+ Napisz wiadomość
202454 odsłon wideo
Dołączył(a): 2020-03-04
Foldery
JIG: Zgadzamy się na podniesienie podatków pod pewnymi warunkami
Jaworznicka Izba Gospodarcza w ramach obowiązującego prawa jest zobowiązana do wydania opinii na temat przedstawianych przez Prezydenta Miasta projektów uchwał  gospodarczych i podatkowych, które są poddane pod obrady Rady Miasta Jaworzna. 

Zarząd Jaworznickiej Izby Gospodarczej po konsultacjach z członkami JIG informuje o swoim stanowisku: 

W odpowiedzi na pismo informujące o zmianach stawek podatkowych dla przedsiębiorców w Jaworznie z dnia 17.11.2020 r., Jaworznicka Izba Gospodarcza informuje:

Rozumiejąc trudną sytuację budżetową gminy, wyrażamy pozytywną opinię na temat podwyższenia stawek podatkowych w Jaworznie na przyszły rok. Rekomendujemy natomiast usprawnienie procesu przyznawania doraźnej pomocy firmom w postaci ulg podatkowych dla tych, które musiały ograniczyć swoją działalność poprzez wprowadzane rządowe ograniczenia. W tak trudnej sytuacji nie wyobrażamy sobie, aby te firmy pozostawić bez takiej pomocy. Sugerujemy uproszczenie procedury przyznawania ulg oraz obligatoryjne przyznanie jej wszystkim podmiotom, których działalność została w sposób jednoznaczny ograniczona - oczywiście z zachowaniem i w obszarze obowiązujących przepisów prawnych.
Jako Izba Gospodarcza bardzo chętnie włączymy się też w proces pomocy w przygotowaniu takich wniosków po uprzednim zapoznaniu się z czytelnymi zasadami ich wypełniania.

Rekomendujemy również wprowadzenie w latach przyszłych kategoryzacji stawek podatkowych ze względu na charakter powierzchni przeznaczonej do prowadzenia działalności gospodarczej. W taki sposób, aby stawki podatkowe nie były równe bez względu na sposób wykorzystania powierzchni.

Deklarujemy też chęć udziału w grupie roboczej, która mogłaby wypracować nowoczesny model podatkowy. Model ten w swoim założeniu wspierałby firmy nowoczesne i inwestujące w rozwój na rzecz pracowników, mieszkańców i wizerunku naszego miasta.

Prezes Jaworznickiej Izby Gospodarczej 
Mateusz Łętowski

Komentarz: 
Przedsiębiorcy zjednoczeni w Jaworznickiej Izbie Gospodarczej, zrzeszającej sto podmiotów gospodarczych, które zatrudniają ponad 5000 pracowników, niniejszym pismem przedstawiają swoją opinię w sprawie projektu podwyższenia podatków w Jaworznie.

Zgadzamy się na zwiększenie stawek podatkowych dla przedsiębiorców pod pewnymi warunkami. Zdajemy sobie sprawę, z faktu bardzo trudnej sytuacji budżetowej miasta Jaworzna, ale nie wyrażamy zgody na to, aby w tak trudnym czasie fundować dodatkowe obciążenia firmom, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej spowodowanej pandemią. Zatem wraz ze zgodą na podwyższenie podatków, rekomendujemy, aby systemy pomocowe dla przedsiębiorstw były skuteczniej realizowane w mieście. Apelujemy, aby nie były one przyznawane uznaniowo, ale obligatoryjnie dla wszystkich przedsiębiorstw, na które zostały nałożone ograniczenia w funkcjonowaniu działalności gospodarczej. Nie wyobrażamy sobie sytuacji, żeby w tak trudnym czasie nie pomóc najbardziej potrzebującym.

Kolejna rekomendacja dotyczy kategoryzacji stawek podatkowych ze względu na charakter powierzchni. W wielu gminach stawki podatku od nieruchomości nie są stałe dla wszystkich powierzchni. Rekomendujemy, aby w Jaworznie również wprowadzić taką kategoryzację z osobnymi stawkami dla hal produkcyjnych, ciągów komunikacyjnych, zaplecza socjalnego i itp.

Apelujemy, aby nasze rekomendacje dotyczące realizacji systemów pomocowych zostały natychmiast wdrożone, ponieważ dla przyszłości tych małych i średnich przedsiębiorstw liczy się każdy dzień i każda pomoc.

Materiał pochodzi ze strony http://www.jaw.pl01:10 116 01:10Stanowisko JIG w sprawie podatków w Jaworznie 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Przed 40 laty  13 grudnia 1981 r. - ogłoszono stan wojenny. Był to dla Polaków czas trudny, obaw o internowanych najbliższych, czas zakazu przemieszczania się i przepustek. Dla niektórych to niezapomniany traumatyczny czas straty najbliższych i mordów na górnikach z Wujka.

Trwał do 22 lipca 1983 r. W ironicznych opiniach niektórych historyków to najdoskonalszy zamach stanu. Próbujemy odpowiedzieć na pytanie jaki był to czas dla jaworznian.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl02:48 55 02:48Stan wojenny we wspomnieniach jaworznian 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

00:39 41 00:39Start LPR Cezarówka 720p 720p

Dodał: dlaCiebietv

Rok 2022 jest między innymi Rokiem Botaniki. Mija bowiem 100 lat od założenia Polskiego Towarzystwa Botanicznego. Będąc jego członkiem, pozwolę sobie w tym roku przybliżyć więcej gatunków takich naszych zielonych sąsiadów.

W osiemdziesiątym epizodzie poznamy starca jakubka  Senecio jacobaea z rodziny astrowatych-Asteraceae. Na tle okazów widzianych w jaworznickiej Geosferze wspomnę, że nasz bohater pojawia się między innymi pod nazwą Jacobaea vulgaris. Po prostu są botanicy, którzy uwielbiają mnożyć byty ponad potrzebę.


Na tle zielonych rozetek obserwowanych w Jaworznie oraz w Chrzanowie opowiem coś o jego rozmieszczeniu w naszym kraju. Prawdę powiedziawszy, jest niemalże wszędzie. Nieliczne białe plamy na mapach rozmieszczenia mogą dowodzić braku zainteresowania daną okolicą botaników uwielbiających długie spacery nierzadko w kaloszach. Nasz bohater pojawia się na suchych łąkach, miedzach, murawach, przydrożach, brzegach lasów, polanach. Preferuje stanowiska słoneczne i pół cieniste. Zajmuje suche gleby różnego typu.

Na tle rozkwitających osobników z Libiąża oraz Sosnowca wspomnę, że nazwa gatunku nawiązuje do kwitnienia na dzień świętego Jakuba Apostoła, który przypada 25 lipca. Jednakże to już historia. Obecnie roślina rozpoczyna kwitnąć od czerwca i teraz robi to praktycznie do końca sezonu wegetacyjnego. W pełni kwitnienia uchodzi za przeciętną roślinę miododajną.

Na tle kwitnących roślin widzianych w Jaworznie wspomnę o wadach i zaletach tego gatunku. Po pierwsze jest to roślina trująca szczególnie dla koni i to pod każdą postacią. Toksyna kumuluje się w wątrobie i ją niszczy.

Dawniej wierzono, że jest to niezłe ziółko pomocne przy nadciśnieniu oraz o dziwo chorobach wątroby. Miało pomagać przy silnych kolkach, chorobach skóry, wypryskach, trudno gojących się ranach. Teraz wiadomo, że jest ona nie tylko silnie trująca, ale i rakotwórcza. Nawet wzmiankowany czasami dr Henryk Różański odradza jego stosowanie, skoro istnieją bezpieczniejsze zioła o zbliżonych właściwościach.

Tym niemniej esencja ze świeżego ziela znajduje zastosowanie w homeopatii. Poza tym można z niej otrzymywać ciemnozielony barwnik.

I na zakończenie tradycyjna mantra. Co do reszty szukajcie, a znajdziecie. W gruncie rzeczy najważniejsze jest wiedzieć, jak ta roślina wygląda, bo nigdy nie wiadomo kiedy taka wiedza może się przydać. Tutaj, aby wiedzieć, czego unikać.

Piotr Grzegorzek

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl #rokbotaniki03:47 38 03:47Starzec jakubek 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Rok 2023 jest kolejną okazją do świętowania. Otóż dziesięć lat temu, znaczy się w 2013 roku, otrzymałem jako członek Polskiego Towarzystwa Botanicznego branżowy medal im. Bolesława Hryniewieckiego za popularyzację botaniki. To znakomity powód, aby zgodnie z zapowiedzią na zakończenie cyklu Sto filmów na stulecie Polskiego Towarzystwa Botanicznego kontynuować filmową misję edukacyjną. Szlachectwo zobowiązuje. Na zakończenie wspomnę, że sto lat temu ukazał się pierwszy numer branżowego czasopisma  Acta Societatis Botanicorum Poloniae. A poza tym wchodzimy w sto pierwszy rok działalności.  

W dwudziestym pierwszym epizodzie tego cyklu poznamy starca wiosennego  Senecio vernalis z rodziny astrowatych - Asteraceae. Ubiegłoroczny cykl filmowy zdominowały rośliny zielne. W tym roku także będą się one pojawiać. Oto dziewiąty taki bohater.

Na tle roślin filmowanych tu i ówdzie w Chrzanowie podaję kilka najważniejszych informacji o tym gatunku.

Po pierwsze uchodzi za roślinę bardzo pospolitą na terenie naszego kraju. Jest rodzimy dla flory Azji oraz Europy południowo-wschodniej. Do nas trafił gdzieś tak na przełomie XVIII i XIX wieku. Jako kenofit stanowi pewne zagrożenie tylko na obszarach chronionych.

Zazwyczaj jest mocno owłosiony. Łysieje na starość. W porze kwitnienia wyróżniają go koszyczki kwiatowe z licznymi kwiatami języczkowymi. Kwiaty są żółte. Pojawiają się już w kwietniu. Kwitnienie może przedłużyć się do września, chociaż zazwyczaj kończy się w czerwcu.

Póki co ma status chwastu. Preferuje odłogi, przydroża, zręby. Miłe są mu miejsca ciepłe, wysychające, żyzne. Dobrze jest, kiedy gleby są lekkie, piaszczyste lub żwirowe.

Poza tym nasz bohater jest ładnym wiosennym kwiatkiem odwiedzanym przez pszczoły. Póki co nie ma znaczenia medycznego. Zresztą większość gatunków tego rodzaju została skreślona z wykazów roślin leczniczych. A przecież, nawet jeśli od naszego sąsiada nie oczekujemy jakiejkolwiek pomocy to dobrze wiedzieć, jak się nazywa i skąd pochodzi.

Piotr Grzegorzek

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl #botanical_hikes03:16 47 03:16Starzec wiosenny 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Rok 2022 jest między innymi Rokiem Botaniki. Mija bowiem 100 lat od założenia Polskiego Towarzystwa Botanicznego. Będąc jego członkiem, pozwolę sobie w tym roku przybliżyć więcej gatunków takich naszych zielonych sąsiadów.

W setnym epizodzie poznamy stokrotkę pospolitą  Bellis perennis z rodziny astrowatych - Asteraceae. Nasza bohaterka jest gatunkiem bardzo pospolitym, przez co jest godna swojej polskiej nazwy. Niemalże cała Polska jest pokryta jej stanowiskami. Większe białe plamy znajdują się w prawej, górnej ćwiartce naszego kraju. Poza tym kwitnie przez cały rok, w związku z tym jest godna swojej łacińskiej nazwy. Jest jednym z wielu gatunków, których nazwa nie uległa zmianie od czasu nadania jej przez Karola Linneusza.

Gatunek jak mniemam, jest dobrze znany. Tym niemniej warto odnotować, że spomiędzy rozetek liści wychodzą pozbawione listków łodyżki. Na szczycie każdej z nich znajduje się okazały koszyczek. Tamże u podstawy zauważymy zielonkawe listki okrywy. Potem mamy liczne białe lub różowe płatki. Każdy z nich jest pojedynczym kwiatem języczkowym. Żółty środek składa się z licznych kwiatów rurkowych. Razem ponad pięćset kwiatów.

Nasza bohaterka jest bardzo użyteczna. Zacznijmy od tego, że można się nią pożywić. Liście można jeść w sałatkach, ale są one dość twarde, więc należy wybierać świeże, młode  tak piszą w Anglii. Podobnego zdania są na Ukrainie, dodając zarazem, że taka sałatka reguluje przemianę materii.

Ponadto to niezłe ziółko. Posiłkuję się swoim ukraińskim kompendium, ale warto zauważyć, że już w XVI wieku Szymon Syreński w swoim Zielniku także podawał analogiczne zastosowania. W medycynie ludowej kwitnące ziele stosowano przy gruźlicy, zaparciach, chorobach organów moczopłciowych. Naparem leczono astmę oskrzelową, zapalenie płuc, regulowano cykl miesięczny. Leczono nią także choroby wątroby, podagrę, reumatyzm.

Zewnętrznie zarówno napar, jak i rozdrobnione liście stosowano jako środek przeciwzapalny i gojący rany przy wrzodach, czyrakach, chorobach zapalnych skóry, ranach ciętych. W końcu warto odnotować, że esencją ze świeżej rośliny stosuje się w homeopatii.

I na zakończenie tradycyjna mantra. Co do reszty szukajcie, a znajdziecie. W gruncie rzeczy najważniejsze jest wiedzieć, jak ta roślina wygląda, bo nigdy nie wiadomo kiedy taka wiedza może się przydać.

Tym sposobem osiągnęliśmy zamierzony cel, czyli sto filmów na stulecie Polskiego Towarzystwa Botanicznego. I co dalej? No cóż, od 1 stycznia 2023 roku towarzystwo wchodzi w sto pierwszy rok swojej działalności, w ramach której po krótkiej przerwie będę kontynuował tę działalność edukacyjną.

Piotr Grzegorzek

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl #rokbotaniki04:39 50 04:39Stokrotka pospolita 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Pierwszego grudnia spadł na chwilę śnieg. W tych warunkach bardzo interesująco prezentowały się stokrotki pospolite. Aby wykonać te zdjęcia oraz kadry, musiałem zniżyć się do ich poziomu.



Generalnie warto wiedzieć, że zima zaskoczyć może tylko drogowców, stokrotki nie są zaskakiwane nigdy, ponieważ w swoją strategię życiową mają wpisane całoroczne kwitnienie, niezależnie od pogody. Nazwa łacińska - Bellis perennis zobowiązuje.00:49 74 00:49Stokrotki w pierwszym śniegu 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Czas najwyższy powrócić do prezentacji kolejnych gatunków roślin, czyli podopiecznych rzymskiej bogini Flory. Flora to także ogół gatunków roślin występujących na danym obszarze. Startujemy z Jaworzna, ale będziemy się włóczyć tu i ówdzie a głównie ówdzie, nie tylko po Jaworznie. Świat jest wielki. Chodźcie za mną.

W czwartym epizodzie poznamy stokłosę miękką  Bromus hordeaceus z rodziny wiechlinowatych  Poaceae. To po prostu trawa. Kiedyśmy się poznali nieco ponad pół wieku temu u zarania mojej przygody z botaniką, nosiła łacińską nazwę Bromus mollis.

Nasza bohaterka jest trawą kępkową. Wszystkie jej części są gęsto, aksamitnie owłosione a pochwa liściowa przede wszystkim. Nawet kiedy nie kwitnie trudno pomylić ją z innym gatunkiem trawy. Ewentualnie rozważałbym kłosówkę wełnistą, która kiedyś pojawi się w tym cyklu.

Nasza bohaterka posiada kłoski złożone z licznych kwiatów skupione w jajowatą wiechę, zwykle gęstą. Większość jej gałązek jest krótsza od kłosków.

To gatunek bardzo pospolity w Polsce. Wyrasta na łąkach z mało zwartą darnią. Pojawia się na miedzach, przydrożach oraz terenach ruderalnych.

Ma pewne, ale ograniczone zastosowanie jako roślina pastewna. Wśród traw z tej grupy to taki gorszy sort, ale bez przesady.

Piotr Grzegorzek

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl #flora_stories02:06 14 02:06Stokłosa miękka Bromus hordeaceus 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Relacja z marszu w Jaworznie. 

Materiał pochodzi ze strony http://www.jaw.pl07:47 21 07:47Strajk kobiet - Jaworzno - 1. 11. 2020 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv