+ Napisz wiadomość
209958 odsłon wideo
Dołączył(a): 2020-03-04
Foldery
W pierwszych dniach listopada, jak co roku, pochylamy się nad tymi wszystkimi, którzy odeszli w swą ostatnia podróż. Dlatego też w dzisiejszym odcinku historyk Jarosław Sawiak opowie Państwu o tym, jakie przesądy, przeświadczenia i zwyczaje funkcjonowały w naszej okolicy, a dotyczyły śmierci i wszystkiego tego, co się z nią wiązało. Będzie więc mowa m.in. o tym, kogo i dlaczego chowano pod płotem, komu odmawiano pochówku na poświęconej ziemi, kogo składano do grobu w nieoheblowanej trumnie i dlaczego dzieci chowano w wyodrębnionych częściach cmentarzy. Serdecznie zapraszamy.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl11:22 18 11:22Jaworzno mało znane - Ostatnia droga 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

W dzisiejszym odcinku historyk Jarosław Sawiak zabiera nas na północno  wschodnie rubieże naszego miasta. Dawniej miejsce to wyglądało zupełnie inaczej i zupełnie inaczej się nazywało, a całość przecięta była niewielkim potokiem. O tym więc wszystkim, co niegdyś cechowało ową przestrzeń, opowie nam przywołany do tablicy historyk, wyjaśniając jednocześnie, co wspólnego miała z przestrzenią tą wiedźma?

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl05:29 46 05:29Jaworzno mało znane - Pakuśnica 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Jaworzno powstało jako niewielka wieś, teraz jest dużym miastem na prawach powiatu. Prawa miejskie posiada od 1901 roku, choć jego początki to przełom XII i XIII stulecia. Ciekawostką jest wszakże to, że w literaturze przedmiotu można się spotkać także z określeniem Państwo jaworznickie. Że Jaworzno było wsią-to zrozumiałe, że jest teraz miastem-jak najbardziej, ale państwo? W dzisiejszym odcinku więc historyk Jarosław Sawiak opowie nam o tymże Państwie Jaworznickim. Kiedy powstało, jakie pełniło funkcje i wreszcie, co tak naprawdę owa osobliwa jednostka terytorialna miała z państwem jako takim wspólnego. Serdecznie zapraszamy.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl11:50 28 11:50Jaworzno mało znane - Państwo Jaworznickie 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Słowo piguły to dość pejoratywne określenie pielęgniarek. Jednak w rzeczywistości kryje się za nim zawód, wiecznie niedoceniany, ale i cieszący się dużym zaufaniem społecznym. W dzisiejszym odcinku historyk Jarosław Sawiak opowie państwu o pigułach właśnie; o tym, skąd tak naprawdę wzięło takie określenie oraz, a może przede wszystkim, o jaworznickiej szkole, spod skrzydeł której wyszło niemal dwa tysiące pielęgniarek właśnie, czyli Państwowej Szkole Medycznej. Serdecznie zapraszamy.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl08:59 21 08:59Jaworzno mało znane - Piguły? 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Kiedy słyszymy słowo planty, to niemal automatycznie kojarzy nam się ono z tymi krakowskimi, a więc zieloną przestrzenią okalającą stare miasto. Jednak przestrzeń taka nie jest zarezerwowana tylko dla grodu Kraka, ale i dla wielu innych miast. Planty mamy również na terenie Jaworzna; wszak gdzie się znajdują, co mają wspólnego z tymi krakowskimi i czy aby na pewno nazwa planty jest adekwatna do omawianej w dzisiejszym odcinku zielonej przestrzeni w centrum miasta? Na pytania odpowiada Jarosław Sawiak.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl05:26 33 05:26Jaworzno mało znane - Planty 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Malediwy to niewielki, wyspiarski kraj na Oceanie Indyjskim, słynący ze swego klimatu i niepowtarzalnych widoków. Rokrocznie odwiedzają go tłumy turystów, spragnionych relaksu, spokoju i wypoczynku. Co jednak to odległe państwo ma wspólnego z naszym miastem? I z jakiego to powodu polskimi Malediwami właśnie nazwano rejon jaworznickiego Parku Gródek, funkcjonującego od kilku lat jako arboretum, czyli leśna filia Śląskiego Ogrodu Botanicznego? Jakie były okoliczności powstania tego właśnie miejsca w obecnej formie i jak to możliwe, że zdegradowany pod względem przyrodniczym teren poprzemysłowy stał się jedną z wizytówek Jaworzna? Na pytania odpowiada historyk Jarosław Sawiak.


Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl08:49 36 08:49Jaworzno mało znane - Polskie Malediwy 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

W dzisiejszym odcinku wybieramy się do zakątka niemal zupełnie nieznanego, ukrytego pomiędzy Długoszynem i Dąbrową Narodową, w sąsiedztwie cmentarza parafialnego na Osiedlu Stałym. Przy starym nasypie kolejowym znajdują się bowiem stare, porozrzucane i roztrzaskane nagrobki wymieszane z gruzem. Frapująca i zdumiewająca jest jednocześnie ich metryka oraz język epitafiów. Skąd mogą pochodzić owe nagrobki i dlaczego je tutaj porzucono? Na te pytania spróbuje odpowiedzieć historyk Jarosław Sawiak.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl07:50 10 07:50Jaworzno mało znane - Porzucone nagrobki 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

W dzisiejszym odcinku o tytułowych prezydentach. Nie będzie wszak mowy o włodarzach naszego miasta, a o prezydentach Polski, w ten czy inny sposób związanych z Jaworznem. O kim wszak mowa i na czym owe powiązania polegały. O szczegółach historyk Jarosław Sawiak. Zapraszamy.


Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl06:41 19 06:41Jaworzno mało znane - Prezydenci 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

W naszym cyklu była już mowa o Białej Przemszy, o Trójkącie Trzech Cesarzy, będącym stykiem tejże właśnie oraz Przemszy Czarnej. Przyszła więc kolej na Przemszę; rzekę, która przez wieki była granicą państw oraz różnego rodzaju jednostek administracyjnych. Jest także granicą pomiędzy Małopolską i Górnym Śląskiem, stanowiąc jednocześnie zachodnią granicę Jaworzna. W dzisiejszym odcinku więc o Przemszy właśnie; o jej źródłach, o tym, w jaki sposób wykorzystywana była przez człowieka i na ile jest rzeką, która dzieli - bądź dzieliła, a na ile łączyła bądź czyni to nadal? O szczegółach historyk Jarosław Sawiak.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl10:18 30 10:18Jaworzno mało znane - Przemsza 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Terenów pustynnych w Europie mamy zaledwie kilka. Mamy takowe także na obszarze Polski, a z tych najpopularniejszą jest niewątpliwie Pustynia Błędowska, w szerszym kontekście określana jako Wielka Pustynia Błędowska. O okolicznościach powstania tejże, o tym, kto ją tak naprawdę stworzył, co pozostało z niej dzisiaj, no i finalnie; co wspólnego ma z naszym Jaworznem? Na pytania odpowiada jak co tydzień, historyk Jarosław Sawiak.



Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl06:25 70 06:25Jaworzno mało znane - Pustynia Błędowska 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Sahara  to największa gorąca pustynia w Afryce i na Ziemi; rozciągająca się od Atlantyku po Morze Czerwone. Co wszak pustynia ta ma wspólnego z Jaworznem, a właściwie z jednym z osiedli miasta? Skąd taka analogia, skąd takie skojarzenia i co z owej rzeczonej Sahary pozostało tam do dziś? O szczegółach historyk Jarosław Sawiak. Serdecznie zapraszamy.


Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl07:44 27 07:44Jaworzno mało znane - Sahara 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Amerykański polityk i filozof Benjamin Franklin powiedział kiedyś, że nigdy nie było dobrej wojny ani złego pokoju. W obecnych czasach słowa ta nabierają szczególnej wymowy, kiedy to 77 lat po zakończeniu II wojny światowej stajemy w obliczy kolejnego konfliktu tuż za naszą wschodnią granicą. A przecież wojna to zło, zniszczenie, destrukcja i śmierć, ludzkie cierpienie i trwoga. Tym bardziej więc zasadnym wydają się pytania także o nasze bezpieczeństwo, nie tylko to systemowe ale i bardziej prozaiczne i lokalne. Dlatego w  dzisiejszym odcinku jaworznicki historyk opowiadać nam będzie o jaworznickich schronach; czy w ogóle w Jaworznie takie są, gdzie są rozlokowane, kiedy powstały, na ile i czy w ogóle są w stanie nas ochronić i kto jest ich administratorem. O szczegółach Jarosław Sawiak.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl15:12 25 15:12Jaworzno mało znane- Schrony 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Pomiędzy Jaworznem a Górą Piachu rozciąga się malownicza, zielona przestrzeń, której spora część to tzw. Geosfera oraz tzw. Uroczysko Sadowa Góra. Zapewne nie jeden z nas wszak pamięta, że teren ten jeszcze jakiś czas temu był zupełnie niezagospodarowany, stanowiąc swego rodzaju wyrwę w tej części naszego miasta, będącą pozostałością po starym kamieniołomie. Dzisiaj miejsce to przyciąga swym urokiem, ciesząc się wśród mieszkańców dużą popularnością. Jak bumerang wszakże wraca co jakiś czas pytanie, czy teren ten to Sodowa Góra, jak chce większość, czy może Sadowa, jak głosi tablica informacyjna? Skąd ta rozbieżność i kto popełnił błąd? I jak tak naprawdę winniśmy nazywać to miejsce? O tym historyk Jarosław Sawiak.



Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl07:20 17 07:20Jaworzno mało znane - Sodowa czy Sadowa? 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Przy ulicy Adama Mickiewicza, pod numerem 2, znajduje się charakterystyczny budynek z cegły, z symbolem sokoła na frontowej elewacji, zawieszonym tutaj ponoć już w 1907 roku. Dziś budowla ta mieści znane w Jaworznie ATElier Kultury, jednak w przeszłości była siedzibą organizacji, która w zasadniczy sposób przyczyniła się do popularyzacji zdrowego trybu życia wraz z krzewieniem wartości patriotycznych, narodowych i społecznych.

Co to wszak za organizacja i co ma z nią wspólnego ten właśnie obiekt, o którym mowa będzie w dzisiejszym odcinku? O szczegółach historyk, Jarosław Sawiak.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl11:31 15 11:31Jaworzno mało znane - Sokół 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

W dzisiejszym odcinku wybieramy się na Srebrnik, położony na północnych obrzeżach Jaworzna. Historyk Jarosław Sawiak opowie Państwu dzisiaj więc o tym, co to za miejsce, gdzie dokładnie się znajduje oraz o tym, skąd mogła się wziąć jego osobliwa dość nazwa. Finalnie zaś o tym, jakie ciekawe obiekty znajdują się w tej właśnie okolicy. Serdecznie zapraszamy.




Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl07:31 22 07:31Jaworzno mało znane - Srebrnik 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

W Jaworznie znajdowały się w przeszłości trzy spore stadiony piłkarskie; nieistniejący obecnie - Górnika Jaworzno, a także Szczakowianki oraz Victorii Jaworzno. Po drugiej wojnie światowej pojawił się wszak pomysł wybudowania kolejnego, tzw. Stadionu Centralnego, służącego nie tylko jako miejsce do rozgrywek piłkarskich, ale i organizacji rozmaitych imprez dla mieszkańców naszego miasta. O tym, skąd wziął się taki pomysł, w jakim osobliwym miejscu planowano jego lokalizację i dlaczego właśnie tam oraz o tym, dlaczego nic z tego nie wyszło  opowiada historyk Jarosław Sawiak. Serdecznie zapraszamy.


Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl09:57 33 09:57Jaworzno mało znane - Stadion widmo? 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Dzieje naszego miasta, wraz z samodzielną niegdyś Szczakową, zawsze powiązane były z historią przemysłu. To on zdeterminował powstanie dwóch ośrodków miejskich na terenie współczesnego Jaworzna, wpisując się w ich krajobraz. W dzisiejszym odcinku więc o jednej z przemysłowych wizytówek naszej małej ojczyzny, a mianowicie o starej cementowni w okolicach Szczakowej właśnie. Jak doszło do założenia tegoż przedsiębiorstwa w tym właśnie miejscu, kto był pomysłodawcą jego powstania, jak wyglądały czasu jego świetności i kto się do tego przyczynił? I wreszcie; jakie okoliczności doprowadziły do jego zamknięcia i finalnego upadku szczakowskiej cementowni? O szczegółach, związanych z tym niezwykłym miejscem, opowiada historyk Jarosław Sawiak.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl10:27 15 10:27Jaworzno mało znane - Stara cementownia 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

W roku 2023 jaworznicka Szczakowianka obchodzi swoje setne urodziny. W związku z tym, w dzisiejszym odcinku historyk Jarosław Sawiak przybliży Państwu historię tegoż klubu; od okoliczności jego powstania, poprzez burzliwe dzieje stadionu aż po wzloty i upadki tejże formacji piłkarskiej. Serdecznie zapraszamy.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl08:38 24 08:38Jaworzno mało znane - Szczakowianka 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Szczakowa w swych dziejach miała okresy wzlotów i upadków, od samodzielnego, uprzemysłowionego miasta do peryferyjnej, nieco zapomnianej dzielnicy Jaworzna. Z miejscem tym jest wszak związanych sporo wybitnych osób, w tym jeden z laureatów nagrody Nobla w dziedzinie chemii. O kim mowa oraz na ile postać ta związana była ze Szczakową właśnie? Odpowiada historyk Jarosław Sawiak.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl08:43 24 08:43Jaworzno mało znane - Szczakowski noblista 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Wielokrotnie wspominaliśmy już o rozmaitych nazwach miejscowych z terenu dzisiejszego Jaworzna. Była więc Jerozolima, Chrusty, Podłęże, był także Pechnik, Olejki, a nawet Goła Suka. Dzisiaj więc kontynuujemy wątek związany z nazewnictwem właśnie. Udajemy się w związku z powyższym na jaworznickie Warpie. Co do zasady położone jest na osi dzisiejszej ulicy św. Wojciecha, pomiędzy ścisłym centrum miasta, a Sodową, bądź jak chcą niektórzy, Sadową Górą. Co to za miejsce, owe Warpie, skąd się wzięła jego nazwa i jakie jest jej pochodzenie? O tym historyk Jarosław Sawiak.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl05:51 16 05:51Jaworzno mało znane - Warpie, czyli co? 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

W dzisiejszym odcinku udajemy się na jaworznickie osiedle Podwale, stanowiące integralną część śródmieścia. Ruszamy więc od rynku, ulicą świętego Wojciecha, następnie ulicą Trzeciego Maja aż po okolice Liceum Ogólnokształcącego nr 1 oraz jaworznickiego Warpia. Interesuje nas tym razem sama ulica Podwale, a właściwie jedna z jej niedługich przecznic. W ten oto sposób docieramy do miejsca, z którego rozpocząć wypada krótką, sentymentalną podróż wesołym autobusem. Będzie to wszakże podróż w czasie - bo i w przestrzeni to już raczej nie Dlaczego? O szczegółach jak co tydzień historyk, Jarosław Sawiak.



Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl09:14 22 09:14Jaworzno mało znane - Wesoły autobus 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Wielkanoc to najważniejsze święto większości chrześcijan; poprzedzona pamiątką męki Chrystusa i Wielką Sobotą przywodzi na myśl tajemnicę życia, śmierci i zmartwychwstania. W ten szczególny czas warto wspomnieć także o jaworznickiej Wielkanocy Mowa wszak tutaj nie o tym niezwykłym święcie wszystkich wierzących, lecz o konkretnym miejscu, a mianowicie wzgórzu górującym nad jaworznickimi Ciężkowicami. Skąd wzięła się jego nazwa, co ma wspólnego ze świętami wielkanocnymi, czy cokolwiek w ogóle ma oraz jaki jest kontekst historyczny tegoż właśnie miejsca. O szczegółach historyk Jarosław Sawiak.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl08:20 41 08:20Jaworzno mało znane - Wielkanoc 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Wysokość: 22 metry, budulec to granity śląskie, granit strzegomski i granit szary, natomiast koszt to 70 000 marek. O jakim obiekcie mowa? A mianowicie o tym, który niegdyś znajdował się tuż przy granicy Jaworzna, czyli tytułowej Wieży Bismarcka. Co to za obiekt, w jakim celu go wzniesiono i co finalnie się z nim stało? O tym wszystkim opowiada historyk Jarosław Sawiak

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl10:04 27 10:04Jaworzno mało znane - Wieża Bismarcka 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv