+ Napisz wiadomość
202578 odsłon wideo
Dołączył(a): 2020-03-04
Foldery
Corocznie w pierwszą niedzielę czerwca pod Pomnikiem Ofiar Faszyzmu w Ciężkowicach zbierają się ci wszyscy, dla których ważna jest pamięć o pomordowanych przez Niemców mieszkańcach tej jaworznickiej dzielnicy. Pomnik odwołuje się do wydarzeń z 5 czerwca 1940 r. kiedy to Niemcy zamordowali 20 mężczyzn w odwecie za zabicie komendanta niemieckiej policji w Sosnowcu. Uratował się jeden z mężczyzn. Miejsce pochówku pomordowanych nadal nie jest znane.

Wśród uczestników uroczystości tradycyjnie od lat jest Irena Kępińska, wnuczka zamordowanego Karola Chechelskiego. Towarzyszyli jej prawnuczka zamordowanego Kamila i praprawnuk zmordowanego Karol. Pamięć o tym tragicznym wydarzeniu w tej rodzinie przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Ponieważ miejsce pochowku Karola Chechelskiego nie jest znane, rodzina we Wszystkich Świętych zapala znicze pod tym pomnikiem.

Podczas tegorocznej uroczystości przedszkolaki z PM nr 4 z grupy Iskierki śpiewały pieśń i recytowały wiersz Kto Ty jesteś? Przedszkole to realizuje program ministerialny we współpracy z IPN zatytułowany Przedszkole Patriotów. W uroczystości pod ciężkowickim pomnikiem, jak podkreślili organizatorzy, ważne jest to, że obecne jest na niej młode pokolenie, które będzie czcić pamięć Tych pomordowanych Bohaterów, którzy oddali życie za Ojczyznę.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl02:35 26 02:35Uroczystości pod pomnikiem w Ciężkowicach 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Pomnik w jaworznickich Jeziorkach upamiętnia ofiary pacyfikacji leśniczówek w Jeziorkach i Byczynie. Niemiecki okupant dopuścił się tego mordu w lipcu 1943 r. Jaworznianie w rocznicę tego bestialstwa składają hołd pomordowanym. Tegoroczne uroczystości odbyły się w niedzielę 10 lipca.

Po mszy św. uczestnicy uroczystości udali się pod pomnik, gdzie złożono kwiaty i znicze. Wśród uczestników uroczystości były rodziny pomordowanych Abstorskich, Otrębskich, Poschów, Preglerów, Sołtysków i Ślęczków. Złożyli oni kwiaty i zapalili znicze. Kwiaty pod pomnikiem złożyli również włodarze miasta, Stowarzyszenie Katolickie Przyjaźń Jaworznicka, Stowarzyszenie Pamięci AK, przedstawiciele Nadleśnictwa Chrzanów, Klub Konfederacji Jaworzno i harcerze 26 JDH Impessa z SP nr 19 na Jeziorkach.

Do tragicznych wydarzeń, które upamiętnia pomnik doszło w lipcu 1943 r. tuż po zatrzymaniu Juliana Rembiecha, łącznika jednej z grup partyzanckich działającej w okolicznych lasach. Miał on przy sobie przepustkę pracownika leśnego, którą podpisali leśniczy Franciszek Abstorski z Byczyny i leśniczy Arnold Pregler z Jeziorek. Niemcy po aresztowaniu Rembiecha dopuścili się pacyfikacji kilkudziesięciu osób, akcja trwała do 16 lipca. Część zatrzymanych od razu zastrzelono, pozostałych wywieziono do obozów koncentracyjnych. Większość zatrzymanych nie przeżyła pobytu w niemieckich obozach.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl00:59 30 00:59Uroczystości pod pomnikiem w Jeziorkach 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Rok 2022 jest między innymi Rokiem Botaniki. Mija bowiem 100 lat od założenia Polskiego Towarzystwa Botanicznego. Będąc jego członkiem, pozwolę sobie w tym roku przybliżyć więcej gatunków takich naszych sąsiadów. Tym razem proponuję pewną odmianę. Czas na grzyby.

W dwudziestym czwartym epizodzie zapoznamy się z uszakiem bzowym  Auricularia auricula-judae. To bardzo łatwy do rozpoznania gatunek grzyba owocnikowego. Tutaj pokazuję go ze stanowiska w Chrzanowie. Wyrasta na krzewach dzikiego bzu czarnego u stóp wzniesienia znajdującego się w lewej dolnej ćwiartce węzła Balińskiego autostrady.

Zacznijmy od tego, że od badania jego rozmieszczenia na Wyżynie Śląskiej rozpoczęła się moja trwająca do dziś przygoda z naukową mykologią. Zgromadzony wówczas zbiór znajduje się w zielniku Instytutu Botaniki Polskiej Akademii Nauk. To było w latach 1977 - 1979. Studentem byłem. Patronem tych działań był profesor Władysław Wojewoda.

Nasz bohater kilkakrotnie zmieniał nazwę. Kiedyśmy się poznali, nosił łacińską nazwę Hirneola auricula-judae. Były jakieś powody, dla których wyłączono go z rodzaju Auricula. Teraz nastąpił powrót do przeszłości. Wśród innych łacińskich nazw pojawia się jeszcze określenie Auricularia sambuci. Ta ostatnio wydaje się być najbardziej poprawna politycznie.

Grzyb występuje na wielu gatunkach drzew liściastych. Pierwszą trójkę żywicieli stanowią dziki bez czarny, robinia akacjowa oraz klon jesionolistny. Do tego między innymi dochodzą morwa biała, jesion wyniosły, orzech włoski, klon zwyczajny, wiśnia wonna. Ma także występować na drzewach iglastych, ale ja jeszcze wciąż uganiając się za nim od 1977 roku, nie natrafiłem na taki przypadek.

Naszego bohatera można zbierać przez cały rok. Im bardziej różowy owocnik, tym bardziej przydatny do jedzenia. Jest częstym składnikiem potraw w stylu chińskim. To, co jest sprzedawane jako grzyby mun, może należeć do uprawianego tropikalnego gatunku uszak gęstowłosy  Auricularia nigricans. Poza walorami kulinarnymi podkreśla się jego rolę w obniżaniu poziomu złego cholesterolu.

Na zakończenie pokazuję owocniki tego grzyba z pnia jesionu wyniosłego z parku w Chrzanowie.

Są jeszcze owocniki z Quarry Park w Dunscroft k. Doncaster. Te po sfilmowaniu trafiły do koszyczka i zostały spożyte.

Dlatego szanujmy wszystkie grzyby, ponieważ nigdy nie wiadomo do czego jeszcze mogą nam się przydać. I jeszcze jedno zaskoczenie. Otóż najrzadziej spotykanym kształtem grzyba na świecie jest kapelusik fikuśny tudzież nóżka zgrabnie toczona.

Piotr Grzegorzek

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl #rokbotaniki03:30 27 03:30Uszak bzowy 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Wprawdzie wiosna przyjdzie jutro, czyli 21 marca, ale marzanna już utopiona. Klub Senior + Podwale wraz przedszkolakami z PM nr 26 na Podłężu marzannę utopił już w piątek 18 marca w jeziorku na Geosferze. Wszystko działo się po hasłem Żegnaj zimo witaj wiosno. Rzeczona utopiona marzanna była bardzo oryginalna i barwna.

Nie chcemy się zanadto mądrzyć, ale dawnym zwyczajem marzannę topiono w rzekach, po to aby biedulka spłynęła do morza. Losy tej jaworznickiej marzanny nieco od tradycji jednak odbiegają.

Jeszcze tylko krótkie pytanie do przedszkolaka - co to takiego marzanna?

Tę rezolutną odpowiedź uzupełnimy informacją: marzanna to słowiańska bogini, utożsamiana z zimą, jej utopienie oznacza budzenie się przyrody do życia.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl01:32 29 01:32Utopili Marzannę na GEOsferze w Jaworznie 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Klub Niko po raz już piąty zaprosił na Byczyńskiego Byka. To udane połączenie sportu i rozrywki. Wydarzenie dzieje się w niedzielę 16 czerwca. Wszystko zaczęło się o godz. 9 od turnieju tenisa stołowego w Klubie Niko. Zgłosiło się 40 zawodników. 

Godzinę później ze stadionu LKS Zgoda Byczyna wyruszył rajd nordic walking. Pomimo deszczu w trasę pomaszerowało ponad 40 śmiałków, nie musimy dodawać, że wszyscy wbrew pogodzie w dobrych nastrojach. Od pięciu lat Byczyński Byk cieszy się, jak mawiają, niesłabnąca popularnością wśród jaworznian.

Ze stadionu LKS Zgoda Byczyna wyruszył również rajd rowerowy. Trasa rajdu to 14 kilometrów. W drugiej części Byczyńskiego Byka zaplanowano po południu piknik, wystąpią na nim dzieci, młodzież i oczywista zespół śpiewaczy Byczynianki. Będzie można spojrzeć na dzielnicę z innej perspektywy na wystawie fotografii Byczyna, gdzie to jest?. Ok. godz. 20 na scenie pojawi się zespół muzyczny Wersja Próbna. Ponieważ byczynianie bawią się zawsze dobrze, to kto wie  może tegoroczny Byczyński Byk zakończy się dopiero nad ranem.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl02:21 11 02:21V Byczyński Byk trochę sportu i kultury 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv