+ Napisz wiadomość
202622 odsłon wideo
Dołączył(a): 2020-03-04
Foldery
Transmisja na żywo z Parafii Św. Elżbiety Węgierskiej ze Szczakowej.02:09:01 14 02:09:01Wielka Sobota Triduum Paschalne 720p 720p

Dodał: dlaCiebietv

Temat stanu ulicy Chopina w naszym mieście już opisywaliśmy na naszym portalu. Dokładnie rondo u zbiegu ulic Partyki, Młynarskiej i Chopina. To miejsce doskonale znane i przez mieszkańców Jaworzna jak i przez kierowców z miast ościennych. Jednak to, co aktualnie na tej drodze się znajduje, szokuje jeszcze bardziej. Kierowca, który jadąc ulicą Chopina, musi bardzo uważać, by nie uszkodzić swojego samochodu. Wielkie, około 20-centymetrowe dziury uniemożliwiają kierowcą jazdę tą ulicą.

Jednym zdaniem stan ulicy katastrofa, a te dziury, które nie dość, że stwarzają zagrożenie dla kierowców, ale również dla samych pojazdów. Do naszej redakcji mieszkaniec naszego miasta przysłał nagranie, na którym pokazane są te piękne dziury.

Jadąc tą ulicą, człowiek się zastanawia, czy zaraz zawieszenia nie zgubimy. Co musi się stać, żeby ktoś z miasta zwrócił na te dziury uwagę? - pyta jeden z kierowców, który codziennie jeździ ul. Chopina.

Temat dziur na jaworznickich drogach nie schodzi z ust kierowców. Jest ich naprawdę dużo. Z czego więc ten problem wynika?

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl01:13 23 01:13Wielka dziura na drodze! Kierowco, uważaj! 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Niedzielę Wielkanocną otwierała Rezurekcja. Dawnymi czasy dzwony rezurekcyjne rozlegały się już w Wielką Sobotę o północy lub późnym sobotnim wieczorem.

Począwszy od czasów stanisławowskich dla oszczędzenia wiernym nocnych powrotów po mszy, przeniesiono uroczystości Zmartwychwstania na niedzielny świt. Na pamiątkę hałasu z jakim usuwał się kamień z grobu Jezusa rozbrzmiewał huk petard i różnych domowych ładunków. Salwy te czyniono dla Zmartwychwstałego Chrystusa. Dzwonom towarzyszyły też armaty, moździerze, strzelby i pistolety.

Po Rezurekcji jadano świąteczne śniadanie. Nie miał prawa zasiąść do tego śniadania ten, kto nie był na Rezurekcji. Śniadanie wielkanocne otwierało dzielenie się jajkiem. Pośrodku stołu ustawiano baranka z czerwoną chorągiewką. Przygotowywano go z masła, cukru lub marcepanu. Symbolizował Chrystusa przybitego do krzyża. U wojewody Sapiehy w XVI wieku na takim śniadaniu podano m.in. cztery przeogromne dziki faszerowane szynkami i kiełbasami, dwanaście jeleni ze złotymi rogami, nadziane zającami, cietrzewiami i dropiami. Podano też 52 ciasta z bakaliami, 365 babek, 52 baryłki z winem cypryjskim, włoskim i hiszpańskim, 365 gąsiorków z winem węgierskim oraz 8760 kwart miodu pitnego. Równie wyszukany był wielkanocny stół na dworze Radziwiłów. Podano na nim placek z sadzawką z białego miodu, wewnątrz pławiły się rybki z ciasta i kąpały się nimfy, również z ciasta. Mierzył do nich z łuku Kupidyn.

Część podawanego chrzanu pozostawiano na stołach dla pcheł, a małe kawałki kiełbasy zostawiano

w pobliżu progów dla węży. Dbano też, żeby okruchy z wielkanocnego stołu nie zjadły kury, to miało czynić z nich słabe nioski.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl04:48 25 04:48Wielkanoc 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Wielka Sobota to czas święcenia pokarmów, wody i ognia. Tradycja nakazywała poświęcić wszelkie jadło, które podawano na wielkanocne śniadanie. Były to całe bochny chleba, pęta kiełbas, placki, kołacze, osełki masła, kule tartego chrzanu, składano też do święcenia zdobione jaja i baranki z cukru lub masła. Na co bogatszych stołach zdobiono baranki brylantowymi oczkami.

Zwyczaj malowania jajek sięga w Polsce X wieku. Uznaje się, że przywędrował on do nas z Persji. Tak ozdabiane jaja uchodziły za amulet chroniący przed złymi mocami. Pisanką są jaja zdobione wzorem z gorącego wosku, po czym zanurzane w roślinnym barwniku. Łupiny cebuli dawały ochrę, kora młodej jabłoni z dodatkiem majówki błotnej barwiła na żółto, z żyta, pokrzywy lub z liści barwnika pozyskiwano barwnik zielony, czarny kolor dawała kora dębu, z kwiatów ciemnej malwy otrzymywano barwnik fioletowy, różowy dawał burak a czerwony  robaczki zwane czerwcami. Jaja farbowano też cynamonem, kawą i atramentem. Rysowankami zwano jaja z wzorem wyskrobanym na kolorowym tle. Byczki lub kraszanki to jaja o jednolitym kolorze.

Pisankami obdarowywano ukochanych dla wkupienia się w ich łaski. W zamian otrzymywano pisankę, co miało oznaczać odwzajemnienie uczucia. Pisankami się nie tylko obdarowywano ale też zanoszono je na groby. Toczono je po mogiłach i wkopywano w ziemię jako pokarm i ofiarę dla zmarłych.

Święconą wodę wystawiano w wielkich kadziach przed kościoły, do domostw zanoszono ją w buteleczkach. Poświęcony ogień zanoszono do domów w kagankach lub za pomocą świec. Zapalano od niego pod kuchnią, co miało symbolizować otwarcie nowego rozdziału czasu. Był to koniec postu i początek wiosny. Do istotnych obrzędów zaliczano okadzanie domostwa dymiącymi ziołami, położonymi na chwilę na palenisku rozpalonym od święconego ognia. Miało to chronić od wszelkiego zła.

Wierzono też, co było pozostałością starych wierzeń Słowian, że w noc Wielkiej Soboty na rozdrożu spotykały się wiedźmy. W wielkich kadziach miały warzyć magiczne mikstury z drzewa trumny, trupich kości, macierzanki, bylicy i kocich mózgów. Żmudzkie czarownice latały na miotłach, ruskie w stępie a litewskie na łopatach.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl04:04 35 04:04Wielki Tydzień - Wielka Sobota 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Dawnym zwyczajem Wielki Tydzień otwierała Wielka Środa. Wspominano wówczas chaos jaki powstał pomiędzy apostołami po pojmaniu Jezusa. Podczas odprawianej tego dnia ciemnej jutrzni po każdym odśpiewanym psalmie gaszono kolejne świece na ołtarzu. W kościołach panowała przejmująca ciemność.

W Wielki Czwartek (zwany też cierniowym) na znak żałoby przewiązywano kościelne dzwony, wszędzie rozbrzmiewał hałas drewnianych kołatek. Sporządzano też na tę okoliczność machiny na kołach, które potwornie trajkotały.

Tego dnia obmywano stopy starcom i ubogim, było to wspomnieniem umycia przez Jezusa nóg 12 apostołom zgromadzonym na Ostatniej Wieczerzy. Obrzęd ten był wyrazem chrześcijańskiej miłości i równości. Nakazywano obmywania stóp w całkowitej ciszy i milczeniu, tylko wówczas święta woda zachowywała swe cudowne właściwości. Uznawano, że leczy ona oczy, choroby skórne, dodaje urody niewiastom i chroni od próchnicy. Zmuszano dzieci do płukania ust święconą wodą, następnie miały chuchać w pień dębu i wypowiadać zaklęcie: dębie, dębie daj, żeby było zdrowe co w gębie.

Sami władcy dawnej Polski obmywali stopy biedakom i usługiwali żebrakom przy wieczerzy. Król Zygmunt III był pierwszym władcą, który ten obrzęd sprawował. Za Stanisława Augusta przytrafiło się tak, że obmywano stopy 12 starcom, z których każdy liczył ponad 100 lat z okładem. Najstarszy miał 125 lat. Po uroczystości posadzono ich do stołu, usługiwał im król i znakomitsze osoby. Każdy starzec otrzymał zupełny ubiór, łyżkę, nóż i srebrne grabki (ówczesny widelec) oraz serwetę, w której zawiązano dukata. Całą wieczerzę zakończyła drama religijna.

Wielki Czwartek w dawnych czasach zwano też Wielkanocą Umarłych. W nocy z Wielkiego Czwartku na Wielki Piątek rozpalano na polach ogniska, podtrzymywane przez całą noc. Wierzono, że tej nocy na ziemi pojawiają się z zaświatów dusze zmarłych, zziębnięte miały się przy owych ogniskach ogrzewać. Pozostawiano również resztki jadła, którymi dusze miały się posilać. 

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl03:41 23 03:41Wielki Tydzień Wielki Czwartek 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Wielki Piątek to czas przejmującego smutku. Zewsząd do kościołów udawali się zakapturzeni żałobnicy zwani kapnikami. Głośno lamentowali, wykrzykiwali imię Pana i odmawiali pokutę. Jeden z nich miał nałożoną na kaptur koronę cierniową a na jego barkach spoczywał krzyż.

W XVII i XVIII wieku co odważniejsi kapnicy smagali swoje plecy biczami, ukazując zgromadzonym tłumom krwawiące rany. W XIX wieku Kościół wydał oficjalny zakaz tych okrutnych praktyk.

W Wielki Piątek w bocznych nawach kościołów odsłaniano groby Chrystusa. Na znak żałoby Najświętszy Sakrament wynoszono do kaplicy zwanej ciemnicą. Tabernakula pozostawały otwarte i puste. Nie odprawiano mszy świętych, świat opanował smutek i żałość. Dawnym zwyczajem tego dnia odwiedzano groby Chrystusa. W dużych miastach wedle tradycji należało odwiedzić co najmniej siedem grobów. Przy każdym grobie modlono się, obowiązkowo składano jałmużnę żebrakom zgromadzonym przed kościołami. Zwyczajowo urządzano tego dnia kwesty na rzecz biednych, sierot i chorych.

Dawne chrystusowe groby tworzono z wielką fantazją i przepychem. Zazwyczaj odnosiły się do historii z Pisma Świętego. Pojawiały się więc w grobach postaci Abrahama, który swego syna Izaaka miał złożyć w ofierze, była postać Jonasza, połykanego przez wieloryba lub też proroka Daniela siedzącego w jaskini pomiędzy lwami. Spotkać też można było postaci żołnierzy, którzy ukrzyżowali Chrystusa i postaci Żydów obserwujących całe to zdarzenie. W niektórych grobach postaci były ruchome. Jak podaje opis ks. Kitowicza z XVII w. lwy błyskały szklanymi oczami, wachlowały jęzorami z paszczęk wywieszonymi. Morze bałwany swoje miotało. Maryje, stojące pod krzyżem, ręce do oczów z chustkami podnosiły i jakoby zemdlone na dół opuszczały.

W XVII w. jeden z warszawskich grobów został ułożony z szyszaków, szabel, tarcz i innych militariów. W Krakowie umieszczono w jednym z grobów postaci aniołków, które dęły w trąby i rozsiewały przy tym miłe zapachy.

Każdy z grobów strzegły warty na znak żołnierzy Piłata. Tak więc przy grobach stały co znamienitsze postaci odziane w stroje szlacheckie lub mundury żołnierskie. Takich strażników w karmazynowych żupanach z obnażonymi karabelami zwano turkami, co z pewnością odnosiło się do czasów Sobieskiego.

Wielki Piątek spędzano więc na modlitwach i oddawano się postowi ścisłemu. Po wsiach tego dnia zanurzano się całymi rodzinami w rzekach i wjeżdżano do rzek konno, wierząc, że uchroni to domowników i zwierzęta przed chorobami.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl03:21 27 03:21Wielki Tydzień Wielki Piątek 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Bohaterów tego filmu uwieczniłem w Jaworznie przy ulicy Mickiewicza oraz w Chrzanowie przy ulicach Borowcowa i Kolejowa. Ten ciekawy gatunek, można pomylić z ostem, jest bowiem bardzo kolczasty. Zresztą dawnymi czasy wszystko, co w jakiś sposób mogło nas pokłuć tak nazywano, chociaż teraz mamy osty, ostrożnie no i tytułowy popłoch.

Dokładniej mowa o popłochu pospolitym  Onopordum acanthium. Przyglądając się roślinie, proszę wysłuchać w tle kilku ciekawostek. Jest to gatunek rodzimy dla flory obszaru śródziemnomorsko-irano-turańskiego. Stamtąd ruszył w świat i najtrwalej wpisał się w kulturę Szkocji.

Generalnie nie ma on wielkich wymagań, ponieważ uwielbia miejsca ruderalne, ale nasłonecznione. Tym niemniej może być uprawiany jako roślina ozdobna. To bardzo dekoracyjny gatunek. W tym wypadku należy do kategorii  raz sadzisz potem tylko plewisz.

Jest to również niezłe ziółko, a nawet roślina jadalna. Mięsiste dno koszyczków kwiatowych może udawać karczochy. W medycynie ludowej popłoch stosowano między innymi przy zapaleniu błony śluzowej górnych dróg oddechowych, ropiejących ranach, reumatyzmie. Jednakże najważniejsze z tego wszystkiego są jego właściwości miododajne, gdyż produkuje mnóstwo nektaru.

Piotr Grzegorzek



Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl01:45 16 01:45Wielki popłoch 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Rok 2022 jest między innymi Rokiem Botaniki. Mija bowiem 100 lat od założenia Polskiego Towarzystwa Botanicznego. Będąc jego członkiem, pozwolę sobie w tym roku przybliżyć więcej gatunków takich naszych zielonych sąsiadów.

W dwudziestym epizodzie proponuję zapoznać się z wielosiłem błękitnym  Polemonium caeruleum z rodziny wielosiłowatych. Bohatera tego filmu uwieczniłem w swoim chrzanowskim ogrodzie. Uprawiam go od 2017 roku z sadzonek otrzymanych z Miejskiego Ogrodu Botanicznego w Zabrzu. Ma się dobrze, ponieważ jako roślina uprawna należy do kategorii, raz sadzisz, potem plewisz.

Gorzej sytuacja ma się w dzikiej przyrodzie. Nasz bohater jest objęty ścisłą ochroną gatunkową. Liczba jego stanowisk maleje z roku na roku głównie wskutek tak zwanych melioracji, które to nader często są prowadzone w związku z presją na zabudowę mokradeł. Obecnie ma kategorię gatunku narażonego na wymarcie. Najłatwiej o spotkanie z nim w północno-wschodniej części naszego kraju. Wiele stanowisk ma charakter antropogeniczny.

Roślina ma pewne znaczenie lecznicze. Surowcem zielarskim są korzenie i kłącza. Tym niemniej ze względu na toksyczne działanie nie zaleca się samodzielnego stosowania. Warto mieć wielosił w ogrodzie tak na wszelki wypadek jako i ja posiadam. Roślina jest doskonałym gatunkiem miododajnym. Poza tym jest bardzo dekoracyjna.

I na zakończenie tradycyjna mantra. Co do reszty szukajcie, a znajdziecie. W gruncie rzeczy najważniejsze jest wiedzieć, jak ta roślina wygląda, bo nigdy nie wiadomo kiedy taka wiedza może się przydać.

Piotr Grzegorzek

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl #rokbotaniki02:10 41 02:10Wielosił błękitny 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Rok 2022 jest między innymi Rokiem Botaniki. Mija bowiem 100 lat od założenia Polskiego Towarzystwa Botanicznego. Będąc jego członkiem, pozwolę sobie w tym roku przybliżyć więcej gatunków takich naszych zielonych sąsiadów.

W czternastym epizodzie proponuję zapoznać się z wilczomleczem sosnką  Euphorbia cyparissias z rodziny wilczomleczowatych. Zanim roślina zakwitnie, przypomina młodą sosnę. Potem wygląda tak, jak to pokazuję w filmie.

Nasz bohater może tworzyć niewielkie płaty, może wyrastać pojedynczo. Jak już się gdzieś zadomowi zostaje na dłużej, ponieważ zimuje pod postacią kłączy. Znaczy się, jest byliną. We wszystkich jego pędach znajduje się trujący dla nas sok mleczny, chociaż tu i ówdzie podaje się, że może mieć zastosowanie w lecznictwie.

Kiedy kwitnie, jest najłatwiej rozpoznawalny. W porywach dorasta do 40 cm. Na łodydze znajdują się ułożone skrętolegle bardzo wąskie liście. Tutaj też znajdują się liczne boczne gałązki podobnie ulistnione.

Szczyt łodygi ozdabia kwiatostan, który jest podwójnie złożoną wierzchotką składającą się z dziewięciu do piętnastu ramion. Pod nią zobaczymy liczne wspierające liście podobne do tych łodygowych.

Przyjrzyjmy się teraz szczytom kwitnących pędów tworzących wierzchotkę. Wbrew pozorom tutaj możemy podziwiać nie kwiaty, lecz kwiatostany drugiego rzędu. Składa się na nie kwiat słupkowy z pękatą zalążnią. Otaczają go kwiaty pręcikowe. Jest ich od dziesięciu do dwunastu. Całość uzupełniają półksiężycowate miodniki. Taka struktura nazywana jest cyjacjum. W tym filmie uznałem ją za kwiatostan, ale są botanicy, którzy uznają ją za kwiat. Kłótnia trwa od osiemnastego wieku.

I na zakończenie tradycyjna mantra. W gruncie rzeczy najważniejsze jest wiedzieć, jak ta roślina wygląda, chociaż w tym wypadku konieczna jest należyta ostrożność przy bliskim spotkaniu. Osobiście zalecam unikanie bezpośredniego kontaktu z tym trucicielem a szczególnie jego mleczkiem. Dla mnie to złe ziółko. Zostawmy go owadom.

Piotr Grzegorzek

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl02:42 27 02:42Wilczomlecz sosnka 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

#Wild #boars are playing #soccer03:01 33 03:01Wild boars are playing soccer 720p 720p

Dodał: dlaCiebietv

Zima swe uroki ma. Kiedy spadnie śnieg, wszystko nabiera innego wyglądu. W tych warunkach bardzo malowniczo wyglądają białe brzozy brodawkowate - Betula pendula. Pokazałem to na przykładzie fragmentu lasu z okolicy cmentarza. Po prostu przeszedłem się pomiędzy drzewami. Uchwyciłem je. Dla urozmaicenia zwróciłem uwagę na zielone akcenty  tutaj są to młode sosny. Podziwiajmy, bo to może być coraz rzadszy widok, zważywszy na postępujące globalne ocieplenie.


Piotr Grzegorzek



Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl01:29 24 01:29Wilkoszyn - brzezina w bieli 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Winda na Chopina bezdyskusyjnie jest niezbędna, ostatnio nawet się nie psuje. To dobre wiadomości, jest jednak małe ale

Urządzono sobie na schodach wokół windy miejsce do alkoholowych libacji i spotkań towarzyskich. Tak więc wokół windy i na schodach ucztujący porzucają szklane butelki po piwie, butelki plastikowe po wodach, papierowe opakowania po różnorodnym jedzonku i łupinki po nasionach słonecznika. Mamy cały przegląd menu tego ucztowania. Wprawdzie kosz na śmieci znajduje się kilkanaście metrów dalej ale kto po opędzlowaniu napojów alkoholowych będzie się grzecznie udawał do tak odległego kosza na śmieci. Tak więc przydałby się nowy kosz na śmieci tuż pod nosem ucztującego towarzystwa lub może częstsze sprzątanie windy i jej okolic.



Przy okazji warto byłoby zamalować napisy na szybie windy, nie musimy wiedzieć, że ktoś tu był. A może zmienić kolor szybu na bardziej efektowny i reprezentacyjny?00:49 26 00:49Winda na Chopina do posprzątania 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Zespół wokalno-instrumentalny Zadyrygowani w koncercie świątecznym

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl02:19 0 02:19Winter wonderland - Zadyrygowani 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Na Wielkim Kiermaszu Płyt Winylowych i CD w Galerii Galena, każdy pasjonat muzyki znajdzie coś dla siebie To dobra okazja, aby uzupełnić swoją kolekcję płyt.
Kiermasz przy głównym wejściu Galerii rozpoczął się w piątek 29 października i potrwa do 30 października do godziny 21:00. 
Na kiermaszu dostępne są niemal wszystkie gatunki muzyczne, to prawdziwa gratka dla kolekcjonerów. Wybór jest naprawdę ogromny,  dostępne są również płyty, które nie występują w regularnej sprzedaży.
Płyty są również doskonałym pomysłem na prezent dla wszystkich fanów muzyki.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl00:38 17 00:38Winylove, czyli muzyczna giełda w Jaworznie 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Za nami Wiosenna Biesiada Ludowa, na szczęście w realu. We środę 20 kwietnia na scenie ATElier Kultury Klub Relax zaprezentowało się 8 jaworznickich zespołów śpiewaczych. Ostatnia biesiada odbyła się Ho, ho, ho i jeszcze trochę temu  jak powiedziała uroczo prowadząca biesiadę Anna Jachimczyk.

Po tak długiej przerwie wszyscy bawili się wyśmienicie, i zaproszeni goście i oczywista same zespoły. Ludowy repertuar wiosenny bardzo jest różnorodny, o czym żeśmy się na owej biesiadzie osobiście przekonali.

Tylko nieobeznanym w temacie wydaje się, że ludowe wiosenne piosenki to takie tam dyrdymały o kwiatkach i słoneczku. Zupełnie tak nie jest. Czego to się z ich tekstów człowiek nie dowie, że: np. plotek nie należy słuchać, tęsknoty mamy różne, z nie wszystkiego mamy pociechę, nie należy wierzyć obiecankom i że radosnych ludzi z dala omija zło. W tekście jednej z piosenek taką zawarto krótką mądrość: Wspaniały jest codzienności czas. Wypisz wymaluj jedna z reguł treningu uważności. Oto jakie mamy mądre piosenki ludowe.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl04:02 24 04:02Wiosenna Biesiada Ludowa 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Motocykliści Jaworzno zapraszają do udziału w zorganizowanej przez nich wiosennej paradzie.
Wydarzenie odbędzie się na Rynku w Jaworznie w sobotę 23 kwietnia o godz. 15:00. Następnie motocykliści przejadą ulicami naszego miasta. 

Zbiórka motocyklistów na jaworznickim rynku rozpocznie się już od godz. 14:00 .

Adam Sokołowski zapowiada, że to nie koniec planowanych przez nich imprez w najbliższym czasie.

Zapraszamy wszystkich serdecznie!

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl01:24 26 01:24Wiosenna Parada motocyklowa 2022 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Z okazji pierwszego dnia wiosny w Zespole Szkół Ponadpodstawowych numer 3 zorganizowano szereg ciekawych wydarzeń.

Uczniowie oraz kadra nauczycielska z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych numer 3 zorganizowali dzień otwarty dla uczniów klas ósmych. W ramach dnia został zaplanowany między innymi I Międzyszkolny Konkurs Fryzjerski, którego tematem przewodnim były stylizacje wiosenne.

W ramach obchodów pierwszego dnia wiosny, odwiedzający szkołę uczniowie mogli poznawać także kierunku, na które będą mogli aplikować po ukończeniu szkoły podstawowej. Zorganizowano więc między innymi warsztaty dotyczące tworzenia świeczek czy mydeł, spawalnictwa, projektowania wnętrz oraz mechaniki samochodowej.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl02:32 16 02:32Wiosna na Górce 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv