+ Napisz wiadomość
188444 odsłon wideo
Dołączył(a): 2020-03-04
Foldery
Remont Hali Widowiskowo Sportowej Miejskiego Centrum Kultury i Sportu trwa i trwa. I trwa.

I jak się niestety okazuje  może potrwać jeszcze dłużej. Właśnie coś poszło nie tak i z pięknie wyremontowanej części elewacji od strony ul. Królowej Jadwigi. No cóż  kamienie wyszły bokiem. I to dosłownie.

Jak się wydaje  nie wytrzymała gabionowa konstrukcja wykorzystana przy wykończeniu elewacji hali. Choć kamienie prezentowały się ciekawie, to ich ciężar okazał się nieodpowiedni do tej konstrukcji.

Nie ma szczęścia MCKiS, remont nie dość, że wciąż się wydłuża, to nie rozpoczęły się jeszcze docelowe prace remontowe wewnątrz obiektu.
Niewykluczone, że teraz przerobić będzie trzeba też całą ścianę elewacji od strony ul. Królowej Jadwigi.00:43 11 00:43Budowlana wpadka. Hala się sypie! 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Oto kolejna lekcja botaniki Piotra Grzegorzka. To dobra inspiracja do rozglądania się wokół siebie nie tylko w czasie kwarantanny.



Tym razem zdecydowanie zapraszam do parku w Chrzanowie, gdzie w sąsiedztwie muzeum rośnie niezwykły buk zwyczajny  Fagus sylvatica. To odmiana o zwisających pędach. Takie formy u różnych gatunków drzew nazywamy płaczącymi i zazwyczaj kojarzymy je z wierzbami. A tymczasem to przytrafia się wielu gatunkom drzew. Wystarczy, aby była zachwiana równowaga pomiędzy dwoma rodzajami drewna, znaczy się kompresyjnego i tensyjnego, które budują gałązkę i utrzymują ją w przyrodzonym dla danego gatunku stanie.


Bohater tego filmu to jedna z ośmiu najbardziej popularnych odmian w tym gatunku. Istnieje jej wariant o czerwonych liściach. Chrzanowski buk swoje piękno ujawni dopiero w końcu kwietnia. Ten film powstał w oparciu o materiały z ubiegłego roku. Ponieważ jego gałązki zwisają, warto przyjechać do nas na początku maja, aby przyjrzeć się jego męskim kwiatom. Można też po prostu stanąć pośrodku utworzonego z jego gałązek namiotu i zrobić sobie ciekawe selfie.01:22 20 01:22Buk niezwyczajny 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Kiedy w dniu 10 lipca sadziliśmy nasze jubileuszowe drzewa, zauważyłem, że na terenie naszej miejscówki wyrasta okazały buk pospolity. Ma on bardzo zgrabną sylwetkę i oceniając jego wymiary, nabrałem przekonania, że może on mieć wymiary pomnika przyrody. Pierwsze szacunkowe pomiary wykonane w dniu 17 lipca dawały taką nadzieję.


Niestety pomiary wykonane w dniu 27 lipca wykazały, że drzewo jeszcze nie osiągnęło wymiarów zgodnych z prawem. Norma dla buka pospolitego wynosi 300 cm obwodu w pierśnicy, czyli na wysokości 1,3 m od poziomu gruntu. Obecnie ma on zaledwie 273 cm. Co to oznacza. Kiedy będzie on pomnikiem przyrody. Obecnie jego średnica wynosi 86,94 cm. Kiedy osiągnie normę, jego średnica będzie wynosić 95,54 cm. Co daje różnicę 8,6 cm. Znaczy się, jego promień powinien powiększyć się o 4,3 cm.


Nawet jeśli to drzewo tyło by o 4 mm promienia na rok to przepisowy wymiar, osiągnie do 11 lat. Zatem pożyjemy, zobaczymy.


Piotr Grzegorzek


Materiał pochodzi ze strony http://www.jaw.pl01:15 21 01:15Buk pospolity - prawie pomnik przyrody 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

­Rok 2023 jest kolejną okazją do świętowania. Otóż dziesięć lat temu, znaczy się w 2013 roku, otrzymałem jako członek Polskiego Towarzystwa Botanicznego branżowy medal im. Bolesława Hryniewieckiego za popularyzację botaniki. To znakomity powód, aby zgodnie z zapowiedzią na zakończenie cyklu Sto filmów na stulecie Polskiego Towarzystwa Botanicznego kontynuować filmową misję edukacyjną. Szlachectwo zobowiązuje. Na zakończenie wspomnę, że sto lat temu ukazał się pierwszy numer branżowego czasopisma  Acta Societatis Botanicorum Poloniae. A poza tym wchodzimy w sto pierwszy rok działalności.

W szesnastym epizodzie poznamy bukszpan wiecznie zielony  Buxus sempervirens z rodziny bukszpanowatych  Buxaceae. Gatunek jest co prawda obcego pochodzenia, ale na trwale wpisał się w naszą kulturę. Na tle okazów z jaworznickiej Geosfery wspomnę, że trudno teraz wyobrazić sobie tradycyjną wielkanocną palmę bez jego gałązek. Nasz bohater zazwyczaj jest uprawiany w formie niskiego krzewu tworzącego całoroczny zielony akcent w ogrodzie.

Teraz bardzo szybko przemieszczamy się w rejon ulicy Bednarze w podkrakowskiej Rybnej. Tutaj podczas jednej z moich wycieczek natrafiłem na ogród, w którym gra on główną rolę.

Bukszpan, jeśli mu pozwolić potrafi osiągnąć spore rozmiary. Tak to wygląda w Chrzanowie w jednym z ogrodów przy alei Henryka. U nas potrafi to być góra trzy metry wzrostu. W swojej południowej ojczyźnie osiąga dziewięć metrów wysokości. Wówczas przy trzydziestocentymetrowej średnicy pnia jest dostawcą znakomitego drewna.

A teraz przyjrzyjmy się drobiazgom z cmentarza Ciężkowickiego. Widać, jak wiele okazów tego gatunku od drobiazgów po giganty jest zagrożona a wręcz unicestwiana wskutek ataku azjatyckiej ćmy bukszpanowej. Ten motyl w zasięgu naszych mediów intensywnie atakuje od 2015 roku. Na szczęście są na niego sposoby. Poleca się opryski. Są też rodzimi zwierzęcy owadożercy, dla których ta ćma okazała się swoistym delikatesem.

To zagrożenie musiało przełożyć się na kolejne ciekawe zjawisko. Otóż dopiero od 2021 roku zobaczyłem kwiaty tego gatunku. W tym filmie pokażę, jak to wyglądało w 2022 roku na klombie przy ulicy Trzebińskiej w Chrzanowie. Krzewy były uprzednio zaatakowane przez ćmę, a następnie opryskane przeciwko niej.

Kwiaty są skupione w drobnych gronach wyrastających z kątów liści. Są one jednopłciowe. Kwiaty męskie posiadają po cztery pręciki i cztery nierówne listki okwiatu. Otaczają one kwiat żeński. W nim najważniejszy jest słupek posiadający trzy krótkie trwałe szyjki. Kwiat posiada od czterech do ośmiu listków okwiatu. Całość chętnie odwiedzają pszczoły.

Krzewy z ulicy Trzebińskiej mają się dobrze. Tak wyglądały 15 marca 2023. Widać na nich ślady ataku ćmy bukszpanowej. Są zawiązane pączki kwiatowe.

Nasz bohater jest obcym gatunkiem w naszej florze. Tym niemniej na zakończenie na tle okazałych krzewów z Chrzanowa proponuję taką mantrę. Pogląd ten wyraził Władysław Szafer we wstępie do drugiego wydania przewodnika Drzewa i krzewy, który ukazał się w 1957 roku nakładem Państwowych Zakładów Wydawnictw Szkolnych. Znajomość krajowych drzew i krzewów powinna być tak powszechna, jak elementarnych wiadomości z historii, literatury polskiej czy życia gospodarczego. Poznaliście siódmy krzew a jak tam z pozostałymi dziedzinami wiedzy, po kolejnych od tamtego czasu reformach edukacji.

Piotr Grzegorzek



Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl #botanical_hikes05:16 35 05:16Bukszpan wieczniezielony 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Rok 2022 jest między innymi Rokiem Botaniki. Mija bowiem 100 lat od założenia Polskiego Towarzystwa Botanicznego. Będąc jego członkiem, pozwolę sobie w tym roku przybliżyć więcej gatunków takich naszych zielonych sąsiadów.

W sześćdziesiątym dziewiątym epizodzie poznamy niezłe ziółko, znaczy się bukwicę lekarską  Betonica officinalis z rodziny jasnotowatych-Lamiaceae. Zanim przejdziemy do meritum czas na zarys taksonomii. To na tle okazów znad Przemszy w Jeleniu. Nasza bohaterka czasami występuje pod nazwą Stachys officinalis, ale wiele wskazuje na to, że pierwsza podana nazwa jest bardziej prawidłowa. Inne polskie nazwy gatunku to bukwica zwyczajna lub czyściec lekarski.


Na tle okazów ze stanowiska w Jeleniu Łęgu opowiem co nieco o miejscu występowania. Gatunek uchodzi za średnio pospolity. Często pojawia się na łąkach zmienno-wilgotnych. Dla kontrastu pojawia się również w murawach kserotermicznych. Bywa spotykany w widnych lasach oraz zaroślach. Nadaje się do uprawy w ogrodach. Warto ją wprowadzić, bo przywabia rozmaitych zapylaczy. Nasza bohaterka z natury jest byliną, której pączki zimują na poziomie gruntu. Takie rośliny to hemikryptofity.

7 - 15
Na tle roślin widzianych w Ciężkowicach oraz Miejskim Ogrodzie Botanicznym w Zabrzu przytoczę niektóre z jej rozlicznych właściwości leczniczych. W świetle pewnego starożytnego powiedzenia  sprzedaj tunikę, kup betonikę - jest to niemalże panaceum. A może chodziło tylko o to, że między innymi odstraszała złe duchy.

Jako surowiec leczniczy należy pozyskiwać ziele w początkowym okresie kwitnienia. Obecnie jako lek znajduje przede wszystkim zastosowanie jako lek przeciwbiegunkowy oraz ściągający. Generalnie wspomaga w ogólności układ pokarmowy. Druga grupa działań dotyczy nieżytów układu oddechowego oraz jamy ustnej i gardła. Zewnętrznie działa dezynfekująco. Czasami, jeśli jeszcze posiadamy wannę, dobrze jest zrobić sobie kąpiel z jej dodatkiem. To znakomity sposób na odkażenie skóry oraz jej regenerację.

I na zakończenie tradycyjna mantra, jakże uzasadniona w świetle tego, co powiedziałem uprzednio. Co do reszty szukajcie, a znajdziecie. W gruncie rzeczy najważniejsze jest wiedzieć, jak ta roślina wygląda, bo nigdy nie wiadomo kiedy taka wiedza może się przydać.

Piotr Grzegorzek



Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl #rokbotaniki03:21 22 03:21Bukwica lekarska 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl03:18 38 03:18Burning Flash 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Trwa susza strukturalna. Po sprawdzeniu źródła Siarczanej nastał czas na źródło Byczynki. Rzeka od zawsze była chimeryczną i z tego powodu między innymi była nazywana Ponikwiczem. Obecna fala upałów tylko pogłębiła ten problem. Penetracje przeprowadziłem 28 lipca 2022 roku. Zaczynamy od okolicy cmentarza. Tutaj na skraju lasu wody w rzece brak. W minionych latach nawet podczas bardziej wilgotnej aury woda bywała tutaj rzadko.

Ruszam w górę rzeki. O tym, że jest to koryto Byczynki, widać po bardziej wilgotnym śladzie. Poza tym wyrasta tutaj roślinność błotna w tym sitowie leśne. Koryto rzeki się pogłębia. Pomiędzy olszami czarnymi natrafiłem na próg denudacyjny. Powyżej progu rzeka się spłyca. Jednocześnie bliżej jej prawego brzegu biegnie droga. I tak osiągamy okolicę, gdzie na rzece znajdowała się stara tama. Stąd idąc w górę, nieco zbłądziłem, wybierając lewe ramię Byczynki. Tam też znajdowały się zalewy. Miejsce po jednym z nich jest bardzo malownicze. Ozdabiają je kępy paproci z gatunków nerecznica samcza, nerecznica szerokolistna oraz wietlica samicza. Jest też sporo knieci błotnej. Idę w górę rzeki. Jej koryto jest coraz mniej czytelne. I tak dotarłem do linii energetycznej. Potem nie filmując, przedarłem się przez las do ucywilizowanego obecnie źródła rzeki. Teraz ruszam z biegiem rzeki w dół, aby zorientować się, na jaki długi odcinek starczy wody. Tutaj przy brzegu rzeki najpiękniejsze są paprocie z gatunku wietlica samicza. Przekraczam mostek. Wody jest jeszcze więcej. W dalszym ciągu mamy sporo paproci. W końcu docieram do zbiornika wodnego. To element bardzo modnej i pożądanej obecnie małej retencji wodnej. A dalej wody w rzece już nie ma. Tak jest aż po altanę przy Starej Tamie. Podsumowując, można przyjąć, że tutaj wszystko jest w normie. Co prawda w lewym ramieniu woda znikła, ale za to udało się ją przechwycić w prawym. Bilans ubyło-przybyło wyszedł na zero.

Piotr Grzegorzek

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl04:08 29 04:08Byczynka wobec suszy 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

4 Byk Byczyński  to coś jakby dzielnicowy piknik. Zapowiedziano wiele nie tylko sportowych atrakcji. Pojechaliśmy więc, aby dowiedzieć się czegoś ciekawego i nie szło nam o dzielnicowe plotki.

Ale przejdźmy do szczegółów. Klub Niko zaprosił milusińskich do malowania byków. Jak więc takie byki wyglądają zdaniem dzieciaków  mają wielkie rogi i ostre oczy, ale co to są te ostre oczy nie wiadomo. Tuż obok umieszczono galerię zdjęć Byczyny. Nas zaciekawiło to z kozą, i jak się okazało mieszkańcy dzielnicy świetnie wiedzą do kogo należy owe zwierzą, taka to dzielnicowa koza celebrytka.

Ponownie napotkaliśmy Ekologiczne Koło Wiedzy, znane nam z innych miejskich pikników. Zaproponowano też gry i zabawy w stylu westernowym. Można więc było poćwiczyć oko w strzelaniu z wodnego pistoletu do namalowanej postaci lub dla hecy zabawić się w trzy kubki, choć niektórzy kręcili nosem, że to hazard. Zaproszono też do arcyoryginalnej fotbudki z napisem Wanted bandito. Dzieciaki wiedziały, ze idzie o poszukiwanego bandytę więc zdjęć takich nie chciały.

Zauważyliśmy też niejaką modernizację tzw. malowanych buziek  wybrać można było buźkę z katalogu. Temu wszystkiemu towarzyszyły występy przedszkolaków z PM nr 18. Co ciekawego na scenie? Utwór taki: Frytka niech się dowie, że wybieram zdrowie, witaminy wolę ja, () chipsy odejść muszą. Niby mały dzielnicowy piknik, a ile nowości.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl01:24 29 01:24Byk Byczyński, czyli piknik i same atrakcje 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Rok 2022 jest między innymi Rokiem Botaniki. Mija bowiem 100 lat od założenia Polskiego Towarzystwa Botanicznego. Będąc jego członkiem, pozwolę sobie w tym roku przybliżyć więcej gatunków takich naszych zielonych sąsiadów.

W siedemnastym epizodzie proponuję zapoznać się z bylicą pospolitą  Artemisia vulgaris z rodziny astrowatych. Wszystkich informacji posłuchajcie w tle, obserwując naszą bohaterkę. Zacznijmy od tego, że na naszym bardzo bliskim wschodzie jest znana jako czornobyl.

Dla wielu to uporczywy chwast. Jest jednak uznanym niezłym ziółkiem. Chociaż rośnie niemalże wszędzie, to jej nasiona są oferowane dla miłośników świeżych ziół. Jest gatunkiem godnym swojej nazwy, ponieważ jej stanowiska pokrywają niemalże całą Polskę.

Przyjmuje się, że nasza bohaterka ma działanie zbliżone do prawdziwego piołunu. O ile ten jest po prostu siwakiem, to ona ma wyraźnie kontrastowe zabarwienie blaszek liściowych. Są ciemnozielone od góry i prawie białe od spodu.

Roślina ma bardzo szerokie zastosowanie. Chociaż nie jest żeń-szeniem, to mogłaby uchodzić za lek na wszystko. W większych dawkach jest trująca, ale tutaj kłania się przytoczona w innym filmie zasada Paracelsusa. Dlatego, aby nie przedłużać, powiem tylko, że powtarzana na zakończenie tradycyjna mantra w jej przypadku jest bardzo uzasadniona. Co do reszty szukajcie, a znajdziecie. W gruncie rzeczy najważniejsze jest wiedzieć, jak ta roślina wygląda, bo nigdy nie wiadomo kiedy taka wiedza może się przydać.

Piotr Grzegorzek

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl02:09 23 02:09Bylica pospolita 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Trwa remont 200-metrowego odcinka ulicy Martyniaków. Od poniedziałku 26 sierpnia odcinek jest całkowicie zamknięty dla ruchu.

Remont drogi związany jest z przebudową skrzyżowania ulic Promiennej i Martyniaków oraz z przeniesieniem i likwidacją dawnego przejazdu kolejowego.

Jak się okazuje, w miejscu starego przejazdu na ul. Martyniaków, wydrążony został tunel, który następnie służył będzie jako bezkolizyjny przejazd dla rowerów pod ulicą. Docelowo ulica Martyniaków ma zostać połączona z Velostradą.00:21 19 00:21Był przejazd kolejowy, będzie rowerowy 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Jak dla mnie istniały od zawsze. Mowa o mostach kolejowych nad Przemszą nieco na wschód od drogi S1. Niestety, przez lata nie wpadłem na pomysł, aby jest rzetelnie udokumentować. W tym roku zostały jakby to, powiedział Kubuś Puchatek zniknięte. Oczywiście stało się to w majestacie prawa, świętego prawa własności.

Jest mi ich żal jeszcze z jednego powodu. Otóż kiedyś wstawiłem je na mapy Google. Obecnie już się nie wyświetlają. Teraz możemy oglądać resztki betonowych filarów. Jest tam także galeria malarstwa nabetonowego. Oczywiście ani to Altamira, ani to Faras.

Oczywiście zniknęły elementy metalowe. Drewniane podkłady bogate w specjalistyczną chemię wciąż zalegają w pobliskich zaroślach. Może je wyczuć z daleka. Bujna roślinność nie jest w stanie tego zamaskować.

Piotr Grzegorzek

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl

#jaworzno #jawpl00:56 11 00:56Były sobie mosty 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Pracę nad nowym wiaduktem w dzielnicy Ciężkowice idą pełną parą. Widać już pierwsze postępy w robotach, które ruszyły pod koniec zeszłego roku. Już w czasie pierwszych rozmów, w których uczestniczyli przedstawiciele PKP PLK, władze miasta, oraz mieszkańcy, udało się uzgodnić wspólny plan działania.

Koszt samej budowy został zwiększony przez zarząd Polskich Linii Kolejowych do 54 mln złotych. Do pomocy w przebudowie całego terenu w dużej mierze przyczyniło się wsparcie budżetu Unii Europejskiej. Prace zespołu budowlanego skupiają się wokół stworzenia wiaduktu, który ciągnąłby się nad linią kolejową Katowice-Kraków. Wiąże się to ze zniknięciem obecnego przejazdu rogatkami na ul. Ciężkowickiej. Jednocześnie miasto ma zyskać sprawniejszą trasę przejazdu, a także chodniki z drogą dla rowerzystów. Wybudowane zostanie przejścia, które będzie bezpośrednio prowadziło na peron, a także winda.

Dodatkowo, w okolicach skrzyżowania z ul. Budowlaną ma zostać stworzone rondo holenderskie, które będzie już trzecim w mieście. Projekt wiaduktu zawiera także plan punktu przesiadkowego, gdzie łączyć się będzie komunikacja kolejowa z autobusową.

Warto wspomnieć, że miasto posiada już podobny wiadukt, który mieści się w Szczakowej przy ulicy Bukowskiej i na Pieczyskach.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl02:34 25 02:34Będzie wiadukt w Ciężkowicach praca wre 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Dobra wiadomość dla mieszkańców Jelenia! Zgodnie z zapowiedziami jaworznickich Wodociągów - ruszyły prace związane z naprawą i rekonstrukcją nawierzchni asfaltowej na ulicy Wygoda.

Instalacja wodno-kanalizacyjna wokół rynku jest już gotowa. Prace remontowe pewnie też zajmą kilka tygodni, jednak zdecydowanie warto było czekać.

Od dawna ul. Wygoda, przypominała tor offroadowy. Wszystko za sprawą prowadzonych prac kanalizacyjnych w dzielnicy. Okazało się też, że poza kanalizacją, w Jeleniu powstała też zupełnie nowa sieć wodociągowa. Rzecz jasna - dopiero po ukończeniu obu inwestycji droga mogła zostać wyremontowana. Najważniejsze, że Wygoda będzie wygodna.00:40 14 00:40Będzie wygodnie na Wygodzie! W końcu! 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv