+ Napisz wiadomość
202238 odsłon wideo
Dołączył(a): 2020-03-04
Foldery
Jaworzno  Byczyna. Zdecydowanie jedna z najspokojniejszych części miasta. Jest tam byk, przy strumieniu żyją sobie nutrie, a od dziś jest też chomik! I to nie byle jaki!

Przedszkolaki i uczniowie klas nauczania początkowego odsłonili dziś w Byczynie pomnik chomika europejskiego. Zwierzaka, który zamieszkiwał te tereny od zawsze. Niestety, populacja chomika zniknęła z okolic Jaworzna całkowicie. Obecnie trwają pracę nad jej odtworzeniem i przywróceniem jaworznickich łąk i terenów zielonych ich prawowitych mieszkańców.



Chomik, jaki jest, każdy widzi. Ten europejski, czyli byczyński jest nieco większy, niż możemy sobie wyobrazić. Mierzy około 30 centymetrów a jego waga przekroczyć może nawet 1 kilogram.



Wrocław ma swoje krasnale. Czy Jaworzno będzie miało chomiki? Niewykluczone, że tak. W końcu tak uroczemu zwierzakowi należy się należyta uwaga i (co najmniej) granitowy piedestał.02:06 20 02:06Pomnik chomika europejskiego w Jaworznie 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Chomik europejski ma od października w Jaworznie drugi pomnik. Widać to ważny gość jest. Oprócz tego w Byczynie odsłonięto też pomnik chomika na Rynku. Ten, jakżeby inaczej, nosi maseczkę, wszak czasy pandemii mamy.

Odsłonięcie tego oryginalnego pomnika zbiegło się nieprzypadkowo z coroczną konferencją poświęconą ochronie chomika europejskiego. Tym razem konferencję zorganizowano w Jaworznie. Jej goście po prelekcji i panelu dyskusyjnym udali się na Rynek, gdzie pomnik chomika w masce uroczyście odsłonięto.

Pomnik ma stanowić formę promocji w ramach Programu ochrony chomika europejskiego, który jest największym gatunkiem chomika, wzrostu ok. 34 cm. Zamieszkuje terytoria od Chin aż po Holandię i Belgię. W czerwcu 2020 roku został zaliczony do gatunków krytycznie zagrożonych.

Tak więc jaworznicki drwal z Rynku ma towarzysza, i to prawdopodobnie w skali 1:1, na dokładkę wykształcony to chomik, coś pisze  może podlicza koszty tego ekscentrycznego pomnikowego pomysłu.



Materiał pochodzi ze strony http://www.jaw.pl00:57 28 00:57Pomnik chomika w maseczce na Rynku 720p 720p

Dodał: dlaCiebietv

Dawno, dawno temu, przed 1918 rokiem, a nawet nieco dłużej mysłowicka Górka Słupecka słynęła ze stojącej na niej Wieży Bismarcka, przemianowanej później na wieżę Kościuszki. Teraz to miejsce słynie z tego, że rośnie tutaj buk zwyczajny  Fagus sylvatica. Drzewo, biorąc pod uwagę jego rozmiary, może pamiętać tamtą budowlę. Jak widać, zdecydowanie ją przeżyło. Jest pomnikiem przyrody ożywionej.
Ten gatunek w porywach wyciąga do 300 lat. Tego osobnika obserwuję od 2004 roku. Jak widać, niewiele się zmienił. Przyjrzyjmy się temu na pewno ponad wiekowemu drzewu. Film powstał 9 lipca 2021 roku.




Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl01:19 16 01:19Pomnikowy buk z Górki Słupeckiej 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Śpiewa: Brigitta Wierzbik.
Gra zespół Art Music Trio: Janusz Korczyk  akordeon, Jarosław Mitoraj  gitara basowa, Arkadiusz Wiech  gitara klasyczna.
Dni Muzyki Jeunesses Musicales Teatr Sztuk 21 lutego 2020.03:56 24 03:56Pomyśl o mnie - Anna German 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Noc przestępna z Wielkanocy na poniedziałek zwana była diabelską. Urządzano wtedy przeróżne figle, wypuszczano bydło z obór, zatykano kominy, szyby mazano błotem.

Od rana oddawano się tzw. wielkiej oblewce czyli temu, co dzisiaj zwie się Śmigusem-dyngusem. Śmigus oznaczał smaganie wierzbowymi witkami a dyngus (niemieckie dingen  wykupywać) to polewanie zimną wodą, od którego miały chronić drobne datki. W dowód miłości eleganccy amanci oblewali wybranki serca wodą różaną, ale tylko po ręce, po gorsie oblewano małymi sikaweczkami i flaszeczkami. Tradycja nakazywała polewanie wodą w poniedziałek wyłącznie panien i mężatek. We wtorek na odrót, polewani byli chłopcy i mężczyźni.

Od lanego poniedziałku aż do nocy św. Jana nie można było zanurzać się w otwartych wodach. Wierzono, że w tym czasie na bagnach, mokradłach, w stawach, w rzekach i jeziorach pojawiają się wodne zjawy, które mogły kąpiących się utopić.

W Poniedziałek Wielkanocny wędrowały od domostwa do domostwa grupy przebierańców, ustrojone na wzór ułanów, ciągnęli za sobą tarczyk czyli drewnianego baranka na wózku. Pokazywali Mękę Pańską, śpiewali pieśni, w których użalali się nad ukrzyżowanym Jezusem i radowali się Zmartwychwstaniem. Przebierańców nagradzano smakołykami z wielkanocnego stołu.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl04:43 23 04:43Poniedziałek Wielkanocny 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Nowo otwarty parking przed Halą Widowiskowo  Sportową MCKiS jednak do poprawki.

Niezbyt długo trwała radość kierowców z otwarcia nowego parkingu. Jak się okazało  spora ilość samochodów miała problem z wyjazdem z parkingu na ul. Mickiewicza. Powód dość zaskakujący  źle oszacowana wysokość krawężnika oraz kąt wyjazdu z parkingu w efekcie czego, samochody ocierały podwoziami o nawierzchnię.  

Teraz wykonawca zmienia profil wyjazdu, na nieco bardziej sprzyjający dużym rozstawą osi i niskim zawieszeniom.

Przypomnijmy, że na razie parking został oddany do użytku testowo.
Poza miejscami parkingowymi znajdziemy tam również systemy ładowania samochodów elektrycznych. Tuż nad parkingiem do dyspozycji mieszkańców oddana została też część spacerową, która najpewniej już z wiosną przyszłego roku pięknie się zazieleni.00:48 18 00:48Poprawki nowego parkingu przed halą MCKiS 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Wiele gatunków roślin wieloletnich porę zimową przeżywa pod postacią pączków, które zimują na poziomie gruntu. Tę strategię przetrwania najzimniejszej pory roku stosują hemikryptofity. Jednym z nich jest ostrożeń błotny, którego rozetki osiedliły się w dziwnym miejscu, bo na butwiejących częściach powalonych drzew ze szczególnym udziałem sosny zwyczajnej. Pokazywany przypadek trafił się przy oświetlonej ścieżce rowerowej łączącej Ciężkowice z Jeziorkami. Ostrożeń błotny  Cirsium palustre należy do gatunków bardzo częstych na wszelkiego rodzaju mokradłach. Jego zielone rozetki, jeśli tylko nie ma śniegu, można podziwiać przez cały rok.00:41 29 00:41Po prostu ostrożeń błotny 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Już wkrótce nadejdzie wiosna i nastanie czas wzbogacania flory naszych ogrodów. Tutaj pewną popularnością cieszą się żurawki. Uprawia się je głównie dla ozdobnych liści. Im więcej ich w jednym miejscu, tym większy efekt plastyczny. Praktycznie dla każdego rodzaju ogrodu istnieje specjalna grupa odmian. Każdy, kto nie wie, na co się zdecydować ma szansę dokonać wyboru, zapoznawszy się uprzednio z Narodową Kolekcją Żurawek. Stworzyła ją Gabriela Sąkol. Pierwotnie znajdowała się ona w Będzinie. Z ważnych przyczyn rodzinnych ta kolekcja w 2019 roku została przeniesiona do Miejskiego Ogrodu Botanicznego w Zabrzu. Ma się tam znakomicie. Kiedy tylko pojawi się swoboda podróżowania, zapraszam do odwiedzenia tego miejsca.

Na filmie pokazuję jak kwitnąco wyglądała 29 maja 2020 roku. Przybliżam tylko 4 taksony. Całość w pewnym momencie liczyła 348 taksonów. Zapewne z roku na rok będzie ich coraz więcej. Takson w tym filmie to zarówno odmiana, jak i gatunek. Pochodząca z Ameryki Północnej żurawka  Heuchera z rodziny skalnicowatych jako rodzaj liczy ponad 50 gatunków. To bardzo puszczalski rodzaj. Z tego względu ma on bardzo duży potencjał do tworzenia nowych odmian z krzyżowania pomiędzy sobą tego, co już istniało w naturze oraz zostało wytworzone przez hodowców do tej pory.

Piotr Grzegorzek

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl01:33 19 01:33Po prostu żurawki 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Premiera pierwszego odcinka nowego programu, poradnikowo-edukacyjnego Poradnik od A do Z.
Pierwszym tematem będą stopy. O to jak o nie zadbać i na co powinniśmy zwrócić uwagę rozmawiać będziemy z gośćmi.

Jak dbać o stopy, w jaki sposób i jakie są najczęstsze problemy ze stopami, opowie specjalista, podolog Teresa Agnieszka Klimczak.

- Sposobów na zadbane stopy jest naprawdę wiele. Na pewno wybierajmy odpowiednie obuwie. Zwracajmy uwagę na preparaty do pielęgnacji stóp, nie zawsze to, co jest w reklamie, jest dobre i odpowiednie. Musimy zwracać uwagę na to, jaki jest skład i jak wymagająca jest nasza skóra. Nie przesadzajmy również z tarkowaniem, czy z częstymi wizytami w gabinetach kosmetycznych lub podologicznych. Natomiast jeśli chodzi o najczęstsze problemy stóp, z którymi przychodzą pacjenci do gabinetu podologa, są to wrastające i wkręcające się paznokcie, i na chwilę obecną brodawki wirusowe.- powiedziała podolog Teresa Agnieszka Klimczak.

Grupa najmłodszych pacjentów coraz częściej odwiedza wraz z rodzicami, gabinety podologiczne szukając specjalistycznej porady i pomocy, z problemami w obrębie stóp maluchów. A jakie najczęściej problemy ze stopami mają dzieci i jak prawidłowo dbać o rozwój stóp, zapytaliśmy specjalistę, fizjoterapeutkę Dorotę Husar.

Jeżeli pominiemy problemy wad wrodzonych, najczęściej rodzice przychodzą z dziećmi, skarżąc się, że dzieci mogą mieć koślawość stóp, płaskostopie, czasami z koślawością kolan. Jednak te wszystkie problemy tak naprawdę nie powstają w wieku dwóch, trzech, czterech lat, tylko tak naprawdę w okresie niemowlęcym. Wtedy tworzy się baza dla naszej postawy ciała, dla obciążenia prawidłowego stopy. Jeśli chodzi o to, jak dbać o stopy, to łączmy ruch z przyjemnością, pożyteczne z przyjemnością. Dajmy niemowlakom możliwość aktywnego, własnego, spontanicznego ruchu, czyli nie tylko nosimy dzieci, ale kładziemy je na brzuszku czy plecach. Nie sadzajmy dzieci na siłę, nie wkładajmy do chodzików, bo to najprostsza droga do tego, żeby  wykształcić nieprawidłowe obciążenie stopy. I dużo ruchu, bo to budulec naszego napięcia mięśniowego, który w efekcie prowadzi do prawidłowego obciążenia również stopy.- oznajmiła fizjoterapeutka Dorota Husar.

Jakie buty powinny nosić małe dzieci? Czym się sugerować przy ich zakupie najbardziej i dlaczego dobre buty są drogie? Na te pytania odpowie pani Marta Ficek ze sklepu obuwniczego Butek.

Dzieci powinny nosić dobre buty, to oczywiste. Pierwsze kroki są najważniejsze. Buty powinny być nowe, lekkie o szerokich przodach, żeby malucha palce nie były ściśnięte. Podeszwa nie może być zbyt twarda. Buty nie mogą być ani zbyt duże, ani za ciasne. Powinny dobrze, trzymać mogę, zwłaszcza jej tył. Wybierając dobre buty, musimy przygotować się na większy wydatek. Producenci obuwia wysyłają modele do badań jakościowych. Jeżeli przejdą wszystkie testy, mogą pochwalić się znakiem Zdrowej Stopy, a my jesteśmy pewni, że kupiliśmy dobre buty dla naszego dziecka.- powiedziała pani Marta Ficek ze sklepu obuwniczego Butek.

Na zakończenie jaworznicki szewc Piotr Radomski, który z butami czyni cuda, by były wygodne i odpowiednie dla naszych stóp. Opowie nam czy w dzisiejszych czasach opłaca się naprawiać buty?

Zawód, jakim jest szewc, istniał, istnieje i wydaje mi się, że istnieć będzie. Ludzie wciąż obuwie naprawiają. Uwielbiają swoim butom dawać drugie życie czy też drugą młodość. Współczesny szewc jest to taki prawdziwy artysta, który nie ogranicza się tylko i wyłącznie do naprawy obuwia. Do mojego zakładu można przynieść prawie wszystko: buty, botki, kozaki, torebki i torebeczki, plecaki, paski do spodni i wiele, wiele więcej. Tu naprawię, tam przyszyje, zwężę lub poszerzę. Moja rada? Nie wyrzucaj! Napraw! I nie lekceważmy zepsutych, czy skoślawionych butów, bo nasze stopy potem cierpią.- stwierdził szewc Piotr.

Stopy, stopy, nasze stopy  dźwigają nas przez całe życie w wielokilometrowym marszu. Czy dbamy o nie właściwie? Na to pytanie musimy odpowiedzieć sobie sami. Pamiętajmy, że nieprawidłowości w ustawieniu stóp, w noszeniu niewłaściwego obuwia mogą skutkować bólami kolan, bioder czy nawet pleców. Dlatego warto zadbać o to, by nosić się i chodzić właściwie

W kolejnym odcinku Poradnika od A do Z poruszymy temat pielęgnacji i stylizacji włosów. Powiemy Państwu dlaczego warto znać swoje włosy. Serdecznie zapraszamy.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl11:23 18 11:23Poradnik od A do Z: Co o nas mówią stopy? 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

W poniedziałek 24 maja, z samego rana, przed godziną ósmą pomiędzy blokami na Pańskiej Górze, przy placu zabaw spacerowały dwa duże dziki wraz z pięcioma małymi. Zwierzęta wzbudziły poruszenie i strach wśród mieszkańców. To nie pierwszy raz, kiedy Czytelnicy zgłaszają nam, że między swoimi blokami napotkali dziki.

Dziki nie reagują na ujadanie psów, krzyki przechodzących ludzi,
można powiedzieć - chodzą bezstresowo, tam gdzie im wygodnie.

Wzbudzają strach wśród mieszkańców i dzieci które właśnie idą do szkoły. Co robić w tym momencie gdy je spotkamy na swej drodze? Najlepiej omijać z daleka, bo nie pomoże straż miejska czy
inne służby.

Niestety obecność dzików w mieście, nie powoduje nic dobrego. Dziki mogą być naprawdę bardzo niebezpieczne zwłaszcza w nocy, gdy całkowicie się ich nie spodziewamy. Widocznymi skutkami obecności dzików są np. przeryte boiska, rozkopane śmietniska, porozrzucane odpady w okolicach śmietnisk. 

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl00:53 19 00:53Poranny spacer dzików 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Bacówka na Gródku była jednym z ulubionych miejsc letnich wypadów jaworznian. Czasy świetności ma niestety za sobą, teraz opuszczona straszy. Minął rok od kiedy z Bacówki wprowadziła się Wspólnota Betlejem, która miała idealny pomysł na to miejsce.

Było tam za sprawą Bacówki mini zoo, a w nim późną wiosną i latem pomieszkiwały wspólnotowe zwierzaki - owce, wielbłądy, osiołki, kuce. Wspólnota organizowała w Bacówce koncerty, było plenerowe kino, ks. Tosza odprawiał msze święte. Dorośli i dzieci lgnęli więc z ciekawością do Bacówki, było też czym się pochwalić przed gośćmi a i gdzie przysiąść wędrując po Gródku.

Teraz drewniany domek zamknięty na cztery spusty, w zagrodzie króluje niekoszona wielka trawa, więc smutno i beznadziejnie. Jeśli nikt o to miejsce w najbliższym czasie nie zadba zrobi się z niego ruina i to na dokładkę nie malownicza.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl01:46 27 01:46Po roku od wyprowadzki smutny czas Bacówki 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Rok 2023 jest kolejną okazją do świętowania. Otóż dziesięć lat temu, znaczy się w 2013 roku, otrzymałem jako członek Polskiego Towarzystwa Botanicznego branżowy medal im. Bolesława Hryniewieckiego za popularyzację botaniki. To znakomity powód, aby zgodnie z zapowiedzią na zakończenie cyklu Sto filmów na stulecie Polskiego Towarzystwa Botanicznego kontynuować filmową misję edukacyjną. Szlachectwo zobowiązuje. Na zakończenie wspomnę, że sto lat temu ukazał się pierwszy numer branżowego czasopisma  Acta Societatis Botanicorum Poloniae. A poza tym wchodzimy w sto pierwszy rok działalności.

W trzydziestym pierwszym epizodzie tego cyklu poznamy porostnicę wielokształtną  Marchantia polymorpha z rodziny porostnicowatych  Marchantiaceae. Bohaterka tego filmu reprezentuje kolejną grupę roślin. Są to mszaki a w tym wypadku dokładniej wątrobowce. To pierwszy mszak w tym cyklu. Na tle grupy wyrastającej przy Muzeum w Chrzanowie wspomnę, że ten gatunek niedawno został rozmieniony na drobne. Teraz to, co najczęściej oglądamy, nazywa się Marchantia polymorpha ssp. ruderalis.

Teraz udamy się do Miejskiego Ogrodu Botanicznego w Zabrzu. Tutaj nasza bohaterka tworzy spore zielone płaty na ścieżkach pomiędzy grupami uprawianych roślin.

Aby lepiej jej się przyjrzeć, musimy zniżyć się do poziomu naszej bohaterki, najlepiej kładąc się na ziemi. Widzimy płaty rośliny. Na nich znajdują się zielone kubeczki, w których rozwijają się rozmnóżki. To forma rozmnażania wegetatywnego.

Nasza bohaterka bardzo malowniczo wygląda, kiedy przystępuje do rozmnażania płciowego. Rośliny są rozdzielnopłciowe, a zarazem dwupienne. W Zabrzu udało mi się spotkać jedynie osobniki żeńskie, znaczy się z rodniostanami, które przypominają palemki.

Wracamy do Chrzanowa. Oto grupa osobników lub jak kto woli egzemplarzy żeńskich, można by powiedzieć babiniec. To rodniostany. Tutaj możemy im się przyjrzeć dokładniej. Rodnie z komórkami jajowymi znajdują się w białej gąbczastej masie.

Oto grupa osobników lub jak kto woli egzemplarzy męskich. To plemniostany. Tutaj na górze talerzyków znajduję się plemnie. Wypływające stąd plemniki muszą jakoś, korzystając z wody odnaleźć komórki jajowe w rodniach.

Nie zawsze jest to trudne, ponieważ niektóre osobniki żeńskie pojawiają się pośród osobników męskich.


Na zakończenie wracając do Zabrza, wspomnę, że ten gatunek jest rozprzestrzeniony niemalże na całym świecie. Rośnie na wilgotnych glebach. Nader szybko kolonizuje pożarzyska oraz tereny odchwaszczone herbicydami.

Piotr Grzegorzek

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl #botanical_hikes03:38 23 03:38Porostnica wielokształtna 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv