+ Napisz wiadomość
201762 odsłon wideo
Dołączył(a): 2020-03-04
Foldery
Na okoliczność przypadającego na 17 lutego Światowego Dnia Kota poopowiadamy trochę o walorach posiadania tego miłego zwierzątka. Podeprzemy się opinią poważnych naukowców.

Twierdzą oni, że głaskanie kota zmniejsza stres i uspokaja. A to za przyczyną uwalniającej się podówczas w organizmie człowieka oksytocyny zwanej hormonem miłości. Trochę się do kotów przekonaliście, to teraz rozważcie czy oby na pewno kota możecie mieć. W koci świat wprowadzają wolontariusze TOZ Oddział w Jaworznie.

Powinniście pamiętać, że kot to zwierzątko dynamiczne, ciekawe świata, ruchliwe i brylujące w wymyślaniu zabaw różnorodnych. Prawdziwym domowym utrapieniem może być kot znudzony, należy więc go nieco zabawić.

Jaworznicki oddział TOZ-u w swoim Tymczasowym Kocim Domku daje schronienie kocim nieszczęśnikom, które oczekują tam na nowego dobrego właściciela. Adopcja kota z tego domku rządzi się swoimi prawami. Wolontariusze TOZ-u bacznie przyglądają się potencjalnym właścicielom kotów.

Dodajmy, że koty mają nadzwyczajną zdolność uśmierzania bólu u swojego właściciela. Naukowcy uzasadniają to dlatego, że chore miejsca są najonizowane dodatnio zaś sierść kota  ujemnie. To neutralizuje jony dodatnie. Taka kocia terapia to sama przyjemność. Tak więc kot to mnóstwo zalet i troszeczkę wad. Ale kto nie wybaczyłby swojemu najukochańszemu kotu podrapanej kanapy? Przecież to nasz najprawdziwszy przyjaciel.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl03:11 51 03:11O zaletach posiadania kota 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Grzegorz Lach, właściciel serwisu klimatyzacji postanowił pomóc służbom mundurowym. Dla kierowców każdego pojazdu wykorzystywanego do pracy i pomocy mieszkańcom oferuje darmową usługę ozonowania.

Ozonowanie to proces wiruso i bakteriobójczy. Kierowcy oraz obsługa karetek, są bardzo zadowoleni z tej usługi. Dzięki temu czują się bezpieczniej. Pacjenci, którzy są transportowani tymi pojazdami, również mają zminimalizowane ryzyko zakażenia.02:07 51 02:07Ozonują za damo karetki i autobusy 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl03:30 27 03:30PCK 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Materiał pochodzi ze strony http://www.jaw.pl01:13 33 01:13POLA 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Materiał pochodzi ze strony http://www.jaw.pl02:30 13 02:30POWODZIANIE 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Materiał pochodzi ze strony http://www.jaw.pl02:30 21 02:30POWODZIANIE1 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Rok 2023 jest kolejną okazją do świętowania. Otóż dziesięć lat temu, znaczy się w 2013 roku, otrzymałem jako członek Polskiego Towarzystwa Botanicznego branżowy medal im. Bolesława Hryniewieckiego za popularyzację botaniki. To znakomity powód, aby zgodnie z zapowiedzią na zakończenie cyklu Sto filmów na stulecie Polskiego Towarzystwa Botanicznego kontynuować filmową misję edukacyjną. Szlachectwo zobowiązuje. Na zakończenie wspomnę, że sto lat temu ukazał się pierwszy numer branżowego czasopisma  Acta Societatis Botanicorum Poloniae. A poza tym wchodzimy w sto pierwszy rok działalności.

W siódmym epizodzie tego cyklu poznamy pachystachys żółty  Pachystachys lutea z rodziny akantowatych  Acanthaceae. Oto szczypta egzotyki, krzew z ciepłych krajów. Dawno temu pojawiał się wśród roślin doniczkowych. Teraz nie widuję jej na półkach sklepów. Bohatera tego filmu spotkałem w Miejskim Ogrodzie Botanicznym w Zabrzu. Przyjrzyjmy mu się od ogółu do szczegółu.

Jest on rodzimy dla flory zachodniej części ameryki południowej. Tamże bywa skąpo rozgałęzionym wysokim krzewem. Jeśli mu pozwolić u nas jako roślina doniczkowa także może zdominować mieszkanie. Z drugiej strony poprzez odpowiednie częste skracanie pędów można go utrzymać w kompaktowej formie, prawie bonsai. Zimę musi spędzić w domu. Jednakże latem w cienistym ogrodzie może być bardzo oryginalnym akcentem kolorystycznym.

Najważniejszą ozdobą gatunku są kłosokształtne kwiatostany. Składają się na nie żółte listki zwane podkwiatkami oraz białe rurkowate kwiaty. Te są bardzo nietrwałe.

Obecnie bohatera tego filmu trudno spotkać na półkach nawet w sklepach wielkopowierzchniowych, ale zaczyna być popularny, o czym świadczą liczne poświęcone mu strony w internecie.

Tedy na zakończenie mantra, która kończyła filmy ubiegłorocznego cyklu. Co do reszty szukajcie, a znajdziecie. W gruncie rzeczy najważniejsze jest wiedzieć, jak ta roślina wygląda, bo nigdy nie wiadomo kiedy taka wiedza może się przydać, jeżeli już w jakiś sposób wejdziecie w posiadanie tego gatunku.

Piotr Grzegorzek


Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl #botanical_hikes03:04 75 03:04Pachystachys żółty 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Rok 2022 jest między innymi Rokiem Botaniki. Mija bowiem 100 lat od założenia Polskiego Towarzystwa Botanicznego. Będąc jego członkiem, pozwolę sobie w tym roku przybliżyć więcej gatunków takich naszych zielonych sąsiadów.

W sześćdziesiątym piątym epizodzie poznamy palusznik krwawy  Digitaria sanguinalis z rodziny wiechlinowatych  Poaceae, czyli trawę. Bohatera tego filmu uwieczniłem w Chrzanowie, ale w zasięgu naszych mediów jest często spotykany. Ostatnio widujemy się częściej niż jeszcze to, było w końcu ubiegłego i na początku tego wieku.

Roślina jest rodzima dla flory Europy Południowej. U nas ma status archeofitu, znaczy się, jest z nami od dawna. Wskutek globalizacji mamy szansę spotkać ją w wielu krajach, nawet na półkuli południowej.

Trudno o bardzo szczegółowy opis, skoro cechuje się bardzo charakterystycznym wyglądem, oczywiście w porze kwitnienia. Wówczas na szczytach pędów rozwija się struktura złożona z pięciu do dziesięciu palczasto rozmieszczonych kłosów. To jeden z dwu podobnie wyglądających gatunków traw w naszym kraju. Nasz bohater dla odróżnienia posiada owłosione pochwy liściowe.

Spośród szczegółów morfologii warto wspomnieć o jego ziarniakach, które bardzo szybko opadają a w porywach, osiągają dwa milimetry długości. I teraz trzeba sobie uzmysłowić, że te nasiona były zbierane przez ludzi jako pokarm. W średniowieczu nawet go uprawiano. To był surowiec na kaszę. Znakomita zdrowa żywność, biorąc pod uwagę wartość dodaną, jaką przy okazji zbiorów są długie marsze, częste skłony i przysiady.

I na zakończenie tradycyjna mantra. Co do reszty szukajcie, a znajdziecie. W gruncie rzeczy najważniejsze jest wiedzieć, jak ta roślina wygląda, bo nigdy nie wiadomo kiedy taka wiedza może się przydać.

Piotr Grzegorzek


Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl #rokbotaniki02:35 68 02:35Palusznik krwawy 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Dzień 26 sierpnia 1954 roku na trwale zapisał się w historii miasta a szczególnie jaworznickiego górnictwa. Ku pamięci mamy ulicę górników z Danuty, mamy też okazały pomnik, gdzie wymieniono wszystkie ofiary. Jest tam jeszcze tablica informująca o okolicznościach tego tragicznego zdarzenia. Było nim zatopienie Upadowej Danuta. Przypominamy to w dniu 4 grudnia, znaczy się w Barbórkę.

Nie jestem władny, aby opowiadać o tym wszystkim. Wspomnę tylko, że do niedawna tego pomnika nie było na Mapach Google. Dopiero ja udostępniłem jego lokalizację dla świata. Trochę to dziwne. Zresztą nie pierwsza to i nie ostatnia jaworznicka miejscówka z mojego polecenia.

Na zakończenie pozwolę sobie tylko na chwilę refleksji. W sąsiedztwie pomnika rosną dwa gatunki bardzo symbolicznych drzew. To lipa drobnolistna oraz brzoza brodawkowata. Czytając opis całego zdarzenia, powinniśmy uświadomić sobie, czym kończy się lekceważenie pewnych zasad bezpieczeństwa. Inaczej wyjdzie na to, że Polska to Kraj Kwitnącej Lipy.


                                                                                                   Piotr Grzegorzek



Materiał pochodzi ze strony http://www.jaw.pl01:06 54 01:06Pamięci górników z Danuty 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Jaworznicki zespół Pamparampa zagrał w sobotę 6 lipca koncert w Jazz Club Muzeum. Na tę scenę zapraszani są wyłącznie muzycy z klasą, tak więc zespół Pamparampa zaskoczeniem tam nie był.

Na naszej osobistej liście nadzwyczaj udanych różnorodnych nazw Pamaprampa zajmuje bezapelacyjnie pierwsze miejsce. Jak się okazało nazwę zespołu wymyślono szast prast.

W tym sobotnim koncercie zespół zaprezentował się w coverach, niektóre z nich muzykom wydają się wyjątkowo dobrze wykonane, choć pozostałe też zabrzmiały niezgorzej.

Jesteśmy przekonani, że muzycy powinni zaprezentować publice coś własnego, od muzyki po teksty. Na razie artyści takich planów jednak nie mają, a szkoda.

Publika nagradzała muzyków gromkimi brawami, atmosfera koncertu była przyjemna. Syndromu CBS u publiki nie zauważyliśmy. Ten syndrom to Coraz Bliżej Drzemki.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl02:17 26 02:17Pamparampa na scenie Jazz Club Muzeum 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv