją a następnie brązowieją. Brązowieje również żółta tarczka kwiatów rurkowych.

Na tym etapie rozwoju zaleca się takie pędy usuwać, ponieważ utraciły swoją funkcję ozdobną. Teraz powinny nam wystarczyć ich barwne liście, dopóty dopóki nie znikną pod śniegiem.

Piotr Grzegorzek

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl #flora_stories04:04 19 04:04Języczka pomarańczowa 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Po dziwnym świecie kaktusów oprowadza nas pan Jerzy Kiljan z Byczyny. Właściciel kolekcji ok. 1400 kaktusów. Tym razem będzie min. o skomplikowanej kaktusowej anatomii.

W tej materii natura bardzo jest przebiegła, to co powstało ma sens i ułatwia roślinom przetrwanie. W ich anatomii nie ma elementów niepotrzebnych. Wszystko od korzonków po ciernie gra ważną rolę.


Pewnym odstępstwem od zasad jest czas wzrostu kaktusów. Na ogół rośliny rosną szybko, kaktusy jednak od tej reguły odstają.

Wbrew pozorom niektóre gatunki kaktusów są pożyteczne. Człowiek odkrył ich lecznicze właściwości. Miąższ kaktusów organizm ludzki może regenerować, oczyszczać a nawet wspiera odchudzanie.

Człowiek wymyślił też kaktusowy ekologiczny płyn do mycia naczyń i kaktusową egzotyczną wódkę. Kto by pomyślał, że to tak pożyteczne roślinki, nic tylko uprawiać.



Materiał pochodzi ze strony http://www.jaw.pl02:48 27 02:48KAKTUSY 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv