+ Napisz wiadomość
212372 odsłon wideo
Dołączył(a): 2020-03-04
Foldery
Dawnym zwyczajem Wielki Tydzień otwierała Wielka Środa. Wspominano wówczas chaos jaki powstał pomiędzy apostołami po pojmaniu Jezusa. Podczas odprawianej tego dnia ciemnej jutrzni po każdym odśpiewanym psalmie gaszono kolejne świece na ołtarzu. W kościołach panowała przejmująca ciemność.

W Wielki Czwartek (zwany też cierniowym) na znak żałoby przewiązywano kościelne dzwony, wszędzie rozbrzmiewał hałas drewnianych kołatek. Sporządzano też na tę okoliczność machiny na kołach, które potwornie trajkotały.

Tego dnia obmywano stopy starcom i ubogim, było to wspomnieniem umycia przez Jezusa nóg 12 apostołom zgromadzonym na Ostatniej Wieczerzy. Obrzęd ten był wyrazem chrześcijańskiej miłości i równości. Nakazywano obmywania stóp w całkowitej ciszy i milczeniu, tylko wówczas święta woda zachowywała swe cudowne właściwości. Uznawano, że leczy ona oczy, choroby skórne, dodaje urody niewiastom i chroni od próchnicy. Zmuszano dzieci do płukania ust święconą wodą, następnie miały chuchać w pień dębu i wypowiadać zaklęcie: dębie, dębie daj, żeby było zdrowe co w gębie.

Sami władcy dawnej Polski obmywali stopy biedakom i usługiwali żebrakom przy wieczerzy. Król Zygmunt III był pierwszym władcą, który ten obrzęd sprawował. Za Stanisława Augusta przytrafiło się tak, że obmywano stopy 12 starcom, z których każdy liczył ponad 100 lat z okładem. Najstarszy miał 125 lat. Po uroczystości posadzono ich do stołu, usługiwał im król i znakomitsze osoby. Każdy starzec otrzymał zupełny ubiór, łyżkę, nóż i srebrne grabki (ówczesny widelec) oraz serwetę, w której zawiązano dukata. Całą wieczerzę zakończyła drama religijna.

Wielki Czwartek w dawnych czasach zwano też Wielkanocą Umarłych. W nocy z Wielkiego Czwartku na Wielki Piątek rozpalano na polach ogniska, podtrzymywane przez całą noc. Wierzono, że tej nocy na ziemi pojawiają się z zaświatów dusze zmarłych, zziębnięte miały się przy owych ogniskach ogrzewać. Pozostawiano również resztki jadła, którymi dusze miały się posilać. 

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl03:41 24 03:41Wielki Tydzień Wielki Czwartek 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Wielki Piątek to czas przejmującego smutku. Zewsząd do kościołów udawali się zakapturzeni żałobnicy zwani kapnikami. Głośno lamentowali, wykrzykiwali imię Pana i odmawiali pokutę. Jeden z nich miał nałożoną na kaptur koronę cierniową a na jego barkach spoczywał krzyż.

W XVII i XVIII wieku co odważniejsi kapnicy smagali swoje plecy biczami, ukazując zgromadzonym tłumom krwawiące rany. W XIX wieku Kościół wydał oficjalny zakaz tych okrutnych praktyk.

W Wielki Piątek w bocznych nawach kościołów odsłaniano groby Chrystusa. Na znak żałoby Najświętszy Sakrament wynoszono do kaplicy zwanej ciemnicą. Tabernakula pozostawały otwarte i puste. Nie odprawiano mszy świętych, świat opanował smutek i żałość. Dawnym zwyczajem tego dnia odwiedzano groby Chrystusa. W dużych miastach wedle tradycji należało odwiedzić co najmniej siedem grobów. Przy każdym grobie modlono się, obowiązkowo składano jałmużnę żebrakom zgromadzonym przed kościołami. Zwyczajowo urządzano tego dnia kwesty na rzecz biednych, sierot i chorych.

Dawne chrystusowe groby tworzono z wielką fantazją i przepychem. Zazwyczaj odnosiły się do historii z Pisma Świętego. Pojawiały się więc w grobach postaci Abrahama, który swego syna Izaaka miał złożyć w ofierze, była postać Jonasza, połykanego przez wieloryba lub też proroka Daniela siedzącego w jaskini pomiędzy lwami. Spotkać też można było postaci żołnierzy, którzy ukrzyżowali Chrystusa i postaci Żydów obserwujących całe to zdarzenie. W niektórych grobach postaci były ruchome. Jak podaje opis ks. Kitowicza z XVII w. lwy błyskały szklanymi oczami, wachlowały jęzorami z paszczęk wywieszonymi. Morze bałwany swoje miotało. Maryje, stojące pod krzyżem, ręce do oczów z chustkami podnosiły i jakoby zemdlone na dół opuszczały.

W XVII w. jeden z warszawskich grobów został ułożony z szyszaków, szabel, tarcz i innych militariów. W Krakowie umieszczono w jednym z grobów postaci aniołków, które dęły w trąby i rozsiewały przy tym miłe zapachy.

Każdy z grobów strzegły warty na znak żołnierzy Piłata. Tak więc przy grobach stały co znamienitsze postaci odziane w stroje szlacheckie lub mundury żołnierskie. Takich strażników w karmazynowych żupanach z obnażonymi karabelami zwano turkami, co z pewnością odnosiło się do czasów Sobieskiego.

Wielki Piątek spędzano więc na modlitwach i oddawano się postowi ścisłemu. Po wsiach tego dnia zanurzano się całymi rodzinami w rzekach i wjeżdżano do rzek konno, wierząc, że uchroni to domowników i zwierzęta przed chorobami.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl03:21 28 03:21Wielki Tydzień Wielki Piątek 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Bohaterów tego filmu uwieczniłem w Jaworznie przy ulicy Mickiewicza oraz w Chrzanowie przy ulicach Borowcowa i Kolejowa. Ten ciekawy gatunek, można pomylić z ostem, jest bowiem bardzo kolczasty. Zresztą dawnymi czasy wszystko, co w jakiś sposób mogło nas pokłuć tak nazywano, chociaż teraz mamy osty, ostrożnie no i tytułowy popłoch.

Dokładniej mowa o popłochu pospolitym  Onopordum acanthium. Przyglądając się roślinie, proszę wysłuchać w tle kilku ciekawostek. Jest to gatunek rodzimy dla flory obszaru śródziemnomorsko-irano-turańskiego. Stamtąd ruszył w świat i najtrwalej wpisał się w kulturę Szkocji.

Generalnie nie ma on wielkich wymagań, ponieważ uwielbia miejsca ruderalne, ale nasłonecznione. Tym niemniej może być uprawiany jako roślina ozdobna. To bardzo dekoracyjny gatunek. W tym wypadku należy do kategorii  raz sadzisz potem tylko plewisz.

Jest to również niezłe ziółko, a nawet roślina jadalna. Mięsiste dno koszyczków kwiatowych może udawać karczochy. W medycynie ludowej popłoch stosowano między innymi przy zapaleniu błony śluzowej górnych dróg oddechowych, ropiejących ranach, reumatyzmie. Jednakże najważniejsze z tego wszystkiego są jego właściwości miododajne, gdyż produkuje mnóstwo nektaru.

Piotr Grzegorzek



Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl01:45 17 01:45Wielki popłoch 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Rok 2022 jest między innymi Rokiem Botaniki. Mija bowiem 100 lat od założenia Polskiego Towarzystwa Botanicznego. Będąc jego członkiem, pozwolę sobie w tym roku przybliżyć więcej gatunków takich naszych zielonych sąsiadów.

W dwudziestym epizodzie proponuję zapoznać się z wielosiłem błękitnym  Polemonium caeruleum z rodziny wielosiłowatych. Bohatera tego filmu uwieczniłem w swoim chrzanowskim ogrodzie. Uprawiam go od 2017 roku z sadzonek otrzymanych z Miejskiego Ogrodu Botanicznego w Zabrzu. Ma się dobrze, ponieważ jako roślina uprawna należy do kategorii, raz sadzisz, potem plewisz.

Gorzej sytuacja ma się w dzikiej przyrodzie. Nasz bohater jest objęty ścisłą ochroną gatunkową. Liczba jego stanowisk maleje z roku na roku głównie wskutek tak zwanych melioracji, które to nader często są prowadzone w związku z presją na zabudowę mokradeł. Obecnie ma kategorię gatunku narażonego na wymarcie. Najłatwiej o spotkanie z nim w północno-wschodniej części naszego kraju. Wiele stanowisk ma charakter antropogeniczny.

Roślina ma pewne znaczenie lecznicze. Surowcem zielarskim są korzenie i kłącza. Tym niemniej ze względu na toksyczne działanie nie zaleca się samodzielnego stosowania. Warto mieć wielosił w ogrodzie tak na wszelki wypadek jako i ja posiadam. Roślina jest doskonałym gatunkiem miododajnym. Poza tym jest bardzo dekoracyjna.

I na zakończenie tradycyjna mantra. Co do reszty szukajcie, a znajdziecie. W gruncie rzeczy najważniejsze jest wiedzieć, jak ta roślina wygląda, bo nigdy nie wiadomo kiedy taka wiedza może się przydać.

Piotr Grzegorzek

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl #rokbotaniki02:10 43 02:10Wielosił błękitny 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Czas najwyższy powrócić do prezentacji kolejnych gatunków roślin, czyli podopiecznych rzymskiej bogini Flory. Flora to także ogół gatunków roślin występujących na danym obszarze. Startujemy z Jaworzna, ale będziemy się włóczyć tu i ówdzie a głównie ówdzie, nie tylko po Jaworznie. Świat jest wielki. Chodźcie za mną.

W dwudziestym piątym epizodzie tego cyklu poznamy wierzbownicę kosmatą  Epilobium hirsutum z rodziny wiesiołkowatych  Onagraceae. Dawno, dawno temu drugą łacińską nazwą rodziny było określenie Oenotheraceae.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl #flora_stories03:30 0 03:30Wierzbownica kosmata 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Rok 2022 jest między innymi Rokiem Botaniki. Mija bowiem 100 lat od założenia Polskiego Towarzystwa Botanicznego. Będąc jego członkiem, pozwolę sobie w tym roku przybliżyć więcej gatunków takich naszych zielonych sąsiadów.

W czternastym epizodzie proponuję zapoznać się z wilczomleczem sosnką  Euphorbia cyparissias z rodziny wilczomleczowatych. Zanim roślina zakwitnie, przypomina młodą sosnę. Potem wygląda tak, jak to pokazuję w filmie.

Nasz bohater może tworzyć niewielkie płaty, może wyrastać pojedynczo. Jak już się gdzieś zadomowi zostaje na dłużej, ponieważ zimuje pod postacią kłączy. Znaczy się, jest byliną. We wszystkich jego pędach znajduje się trujący dla nas sok mleczny, chociaż tu i ówdzie podaje się, że może mieć zastosowanie w lecznictwie.

Kiedy kwitnie, jest najłatwiej rozpoznawalny. W porywach dorasta do 40 cm. Na łodydze znajdują się ułożone skrętolegle bardzo wąskie liście. Tutaj też znajdują się liczne boczne gałązki podobnie ulistnione.

Szczyt łodygi ozdabia kwiatostan, który jest podwójnie złożoną wierzchotką składającą się z dziewięciu do piętnastu ramion. Pod nią zobaczymy liczne wspierające liście podobne do tych łodygowych.

Przyjrzyjmy się teraz szczytom kwitnących pędów tworzących wierzchotkę. Wbrew pozorom tutaj możemy podziwiać nie kwiaty, lecz kwiatostany drugiego rzędu. Składa się na nie kwiat słupkowy z pękatą zalążnią. Otaczają go kwiaty pręcikowe. Jest ich od dziesięciu do dwunastu. Całość uzupełniają półksiężycowate miodniki. Taka struktura nazywana jest cyjacjum. W tym filmie uznałem ją za kwiatostan, ale są botanicy, którzy uznają ją za kwiat. Kłótnia trwa od osiemnastego wieku.

I na zakończenie tradycyjna mantra. W gruncie rzeczy najważniejsze jest wiedzieć, jak ta roślina wygląda, chociaż w tym wypadku konieczna jest należyta ostrożność przy bliskim spotkaniu. Osobiście zalecam unikanie bezpośredniego kontaktu z tym trucicielem a szczególnie jego mleczkiem. Dla mnie to złe ziółko. Zostawmy go owadom.

Piotr Grzegorzek

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl02:42 27 02:42Wilczomlecz sosnka 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

#Wild #boars are playing #soccer03:01 33 03:01Wild boars are playing soccer 720p 720p

Dodał: dlaCiebietv

Zima swe uroki ma. Kiedy spadnie śnieg, wszystko nabiera innego wyglądu. W tych warunkach bardzo malowniczo wyglądają białe brzozy brodawkowate - Betula pendula. Pokazałem to na przykładzie fragmentu lasu z okolicy cmentarza. Po prostu przeszedłem się pomiędzy drzewami. Uchwyciłem je. Dla urozmaicenia zwróciłem uwagę na zielone akcenty  tutaj są to młode sosny. Podziwiajmy, bo to może być coraz rzadszy widok, zważywszy na postępujące globalne ocieplenie.


Piotr Grzegorzek



Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl01:29 26 01:29Wilkoszyn - brzezina w bieli 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Winda na Chopina bezdyskusyjnie jest niezbędna, ostatnio nawet się nie psuje. To dobre wiadomości, jest jednak małe ale

Urządzono sobie na schodach wokół windy miejsce do alkoholowych libacji i spotkań towarzyskich. Tak więc wokół windy i na schodach ucztujący porzucają szklane butelki po piwie, butelki plastikowe po wodach, papierowe opakowania po różnorodnym jedzonku i łupinki po nasionach słonecznika. Mamy cały przegląd menu tego ucztowania. Wprawdzie kosz na śmieci znajduje się kilkanaście metrów dalej ale kto po opędzlowaniu napojów alkoholowych będzie się grzecznie udawał do tak odległego kosza na śmieci. Tak więc przydałby się nowy kosz na śmieci tuż pod nosem ucztującego towarzystwa lub może częstsze sprzątanie windy i jej okolic.



Przy okazji warto byłoby zamalować napisy na szybie windy, nie musimy wiedzieć, że ktoś tu był. A może zmienić kolor szybu na bardziej efektowny i reprezentacyjny?00:49 27 00:49Winda na Chopina do posprzątania 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Nowopowstała winda odmieniła życie codzienne Kamila Drożyńskiego. Do lokalu, w którym mieszka udało się zamontować windę. Ta inwestycja przywróciła mu niezależność i odciążyła najbliższych. Kamil z rodziną dziękują Spółdzielni Mieszkaniowej Górnik oraz wszystkim, którzy pomogli za ich wsparcie.

Niepełnosprawny Kamil Drożyński od lat zmagał się z codziennym wyzwaniem, jakim było dostanie się do mieszkania w bloku. Jako osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim te zaledwie 8 schodków było dla niego nie do pokonania. Problem braku infrastruktury dostosowanej do niej utrudniał nie tylko jego samodzielne funkcjonowanie, ale także wpływał na jego najbliższą rodzinę. Z tego względu ze szczególnym wsparciem babci Heleny rozpoczęło się poszukiwanie rozwiązania tego problemu

Spółdzielnia Mieszkaniowa Górnik, znając specyficzne potrzeby Kamila, nie zawahała się pomóc. Początkowo pomysł padł na budowę rampy prowadzącej do mieszkania przez balkon. Jednak z powodów technicznych okazało się, że to rozwiązanie nie będzie możliwe. W efekcie zdecydowano się na montaż windy, która umożliwiła Panu Kamilowi komfortowe i samodzielne dostanie się do domu. Pracownicy spółdzielni aktywnie angażowali się w cały proces  od doradztwa technicznego po ze wskazaniem podmiotów, które będą w stanie pomóc.

Kluczową rolę odegrało wsparcie babci Kamila, czyli Pani Heleny. Dzięki jej działaniom udało się w szczególności uzyskać dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), które pokryło aż 95% kosztów budowy windy. Pozostałą część sfinansowano ze środków własnych rodziny Drożyńskich. Jednak w finansowaniu budowy windy pomagali również mieszkańcy, którzy wpłacali pieniądze na specjalnie zorganizowaną zbiórkę.

Dzięki nowo zainstalowanej windzie, życie Kamila Drożyńskiego uległo diametralnej zmianie. Została bowiem usunięta poważna trudność, której wielu z nas nie jest w stanie zrozumieć. Za to sam Kamil oraz jego najbliżsi dziękują każdemu, kto przyczynił się do pomocy w budowie tej windy.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl03:16 1 03:16Winda ułatwiła życie Kamila 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Zespół wokalno-instrumentalny Zadyrygowani w koncercie świątecznym

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl02:19 5 02:19Winter wonderland - Zadyrygowani 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Na Wielkim Kiermaszu Płyt Winylowych i CD w Galerii Galena, każdy pasjonat muzyki znajdzie coś dla siebie To dobra okazja, aby uzupełnić swoją kolekcję płyt.
Kiermasz przy głównym wejściu Galerii rozpoczął się w piątek 29 października i potrwa do 30 października do godziny 21:00. 
Na kiermaszu dostępne są niemal wszystkie gatunki muzyczne, to prawdziwa gratka dla kolekcjonerów. Wybór jest naprawdę ogromny,  dostępne są również płyty, które nie występują w regularnej sprzedaży.
Płyty są również doskonałym pomysłem na prezent dla wszystkich fanów muzyki.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl00:38 17 00:38Winylove, czyli muzyczna giełda w Jaworznie 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Za nami Wiosenna Biesiada Ludowa, na szczęście w realu. We środę 20 kwietnia na scenie ATElier Kultury Klub Relax zaprezentowało się 8 jaworznickich zespołów śpiewaczych. Ostatnia biesiada odbyła się Ho, ho, ho i jeszcze trochę temu  jak powiedziała uroczo prowadząca biesiadę Anna Jachimczyk.

Po tak długiej przerwie wszyscy bawili się wyśmienicie, i zaproszeni goście i oczywista same zespoły. Ludowy repertuar wiosenny bardzo jest różnorodny, o czym żeśmy się na owej biesiadzie osobiście przekonali.

Tylko nieobeznanym w temacie wydaje się, że ludowe wiosenne piosenki to takie tam dyrdymały o kwiatkach i słoneczku. Zupełnie tak nie jest. Czego to się z ich tekstów człowiek nie dowie, że: np. plotek nie należy słuchać, tęsknoty mamy różne, z nie wszystkiego mamy pociechę, nie należy wierzyć obiecankom i że radosnych ludzi z dala omija zło. W tekście jednej z piosenek taką zawarto krótką mądrość: Wspaniały jest codzienności czas. Wypisz wymaluj jedna z reguł treningu uważności. Oto jakie mamy mądre piosenki ludowe.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl04:02 25 04:02Wiosenna Biesiada Ludowa 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Motocykliści Jaworzno zapraszają do udziału w zorganizowanej przez nich wiosennej paradzie.
Wydarzenie odbędzie się na Rynku w Jaworznie w sobotę 23 kwietnia o godz. 15:00. Następnie motocykliści przejadą ulicami naszego miasta. 

Zbiórka motocyklistów na jaworznickim rynku rozpocznie się już od godz. 14:00 .

Adam Sokołowski zapowiada, że to nie koniec planowanych przez nich imprez w najbliższym czasie.

Zapraszamy wszystkich serdecznie!

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl01:24 27 01:24Wiosenna Parada motocyklowa 2022 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Z okazji pierwszego dnia wiosny w Zespole Szkół Ponadpodstawowych numer 3 zorganizowano szereg ciekawych wydarzeń.

Uczniowie oraz kadra nauczycielska z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych numer 3 zorganizowali dzień otwarty dla uczniów klas ósmych. W ramach dnia został zaplanowany między innymi I Międzyszkolny Konkurs Fryzjerski, którego tematem przewodnim były stylizacje wiosenne.

W ramach obchodów pierwszego dnia wiosny, odwiedzający szkołę uczniowie mogli poznawać także kierunku, na które będą mogli aplikować po ukończeniu szkoły podstawowej. Zorganizowano więc między innymi warsztaty dotyczące tworzenia świeczek czy mydeł, spawalnictwa, projektowania wnętrz oraz mechaniki samochodowej.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl02:32 17 02:32Wiosna na Górce 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Wiosna rusza opornie, ale z kopyta. Mamy coraz więcej ładnych kwiatków. O tej porze roku także możemy podziwiać lasy. Dlatego ponownie udałem się do brzeziny w okolicy cmentarza w Wilkoszynie. Podziwiajmy piękno tego lasu. Mamy biel pni muskaną zielenią rozwijających się listków. Z tym bardzo kontrastuje ciemna zieleń pobliskiego boru. Poza tym w lesie zobaczymy to i owo. Trzeba się tylko uważnie rozglądać. Do lasu wchodzę w okolicy przystanku PKM Wilkoszyn-Cmentarz.

Jest tutaj czeremcha zwyczajna  Padus avium

Jest tutaj rzeżusznik piaskowy  Cardaminopsis arenosa

Jest tutaj dwubarwny fiołek trójbarwny  Viola tricolor

Jest przypominająca trawę kosmatka polna  Luzula campestris

Z ziemi wychodzi łubin trwały  Lupinus polyphyllus

Warto jeszcze zauważyć szare poduchy porostów z rodzaju chrobotek  Cladonia. Gatunek nieistotny, z racji możliwości popełnienia pomyłki.

I tak wędrując przez las, wyszedłem na kolejnym przystanku PKM.



Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl01:57 19 01:57Wiosna w brzezinie 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Trwająca pandemia Covid 19 przynosi także inne, zaskakujące pozytywne rezultaty. Bardzo wiele osób zaczęło interesować się otaczającą nas przyrodą i nierzadko jest ciekawa nazw swoich zielonych sąsiadów, wyłuskując ich z rozmaitych zielonych tłumów. Tutaj dla przykładu czyżnie Jaworzna Skałki oraz prawie chodnik w Mysłowicach. I nie ma znaczenia, czy rośliny kwitną, czy nie. Na bio-forum jednym z wielu konsultantów, którzy w Internecie udzielają odpowiedzi na takie pytania. Link w opisie filmu - www.atlas-roslin.pl/jaka-to-roslina

A teraz tytułowy drobiazg. W Jaworznie spotkaliśmy się na klombie w miejscu, gdzie ulica Pocztowa, przechodzi w rondo. Nasza bohaterka jest bardzo pospolita w Polsce. Wiosnówka pospolita  Erophila verna to zdecydowanie jeden z najmniejszych przedstawicieli flory Polski. Na filmie pokazuję ją w towarzystwie monety jednogroszowej. Według literatury może mieć od 4 do 25 centymetrów wysokości. Znaczy się, jak w każdym gatunku mamy Pigmejów oraz graczy NBA. Na zakończenie jaworznickiej miejscówki pokazuję dla porównania rosnącego w tym zgrupowaniu rzodkiewnika pospolitego  Arabidopsis thaliana.


Drugą populację tego gatunku udokumentowałem w 2019 roku w Chrzanowie przy ulicy Księdza Skorupki. Tutaj na zakończenie pokazuję ten gatunek w towarzystwie rozetki pasternaku  Pastinaca sativa.

To samo miejsce odwiedziłem 4 kwietnia 2021. Roślina wciąż tutaj jest. Każda biała kropka na tle runa to jej kwiaty. Kwitnące ziele jest niezłym ziółkiem. Więcej szczegółów podaje na swojej stronie dr Henryk Różański, link w opisie - rozanski.li/2708/wiosnwka-pospolita-draba-verna


Warto przy okazji zauważyć, że efekt terapeutyczny zaczyna się w momencie, kiedy samodzielnie zaczniemy pozyskiwać surowiec leczniczy. Wszak nieuniknione są długie marsze oraz częste skłony i przysiady. I tym optymistycznym akcentem kończy się kolejna lekcja botaniki Piotra Grzegorzka.



Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl02:26 30 02:26Wiosnówka pospolita - biały drobiazg 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

W niecałe pięć lat swojego istnienia firma Monat dotarła już do setek tysięcy domów. W Polsce cieszy się zainteresowaniem od stycznia tego roku. Jedną z ambasadorek firmy jest  Jagoda Głaz, to żywy przykład skuteczności tych kosmetyków.

Monat to marka, oferująca luksusowe produkty do pielęgnacji włosów i twarzy, które nie zawierają parabenów, siarczanów i toksyn, oraz składników pochodzenia zwierzęcego. To kosmetyki spowalniające proces starzenia, naturalne i wegańskie.

Jest to marka, która przyciąga ludzi z wielu powodów, wyróżniając się przede wszystkim nieprzeciętną jakością. Jest bardzo rozwojowa i ma ogromny potencjał.

Składniki tych bezpiecznych i nietoksycznych produktów są precyzyjnie dobrane, testowane laboratoryjnie, oraz zatwierdzone dermatologicznie. Najwyższa jakość tych produktów zapewni Ci skuteczne działanie przy każdym użyciu.

Monat pomaga ludziom cieszyć się pięknym, zdrowym i udanym życiem, właśnie dzięki swoimi wyjątkowymi i naturalnymi produktami.01:28 19 01:28Witam w MONAT- Jagoda Głaz 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Wśród wielu gatunków drzew występujących w Jaworznie na pewną uwagę zasługują wiązy. W naszym kraju jako rodzime dla flory występują wiąz szypułkowy, wiąz polny oraz wiąz górski. Te drzewa posiadają charakterystyczne asymetryczne blaszki liściowe. Nasz bohater cechuje się tym, że jego blaszki liściowe na szczycie posiadają trzy zarysowujące się wierzchołki. Ten gatunek między innymi zobaczymy w Parku Zielona, pędy odroślowe pojawiają się na przystanku w sąsiedztwie pawilonów Kostki oraz w żywopłocie przy ulicy Zielona.

W pełni sezonu wegetacyjnego na ich liściach pojawiają się charakterystyczne torebkowate narośla. Tak swoja obecność ujawniają mszyce z rodzaju torebnica - Tetraneura. Kiedy torebki są nagie mamy do czynienia z gatunkiem Tetraneura ulmi. Kiedy torebki są owłosione mamy do czynienia z gatunkiem Tetraneura nigriadbominalis. Bohaterów tego filmu spotkałem w Parku Zielona w ostatnich dniach maja 2020 roku.



Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl01:42 30 01:42Wiąz górski i jego mszyce 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Wiśnie miały być wspaniałą ozdobą ulicy Mickiewicza. Zastąpiły lipne lipy. Pierwsze posadzone niestety nie przeżyły panujących tutaj warunków. Zatem spróbowano zrobić to po raz drugi i niestety też się nie udało.

Mowa o wiśni piłkowanej  Cerasus serrulata, których sporo w tym rejonie miasta posadzono w ubiegłych latach. W minionym roku opisywaliśmy tragiczny stan drzew z drugiego rzutu oraz śledziliśmy ich umieranie.

W tym roku sytuacja wydaje się powtarzać. Niestety, każdy, kto tak będzie uważał wyciągnie fałszywy wniosek z prawdziwych przesłanek.

To są te same drzewa, które obserwowaliśmy w ubiegłym roku. 10 martwych drzew mamy pomiędzy rynkiem a ulicą Farna. Poniżej po prawej stronie ulicy sytuacja przedstawia się następująco. 1 suche drzewo, 4 żywe drzewa, 2 suche drzewa, 3 żywe drzewa.

Zatem nasuwa się fundamentalne pytanie, czy ktoś w końcu usunie te zwłoki i nieznacznie poprawi wygląd ulicy.00:59 26 00:59Wiśnie pięknie kwitną, niektóre straszą 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Jaworznickie muzeum dołączyło do 19 edycji ogólnopolskiej akcji Noc Muzeów. Piszą o owej akcji, że jest jednym z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń tego roku. Może to nie na wyrost. I tak w sobotę 20 maja w jaworznickim muzeum na okoliczność tego wyczekiwanego wydarzenia przygotowano dwa wernisaże.

Pierwszy za sprawą Pracowni Haftu Regionalnego. Wystawę zatytułowano Królestwo haftu  haft biały. Śpieszymy z wyjaśnieniem co to takiego haft biały i skąd czerpano do niego wzory.

W tę szczególną noc Galeria Sektor 1 przy jaworznickim muzeum zaprosiła na wernisaż wystawy prac Olgi Borawskiej. Artystka zatytułowała ekspozycję Blue, blue, electric blue, thats the color of my room. O to, co nadzwyczaj podoba się w pracach artystki pytamy kuratora wystawy.

Ponadto można było oczywista w środku nocy do 24.00 pooglądać wystawy stałe i czasowe z przewodnikiem, którego pytamy czego za żadne skarby nie można przeoczyć.

Wyjaśniamy też dlaczego zdaniem niektórych muzeum lepiej zwiedzać w środku nocy niż przykładnie za dnia.

Niestety musimy stwierdzić, że starożytna klątwa niczym z filmu Noc w muzeum w Jaworznie nie działa, może w przyszłym roku.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl03:07 22 03:07W jaworznickim muzeum Noc Muzeów 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv