+ Napisz wiadomość
201221 odsłon wideo
Dołączył(a): 2020-03-04
Foldery
Hollywood - to jedna z dzielnic Los Angeles, najludniejszego miasta stanu Kalifornia, położonego na zachodzie USA. Dzielnica ta stała się najważniejszym ośrodkiem amerykańskiej kinematografii, zaś samo słowo Hollywood jest używane jako skrótowa nazwa dla amerykańskiego przemysłu filmowo-telewizyjnego, będąc jednocześnie uniwersalnym synonimem tejże branży. Co wszak miejsce to ma wspólnego z Jaworznem, a dokładniej z Pieczyskami, jedną z najbardziej wysuniętych na północ dzielnic Jaworzna, których nazwa nawiązuje do piecysk, czyli wielkich rotacyjnych pieców, funkcjonujących w ramach szczakowskiej cementowni? I wreszcie co ta ostatnia ma wspólnego z Valem Kilmerem, Bogusławem Lindą, Katarzyną Figurą oraz Bartoszem Żukowskim? O szczegółach jak co tydzień, historyk Jarosław Sawiak.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl06:25 17 06:25Jaworzno mało znane - Małe Hollywood... ? 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Niektórzy twierdzą, że z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciu. Nie przesądzając wszak powyższej kwestii, w dzisiejszym odcinku usłyszymy, jakie w przeszłości relacje utrzymywały się pomiędzy bliższymi lub dalszymi członkami rodzin, dlaczego takowe z czasem ulegały rozluźnieniu, i wreszcie o tym, co generowało największe waśnie i spory? Zaprasza historyk Jarosław Sawiak.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl08:01 36 08:01Jaworzno mało znane - Mentalność 720p 720p

Dodał: dlaCiebietv

Historia Długoszyna kryje w sobie wiele tajemnic, takich jak, chociażby dzieje szkoły ariańskiej czy kwestia długoszyńskiego zamku widmo. Jednym z niewyjaśnionych zagadnień z historii tego miejsca jest m.in. tzw. Monisko, a więc obszar położony w sąsiedztwie Skałki i szesnastowiecznej sztolni, wybudowanej w 1524 roku. Skąd wzięła się nazwa Monisko, co mogła oznaczać, a także jaka budowla mieściła się w miejscu stojącego do dzisiaj słupie wysokiego napięcia? I wreszcie o tym, co pozostało po starych kopcach granicznych dzielących kiedyś wieś na część królewską i biskupią oraz o przebiegającej w pobliżu starej drodze królewskiej opowiada historyk Jarosław Sawiak.



Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl06:22 12 06:22Jaworzno mało znane - Monisko 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Sławomir Mrożek to jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy i dramaturgów. W bogatym zasobie jego dzieł znalazło się, co ciekawe, także miejsce dla naszego miasta. Mowa tu bowiem o jednym z opowiadań artysty pt. Jaworzno. W dzisiejszym odcinku więc historyk Jarosław Sawiak opowie nam o tym, co przygnało Mrożka do Jaworzna, jakie były refleksje pisarza odnośnie miasta i jakie miejsce wzbudziło szczególną, acz refleksję u rzeczonego artysty. Serdecznie zapraszamy.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl09:01 53 09:01Jaworzno mało znane - Mrożek w Jaworznie 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Dzisiejszy odcinek poświęcamy jednej z najbardziej osobliwych i specyficznych nazw miejscowych na terenie naszego miasta. Chodzi mianowicie o tzw. Komunę. Co to w ogóle za nazwa? Skąd się wzięła? Jaki kontekst historyczny się za nią kryje? Gdzie tak naprawdę się znajduje i wreszcie: co ma wspólnego z nieistniejącą już kopalnią węgla kamiennego Jan Kanty? O szczegółach jak co tydzień, historyk Jarosław Sawiak.


Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl07:26 33 07:26Jaworzno mało znane - Na Komunie 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Polska to kraj dość osobliwy; stanowi bowiem mozaikę regionów geograficznych, krain historycznych oraz gwar i odrębności. W tym kontekście jedną z najważniejszych kwestii jest pytanie, czy powinniśmy mówić na co dzień, że wychodzimy na dwór czy na pole? Sprawa z pozoru błaha, acz nastręczająca trudności i rodząca konflikty i spory. Ja to więc w końcu jest? Która forma jest poprawna, a która ewentualnie nie, jakie są ich źródła i która z nich używana jest przez mieszkańców naszego miasta. Serdecznie zapraszamy.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl06:54 14 06:54Jaworzno mało znane - Na dwór czy na pole? 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

W języku polskim słowo kościół oznacza zarówno wspólnotę wiernych, jak i budynek sakralny, choć są języki, w ramach których rozróżnia się te dwa konteksty. Czy zastanawiali się wszak Państwo nad tym, skąd wzięło się takie właśnie słowo i co może ono w rzeczywistości oznaczać? Czy aby na pewno rację mają ci, którzy wywodzą je od określenia castellum, oznaczającego gród czy warownię, czy jest może jednak zupełnie inaczej? I co ewentualnie sformułowanie kościół ma wspólnego z Jaworznem i z parafialnym kościołem św. Wojciecha i Katarzyny oraz jego okolicą? O szczegółach jak co tydzień, historyk Jarosław Sawiak.


Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl10:06 31 10:06Jaworzno mało znane - Na kościach 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

W najbliższych dniach obchodzić będziemy 120-lecie nadania praw miejskich miejscowości Jaworzno. Dochodzenie do statusu miasta nie było jednak ani procesem łatwym, ani krótkim. Bo chociaż początki Jaworzna to przełom XII i XIII wieku to początek Jaworzna jako miasta to 21 września 1901 roku. Nie udało się w roku 1846 w związku z upadkiem rewolucji krakowskiej, nie powiodło się także w roku 1896, kiedy to nasze miasto w wyścigu po prawa miejskie przegoniła Szczakowa. Powiodło się dokładnie 120 lat temu i to właśnie o tym wydarzeniu, o jego okolicznościach i konsekwencjach opowiadać dziś będzie historyk Jarosław Sawiak.



Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl10:26 10 10:26Jaworzno mało znane - Narodziny miasta 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

22 stycznia mija kolejna, 77 rocznica wyzwolenia terenu Jaworzna spod niemieckiej okupacji. Wówczas to 286 dywizja piechoty pod dowództwem Michaiła Griszina, funkcjonująca w ramach 59 Armii, rozpoczęła proces wypierania oddziałów niemieckich z naszego miasta. Czy aby jednak ta właśnie data jest do końca adekwatna? Czy rzeczywiście był to 22 styczeń 1945 roku? I jakie były etapy zajmowania Jaworzna przez czerwonoarmistów? No i finalnie do rozstrzygnięcia jest także to, czy owe wyzwolenie rzeczywiście było wyzwoleniem i przyniosło nam wolność? Dlaczego w końcu jedne środowiska upamiętniają tamte wydarzenia, a  inne omijają je szerokim łukiem i piętnują? Odpowiada Jarosław Sawiak

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl12:45 19 12:45Jaworzno mało znane - Niechciana rocznica? 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Jaworzno, co do zasady, jest miastem dobrze skomunikowanym. Przebiega tutaj ważna linia kolejowa, droga krajowa nr 79 oraz autostrada A4. Mało kto jednak pamięta, że na terenie współczesnego obszaru naszego miasta planowano niegdyś wybudować także lotnisko. W dzisiejszym odcinku więc historyk Jarosław Sawiak opowie Państwu o tym właśnie wątku; kiedy takowe miało powstać, gdzie miało się znajdować i dlaczego skończyło się tylko na ambitnych planach. Serdecznie zapraszamy.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl06:30 37 06:30Jaworzno mało znane - Niedoszłe lotnisko 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Pierwsze, potwierdzone źródłowo osadnictwo na terenie Jaworzna to wiek XIII. Przez kolejne stulecia jednak na terenie miasta powstawały kolejne wsie, osady i osiedla. Jednym z nich są Niedzieliska, osiedle stosunkowo młode, jednak mocno ugruntowane historycznie, z wyraźnym poczuciem indywidualności i odrębności. W dzisiejszym rozumieniu Niedzieliska to przede wszystkim zabudowa wzdłuż osi ulicy Szczakowskiej z przyległościami, ale także część Chropaczówki, Ustronie, a także, przynajmniej pod względem podziału na parafie - Osiedle Gigant, a nawet nowopowstałe Osiedle Sfera. Dziś więc o samych początkach Niedzielisk oraz o roli Piotra Steinkellera w powstaniu tej robotniczej kolonii. Opowiada historyk Jarosław Sawiak.


Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl07:01 25 07:01Jaworzno mało znane - Niedzieliska 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Wiele jest na terenie Jaworzna zakątków mało znanych czy wręcz zupełnie nieznanych. Jednym z takowych są Olszyny. Co to za miejsce, gdzie się znajduje, skąd się wzięła jego nazwa i czym charakteryzowało się owo miejsce? Opowiada i odpowiada jak co tydzień, historyk Jarosław Sawiak.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl08:58 45 08:58Jaworzno mało znane - Olszyny 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Jaworzno w przeszłości było niewielką, samodzielną miejscowością, którą w okolicy wyróżniało jedynie to, że była siedzibą parafii. W skład dzisiejszego miasta Jaworzna wchodzi wszak szereg dawnych wsi, osad, a nawet miast, posiadających swą historię, odrębność, a nawet symbole heraldyczne. Bo herb, nie tylko ten współczesny, ale i w formie dawnych pieczęci wiejskich posiada nie tylko Jaworzno jako takie, ale i szereg dzisiejszych dzielnic miasta. W dzisiejszym odcinku o tych pieczęciach ich genezie i znaczeniu opowiada Jarosław Sawiak.


Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl12:36 19 12:36Jaworzno mało znane - Osiem pieczęci 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

W pierwszych dniach listopada, jak co roku, pochylamy się nad tymi wszystkimi, którzy odeszli w swą ostatnia podróż. Dlatego też w dzisiejszym odcinku historyk Jarosław Sawiak opowie Państwu o tym, jakie przesądy, przeświadczenia i zwyczaje funkcjonowały w naszej okolicy, a dotyczyły śmierci i wszystkiego tego, co się z nią wiązało. Będzie więc mowa m.in. o tym, kogo i dlaczego chowano pod płotem, komu odmawiano pochówku na poświęconej ziemi, kogo składano do grobu w nieoheblowanej trumnie i dlaczego dzieci chowano w wyodrębnionych częściach cmentarzy. Serdecznie zapraszamy.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl11:22 17 11:22Jaworzno mało znane - Ostatnia droga 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

W dzisiejszym odcinku historyk Jarosław Sawiak zabiera nas na północno  wschodnie rubieże naszego miasta. Dawniej miejsce to wyglądało zupełnie inaczej i zupełnie inaczej się nazywało, a całość przecięta była niewielkim potokiem. O tym więc wszystkim, co niegdyś cechowało ową przestrzeń, opowie nam przywołany do tablicy historyk, wyjaśniając jednocześnie, co wspólnego miała z przestrzenią tą wiedźma?

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl05:29 45 05:29Jaworzno mało znane - Pakuśnica 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Jaworzno powstało jako niewielka wieś, teraz jest dużym miastem na prawach powiatu. Prawa miejskie posiada od 1901 roku, choć jego początki to przełom XII i XIII stulecia. Ciekawostką jest wszakże to, że w literaturze przedmiotu można się spotkać także z określeniem Państwo jaworznickie. Że Jaworzno było wsią-to zrozumiałe, że jest teraz miastem-jak najbardziej, ale państwo? W dzisiejszym odcinku więc historyk Jarosław Sawiak opowie nam o tymże Państwie Jaworznickim. Kiedy powstało, jakie pełniło funkcje i wreszcie, co tak naprawdę owa osobliwa jednostka terytorialna miała z państwem jako takim wspólnego. Serdecznie zapraszamy.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl11:50 28 11:50Jaworzno mało znane - Państwo Jaworznickie 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Słowo piguły to dość pejoratywne określenie pielęgniarek. Jednak w rzeczywistości kryje się za nim zawód, wiecznie niedoceniany, ale i cieszący się dużym zaufaniem społecznym. W dzisiejszym odcinku historyk Jarosław Sawiak opowie państwu o pigułach właśnie; o tym, skąd tak naprawdę wzięło takie określenie oraz, a może przede wszystkim, o jaworznickiej szkole, spod skrzydeł której wyszło niemal dwa tysiące pielęgniarek właśnie, czyli Państwowej Szkole Medycznej. Serdecznie zapraszamy.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl08:59 20 08:59Jaworzno mało znane - Piguły? 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Kiedy słyszymy słowo planty, to niemal automatycznie kojarzy nam się ono z tymi krakowskimi, a więc zieloną przestrzenią okalającą stare miasto. Jednak przestrzeń taka nie jest zarezerwowana tylko dla grodu Kraka, ale i dla wielu innych miast. Planty mamy również na terenie Jaworzna; wszak gdzie się znajdują, co mają wspólnego z tymi krakowskimi i czy aby na pewno nazwa planty jest adekwatna do omawianej w dzisiejszym odcinku zielonej przestrzeni w centrum miasta? Na pytania odpowiada Jarosław Sawiak.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl05:26 33 05:26Jaworzno mało znane - Planty 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Malediwy to niewielki, wyspiarski kraj na Oceanie Indyjskim, słynący ze swego klimatu i niepowtarzalnych widoków. Rokrocznie odwiedzają go tłumy turystów, spragnionych relaksu, spokoju i wypoczynku. Co jednak to odległe państwo ma wspólnego z naszym miastem? I z jakiego to powodu polskimi Malediwami właśnie nazwano rejon jaworznickiego Parku Gródek, funkcjonującego od kilku lat jako arboretum, czyli leśna filia Śląskiego Ogrodu Botanicznego? Jakie były okoliczności powstania tego właśnie miejsca w obecnej formie i jak to możliwe, że zdegradowany pod względem przyrodniczym teren poprzemysłowy stał się jedną z wizytówek Jaworzna? Na pytania odpowiada historyk Jarosław Sawiak.


Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl08:49 35 08:49Jaworzno mało znane - Polskie Malediwy 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

W dzisiejszym odcinku wybieramy się do zakątka niemal zupełnie nieznanego, ukrytego pomiędzy Długoszynem i Dąbrową Narodową, w sąsiedztwie cmentarza parafialnego na Osiedlu Stałym. Przy starym nasypie kolejowym znajdują się bowiem stare, porozrzucane i roztrzaskane nagrobki wymieszane z gruzem. Frapująca i zdumiewająca jest jednocześnie ich metryka oraz język epitafiów. Skąd mogą pochodzić owe nagrobki i dlaczego je tutaj porzucono? Na te pytania spróbuje odpowiedzieć historyk Jarosław Sawiak.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl07:50 9 07:50Jaworzno mało znane - Porzucone nagrobki 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

W dzisiejszym odcinku o tytułowych prezydentach. Nie będzie wszak mowy o włodarzach naszego miasta, a o prezydentach Polski, w ten czy inny sposób związanych z Jaworznem. O kim wszak mowa i na czym owe powiązania polegały. O szczegółach historyk Jarosław Sawiak. Zapraszamy.


Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl06:41 18 06:41Jaworzno mało znane - Prezydenci 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

W naszym cyklu była już mowa o Białej Przemszy, o Trójkącie Trzech Cesarzy, będącym stykiem tejże właśnie oraz Przemszy Czarnej. Przyszła więc kolej na Przemszę; rzekę, która przez wieki była granicą państw oraz różnego rodzaju jednostek administracyjnych. Jest także granicą pomiędzy Małopolską i Górnym Śląskiem, stanowiąc jednocześnie zachodnią granicę Jaworzna. W dzisiejszym odcinku więc o Przemszy właśnie; o jej źródłach, o tym, w jaki sposób wykorzystywana była przez człowieka i na ile jest rzeką, która dzieli - bądź dzieliła, a na ile łączyła bądź czyni to nadal? O szczegółach historyk Jarosław Sawiak.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl10:18 30 10:18Jaworzno mało znane - Przemsza 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Terenów pustynnych w Europie mamy zaledwie kilka. Mamy takowe także na obszarze Polski, a z tych najpopularniejszą jest niewątpliwie Pustynia Błędowska, w szerszym kontekście określana jako Wielka Pustynia Błędowska. O okolicznościach powstania tejże, o tym, kto ją tak naprawdę stworzył, co pozostało z niej dzisiaj, no i finalnie; co wspólnego ma z naszym Jaworznem? Na pytania odpowiada jak co tydzień, historyk Jarosław Sawiak.



Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl06:25 70 06:25Jaworzno mało znane - Pustynia Błędowska 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Sahara  to największa gorąca pustynia w Afryce i na Ziemi; rozciągająca się od Atlantyku po Morze Czerwone. Co wszak pustynia ta ma wspólnego z Jaworznem, a właściwie z jednym z osiedli miasta? Skąd taka analogia, skąd takie skojarzenia i co z owej rzeczonej Sahary pozostało tam do dziś? O szczegółach historyk Jarosław Sawiak. Serdecznie zapraszamy.


Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl07:44 27 07:44Jaworzno mało znane - Sahara 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Amerykański polityk i filozof Benjamin Franklin powiedział kiedyś, że nigdy nie było dobrej wojny ani złego pokoju. W obecnych czasach słowa ta nabierają szczególnej wymowy, kiedy to 77 lat po zakończeniu II wojny światowej stajemy w obliczy kolejnego konfliktu tuż za naszą wschodnią granicą. A przecież wojna to zło, zniszczenie, destrukcja i śmierć, ludzkie cierpienie i trwoga. Tym bardziej więc zasadnym wydają się pytania także o nasze bezpieczeństwo, nie tylko to systemowe ale i bardziej prozaiczne i lokalne. Dlatego w  dzisiejszym odcinku jaworznicki historyk opowiadać nam będzie o jaworznickich schronach; czy w ogóle w Jaworznie takie są, gdzie są rozlokowane, kiedy powstały, na ile i czy w ogóle są w stanie nas ochronić i kto jest ich administratorem. O szczegółach Jarosław Sawiak.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl15:12 24 15:12Jaworzno mało znane- Schrony 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv