+ Napisz wiadomość
202333 odsłon wideo
Dołączył(a): 2020-03-04
Foldery
Było brzydko, będzie pięknie, nic się nie działo, to będzie się działo - to w uproszczeniu optymistyczna wersja efektów rewitalizacji. Wydział Rozwoju i Polityki Gospodarczej Urzędu Miejskiego w Jaworznie zaprosił mieszkańców Śródmieścia, Szczakowej i Pieczysk na warsztaty 
tworzenia Lokalnego Programu Rewitalizacji. Od 10 listopada, przez kolejne cztery tygodnie, na sześciu spotkaniach mobilizowano interesariuszy, czyli szanownych mieszkańców, do wskazania miejsc rewitalizacji. Zajęcia prowadziła doradca ds. owej rewitalizacji  architekt z Bytomia Dagmara Mliczyńska-Hajda, która wyjaśniała różnicę między rewitalizacją a projektami budżetu obywatelskiego. 

Cele działań Urzędu Miejskiego w materii rewitalizacji opisała Elżbieta Sommerfeld, to nie tylko korzystne zmiany, ożywienie w dzielnicach i zaangażowanie organizacji pozarządowych, spółdzielni, wspólnot mieszkaniowych i mieszkańców dla tego polepszenia. 

Pani architekt Mliczyńska-Hajda, jako osoba bywała, zachęcała do rewitalizacji w m.in. Poznaniu, Świnoujściu, Katowicach, Lublinie,  w tym gronie jaworznianie zaprezentowali się całkiem przyzwoicie.

W Śródmieściu na warsztatach pojawiły się ledwie cztery osoby,  zaproponowały parę zmian, w tym aktywizację Małego Rynku i umieszczenie tam giełdy płyt winylowych, na OTK wymyślono  grillowanie, a na tamtejszej hałdzie ludność miałaby się relaksować. W Szczakowej około dziesięciu interesariuszy głowiło się nad tematem. Jak z rękawa posypało się ponad 60 projektów w tym reaktywacja komisariatu policji, renowacja trzech pomników, budowa parkingu przy cmentarzu. Radny Jerzy Nieużyła zaproponował, dla niektórych może nieco futurystyczny zamysł. 

Jak już się wszyscy nadebatowali i nawybierali projektów, przyszła pora na rozmowy o pieniądzach.

Warsztaty zainteresowały jedynie mieszkańców, w tym jednego pana radnego Jerzego Nieużyłę, organizacji, spółdzielni, wspólnot i przedsiębiorców ani widu ani słychu. A była to świetna okazja do zmian. Kto wie, może jakieś rewitalizacje się powiodą, a i dzielnice się ożywią.
Szanowni mieszkańcy, przynajmniej w Szczakowej, dzielnie się spisali.04:21 14 04:21Rewitalizacja jest okey 720p 720p

Dodał: dlaCiebietv

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl01:24 31 01:24Road Runners Jaworzno na WOŚP 720p 720p

Dodał: dlaCiebietv

Janusz Gortat to wielokrotny Mistrz Polski wagi półciężkiej. Słynął z doskonałej techniki, preferował walkę w obronie. Podczas Forum Boksu Olimpijskiego został nagrodzony medalem. Nagrodę w imieniu ojca odebrał Robert Gortat.

Jak wspomina walki swego ojca i jakim tatą był dla niego? - pytamy Roberta.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl #boks02:04 23 02:04Robert Gortat o swoim ojcu Januszu Gortacie 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Robert Kasprzycki, krakowianin, uchodzi za jednego z najbardziej znanych twórców polskiej piosenki autorskiej. Zaprezentował się przy pełnej widowni na scenie Klubu Relax w sobotę 29 lutego. Wcale nas ta pełna widownia nie zdziwiła, skoro jak piszą artysta dowiódł, że potrafi swą twórczością zainteresować także odbiorców nie będących fanami tego gatunku.05:15 23 05:15Robert Kasprzycki w Klubie Relax 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Likwidacja jaworznickich szkół powraca jak bumerang. Choć w swoim oświadczeniu prezydent w ubiegłym roku zapewniał, że po ogromnym proteście rodziców, który przeszedł przez Jaworzno jak burza, zaniechał działań związanych z likwidacją szkół, na Sesji Rady Miejskiej, która ma się odbyć w czwartek 24 września, głosowaniu zostanie poddana uchwała dot. likwidacji Szkoły Podstawowej nr 9.

Podczas zeszłorocznej akcji zamknięcie szkół, argumentem, którego użył prezydent Silbert, był niż demograficzny oraz ograniczony budżet miasta. W tym roku powodem zamknięcia SP 9 jest niepełnowymiarowa sala gimnastyczna, brak stołówki oraz rotacja nauczycieli.

Jak mówią rodzice, już w marcu podczas rekrutacji do klas pierwszych, do szkoły nie przyjmowano uczniów spoza regionu. Natomiast rodzice dzieci z regionu byli przekonywani, by zapisać dzieci do innej szkoły podstawowej.

W środę 16 września przed Urzędem Miejskim, w którym odbyły się rozmowy z przedstawicielami rodziców oraz nauczycielami, zebrali się protestujący.

Dzieci uczęszczające do SP 9 po likwidacji mają zostać przeniesione do Szkoły Podstawowej nr 10 w Szczakowej. W miejscu szkoły ma natomiast powstać przedszkole.

Na spotkanie z rodzicami zaprosili również radni Koalicji Obywatelskiej, którzy również przeciwstawiają się likwidacji tej szkoły.

Szkoła Podstawowa nr 9 to najstarszy budynek szkolny w mieście wybudowany rękami naszych dziadków i pradziadków.

Jaki los czeka SP nr 9 i czy rodzicom po raz kolejny uda się zablokować likwidację szkoły?  Tego dowiemy się najprawdopodobniej podczas czwartkowej sesji rady miejskiej.



Materiał pochodzi ze strony http://www.jaw.pl05:42 17 05:42Rodzice walczą o SP nr 9 w Jaworznie 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Dziki w Jaworznie zaznaczają swoją obecność po raz kolejny. Tym razem w okolicach ul. Klonowej.

Jaworzno w szczególności znane jest z aktywności dzików w rejonach zamieszkiwanych przez ludzi. Są to miejsca uczęszczane zarówno przez dorosłych, jak i dzieci. Problem stanowi fakt, że często wycieczki podejmowane są przez dorosłe osobniki oraz młode. Z tego powodu rośnie ryzyko bycia poturbowanym przez zwierzynę, ponieważ matka będzie bronić swoich dzieci.

I tym razem można było zaobserwować wycieczkę w postaci dwóch dorosłych osobników oraz gromadki młodych, które uchwycić można było na Osiedlu Stałym w okolicy ul. Klonowej. Na nagraniu można także zauważyć chwilę, w której locha próbowała zaszarżować na nagrywającego. Szczęśliwie jednak zwierzę zaniechało ataku.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl00:36 18 00:36Rodzina dzików na Osiedlu Stałym 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Do najbardziej dziwacznych ogródkowych budowli zaliczyć można tzw. posępne groty. Ich zamysł zrodził się w XVI wieku we Francji. Ponoć odprawiano w nich dziwaczne ceremonie. W poszukiwaniu współczesnych oryginalnych elementów ogrodowych udaliśmy się do ROD Energetyk III. A tam odnaleźliśmy najprawdziwszego anioła stróża działki państwa Kaczmarków.


Niewątpliwym walorem tych ogródków jest ich lokalizacja, położone są w pobliżu lasu. Można więc od czasu do czasu do niego wyskoczyć. Ma to też mały mankament  wizyty dzików  ale te nie są szczególnie uciążliwe. Każdy z właścicieli działek ma własny powód do dumy.

Pani Jolanta Kaczmarek szczyci się 80 krzewami pięknych róż. Mają też państwo Kaczmarkowie dorodną papierówkę, z której w ubiegłym roku zebrali ok. 200 kg owoców. A i to nie wszystko.

O ozdobach ogródków można by rzec, że to działkowy ful wypas. Czego tam nie ma? Jest drewniana imitacja studni, ładne kamienne żaby, taki też słoń, są blaszane motylki, ślimak z gliny, oczywista są też ogrodowe krasnale, na iglakach siedzą sztuczne sowy a ścieżki oświetlają solarne żabki. Generalnie to miłe i zadbane ogródki.02:53 11 02:53Rodzinne Ogródki Działkowe Energetyk III 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Stowarzyszenie katolickie Spotkania Małżeńskie Jaworzno wraz z MCKiS zorganizowało 23 kwietnia Rodziny Rajd wokół Zalewu Sosina. Przygotowano trzy warianty tras: 12-kilometrową na orientację z 10 punktami kontrolnymi, 12-kilometrową trasę umiarkowaną z 7 punktami kontrolnymi i trasę spacerową na 6 km z 3 punktami kontrolnymi.

Na starcie łącznie zameldowało się ok. 500 osób. O zaletach raju mówi jego organizator.

Takie rajdy i inne podobne im wydarzenia w pięknych okolicznościach przyrody dowodzą, że bez komputera, laptopa czy smartfona bawić się można całkiem dobrze.

Na zachodzie w ostatnim czasie stworzono ruch zwany JOMO - Joy of Missing out czyli radość z bycia poza. Jego twórcy przekonują, że prawdziwy świat jest tam, gdzie nie ma żadnych urządzeń. Święta racja i nic do dodania.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl01:41 31 01:41Rodzinny Rajd wokół Sosiny 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Sejmik Województwa Śląskiego przyjął uchwałę, która ustanowiła rok 2025 Rokiem Pamięci Ofiar Tragedii Górnośląskiej. Województwa śląskie i opolskie zajmą się organizacją obchodów 80. rocznicy tych tragicznych wydarzeń, które dotknęły Górnoślązaków po wkroczeniu Armii Czerwonej.

Przez długi czas Tragedia Górnośląska była tematem tabu, a wiele Polaków wciąż nie ma pojęcia, do jakich bestialskich wydarzeń doszło na terenie Górnego Śląska. Tragedią Górnośląska nazywają historycy rok 1945, kiedy to w styczniu na te tereny wkroczyła Armia Czerwona. Doszło do wtedy do licznych aresztowań, schyłków do obozów, mordów, gwałtów, a także deportacji ludzi w głąb ZSRR w celu przymusowej pracy.

Władze województwa śląskiego i województwa opolskiego chcą przybliżyć te ważne w historii Polski wydarzenia i wspólnie zorganizują uroczystości upamiętniające. W poniedziałek, 18 listopada Sejmik Województwa Śląskiego przyjął uchwałę, która ustanowiła rok 2025 Rokiem Pamięci Ofiar Tragedii Górnośląskiej. Wtedy to będziemy obchodzić 80. rocznicę tych wydarzeń.

W tym samym dniu odbyła się konferencja prasowa dotycząca tej uchwały. Wzięli w niej udział samorządowcy z województwa śląskiego i województwa opolskiego oraz parlamentarzyści,  m.in: Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa, wicemarszałek Grzegorz Boski, członkini Zarządu Województwa Joanna Bojczuk, Wicemarszałek Województwa Opolskiego Zbigniew Kubalańca, przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Jacek Jarco, przewodniczący Sejmiku Województwa Opolskiego Rafał Bartek, wojewoda śląski Marek Wójcik, senator RP Halina Bieda i posłanka RP Monika Rosa.

Uroczystości rocznicowe mają rozpocząć się w styczniu i potrwać przez cały rok w różnych częściach naszego regionu. Odbędą się on m.in. w miejsca związanych z tą tragedią. Mowa tutaj o bytomskich Miechowicach, Obozie Pracy Zgoda w Świętochłowicach, czy w Radzionkowie, gdzie mieści się Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku. 

W obchody te włączyły się również dwie izby Parlamentu  Sejm i Senat, które przyjmą symboliczne uchwały upamiętniające Tragedie Górnośląską. Obchody zostały objęte honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów, Donalda Tuska, Marszałka Sejmu, Szymona Hołowni oraz Marszałkini Senatu, Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Dzięki temu władzę chcą, aby nie tylko przekazać tę historię w regionie, ale również w całym kraju, jak i za granicą.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl10:44 16 10:44Rok 2025 Rokiem Tragedii Górnośląskiej 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv