+ Napisz wiadomość
202797 odsłon wideo
Dołączył(a): 2020-03-04
Foldery
W piątek na Os. Podłęże w Jaworznie około 21:40 doszło do groźnie wyglądającej kolizji z udziałem samochodu osobowego oraz motocyklisty.  Rannego kierowcę jednośladu pogotowie ratunkowe zabrało do szpitala.

Prawdopodobnie niezachowanie szczególnej ostrożności podczas włączania się do ruchu było przyczyną zdarzenia. Kierująca samochodem osobowym, wyjeżdżając spod pawilonu przy ul.Piłsudskiego nie zauważyła jednośladu, w wyniku czego kierujący motocyklem uderzył w tył samochodu. Na miejscu pojawiła się policja, straż pożarna oraz karetka pogotowia ratunkowego. Kierującej samochodem, ani pasażerowi nic się nie stało. Przytomnego motocyklistę odwieziono do szpitala. Zdarzenie drogowe wyglądało poważnie. Pierwszej pomocy poszkodowanemu jako pierwsi udzielali przechodnie. Według świadków, z ust motocyklisty wydobywała się woń alkoholu lub zapach podobny. Czy kierujący jednośladem był po spożyciu  tego na tę chwilę nie wiemy.

Materiał pochodzi ze strony http://www.jaw.pl01:48 26 01:48Wypadek z udziałem motocyklisty 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Nieszczęśliwy wypadek na torach. Zginęła jedna osoba. Policja prowadzi ustalenia w sprawie tej śmierci.

Dzisiaj, czyli 23 sierpnia doszło do tragicznego wypadku na kolei. W godzinach porannych w okolicy wiaduktu kolejowego przy ulicy Bukowskiej zginął mężczyzna w wieku około 40 lat. Został on potrącony przez pociąg linii Kraków - Wolbrom. Służby wraz z Prokuratorem zabezpieczyły miejsce zdarzenia.

Obecnie trwają ustalenia dotyczące motywu śmierci mężczyzny. Ciało zostało już zabrane z miejsca zdarzenia i oczekuje na przeprowadzenie sekcji zwłok.

Więcej informacji podamy, gdy tylko pojawią się kolejne ustalenia.


Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl00:27 7 00:27Wypadek śmiertelny na kolei 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Powiedziano kiedyś, że nie ważne jak się zaczyna, ważne jak się kończy. O tym, jak kończy Bolina, pokazywałem wiele razy. Tym razem pokażę, jak wygląda jej obszar źródłowy. Byłem tutaj 17 lipca 2020 roku. Po tej wyprawie to miejsce zaznaczyłem na mapach Google. W lesie pomiędzy ulicami Leśną a autostradą znajdują się cztery strumienie. Przed autostradą dochodzi do nich jeszcze jeden strumień a potem po drugiej stronie jest już tylko jedna rzeka - Bolina Południowa.

Nasz spacer zaczniemy od miejsca, gdzie ulica Wybickiego spotyka ulicę Leśną. Postanowiłem przejść się w osi najbardziej skrajnego, prawego cieku z czterech. Początkowo do lasu prowadzi szeroka droga. Idę na północ. Rozglądam się. W okolicznym drzewostanie dominuje dąb czerwony. Towarzyszy mu brzoza brodawkowata oraz lipa drobnolistna.

Następnie odbijam w pierwszą drogę po prawej stronie i badając ukształtowanie terenu intuicyjnie odnajduję na północ od niej pierwszą niszę źródłową. Od niej biegnie suche koryto. Ono wytycza dalszy ciąg spaceru. Otacza go skupisko paproci wietlicy samiczej - Athyrium filix-femina. Drugim gatunkiem jest zachyłka oszczepowata - Phegopteris connectilis.

To suche koryto doprowadza nas do miejsca, gdzie las został wycięty. W tej okolicy dolina cieku znika w gąszczu bujnej roślinności oraz martwego drewna. W pewnym momencie teren spłaszcza się do tego stopnia, że odnosimy wrażenie, że zabłądziliśmy. Dopiero w połowie trawersu poręby pojawia się stojąca woda. Oznacza to, że na tym odcinku rzeka przeszła do podziemia i dopiero teraz się ujawnia.

Pierwsze ślady płynięcia pojawiają się po kilkudziesięciu metrach. Dzikość miejsca podkreśla powalona brzoza brodawkowata. Wkrótce potem koryto staje się to suche to wilgotne, ale ponownie ze stojącą wodą. Tym nie mniej ma ono charakter V-kształtnej doliny rzecznej. Jednocześnie warto zauważyć, że na całej trasie dominuje tutaj paproć wietlica samicza  Athyrium filix-femina.

Cały czas znajdujemy się na trawersie poręby. Tym nie mniej zachodzi drobna zmiana. Pojawia się trawa, kłosownica leśna  Brachypodium sylvaticum oraz turzyca drżączkowata  Carex brizoides.

Idąc dalej musimy przedzierać się przez różnego rodzaju zarośla. Są nawet zasieki z roślinnego drutu kolczastego, czyli jeżyny. W końcu mijając dość okazałe drzewa opuszczamy trawers poręby.

Teraz jesteśmy lesie. Tutaj dolina znacznie się rozszerza a jest dno staje się płaskie. To za sprawą powstającego przy słabym i okresowym przepływie wody namuliska. Tutaj też pojawiły się spore płaty turzycy drżączkowatej - Carex brizoides. Na dnie namuliska pojawia się bardzo wąskie, meandrujące koryto cieku.

Nasz spacer kończymy w pobliżu autostrady. Tutaj spotykają się wszystkie strumienie składające się na źródła Boliny Południowej. Z roślin dominuje sitowie leśne - Scirpus sylvaticus. Wody jest tutaj dostatek. Dociera ona tutaj z lewej gałęzi czterech strumieni. Wychodzę na lewy brzeg. Po drodze mijam brzozę brodawkowatą z okazałą czeczotą.

Teraz zmierzam ku autostradzie. Po prawej stronie drogi mam Bolinę Południową. Tutaj jest też ona częściowo uregulowana. Rdzawa barwa wody świadczy o tym, że strefą zasilania są skały karbonu.

Teraz rzeka wpada pod autostradę. Z lewej strony widzimy ciek pochodzący z leśnych źródeł, z których jego usiłowałem odkryć. Z prawej dobija tutaj strumień wypływający z obszaru położonego na południe od ulicy Leśna.

Generalnie warto się tutaj wybrać. Są ostępy dzikie, ale nie strome.

Piotr Grzegorzek



Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl05:57 19 05:57Wyprawa do źródeł Boliny Południowej 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Na obrzeżach Parku Nowych Mieszkańców od strony obwodnicy wyrwano wiele drzew.
Jak zgłasza nam zaniepokojony Jaworznianin część drzew była w całkiem dobrym stanie.

Niestety aktualnie nie znamy przyczyn usunięcia tych drzew, jednak zgadzamy się z mieszkańcem, że jest to bardzo przykry widok.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl01:25 15 01:25Wyrwane drzewa w Parku Chrząstówka 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

1 sierpnia wystartowała Jaworznicka Karta Mieszkańca, czyli pakiet usług miejskich w jedynym miejscu. Z tej okazji na Rynku w Jaworznie można było zastać zamek dmuchany, strefę relaksu oraz słodkie przekąski dla mieszkańców.

Wystartowała J-ka, czyli Jaworznicka Karta Mieszkańca. To rozwiązanie integruje wiele osług miejskich w jednej karcie. Znajdziemy w niej m.in. kartę biblioteczną, kartę przedszkolną, e-legitymacje szkolną. Dzięki niej dostaniemy bezpłatną dodatkową godzinę parkingu MCIT pod halą oraz rabaty w restauracji Mattarello. 

Karta będzie dostępna zarówno w wersji fizycznej, jak i w aplikacji mobilnej. Od 1 sierpnia można składać wnioski o wydanie karty w dwóch punktach obsługi klienta. Jeden mieści się w Urzędzie Miejskim przy Placu Górników 2, drugi znajduje się na Rynku w Jaworznie przy bibliotece. 

To właśnie tam z okazji rozpoczęcia pracy J-ki miasto zapewniło kilka atrakcji. Postawiono dmuchany zamek dla dzieci, stworzono strefę relaksu oraz przygotowano słodkie przekąski. 

Niestety, ale pogoda nie dopisała, a plany pokrzyżował deszcz.  

Niedawno wystartowała także aplikacja jaw.pl. Dzięki niej można być na bieżąco z najważniejszymi informacjami z miasta, a także dodawać drobne ogłoszenia. Zachęcamy do pobrania. 

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl00:40 18 00:40Wystartowała Jaworznicka Karta Mieszkańca 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Trzy pokolenia jaworznickiej Rodziny Bodaków, niezmiennie związane ze sztuką. Nieżyjący już dziadek Antoni Bodak  zafascynowany akademizmem, wnuczka  Dorota Pamuła zahacza w swoich pracach o secesję, prawnuczka Karolina Pamuła dąży do strukturalizmu. Prace tych trzech artystów prezentuje Galeria Kameralna ATElier Kultury. Jak pamięta swojego dziadka artystę  pytamy Dorotę Pamułę.

W przeciwieństwie do dziadka i mamy Karolina Pamuła oddaje się sztuce abstrakcyjnej. Nie budzi to grozy u mamy Doroty Pamuły, wręcz przeciwnie całkiem się mamie prace te podobają.

Oczywista do wystawy artyści dobierają prace najciekawsze, takie od publicznego chwalenia się, wedle z góry upatrzonego klucza.

Artyści, jako natury wiecznie poszukujące, co rusz to zmieniają tematy prac i techniki. Pewnie więc pani Dorota ma w wielkiej tajemnicy ochotę na coś zgoła odmiennego niż do tej pory.

Gdyby tak przyszło pani Dorocie wyprawić się w długą wędrówkę artystyczną dokąd by się udała?

Pani Dorota wyróżnia się na tle innych pań jaworznianek strojem o charakterze artystowskim. Biorą się owe stroje z bardzo szczególnych inspiracji, oczywista wszystko zamyka się w świecie sztuki.

Spoglądając na tę interesującą wystawę ma się nieodparte wrażenie, że wszystko bierze się z genów, czyli wszystko pozostaje w rodzinie.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl02:50 18 02:50Wystawa Rodziny Bodaków 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Z zasady wystawy plenerowe lubimy, człowiek spacerując, chętnie się przy takiej wystawie zatrzyma. Coś przeczyta, tego i owego się dowie a wiedza przecież nigdy nikomu nie zaszkodziła. Z radością przyjęliśmy więc wystawę plenerową na balustradzie parkingu przy ul. Mickiewicza. Dobrze się wystawa zapowiada, jest dwujęzyczna, nosi tytuł Utracone oblicza  The lost Images. Na kilkunastu planszach prezentowane są zdjęcia portret ów ze zbiorów polskich, które zaginęły podczas II wojny światowej. Obrazy pochodziły z czasu pomiędzy wiekami VXI a XX.

Przy dokładnym przyjrzeniu się czujemy niejakie zaskoczenie. Chętnie byśmy sobie napisy na planszach przeczytali. I mamy klops. Literki napisów są małe. Taki problem z przeczytaniem mają też inni.

Szkoda całej tej wystawy, ktoś ją przecież wymyślił, ktoś napisał do niej teksty, zebrał zdjęc

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl01:47 27 01:47Wystawa bez lunety ani rusz 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Jaworznickie Stowarzyszenie Twórców Kultury prezentuje w Miejskiej Bibliotece Publicznej  fotografie trzech arcymiłych pań  Barbary Fraszczyńskiej, Sabiny Piotrowskiej i Anny Sawiak. Wystawę wymownie zatytułowano Ulotne chwile. Wernisaż odbył się w piątek 14 października.

Pojawili się licznie na tym miłym wydarzeniu przyjaciele i znajomi pań fotografek. Zdjęcia robią wrażenie, otwarcie rzec można, że są  ładne i o to z pewnością autorkom szło. Wśród zdjęć wypatrzyliśmy fotografię człowieka niosącego wannę. Niby nic szczególnego, czysty przypadek. Autorka  Anna Sawiak  takie przypadki lubi szczególnie.

Na wystawie pokazano też zdjęcie najzwyklejszego ślimaka. Jak wygląda ślimak każdy wie, ale ten był taki  artystowski. Autorka widać innym okiem spogląda na wszelkie żyjątka.

Zaciekawiło nas też to, które z prezentowanych zdjęć samym autorkom wydają się najlepsze. Wybór nie był łatwy, każda z fotografii ma swoje walory, urzekają kolorami czy też ujęciami.

W księdze pamiątkowej wystawy zapisano min.: ...po prostu przepiękne, tak jak wspaniałe jaworznickie artystki. Z tą opinią się najzupełniej zgadzamy.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl02:45 19 02:45Wystawa fotograficzna Ulotne chwile 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Długoszyn za sprawą badającego jego dzieje historyka Jarosława Sawiaka doczekał się kolejnej wystawy prezentującej historię tej dzielnicy. Wystawa prezentowana jest w Klubie Pod Skałką, otwarto ją 8 września. Tytuł ma frapujący - Długoszyn - 500 lat nowożytnej lokacji oraz podziału wsi na część królewską i biskupią.
Wystawę zawdzięczamy wielu osobom, które udostępniły historykowi ciekawe eksponaty sięgając do domowych archiwów.

Na kilku planszach przedstawiono dzieje dzielnicy, w tym te nieznane lub zapomniane, wśród nich szkołę ariańską i pozostałości muru dworskiego z XIX w. Znalazły się też na wystawie prawdziwe unikaty.

Najbardziej zaciekawiła nas Kronika szkoły ludowej ilustrująca jej dzieje od 1882 r. do 1952r. Zaleźć w niej można takie ciekawe zapiski: w grudniu, styczniu i lutym 1929r. mieliśmy mrozy dochodzące do 45 stopni Celsjusza, były to mrozy syberyjskie. Kto by przypuszczał, prawda, że ciekaw historia.02:27 18 02:27Wystawa o historii Długoszyna 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Klub Niko zaprasza na wystawę prac węglem Renaty Palęgi. Wystawę artystka zatytułowała wymownie Moje tajemnice. Wernisaż  10 grudnia  stał się świetną okazją do rozmowy o sztuce i artystach.01:52 18 01:52Wystawa prac Renaty Palęgi 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Jaworznianka Rozalia Kwiatkowska będzie broniła niebawem pracę licencjacką na renomowanym Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Wystawę jej prac dyplomowych prezentuje Galeria Kameralna ATElier Kultury przy. ul. Mickiewicza.

Na wernisażu  19 maja  pojawiło się liczne grono przyjaciół pani Rozalii i innych sympatyków sztuki.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl03:21 24 03:21Wystawa prac Rozalii Kwiatkowskiej 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Na wystawę bardzo oryginalnych prac Adama Garnka zaprosiła Galeria Sektor I. Ta wystawa ulokowana w jaworznickim muzeum zapewne otwiera dobrze się zapowiadającą współpracę tych dwóch szacownych instytucji.

Wernisaż Adama Garnka odbył się w sobotę 2 kwietnia. Spoglądając na prace pana Adama w muzeum i jego arcy oryginalną turbinę na skwerku na tyłach muzeum ma się nieodparte wrażenie, że byłby idealną scenografią do filmów SF. Co na to autor  pytamy.

Wyjątkowo przypadła nam do gustu pochodząca z 2020 r. rzeźba pana Adama Wielkanocna Pisanka. Jest ona dla nas niczym współczesny odpowiednik najpiękniejszych jaj Faberge. Zdawać by się mogło, że artysta ceni i lubi sztukę dawną.

Wszystkie rzeźby pana Adama są ruchome. Wobec czego dopytujemy o najbardziej skomplikowany mechanizm jego rzeźb-maszyn.

Drążąc temat filmów SF aż prosi się o oczywiste pytanie  jak wyglądałby niespodziewany, zaskakujący bunt maszyn pana Adama.

W świetle tej opinii bunt maszyn pana Adam wydaje się mało prawdopodobny. Gdyby jednak się wydarzył życzymy maszynom udanego buntu.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl03:34 28 03:34Wystawa ruchomych prac Adama Garnka 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv