+ Napisz wiadomość
201744 odsłon wideo
Dołączył(a): 2020-03-04
Foldery
Groźnie wyglądające zdarzenie drogowe na ulicy Hugona Kołłątaja miał miejsce w piątkowy poranek. Na wysokości łącznika z ulicą Wandy doszło do stłuczki dwóch pojazdów.
Kierowca samochodu marki Opel Astra, nie zachował ostrożności podczas skrętu w łącznik z ulicą Wandy. Poruszając się od strony osiedla Skałka, wymusił pierwszeństwo przed prawidłowo poruszającym się kierowcą Skody Octacvii.

W wyniku wymuszenia doszło do zderzenia czołowego. Na szczęście prędkość pojazdów była niewielka i nikt nie odniósł obrażeń.

Sprawca kolizji został ukarany mandatem karnym.

Materiał pochodzi ze strony http://www.jaw.pl00:34 32 00:34Opel wjechał na czołówkę 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Groźnie wyglądające zdarzenie drogowe na ulicy Hugona Kołłątaja miał miejsce w piątkowy poranek. Na wysokości łącznika z ulicą Wandy doszło do stłuczki dwóch pojazdów.
Kierowca samochodu marki Opel Astra, nie zachował ostrożności podczas skrętu w łącznik z ulicą Wandy. Poruszając się od strony osiedla Skałka, wymusił pierwszeństwo przed prawidłowo poruszającym się kierowcą Skody Octacvii.

W wyniku wymuszenia doszło do zderzenia czołowego. Na szczęście prędkość pojazdów była niewielka i nikt nie odniósł obrażeń.

Sprawca kolizji został ukarany mandatem karnym.

Materiał pochodzi ze strony http://www.jaw.pl00:34 25 00:34Opel wjechał na czołówkę 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Historia szopek bożonarodzeniowych sięga roku 1223, kiedy to Franciszek z Asyżu wprowadził po raz pierwszy w Greccio we Włoszech żywy żłóbek do liturgii Bożego Narodzenia. Odtwarzał on wydarzenia narodzin Dzieciątka Bożego. W drugiej połowie XV w. tradycję budowy szopek sprowadził do Polski zakon franciszkanów. 

Początkowo był to sam żłóbek i figurki świętej Rodziny. Za najstarsze w Polsce figurki szopkowe uchodzą te z klauzurowego klasztoru klarysek w Krakowie. Pochodzą z lat 1370 - 1380. Zakupiła je dla klasztoru regentka Elżbieta Łokietkówna w warsztatach Nadrenii.

Bodaj najbardziej oryginalnymi relikwiami kościoła katolickiego są resztki betlejemskiego żłobka, które sprowadzono do Rzymu w IV w. Papież Liberiusz wzniósł dla nich bazylikę S. Maria Maggiore. Fragment tej relikwii w postaci kawałka drewna klonowego o długości 2,5 cm i szerokości ok. centymetra 29 listopada 2019 r. został przekazana franciszkańskiej Kustodii Ziemi Świętej w Jerozolimie.

Pewnie każdy z nas widział kiedyś szopkę, która wywarła na nim ogromne wrażenie. A to ze względu na oryginalne postaci, zaskakującą konstrukcję czy choćby jej rozmiar. Za największą szopkę ołtarzową w Europie uchodzi ta budowana w bazylice w Katowicach-Panewnikach. W 2006 r. miała 25 m wysokości, 20 m szerokości i 12 m głębokości.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl12:57 18 12:57Opowieść o bożonarodzeniowych szopkach 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Oto kolejna lekcja botaniki Piotra Grzegorzka. Wiele gatunków roślin uwielbia zasiedlać miejskie mury. To dla nich siedlisko zastępcze, ponieważ pierwotnie mieszkały gdziekolwiek na nie zawsze jakichkolwiek skałkach. Tam występują w dalszym ciągu a mury to okazja do rozszerzenia areału.
Do tego grona należą również paprocie. Nie tylko w Jaworznie bardzo często widujemy zanokcicę murową  Asplenium ruta-muraria. Możemy się z nią spotkać w okolicy rynku i przy ulicy św. Barbary. Jest prawie na każdym cmentarzu.

Paproć ma liście w zarysie trójkątne. Są one dwa do pięciokrotnie pierzaste. Poza tym, że jest ona zielonym akcentem w mieście, nie ma większego znaczenia gospodarczego. Drugą, o wiele rzadziej spotykaną w miastach paprocią jest zanokcica skalna  Asplenium trichomanes. Wyróżnia ją podłużna blaszka liściowa. Na ciemnej osadce znajduje się mnóstwo owalnych, grubo ząbkowanych listków ułożonych naprzemianlegle. 
Najwięcej stanowisk tego gatunku znajduje się w Polsce Południowej. Ta paproć jest już niezłym ziółkiem. To środek wykrztuśny medycyny naturalnej. Poza tym wzmacniała włosy. W tym celu była między innymi wykorzystywana w Anglii. Stąd łacińska nazwa  trichomanes.
Nie wiem, czy jest już znany z Polski, ale istnieje mieszaniec obu gatunków mający nazwę Asplenium x clermontae.




Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl01:35 17 01:35Opowieść o dwu zanokcicach 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Optyk na Rynku w Jaworznie świętuje 25. urodziny. Był tort, uśmiechy i dużo radości z okrągłego jubileuszu.


Optyk na Rynku obchodzi swoje urodziny. Powstał ćwierć wieku temu. Pomimo wielu trudności, które pojawiły się przez ten czas, właściciele cieszą się ze swojego jubileuszowego 25-lecia. Jak mówi właściciel Mirosław Wilczak  czują ogromną satysfakcję, że udało im się na tym wymagającym rynku przetrwać tak długi czas. Od momentu założenia ich działalności, aż do dzisiaj, powstało mnóstwo podobnych firm, wiele z nich upadło lub zostało przejętych, a oni stabilnie trzymają się na rynku i udało im się wyrobić pewną markę.

Tyle lat w branży to ogromne doświadczenie i mnóstwo pacjentów przychodzących, aby sprawdzić swój wzrok. Niestety Polacy widzą coraz gorzej. Jak mówi Magdalena Gryboś  statystki pokazują, że wzrok rodaków się pogarsza i to nie tylko tych powyżej 40. roku życia czy seniorów. Pandemia przyczyniła się do tego, że już nawet najmłodsi ich odwiedzają wraz z rodzicami, aby poprawić swój wzrok  dodaję.

Prowadzenie działalności kiedyś, a dziś to dwa różne światy, jak przekonuje Pan Mirosław  w tamtych czasach, czyli w latach 90. było o wiele trudniej. Żeby móc być na czasie trzeba było odwiedzać różnego rodzaju giełdy optyczne, a dzisiaj to sami przedstawiciele firm przyjeżdżają i proponują najnowsze rozwiązania w dziedzinie optyki. Ponadto dzisiaj jakość usług i towarów stoi na niebotycznie wyższym poziomie niż miało to miejsce 20 lat temu. Co ciekawe, jak przekonuje właściciel, obecnie praktycznie co roku następuje rozwój technologii optycznej.

Na kolejne 25 lat albo i dłużej, proszą, aby życzyć im dalszej stabilizacji. 25-lecie działalności to zawsze powód do dumy. Oznacza to bowiem, że nasza marka jest trwała, stabilna i reaguje na zmiany rynkowe. Wszystkim przedsiębiorcom w Jaworznie życzymy, aby śladem za Optykiem na Rynku, także mogli świętować swoje 25. urodziny.


Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl02:28 20 02:28Optyk na Rynku w Jaworznie obchodzi 25-lecie 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Orkiestra Kameralna Archetti ATElier Kultury zaprosiła na świąteczne koncertowanie. W niedzielę 8 grudnia na scenie ATElier Kultury przy ul. Mickiewicza zabrzmiały utwory trzech znakomitych barokowych kompozytorów  Lulliego, Vivaldiego i Haendla. Przy takim doborze repertuaru nikogo nie zdziwiło to, że bilety wyprzedano co do jednego.

Wśród wykonawców również laureat tegorocznej Śląskiej Jesieni Gitarowej Andrzej Grygier oraz laureatki tegorocznego Ogólnopolskiego Konkursu Kolęd i Pastorałek  Karina Skwarczyńska i Anna Sobkowicz. Jest to konkurs rok w rok organizowany przez ATElier Kultury zwykle pod koniec stycznia.

Dla skrzypaczki Emilii Szłapy był to pierwszy koncert z Orkiestrą Archetti. - Wrażenia doskonałe  mówi ta młoda skrzypaczka. - Jest świetna atmosfera, bardzo pięknie gramy, zapraszamy na kolejne koncerty.

Na scenie zabrzmiał też pięknie klawesyn, stworzony w Anglii w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. To efektowny zdobiony instrument, o mocnym brzmieniu. 

Było to piękne świąteczne koncertowanie. Nic z pewnością tak idealnie w nastrój świąteczny nie wprowadza, jak trafnie dobrana muzyka  Orkiestrze Archetti to szczególnie się powiodło. Nic to, że o Vivaldim z ironią mawiano, że to rudy ksiądz z niezamożnej rodziny, ale przecież nikt tak cudnie muzyki nie pisał.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl02:10 14 02:10Orkiestra Archetti w koncercie świątecznym 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Miejskim w Jaworznie, rozpoczynając tym samym obchody Barbórki w 2022 roku.

Barbórka, czyli Dzień Górnika to tradycyjne święto górnicze, obchodzone w Polsce 4 grudnia, w dniu św. Barbary patronki dobrej śmierci i trudnej pracy.

Orkiestra Górnicza zagrała tradycyjnie, jak co roku, przed Urzędem Miejskim w Jaworznie rozpoczynając świętowanie Barbórki. Dla Piotra Krawczyka dyrygenta Orkiestry Dętej TAURON Wydobycie S.A Zakładu Górniczego Sobieski był to pierwszy barbórkowy koncert w piastowanej przez siebie funkcji. Jak sam mówi  grając przed urzędem, odczuwał ogromną dumę.

Dla Jaworzna to bardzo ważna tradycja mówi radna Barbara Sikora, która dodaję, że  Jaworzno na węglu stoi i nawet jeśli dzisiaj nie ma już tak licznych szybów górniczych to jednak tradycja pozostała i jest to piękny urok naszego miasta, że górnicy o niej pamiętają.

Czego więc życzyć orkiestrze i górnikom? Jak najdłuższego podtrzymania tradycji i kultury górniczej  dodaje dyrygent.

Dlatego z okazji Barbórki wszystkim braciom Górnikom składamy serdeczne życzenia, aby ich praca była bezpieczna i zawsze wracali cali i zdrowi do domu po pracy.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl02:37 25 02:37Orkiestra Górnicza zagrała na Barbórkę 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Ormiański Grill na Rynku. Nowe smaki, których jeszcze nie było na mapie gastronomicznej Jaworzna. Spróbować tych wyjątkowych, grillowanych specjałów w promocyjnej cenie możesz już w najbliższą sobotę, 23 lipca.
Z okazji otwarcia wszystkie potrawy na miejscu w cenie 50%

Na jaworznickim Rynku swój debiut będą mieć dania kuchni ormiańskiej. W ofercie szaszłyk ormiański, kebab ormiański oraz chinkali. To niesamowita okazja do poznania smaków prosto z Armenii. Nazwy kebab i szaszłyk są nam znane. Jednak restauracja będzie je serwować w swoim tradycyjnym stylu. Jak mówi właściciel nowego lokalu: chce pokazać swoją kulturę i jedzenie, które zna od dziecka.

Mięso na kebab w ormiańskim stylu przygotowuje się na grillu na tak zwanych sziszach, czyli specjalnych szpadach, na które nabija się mięso. Gdy jest gotowe, nakłada się je na lawasz, czyli ormiański chleb i uzupełnia dodatkami oraz sosem. Jest to ciekawa alternatywa do tradycyjnych kebabów serwowanych w wielu miejscach w naszym mieście.

Na miejscu wybierasz rodzaj mięsa. Nabita na szpadę porcja ląduje na rozgrzanym grillu.

Grillowane mięso podawana jest w lawaszu, wraz z warzywami, przyprawami i sosami.

Z kolei chinkali to tradycyjne pierożki w formie zakręconej sakiewki. Kwintesencją tego dania jest mięsny farsz. Podczas gotowania w sakiewce wytwarza się sos, który przypomina pyszny rosół. Dlatego chinkali powinno się jeść rękami, żeby sos nie wypłynął.
Natomiast miłośnicy drobiowego mięsa będą mieli okazję zjeść pyszne skrzydełka z grilla.

Restauracja zaprasza na otwarcie w sobotę od godziny 12.00. Przygotowano specjalną promocję: wszystkie potrawy na miejscu możesz mieć aż o 50% taniej. Opłaca się przyjść i spróbować czegoś nowego.

Adres: Sławkowska 2, 43-600 Jaworzno
Zamówienia telefoniczne  733 933 700

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl #grill01:45 21 01:45Ormiański Grill w Jaworznie 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

6 stycznia to Święto Trzech Króli zwane też Objawieniem Pańskim. To jedno z najstarszych kościelnych świąt. Od 2009 r. organizowane są tego dnia Orszaki Trzech Króli. W tym roku wędrowały one w ok. 600 miejscach na mapie Polski. Orszak wyruszył z jaworznickiej kolegiaty tuż po mszy św. o godz. 12.00 i skierował się na Rynek.

Na czele Trzej Królowie  czyli dwaj uczniowie I LO i pan radny. Jak podejrzewamy wybór osób przypadkowy nie był, wszyscy pewnie mają nienaganne maniery i jak sami dodali wrodzoną skromność. Król Kacper niósł Dzieciątku kadzidło, Baltazar składał w darze mirrę a Melchior zaniósł Dzieciątku złoto. W całym tym barwnym orszaku wędrowali licznie wierni, dla chwały Dzieciątka i ku publicznemu, otwartemu wyznaniu swojej wiary, dla podkreślenia przywiązania do tradycji chrześcijańskiej.

Na scenie w jasełkach uczniowie I LO przedstawili współczesną wersję wędrówki Trzech Króli do Dzieciątka Bożego. Dodajmy, że w Biblii opisano te ważne postaci jako Mędrców ze Wschodu, dopiero na przełomie II i III w. królami mianował ich Tertulian, nawrócony na chrześcijaństwo rzymski teolog. Podówczas nie podawano jeszcze ich liczby, uczynił to dopiero w 461 r. papież Leon Wielki. Podał, że owych Królów było trzech. Widomym znakiem tego święta jest dostawianie do kościelnych szopek figur Trzech Króli, jak mawiano w dawnej Polsce  byli to Kasper, Majcher i Bajtazy.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl02:03 19 02:03Orszak Trzech Króli na rynku w Jaworznie 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Barwny Orszak Trzech Króli wędrował ulicami Jelenia wedle tradycji 6 stycznia w święto Trzech Króli. Otwierał orszak gwiazdor z sześcioramienną gwiazdą, choć raczej powinna być siedmioramienna na wzór siedmiostrunnej liry niebiańskiej.03:47 22 03:47Orszak Trzech Króli w Jeleniu 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Pan Jerzy Kilian z Byczyny ma pokaźną kolekcję kaktusów, coś ok. 1000 sztuk 400 gatunków. Kolekcja powstawała ponad 8 lat. Wprawdzie jak twierdzą niektórzy kaktusom można pozazdrościć długowieczności ale urody nie za bardzo. Pan Jerzy jest jednak zupełnie innego zdania.

Kaktusy w Polsce naturalnie oczywista nie występują. Upodobały sobie zupełnie inne klimaty. Nie bez powodu uznaje się kaktusy za rośliny długowieczne. Istnieją gatunki, które w sprzyjających warunkach mogą dożyc nawet 300 lat.

Nie jest łatwo doprowadzić kaktusy do kwitnienia. Trzeba wprawnej ręki hodowcy. Panu Jerzemu to się udało. Większość kaktusów właśnie zakwitła. Najbardziej zaskakująco kwitnie tzw. nocny duszek. Rozpoczyna kwitnienie ok. 11 w nocy, nad ranem jest już po wszystkim i kwit zamiera. Na ogół jednak kaktusy kwitną ok. miesiąca. Wypuszczają wtedy kilkanaście stopniowo zanikających kwiatów.

W kolekcji pana Jerzego znajduje się wiele oryginalnych kaktusowych egzemplarzy o równie oryginalnych polskich nazwach.

Kolekcja z roku na rok się powiększa. Kaktusowe plany pana Jerzego są dalekosiężne.

Szczególnie przypadły nam do gustu nazwy: małpie ogonki, drzewidło, jazgrza i ożygla. Jaki to atrakcyjny kłujący interes.









Materiał pochodzi ze strony http://www.jaw.pl03:09 16 03:09Oryginalne kaktusy pana Jerzego 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Pan Jerzy Kilian z Byczyny ma pokaźną kolekcję kaktusów, coś ok. 1000 sztuk 400 gatunków. Kolekcja powstawała ponad 8 lat. Wprawdzie jak twierdzą niektórzy kaktusom można pozazdrościć długowieczności ale urody nie za bardzo. Pan Jerzy jest jednak zupełnie innego zdania.

Kaktusy w Polsce naturalnie oczywista nie występują. Upodobały sobie zupełnie inne klimaty. Nie bez powodu uznaje się kaktusy za rośliny długowieczne. Istnieją gatunki, które w sprzyjających warunkach mogą dożyc nawet 300 lat.

Nie jest łatwo doprowadzić kaktusy do kwitnienia. Trzeba wprawnej ręki hodowcy. Panu Jerzemu to się udało. Większość kaktusów właśnie zakwitła. Najbardziej zaskakująco kwitnie tzw. nocny duszek. Rozpoczyna kwitnienie ok. 11 w nocy, nad ranem jest już po wszystkim i kwit zamiera. Na ogół jednak kaktusy kwitną ok. miesiąca. Wypuszczają wtedy kilkanaście stopniowo zanikających kwiatów.

W kolekcji pana Jerzego znajduje się wiele oryginalnych kaktusowych egzemplarzy o równie oryginalnych polskich nazwach.

Kolekcja z roku na rok się powiększa. Kaktusowe plany pana Jerzego są dalekosiężne.

Szczególnie przypadły nam do gustu nazwy: małpie ogonki, drzewidło, jazgrza i ożygla. Jaki to atrakcyjny kłujący interes.





Materiał pochodzi ze strony http://www.jaw.pl03:09 15 03:09Oryginalne kaktusy pana Jerzego 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Jacek Gąsior niezwykle ceniony artysta malarz odszedł 7 października. Uroczystości pogrzebowe odbędą się dzisiaj - 12 października - o godz. 15.00 na Cmentarzu Pechnickim.

Ostatnia nasza rozmowa z artystą odbyła się  4 października w Trzech Bramach. Barbara Sikora i Bernadeta Siostrzonek zaprosiły wówczas na spotkanie poświęcone 45. rocznicy wyboru kardynała Karola Wojtyły na Papieża  Jan Paweł II w malarstwie Jacka Gąsiora.

Pytaliśmy artystę o czasy PRL-u, kiedy w wielu kościołach, jak na przykład w kościele Świętego Ducha w Krakowie czy w Kościele Świętej Elżbiety w Szczakowej, dokonywano zamalowywania fresków. Ciekawiło nas, czy współczesna technologia pozwala na odnalezienie i przywrócenie tych fresków, które zostały zamalowane lub przykryte tynkiem.

Podstawową działalnością konserwatorów jest usuwanie warstw tynku i farby, aby odsłonić ukryte dzieła sztuki. Proces ten jest skomplikowany i czasochłonny, ponieważ czasami trzeba usunąć wiele warstw, które nakładane były przez lata. W Polsce, ze względu na historyczne zawieruchy wojenne, wiele z tych warstw uległo zniszczeniu i odpadło.

Przed przystąpieniem do prac konserwatorskich, przeprowadza się badania stratygraficzne. Polegają one na odkrywaniu poszczególnych warstw w różnych miejscach, gdzie podejrzewa się obecność malowideł. Następnie ocenia się, które warstwy są najbardziej wartościowe i wymagają wyeksponowania. Proces ten jest skomplikowany i wymaga użycia różnych metod, w zależności od rodzaju farb i technik malarskich użytych w przeszłości.

Podczas prac konserwatorskich odkrywane są również różne historyczne artefakty, jak na przykład kapsuły czasu zawierające dokumenty, monety i wycinki gazet. Te znaleziska są cennym źródłem informacji o historii danego miejsca i czasów, w których powstało.

Jednak prace konserwatorskie są również uciążliwe i mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie pracowników z powodu ekspozycji na różne substancje chemiczne. Dlatego ważne jest, aby konserwatorzy dbali o swoje zdrowie i bezpieczeństwo podczas pracy.

Spotkanie w Trzech Bramach artysta ilustrował m.in. zdjęciami swoich prac konserwatorskich. Wszystkie one dowodzą ogromnego talentu pana Jacka. 
Będą te prace na lata świadectwem jego konserwatorskiej pasji i autentycznego zaangażowania w odkrywanie dawnych światów.  

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl13:48 59 13:48Ostatnia rozmowa z Jackiem Gąsiorem 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Już dziś 16 sierpnia ostatni dzień głosowania w ramach Jaworznickiego Budżetu Obywatelskiego. Tylko do godziny 23.59 można oddać głos na wybrany przez siebie projekt. Te zadania, które otrzymają największą liczbę głosów zostaną zrealizowane w 2023 roku. Chętni mogą oddać swój głos elektronicznie na stronie jaworzno.pl/jbo/ lub papierowo. Dziś dyżur pełnić będzie punkt konsultacyjny zlokalizowany w Urzędzie Miejskim w Jaworznie, od godziny 7:00 do godziny 23:59. W tym celu udostępniona zostanie urna do głosowania tradycyjnego. A po godzinie 15:00, swoją obecność należy sygnalizować dzwonkiem do drzwi.

Przypomnijmy, że każda osoba zamieszkująca Jaworzna, może zagłosować 1 raz, wskazując maksymalnie 2 projekty z podanej listy zadań. Wiele projektów zrealizowanych w poprzednich latach cieszy się zainteresowaniem do dziś. Jak np. Placu zabaw, rekreacji i wypoczynku dla dzieci, młodzieży i seniorów przy ul. Wandy. Codziennie przychodzą tu rodzice z dziećmi, aby mogły pobawić się na dostępnych atrakcjach. Dlatego serdecznie zachęcamy do głosowania w ramach Jaworznickiego Budżetu Obywatelskiego. 

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl01:05 29 01:05Ostatni dzień głosowania w ramach JBO 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv