+ Napisz wiadomość
201217 odsłon wideo
Dołączył(a): 2020-03-04
Foldery
Pomiędzy Jaworznem a Górą Piachu rozciąga się malownicza, zielona przestrzeń, której spora część to tzw. Geosfera oraz tzw. Uroczysko Sadowa Góra. Zapewne nie jeden z nas wszak pamięta, że teren ten jeszcze jakiś czas temu był zupełnie niezagospodarowany, stanowiąc swego rodzaju wyrwę w tej części naszego miasta, będącą pozostałością po starym kamieniołomie. Dzisiaj miejsce to przyciąga swym urokiem, ciesząc się wśród mieszkańców dużą popularnością. Jak bumerang wszakże wraca co jakiś czas pytanie, czy teren ten to Sodowa Góra, jak chce większość, czy może Sadowa, jak głosi tablica informacyjna? Skąd ta rozbieżność i kto popełnił błąd? I jak tak naprawdę winniśmy nazywać to miejsce? O tym historyk Jarosław Sawiak.



Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl07:20 16 07:20Jaworzno mało znane - Sodowa czy Sadowa? 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Przy ulicy Adama Mickiewicza, pod numerem 2, znajduje się charakterystyczny budynek z cegły, z symbolem sokoła na frontowej elewacji, zawieszonym tutaj ponoć już w 1907 roku. Dziś budowla ta mieści znane w Jaworznie ATElier Kultury, jednak w przeszłości była siedzibą organizacji, która w zasadniczy sposób przyczyniła się do popularyzacji zdrowego trybu życia wraz z krzewieniem wartości patriotycznych, narodowych i społecznych.

Co to wszak za organizacja i co ma z nią wspólnego ten właśnie obiekt, o którym mowa będzie w dzisiejszym odcinku? O szczegółach historyk, Jarosław Sawiak.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl11:31 15 11:31Jaworzno mało znane - Sokół 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

W dzisiejszym odcinku wybieramy się na Srebrnik, położony na północnych obrzeżach Jaworzna. Historyk Jarosław Sawiak opowie Państwu dzisiaj więc o tym, co to za miejsce, gdzie dokładnie się znajduje oraz o tym, skąd mogła się wziąć jego osobliwa dość nazwa. Finalnie zaś o tym, jakie ciekawe obiekty znajdują się w tej właśnie okolicy. Serdecznie zapraszamy.




Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl07:31 21 07:31Jaworzno mało znane - Srebrnik 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

W Jaworznie znajdowały się w przeszłości trzy spore stadiony piłkarskie; nieistniejący obecnie - Górnika Jaworzno, a także Szczakowianki oraz Victorii Jaworzno. Po drugiej wojnie światowej pojawił się wszak pomysł wybudowania kolejnego, tzw. Stadionu Centralnego, służącego nie tylko jako miejsce do rozgrywek piłkarskich, ale i organizacji rozmaitych imprez dla mieszkańców naszego miasta. O tym, skąd wziął się taki pomysł, w jakim osobliwym miejscu planowano jego lokalizację i dlaczego właśnie tam oraz o tym, dlaczego nic z tego nie wyszło  opowiada historyk Jarosław Sawiak. Serdecznie zapraszamy.


Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl09:57 33 09:57Jaworzno mało znane - Stadion widmo? 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Dzieje naszego miasta, wraz z samodzielną niegdyś Szczakową, zawsze powiązane były z historią przemysłu. To on zdeterminował powstanie dwóch ośrodków miejskich na terenie współczesnego Jaworzna, wpisując się w ich krajobraz. W dzisiejszym odcinku więc o jednej z przemysłowych wizytówek naszej małej ojczyzny, a mianowicie o starej cementowni w okolicach Szczakowej właśnie. Jak doszło do założenia tegoż przedsiębiorstwa w tym właśnie miejscu, kto był pomysłodawcą jego powstania, jak wyglądały czasu jego świetności i kto się do tego przyczynił? I wreszcie; jakie okoliczności doprowadziły do jego zamknięcia i finalnego upadku szczakowskiej cementowni? O szczegółach, związanych z tym niezwykłym miejscem, opowiada historyk Jarosław Sawiak.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl10:27 15 10:27Jaworzno mało znane - Stara cementownia 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

W roku 2023 jaworznicka Szczakowianka obchodzi swoje setne urodziny. W związku z tym, w dzisiejszym odcinku historyk Jarosław Sawiak przybliży Państwu historię tegoż klubu; od okoliczności jego powstania, poprzez burzliwe dzieje stadionu aż po wzloty i upadki tejże formacji piłkarskiej. Serdecznie zapraszamy.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl08:38 23 08:38Jaworzno mało znane - Szczakowianka 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Szczakowa w swych dziejach miała okresy wzlotów i upadków, od samodzielnego, uprzemysłowionego miasta do peryferyjnej, nieco zapomnianej dzielnicy Jaworzna. Z miejscem tym jest wszak związanych sporo wybitnych osób, w tym jeden z laureatów nagrody Nobla w dziedzinie chemii. O kim mowa oraz na ile postać ta związana była ze Szczakową właśnie? Odpowiada historyk Jarosław Sawiak.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl08:43 24 08:43Jaworzno mało znane - Szczakowski noblista 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Wielokrotnie wspominaliśmy już o rozmaitych nazwach miejscowych z terenu dzisiejszego Jaworzna. Była więc Jerozolima, Chrusty, Podłęże, był także Pechnik, Olejki, a nawet Goła Suka. Dzisiaj więc kontynuujemy wątek związany z nazewnictwem właśnie. Udajemy się w związku z powyższym na jaworznickie Warpie. Co do zasady położone jest na osi dzisiejszej ulicy św. Wojciecha, pomiędzy ścisłym centrum miasta, a Sodową, bądź jak chcą niektórzy, Sadową Górą. Co to za miejsce, owe Warpie, skąd się wzięła jego nazwa i jakie jest jej pochodzenie? O tym historyk Jarosław Sawiak.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl05:51 15 05:51Jaworzno mało znane - Warpie, czyli co? 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

W dzisiejszym odcinku udajemy się na jaworznickie osiedle Podwale, stanowiące integralną część śródmieścia. Ruszamy więc od rynku, ulicą świętego Wojciecha, następnie ulicą Trzeciego Maja aż po okolice Liceum Ogólnokształcącego nr 1 oraz jaworznickiego Warpia. Interesuje nas tym razem sama ulica Podwale, a właściwie jedna z jej niedługich przecznic. W ten oto sposób docieramy do miejsca, z którego rozpocząć wypada krótką, sentymentalną podróż wesołym autobusem. Będzie to wszakże podróż w czasie - bo i w przestrzeni to już raczej nie Dlaczego? O szczegółach jak co tydzień historyk, Jarosław Sawiak.



Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl09:14 21 09:14Jaworzno mało znane - Wesoły autobus 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Wielkanoc to najważniejsze święto większości chrześcijan; poprzedzona pamiątką męki Chrystusa i Wielką Sobotą przywodzi na myśl tajemnicę życia, śmierci i zmartwychwstania. W ten szczególny czas warto wspomnieć także o jaworznickiej Wielkanocy Mowa wszak tutaj nie o tym niezwykłym święcie wszystkich wierzących, lecz o konkretnym miejscu, a mianowicie wzgórzu górującym nad jaworznickimi Ciężkowicami. Skąd wzięła się jego nazwa, co ma wspólnego ze świętami wielkanocnymi, czy cokolwiek w ogóle ma oraz jaki jest kontekst historyczny tegoż właśnie miejsca. O szczegółach historyk Jarosław Sawiak.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl08:20 41 08:20Jaworzno mało znane - Wielkanoc 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Wysokość: 22 metry, budulec to granity śląskie, granit strzegomski i granit szary, natomiast koszt to 70 000 marek. O jakim obiekcie mowa? A mianowicie o tym, który niegdyś znajdował się tuż przy granicy Jaworzna, czyli tytułowej Wieży Bismarcka. Co to za obiekt, w jakim celu go wzniesiono i co finalnie się z nim stało? O tym wszystkim opowiada historyk Jarosław Sawiak

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl10:04 26 10:04Jaworzno mało znane - Wieża Bismarcka 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

W dzisiejszym odcinku historyk Jarosław Sawiak zabierze Państwa do epoki średniowiecza. Opowie jednocześnie o tym, czym były średniowieczne wojny o grody oraz o tym, w jakim stopniu wydarzenia te dotyczyły terenu dzisiejszego Jaworzna. Dowiemy się także tego, która z ówczesnych osad z terenu naszego miasta, a dziś jego dzielnic, w wyniku tychże zmagań została starta z powierzchni ziemi na kilka pokoleń. Serdecznie zapraszamy.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl07:41 17 07:41Jaworzno mało znane - Wojny o grody 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

W dzisiejszym odcinku Jarosław Sawiak opowie nam o zjawisku wędrujących wsi, odnosząc się do konkretnych przykładów. Nie jest bowiem tajemnicą, że wsie, miejscowości czy nawet miasta na przestrzeni wieków zmieniały swój punkt ciężkości. Jeden z przykładów dotyczy także terenu współczesnego Jaworzna. A o czym konkretnie będzie mowa? Wyjaśnia wspomniany powyżej historyk. Serdecznie zapraszamy.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl07:15 16 07:15Jaworzno mało znane - Wędrująca wieś 720p 720p

Dodał: dlaCiebietv

Nazwa Wędrujące kamienie kojarzy się przede wszystkim z Parkiem Narodowym Dolina Śmierci w Kalifornii i dość osobliwym zjawiskiem przyrodniczym. W dzisiejszym odcinku jednak jaworznicki historyk opowie Państwu również o pewnych kamieniach, a dokładniej o jednym z zakątków Jaworzna gdzie kamienie takowe znajdują się również, zmieniając na przestrzeni dziejów miejsce swego położenia. Co to za kamienie, gdzie się znajdują i kto wprawił je w ruch? Na pytania odpowiada historyk Jarosław Sawiak.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl07:03 16 07:03Jaworzno mało znane - Wędrujące kamienie 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Co do zasady Jaworzno, jak i pozostałe osady na terenie współczesnego miasta przez kilka wieków miały charakter prowincjonalny. Pomimo bliskości stołecznego Krakowa osadnictwo na terenie ziemi jaworznickiej było dość rzadkie. Jednak przygraniczny charakter oraz szlaki przebiegające przez okolicę przyczyniały się do wewnętrznej i zewnętrznej migracji. I chociaż miała ona dość ograniczony charakter, to jednak charakteryzowała się między innymi tym, że przybywali tutaj także obcokrajowcy. W okresie nowożytnym niewątpliwy prym wiedli Włosi. O tym, skąd się tutaj wzięli, gdzie dokładnie przebywali, a także o tym, jaki mieli związek z polskim dworem królewskim opowiada Jarosław Sawiak.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl10:52 20 10:52Jaworzno mało znane - Włosi w Jaworznie 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

W obrębie współczesnego Jaworzna i w jego najbliższych okolicach na przestrzeni stuleci ukształtował się szereg wsi i osad. Z jakiegoś jednak powodu część z nich nie przetrwała do dziś, pozostając widocznymi jedynie na starych mapach. Dlaczego tak się stało i jakie to były osady? Odpowiada historyk Jarosław Sawiak.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl08:54 23 08:54Jaworzno mało znane - Znikające wioski 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Początek listopada to czas, kiedy nasze myśli zmierzają ku tym, którzy odeszli, członków naszych rodzin, przyjaciół, znajomych Pozostają oni w naszej pamięci poprzez to, kim byli i czego w swoim życiu dokonali, zarówno w wymiarze materialnym jak i duchowym.

Jednym z przejawów ich istnienia w dalszej lub bliższej przeszłości są cmentarze, będące swego rodzaju pomnikami wzniesionymi na cześć tych, których już nie ma. Nie inaczej jest w naszym rodzinnym Jaworznie. Mamy i cmentarze parafialne i komunalne, mamy opuszczone zazwyczaj cmentarze choleryczne, ale mamy i cmentarz widmo. Taki, który był przez całe stulecia, na którym spoczęły całe pokolenia jaworznian, a po którym dziś nie ma już śladu. Co to za cmentarz, gdzie się znajdował i dlaczego nie przetrwał do naszych czasów? O tym w dzisiejszym odcinku.



Materiał pochodzi ze strony http://www.jaw.pl06:29 14 06:29Jaworzno mało znane - cmentarz widmo 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Po jaworznickiej społeczności żydowskiej pozostał m.in. stary kirkut, czyli żydowski cmentarz. Położony jest przy al. Józefa Piłsudskiego. Do współczesności dotrwało jedynie ok. ¼ macew czyli żydowskich nagrobków. O jaworznickiej społeczności żydowskiej opowiada historyk, badacz dziejów Jaworzna Jarosław Sawiak.

Najstarsza macewa jaworznickiego kirkutu pochodzi z 1884 r. Ostatniego pochówku dokonano na tym kirkucie w 1942 r. Potomkowie jaworznickich żydów po wojnie do Jaworzna nie powrócili. Przed dwoma dekadami cmentarz gruntownie uporządkowano dzięki społeczności żydowskiej zamieszkałej w Stanach Zjednoczonych.

Materiał pochodzi ze strony http://www.jaw.pl08:07 8 08:07Jaworzno mało znane - cmentarz żydowski 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Jaworzno to miasto dość osobliwe; stosunkowo przecież młode, choć jego początki sięgają średniowiecza, miejsce rozwijającego się niegdyś intensywnie przemysłu, a jednocześnie bogate w tereny zielone, historyczna część Małopolski leżąca wszak dzisiaj w granicach województwa śląskiego. Jest ono miejscem z pozoru znanym, szczególnie przez jego własnych mieszkańców, jednak jak widać czasami, nie do końca poznanym i odkrytym. To miasto kontrastów, bogate w historię na jej wielu, zaskakujących czasem płaszczyznach. Dzisiaj więc parę szczegółów o mieście Jaworznie; niektóre z nich zapewne znane, a może jednak nie..? Opowiada jak co tydzień, historyk Jarosław Sawiak.



Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl05:20 15 05:20Jaworzno mało znane - czy wiesz, że..? 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv