+ Napisz wiadomość
212618 odsłon wideo
Dołączył(a): 2020-03-04
Foldery
Materiał pochodzi ze strony http://www.jaw.pl01:13 35 01:13POLA 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Materiał pochodzi ze strony http://www.jaw.pl02:30 14 02:30POWODZIANIE 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Materiał pochodzi ze strony http://www.jaw.pl02:30 22 02:30POWODZIANIE1 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Rok 2023 jest kolejną okazją do świętowania. Otóż dziesięć lat temu, znaczy się w 2013 roku, otrzymałem jako członek Polskiego Towarzystwa Botanicznego branżowy medal im. Bolesława Hryniewieckiego za popularyzację botaniki. To znakomity powód, aby zgodnie z zapowiedzią na zakończenie cyklu Sto filmów na stulecie Polskiego Towarzystwa Botanicznego kontynuować filmową misję edukacyjną. Szlachectwo zobowiązuje. Na zakończenie wspomnę, że sto lat temu ukazał się pierwszy numer branżowego czasopisma  Acta Societatis Botanicorum Poloniae. A poza tym wchodzimy w sto pierwszy rok działalności.

W siódmym epizodzie tego cyklu poznamy pachystachys żółty  Pachystachys lutea z rodziny akantowatych  Acanthaceae. Oto szczypta egzotyki, krzew z ciepłych krajów. Dawno temu pojawiał się wśród roślin doniczkowych. Teraz nie widuję jej na półkach sklepów. Bohatera tego filmu spotkałem w Miejskim Ogrodzie Botanicznym w Zabrzu. Przyjrzyjmy mu się od ogółu do szczegółu.

Jest on rodzimy dla flory zachodniej części ameryki południowej. Tamże bywa skąpo rozgałęzionym wysokim krzewem. Jeśli mu pozwolić u nas jako roślina doniczkowa także może zdominować mieszkanie. Z drugiej strony poprzez odpowiednie częste skracanie pędów można go utrzymać w kompaktowej formie, prawie bonsai. Zimę musi spędzić w domu. Jednakże latem w cienistym ogrodzie może być bardzo oryginalnym akcentem kolorystycznym.

Najważniejszą ozdobą gatunku są kłosokształtne kwiatostany. Składają się na nie żółte listki zwane podkwiatkami oraz białe rurkowate kwiaty. Te są bardzo nietrwałe.

Obecnie bohatera tego filmu trudno spotkać na półkach nawet w sklepach wielkopowierzchniowych, ale zaczyna być popularny, o czym świadczą liczne poświęcone mu strony w internecie.

Tedy na zakończenie mantra, która kończyła filmy ubiegłorocznego cyklu. Co do reszty szukajcie, a znajdziecie. W gruncie rzeczy najważniejsze jest wiedzieć, jak ta roślina wygląda, bo nigdy nie wiadomo kiedy taka wiedza może się przydać, jeżeli już w jakiś sposób wejdziecie w posiadanie tego gatunku.

Piotr Grzegorzek


Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl #botanical_hikes03:04 76 03:04Pachystachys żółty 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Rok 2022 jest między innymi Rokiem Botaniki. Mija bowiem 100 lat od założenia Polskiego Towarzystwa Botanicznego. Będąc jego członkiem, pozwolę sobie w tym roku przybliżyć więcej gatunków takich naszych zielonych sąsiadów.

W sześćdziesiątym piątym epizodzie poznamy palusznik krwawy  Digitaria sanguinalis z rodziny wiechlinowatych  Poaceae, czyli trawę. Bohatera tego filmu uwieczniłem w Chrzanowie, ale w zasięgu naszych mediów jest często spotykany. Ostatnio widujemy się częściej niż jeszcze to, było w końcu ubiegłego i na początku tego wieku.

Roślina jest rodzima dla flory Europy Południowej. U nas ma status archeofitu, znaczy się, jest z nami od dawna. Wskutek globalizacji mamy szansę spotkać ją w wielu krajach, nawet na półkuli południowej.

Trudno o bardzo szczegółowy opis, skoro cechuje się bardzo charakterystycznym wyglądem, oczywiście w porze kwitnienia. Wówczas na szczytach pędów rozwija się struktura złożona z pięciu do dziesięciu palczasto rozmieszczonych kłosów. To jeden z dwu podobnie wyglądających gatunków traw w naszym kraju. Nasz bohater dla odróżnienia posiada owłosione pochwy liściowe.

Spośród szczegółów morfologii warto wspomnieć o jego ziarniakach, które bardzo szybko opadają a w porywach, osiągają dwa milimetry długości. I teraz trzeba sobie uzmysłowić, że te nasiona były zbierane przez ludzi jako pokarm. W średniowieczu nawet go uprawiano. To był surowiec na kaszę. Znakomita zdrowa żywność, biorąc pod uwagę wartość dodaną, jaką przy okazji zbiorów są długie marsze, częste skłony i przysiady.

I na zakończenie tradycyjna mantra. Co do reszty szukajcie, a znajdziecie. W gruncie rzeczy najważniejsze jest wiedzieć, jak ta roślina wygląda, bo nigdy nie wiadomo kiedy taka wiedza może się przydać.

Piotr Grzegorzek


Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl #rokbotaniki02:35 70 02:35Palusznik krwawy 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Dzień 26 sierpnia 1954 roku na trwale zapisał się w historii miasta a szczególnie jaworznickiego górnictwa. Ku pamięci mamy ulicę górników z Danuty, mamy też okazały pomnik, gdzie wymieniono wszystkie ofiary. Jest tam jeszcze tablica informująca o okolicznościach tego tragicznego zdarzenia. Było nim zatopienie Upadowej Danuta. Przypominamy to w dniu 4 grudnia, znaczy się w Barbórkę.

Nie jestem władny, aby opowiadać o tym wszystkim. Wspomnę tylko, że do niedawna tego pomnika nie było na Mapach Google. Dopiero ja udostępniłem jego lokalizację dla świata. Trochę to dziwne. Zresztą nie pierwsza to i nie ostatnia jaworznicka miejscówka z mojego polecenia.

Na zakończenie pozwolę sobie tylko na chwilę refleksji. W sąsiedztwie pomnika rosną dwa gatunki bardzo symbolicznych drzew. To lipa drobnolistna oraz brzoza brodawkowata. Czytając opis całego zdarzenia, powinniśmy uświadomić sobie, czym kończy się lekceważenie pewnych zasad bezpieczeństwa. Inaczej wyjdzie na to, że Polska to Kraj Kwitnącej Lipy.


                                                                                                   Piotr Grzegorzek



Materiał pochodzi ze strony http://www.jaw.pl01:06 54 01:06Pamięci górników z Danuty 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Jaworznicki zespół Pamparampa zagrał w sobotę 6 lipca koncert w Jazz Club Muzeum. Na tę scenę zapraszani są wyłącznie muzycy z klasą, tak więc zespół Pamparampa zaskoczeniem tam nie był.

Na naszej osobistej liście nadzwyczaj udanych różnorodnych nazw Pamaprampa zajmuje bezapelacyjnie pierwsze miejsce. Jak się okazało nazwę zespołu wymyślono szast prast.

W tym sobotnim koncercie zespół zaprezentował się w coverach, niektóre z nich muzykom wydają się wyjątkowo dobrze wykonane, choć pozostałe też zabrzmiały niezgorzej.

Jesteśmy przekonani, że muzycy powinni zaprezentować publice coś własnego, od muzyki po teksty. Na razie artyści takich planów jednak nie mają, a szkoda.

Publika nagradzała muzyków gromkimi brawami, atmosfera koncertu była przyjemna. Syndromu CBS u publiki nie zauważyliśmy. Ten syndrom to Coraz Bliżej Drzemki.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl02:17 29 02:17Pamparampa na scenie Jazz Club Muzeum 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Storczyki już od dłuższego czasu stały się niezwykle popularne i nie tylko zdobią nasze domy. To kwiaty wymagające, nie zawsze pięknie kwitnące przez całe lata. Dlatego warto rozważyć kupno sztucznego storczyka, który będzie pięknie się prezentować przez długi czas.

Pani Karina, storczykowa pani, bo właśnie tak się opisuje, kocha te kwiaty i układa z nich niezwykle piękne wiązanki i kompozycje. Bez wątpienia ich główną zaletą jest doskonały wygląd. Precyzyjnie odwzorowane kwiaty nie różnią się właściwie od żywych roślin. Każdy detal jest oddany z największą dokładnością. Dzięki temu storczyki wyglądają jak prawdziwe i wspaniale prezentują się w pomieszczeniach.

Storczyki pani Kariny te realistycznie wyglądające kwiaty przyciągają wzrok i świetnie się prezentują. Zarówno płatki, jak i łodygi czy liście sztucznych storczyków, dostępnych w kolekcji storczykowej pani, są dokładnie wzorowane na prawdziwych roślinach. Ich dodatkowym atutem są ponadto piękne doniczki, w których kwiaty zostały umieszczone. Wykonane są z materiałów gumowych, bardzo łatwe w pielęgnacji.

Osoby, które z jakichś względów nie chcą zdecydować się na zakup prawdziwych storczyków, na pewno docenią możliwość wyboru sztucznego odpowiednika właśnie u pani Kariny.

Storczyki pani Kariny można zamawiać przez jej stronę internetową Karensz, dostępne są one w wielu wersjach kolorystycznych, dzięki czemu każdy z pewnością znajdzie wśród nich coś, co przypadnie mu do gustu.

Materiał pochodzi ze strony http://www.jaw.pl02:05 54 02:05Pani Storczyk z Jaworzna i jej kwiatowy raj 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

04:25 16 04:25Panorama Jaworzno - Styczeń 2018 - [4K] 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Podczas 33. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Jaworznie, uczniowie klasy 7b ze Szkoły Podstawowej nr 4 zaprezentowali niezwykły spektakl pantomimy zatytułowany FON.

Bez słów, ale za pomocą gestów, mimiki i ruchu, młodzi artyści opowiedzieli historię, która skłania do refleksji.
 
Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl04:39 0 04:39Pantomima na finale WOŚP 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

04:41 53 04:41Papaj 480p 480p

Dodał: dlaCiebietv

Park miejski powstały na terenach po hałdzie Piłsudski nazwano szumnie Parkiem Angielskim, może i nie bez racji. Założenia ogrodowe w stylu angielskim pełne są swobody, naturalności, nic tam nie rośnie pod linijkę. Załóżmy, że jaworznicki Park Angielski taki właśnie jest, ale czy na pewno? Park przecinają trzy alejki  wrzosowa, jaworowa i różana. Rosną w parku różnorodne drzewa, znajdziemy brzozy, dęby, robinie, klony, lipy czy graby. Kwitnie już podbiał i tulipany, rozrabiają pustułki, czyli trochę już wiosna. Jaworznianom park wyraźnie przypadł do gustu.

W parku znajduje się plac zabaw dla dzieci, nieopodal postawiono romantyczną altankę. Można w niej sobie poczytać książki z biblioteczki plenerowej, w której jak znalazł literatura romantyczna - Goethe, Słowacki i Stendhal oraz Harlequiny. Trochę książek historycznych, w tym jedna Krawczuka i na dokładkę podręcznik biologii. Pomyślano też o znających angielski, dla nich przygotowano książkę Have a nice trip  Miłej podróży. Może już w najbliższym czasie będzie przydatna, w końcu przecież pandemia minie a ludzie wyraźnie są żądni podróżowania, bez tego ani rusz.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl01:40 49 01:40Park Angielski prawie wiosna 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Park Angielski w Jaworznie to najmłodszy w naszym mieście park. Ten ogromny obszar po byłej hałdzie Piłsudski wypełniony jest wieloma alejkami, kolorową roślinnością, a także miejscami do wypoczynku i aktywności.

Mieszczący się obok Starej Huty w Jaworznie Park Angielski jest najmłodszym parkiem w naszym mieście. Ten ponad 20-hektarowy obszar rekreacyjno-parkowy po dawnej hałdzie Piłsudski wypełniony jest wieloma alejkami. Każda z nich ma nadaną nazwę związaną z legendą miejską lub nazwą współczesną.

W miejscu tym spotkamy różnorodną i kolorową roślinność, która umila wypoczynek. W Parku Angielskim znajdziemy także wiele stref. Strefa chillout, w której odwiedzający mogą odpocząć, strefa aktywnego wypoczynku, w której można zagrać m.in. w boules. Znajdziemy również strefę zakochanych z ławeczkami i ozdobnymi pergolami, a także strefę matki z dzieckiem, która jest placem zabaw.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl03:04 14 03:04Park Angielski w Jaworznie 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Mieszkańcy skarżą się na niedziałające oświetlenie w Parku Lotników na Osiedlu Stałym.

Jeden z naszych czytelników podaje, że powyższy stan rzeczy utrzymuje się już według jego obserwacji kilka tygodni. Praktycznie oświetlenie ma mieć jedynie plac zabaw. W przypadku reszty parku bywa różnie. Pojawiają się informacje odnośnie tego, że w samej głębi parku mają świecić raptem dwie latarnie. W częściach bocznych przy Alei Tysiąclecia połowa stojących latarni działa.

Kiedy przechodzę tą boczną częścią parku to można zauważyć, że co trzy latarnie świecą po prawej albo po lewej stronie - relacjonuje mieszkaniec Jaworzna

Pozostaje więc pytanie czy i kiedy latarnie zostaną naprawione?

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl00:39 24 00:39Park Lotników bez oświetlenia 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv