+ Napisz wiadomość
210323 odsłon wideo
Dołączył(a): 2020-03-04
Foldery
Jerzy Nieużyła został zaprzysiężony na radnego podczas LI Sesji Rady Miejskiej w Jaworznie.

Jerzy Nieużyła, podczas dzisiejszej LI Sesji Rady Miejskiej, złożył ślubowanie i został radnym Rady Miejskiej w Jaworznie. Zastąpił tym samym śp. Grzegorza Piętaka, który niestety zmarł 14 stycznia bieżącego roku.

To nie pierwszy raz, gdy radny obejmuje to stanowisko, miał już bowiem okazję zasiadać w Radzie w latach 1994-98 oraz 2011-2018, ale emocję podczas ślubowania i tak były dla niego ogromne. Jak sam przyznaję  poczuł jednocześnie dumę, zadowolenie, ale także i ogromną odpowiedzialność. Moment ten był dla niego tak wzruszający, jak i tremujący.

Z TEGO WSZYSTKIEGO ZAPOMNIAŁEM POWIEDZIEĆ TAK MI DOPOMÓŻ BÓG - MÓWI RADNY JERZY NIEUŻYŁA 

Czego nowemu-staremu radnemu wobec tego życzyć? Radny jest pełen nadziei, że będzie wyrazicielem zdania mieszkańców miasta i chciałbym dołożyć wszelkich starań, aby rozwiązać problemy, które ich trapią. Chciałby również przyczynić się do zbudowania dobrej przyszłości Jaworzna i tego właśnie powinno mu się życzyć. 

Gratulujemy objęcia znanej już sobie roli i życzymy, aby postawione sobie cele i założenia udało się zrealizować. 


Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl02:30 49 02:30Jerzy Nieużyła zaprzysiężony na radnego 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Czasy emerytów przykutych do domowego fotela minęły bezpowrotnie. Współczesny emeryt to osoba aktywna, pozytywnie nastawiona do świata, rządna nowych dobrych wrażeń. Tacy emeryci chętnie spotykająca się z innymi równie optymistycznymi emerytami.  Do jaworznickiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów koła nr 3 na Osiedlu Stałym należą wyłącznie mili i koleżeńscy emeryci.
Nic dziwnego, że wszelkie imprezy organizowane przez związek gromadzą liczne grono uczestników. Nie inaczej było i tym razem. W sobotę 26 października na sali na Piłsudskim podczas ósmego już Balu Jesiennego bawiło się wyśmienicie 80 osób. Tańcom i swawolom  jak mówią organizatorzy  końca nie było. Wyobraźnią poetycką popisały się panie Krystyna Stasik i Janina Kozik, które na okoliczność balu przygotowały wiersz pt.: Nasze spotkania02:08 14 02:08Jesienna zabawa jaworznickich emerytów 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Pojawiły się ozdoby wprowadzające jesienny klimat na jaworznickim rynku.

Jesień w naszych kalendarzach zbliża się wielkimi krokami. Czas kolorowych koron drzew i utrapienia związane z grabieniem opadających liści. W centrum miasta jednak nie zawsze jest to zjawisko, które szary mieszkaniec może zaobserwować. Przykładowo na naszym rynku króluje raczej beton i trochę zieleni.

Jednak ze stanu szarej, miejskiej rzeczywistości wyciągają nas okazjonalne ozdoby. Również i w tym roku pracownicy Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jaworznie postarali się wprowadzić elementy jesiennego klimatu na naszym rynku. Pojawiła się więc instalacja, w której królują dynie czyli symbole jesieni. W mniejszych wersjach również zostały one ułożone w kwietnikach.

A czy wam podobają się takie inicjatywy?

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl00:39 14 00:39Jesienne ozdoby na rynku

Dodał: dlaCiebietv

Jesień trwa sobie w najlepsze. Pogoda dopisuje, więc spacer zdecydowanie będzie dobrym pomysłem. Zwłaszcza jeśli mamy z kim spacerować.
Osiedlowy Klub To i Owo zaprasza wszystkich chętnych na jesienne spacery, w czasie których wspólnie podziwiać można piękne zakątki Jaworzna. A co poza samymi spacerami? Oczywiście, że szereg innych zajęć ruchowych: we wtorek gimnastyka, pilates, w czwartki taniec, a w wybrane piątki - zumba.

Jesień to czas gryp i przeziębień dlatego jedną z klubowych jesiennych nowości są spotkania prozdrowotne z naturoterapeutą i mgr farmacji, które odbywają się we wtorki i czwartki.

Klub to miejsce wytchnienia i spotkań, ale także intensywnych ćwiczeń umysłowych np. w czasie środowego kącika gier. Prawdziwym jesiennym hitem jest nauka podstaw gry w brydża. Pierwsze zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem. Powstały też dwie grupy  uczących się i grających.

W Klubie To i Owo można też pośpiewać przy akompaniamencie gitary. W kwestii muzyki przez wielkie M prym wiodą Białe Kruki Czarnego Krążka, czyli spotkania przy gramofonie, płytach winylowych i muzycznych wspomnieniach z minionych lat.

Prężnie działa też klubowe koło wolontariatu  w harmonogram zostały wpisane na stałe regularne spotkania z pacjentami hospicjum.

Jak widać  pomysłów na jesienne dni nie brakuje. Każdy może znaleźć coś dla siebie, a przy okazji spędzić czas w ciekawym towarzystwie.02:06 24 02:06Jesień w Klubie To i Owo 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

W jesiennym lesie ukryty jest niezwykły świat, pełen tajemnic i cudów natury. Kiedy liście zaczynają się przebarwiać, a zwierzęta przygotowują się na nadchodzącą zimę, na środku leśnej polany ma miejsce spektakularne widowisko. Jest to czas rykowiska  moment, kiedy jeleń szlachetny, wspaniały przedstawiciel rodziny jeleniowatych, przeżywa swój godowy okres.

Gdy nadchodzi czas rykowiska, w powietrzu czuć elektryzującą atmosferę. To okres, w którym samce i samice jeleni spotykają się, by przekazać życie następnemu pokoleniu. Głębokie ryczenie samców, które można usłyszeć nawet z kilku kilometrów, działa jak magnes na samice, ale jednocześnie jest wyzwaniem dla innych byków. Jelenie porozumiewają się także poprzez zostawianie zapachu, np. ocierając  poroże o drzewa.

Dominujący byk staje na straży swojego haremu i z determinacją broni swojej pozycji. Jednak rywale, napędzani pragnieniem zdobycia samic, często prowokują do bojów, w których potężne poroża stają się narzędziem walki.  

Choć jeleń szlachetny to jedno z największych zwierząt, jakie można spotkać w naszych lasach, to jest niezwykle nieśmiałym stworzeniem. Jego doskonałe   zmysły umożliwiają mu wczesne wykrycie nadchodzącego niebezpieczeństwa.

To, co wyróżnia samców tej specyficznej rodziny, to ich imponujące poroże. Każdego roku, gdy zima odchodzi, zrzucane jest stare poroże, aby na wiosnę dać miejsce nowemu, jeszcze okazalszemu. Te fascynujące struktury nadają jeleniowi miano leśnego monarchy.

Wszyscy powinniśmy doceniać i chronić te cenne momenty, które natura nam oferuje. Las to nie tylko drzewa i zwierzęta, to cały ekosystem, którego jesteśmy częścią. Dbając o niego, dbamy o siebie i przyszłe pokolenia.

Materiał powstał przy współpracy z Lasami Państwowymi.08:27 24 08:27Jesień w lesie - jeleń na rykowisku 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

W rejonie skrzyżowania ulic Plac Świętego Jana, ulica Świętej Barbary oraz Krótka znajduje się niewielkie zgrupowanie drzew. Jakiś czas temu zauważyliśmy, że część z nich zdecydowanie umarła i drzewa te w końcu zostały usunięte. Pozostała trójka powoli, tak jak to ten gatunek ma w obyczaju, zazielenia swoje korony.

Wystarczy uważnie przyjrzeć się im, aby zauważyć, że sporo gałązek, a nawet grubych konarów obumiera, stwarzając spore zagrożenie dla tych, którzy tutaj spacerują.

Przypominam, że drzewa umierają stojąc, a czasem, zanim dokonają żywota
zabijają. Z powodu bardzo kruchego drewna jesiony uchodzą za morderców mimo woli.

Mając na uwadze zdarzające się ekstremalne zjawiska pogodowe oczekuję jakiegoś
sensownego działania. Nie jestem za tym, aby dokonać tutaj ostatecznego rozwiązania tej kwestii. Wystarczą sensowne zabiegi pielęgnacyjne.



Materiał pochodzi ze strony http://www.jaw.pl01:07 8 01:07Jesiony umierają 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Mieszkaniec osiedla Sfera zwrócił się do naszej redakcji z prośbą o interwencję w sprawie przechodzenia pieszych przez ul. Świętego Wojciecha przy rondzie obok Geosfery.
Chodnik prowadzący od osiedla kończy się przy rondzie, dalszego przejścia nie ma, nie zostały namalowane pasy, ani postawione znaki informacyjne.
Zakończenie chodnika, ułożenie barierek i kolorystyka wyspy sugeruje jednak coś zupełnie innego.
Dlatego należy zadać pytanie, czy przejście jest, czy jednak go nie ma.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl00:32 38 00:32Jest przejście, czy przejścia nie ma? 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Do Parku Angielskiego można dojść na wiele sposobów. Jedna z tras prowadzi ulicą Karola Olszewskiego do ulicy Jana Pawła II. Zanim tędy przejdziemy na drugą stronę, aby potem kontemplować piękne okoliczności przyrody. Warto na chwilę odejść w lewo i zatrzymać się na skraju zarośli. Tutaj można sprawdzić jak w praktyce działa osławiona ustawa zwana powszechnie podatkiem śmieciowym.

Pewną część tutejszych artefaktów widziałem w tym miejscu 9 września 2020 roku. To, co pokazuję teraz, uwieczniłem 31 lipca 2021 roku. Znaczy się, jako miejsce pod wysypisko śmieci ta okolica jest społecznie akceptowana.

Zdecydowanie odradzam w tej okolicy wizytę miłośników ploggingu, skoro nawet Prezydent miasta jest jego przeciwnikiem. To i cokolwiek analogicznego gdziekolwiek w mieście ma leżeć na wiecznej rzeczy pamiątkę. Zresztą bieganie ze starym dywanem lub spalonym tapczanem jest ekstremalnym wyzwaniem.

Piotr Grzegorzek


Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl01:14 14 01:14Jest taki śmietnik 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Śpiewa: Brigitta Wierzbik.
Gra zespół Art Music Trio: Janusz Korczyk  akordeon, Jarosław Mitoraj  gitara basowa, Arkadiusz Wiech  gitara klasyczna.
Dni Muzyki Jeunesses Musicales Teatr Sztuk 21 lutego 2020.03:27 37 03:27Jeszcze Długa Noc - Anna German 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

W dniach 18  20 września przebywałem we wsi Swornegacie nad jeziorem Karsińskim. Rankiem 19 września byłem świadkiem porannej toalety łabędzia niemego. Ptak zachowywał się jak lokalny celebryta, ignorując moją obecność. Oczyścił i natłuścił pióra, pomachał mi parę razy kuperkiem, zatrzepotał skrzydełkami. Potem sobie odpoczywał i kontynuował poranną toaletę. Ot i tyle.



Materiał pochodzi ze strony http://www.jaw.pl01:17 86 01:17Jezioro Łabędzie 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Zespół wokalno-instrumentalny Zadyrygowani w koncercie świątecznym

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl02:41 2 02:41Jezusa narodzonego -Zadyrygowani 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Rok 2023 jest kolejną okazją do świętowania. Otóż dziesięć lat temu, znaczy się w 2013 roku, otrzymałem jako członek Polskiego Towarzystwa Botanicznego branżowy medal im. Bolesława Hryniewieckiego za popularyzację botaniki. To znakomity powód, aby zgodnie z zapowiedzią na zakończenie cyklu Sto filmów na stulecie Polskiego Towarzystwa Botanicznego kontynuować filmową misję edukacyjną. Szlachectwo zobowiązuje. Na zakończenie wspomnę, że sto lat temu ukazał się pierwszy numer branżowego czasopisma  Acta Societatis Botanicorum Poloniae. A poza tym wchodzimy w sto pierwszy rok działalności.

W czterdziestym epizodzie poznamy jeżynę popielicę  Rubus caesius z rodziny różowatych  Rosaceae. Z roślin o zdrewniałych pędach to jedenasty krzew w tegorocznym cyklu. Jest to bardzo wyjątkowy przedstawiciel swego bardzo bogatego w gatunki rodzaju. Na tle kwitnących roślin proszę wysłuchać kilku informacji.

Wszystkie jeżyny mają specyficzny plan budowy. U zarania mojej współpracy z wydawnictwem określiłem je jako roślinny drut kolczasty. W istocie przedzieranie się przez zarośla tworzone przez gatunki tego rodzaju jest niezwykle bolesnym doświadczeniem. Sprawdzone osobiście i to niejednokrotnie.

Najważniejsze cechy taksonomiczne widoczne w tym filmie to dość delikatne kolce na sinych pędach. Na nich znajdują się trójlistkowe liście o nieregularnie ząbkowanych blaszkach. U ich nasady znajdują się lancetowate przylistki. Ważne są okazałe białe kwiaty. Zasadniczo w tym gatunku najważniejsze są owoce, ale warto jeszcze zwrócić uwagę na liście. Są one środkiem przeciwkrwotocznym przy obfitych menstruacjach. Ponadto znajdują one zastosowanie w leczeniu chorób skórnych, liszajów. Należą także do grupy gatunków, o których powiadam  do rany przyłóż.

Teraz przyjrzyjmy się owocującym roślinom widzianym w centrum Jaworzna. Podobnie jak w przypadku maliny za owoc jesteśmy skłonni uważać całokształt. W istocie owocem jest każda pojedyncza kulka zwana jagodą. Całość tworzy owocostan stale połączony z mięsistym dnem kwiatowym.

A teraz przemieścimy się na jaworznicką Skałkę, gdzie owocostany naszej bohaterki są okazałe. Tutaj zwróćmy uwagę na to, że są one pokryte sinym woskowym nalotem. Pozostałe gatunki tego rodzaju mają je czarne, lśniące.

Owocostany tego gatunku od zarania dziejów są zbierane w celu spożywania na wiele sposobów. Są też niezłym ziółkiem. Między innymi wzmacniają apetyt i obniżają gorączkę.

Nasza bohaterka jest niezłym ziółkiem. Jednakże co do reszty zastosowań szukajcie, a znajdziecie. I jeszcze coś na wiecznej rzeczy pamiątkę. Znajomość krajowych drzew i krzewów powinna być tak powszechna, jak elementarnych wiadomości z historii, literatury polskiej czy życia gospodarczego. Poznaliście jedenasty krzew. A jak tam z pozostałymi dziedzinami wiedzy, po kolejnych od tamtego czasu reformach edukacji.

Piotr Grzegorzek


Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl #botanical_hikes04:23 23 04:23Jeżyna popielica

Dodał: dlaCiebietv