+ Napisz wiadomość
212702 odsłon wideo
Dołączył(a): 2020-03-04
Foldery
Salowe to kolejni, zaraz po ratownikach medycznych, pracownicy szpitali, którzy chcą poprzez protest poprawić swoje warunki pracy. Tym razem jednak chodzi o sektor prywatny, który zatrudnia pracowników do pracy w polskich szpitalach.

Spotkały się z nami dwie salowe, które opowiedziały nam, z jakimi borykają się problemami i dlaczego chcą wszcząć protest. Poprosiły o anonimowość.

Przede wszystkim chcą walczyć o swoje prawa, o szacunek za wykonywanie ciężkiej pracy, a także o tzw. pieniądze covidowe, które rząd przeznaczył jako dodatek do wynagrodzeń, a firma prywatna, która zatrudnia salowe, nie wypłaciła lub wypłaciła tylko części pracowników. Problemy są także z doliczeniem się wypłat, telefony do działu kadr nic nie dają, gdyż stamtąd pracownicy odsyłani są do swoich przełożonych, którzy także nic nie wiedzą na ten temat. Nadgodziny płacone są także nie według obowiązujących standardów, a umowy podpisywane z trzema różnymi firmami. Te wszystkie czynniki sprawiają, że salowe podejmują próbę walki o swój los.

Termin strajku jeszcze nie jest ustalony, ale wątpliwości nie ma co do tego, czy się odbędzie. Salowe nie widzą innego rozwiązania, chcą walczyć o możliwość pracy na podstawie umowę o prace, a nie jak dotychczas było na tzw. umowach śmieciowych, chcą wyrównania pieniędzy za nadgodziny, które nie zostały wypłacone, chcą walczyć o dodatki dla osób, które posiadają grupę inwalidzką, co również kiedyś było praktykowane, a teraz nie jest, czy chcą wyjaśnień, dlaczego zostały im zabrane urlopy bez jakiegokolwiek pytania. Ponoć wypłaty najniższej krajowej także się nie zgadzają. Dużo wątpliwości i pytań, a mało odpowiedzi.

Każdy chce godnie zarabiać za swoją pracę, nie inaczej jest w przypadku salowych, które pełnią naprawdę ciężką i potrzebą funkcje w szpitalach. Jak dodaje jedna z nich, jest to ciężka praca, której nikt nie docenia. Praca w wymagających warunkach, szczególnie podczas pandemii, gdy całymi godzinami pracowały w pełnych kombinezonach, będąc wielokrotnie wzywane w nocy na oddział, do pomocy.


Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl04:00 18 04:00Szykuje się strajk salowych! 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl00:29 24 00:29Słup energetyczny się pali 720p 720p

Dodał: dlaCiebietv

Na ul. Sobieskiego, gdzie znajduje się parking dla odwiedzających Park Gródek, zostały postawione słupki, które uniemożliwiają zatrzymywanie się wzdłuż drogi.

Przejeżdżając ulicą Sobieskiego, koło Parku Gródek można od pewnego czasu zobaczyć słupki, które zostały zamontowane wzdłuż drogi. Uniemożliwiają one kierowcą pozostawienie swojego samochodu na poboczu.

W okolicach Parku Gródek problem z parkowaniem występuję od bardzo długiego czasu. Szczególnie w sezonie letnim, kiedy to polskie Malediwy odwiedza dużo ludzi. Postawienie słupków wzdłuż drogi na ulicy Sobieskiego sprawi, że samochody nie będą rozjeżdżały pobocza.

Odwiedzający park samochodem będą mogli skorzystać z dwóch parkingów, które są płatne, a opłata za zaparkowanie auta wynosi 10 zł, bez względu na czas. Lub będą szukali nowego, bezpłatnego miejsca do pozostawienia samochodu.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl00:44 24 00:44Słupki przy parkingu koło Parku Gródek 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Przed kilkoma tygodniami uczniowie technikum samochodowego ZSP nr 3 zaprezentowali przed naszymi kamerami Daewoo TICO. Samochód był, mówiąc łagodnie, w stanie nie najlepszym, właściwie w fatalnym, wymagał gruntownego remontu. Postanowiono samochód wyremontować i przeznaczyć go na tegoroczną aukcję WOŚP. Pomysł wypalił, po naprawach samochód jak się patrzy. Właśnie nam go zaprezentowano w warsztatach Centrum Kształcenia Zawodowego. Praca nad samochodem była nie lada wyzwaniem.

Remont TICO przeprowadzono wedle tzw. metody projektu. Co to takiego objaśnia dyr. CKZ Tomasz Łakomski.

Co krok po kroku działo się z samochodem wyjaśnia jeden z uczniów pracujących nad tym niełatwym projektem.

Samochód będzie najprawdopodobniej prezentowany w Galenie. Cena wywoławcza wyniesie 2021 złotych. Wprawdzie rajdowy samochód to nie jest i wielkiej prędkości nie rozwinie ale na co dzień świetnie się nadaje. Warto to TICO mieć, zwłaszcza, że psuć się nie będzie, pracowali nad nim prawdziwi spece od samochodów.

Uczniowie technikum samochodowego zdają egzamin z empatii

Uczniowie technikum samochodowego Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 3 w Jaworznie w nietypowy sposób postanowili wesprzeć akcję charytatywną Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W ubiegłym roku własnymi siłami odrestaurowali motocykl SHL i wystawili go na aukcję uzyskując w ten sposób prawie 10 000 zł, które w całości przekazano na konto WOŚP. 

W tym roku zdecydowali się na bardziej ambitne przedsięwzięcie. W ręce uczniów trafił mocno sfatygowany samochód Daewoo Tico. Stan auta był tragiczny, więc jego odremontowanie zajęło chłopcom kilka miesięcy. W długo trwającą i pracochłonną odbudowę pojazdu uczniowie włożyli wszystkie świeżo zdobyte umiejętności zawodowe oraz młodzieńczy entuzjazm połączony z pasją.

Rozpoczęli pracę w prywatnym garażu jednego z kolegów, gdzie w kompleksowy sposób zajęli się renowacją wnętrza samochodu, wymienili deskę rozdzielczą oraz uszczelnili wszystkie wycieki z silnika i skrzyni biegów. Potem przyszła kolej na zadania poważniejsze, wymagające specjalistycznej wiedzy i umiejętności zgodnych z wybranym zawodem. Samochód trafił do pracowni Centrum Kształcenia Zawodowego w Jaworznie. 

Tam pod czujnym okiem nauczycieli praktycznej nauki zawodu uczniowie przeprowadzili diagnostykę pojazdu, uzupełnili bądź wymienili elementy nośne nadwozia oraz dokonali remontu zawieszenia i układów elektrycznych. Części zamienne do samochodu kosztują sporo, więc nie obyło się bez pomocy kręgu ludzi dobrej woli. Wahacze, sprężyny resorów, amortyzatory, poduszki stabilizatora i końcówki drążków kierowniczych przekazali przedstawiciele jaworznickich firm oraz spółek. 

Od nauczycieli CKZ uczniowie otrzymali deskę rozdzielczą, elementy pasa przedniego, kierownicę, końcówkę wydechu, polakierowane zderzaki i kosmetyki samochodowe. Sporo drobnych elementów i podzespołów uzyskano od rodziców i przyjaciół uczniów. Jednak największym wkładem w renowację auta jest praca uczniów liczona w setkach, jeśli nie w tysiącach godzin. Zostało jeszcze kilka zadań do wykonania, ale chłopcy deklarują, że samochód będzie gotowy na czas.

Uczniowie, którzy pracują przy odbudowie samochodu, w czerwcu ubiegłego roku zdali w CKZ pierwszy egzamin zawodowy. Był to egzamin z umiejętności diagnostyki i naprawy pojazdów samochodowych. W tym roku uczniowie zdają egzamin, który nie podlega ocenie egzaminatorów i z którego nie otrzymuje się świadectw. Jest to egzamin z empatii i umiejętności okazywania dobrego serca. Samochód nie jest ozdobiony żadnymi znakami firmowymi, nie jest na nim widoczne żadne logo ani reklama sponsora. Szlachetni młodzi ludzie wykonują trudną pracę nie dla komercyjnego poklasku, ale by wspomóc leczenie chorych dzieci.
Teks zaczerpnięty ze strony CKZ

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl03:09 22 03:09TICO na aukcję WOŚP gotowe 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Materiał pochodzi ze strony http://www.jaw.pl04:37 20 04:37TO I OWO 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Do interesujących gatunków roślin, z którymi spotykamy się bardzo rzadko, należą kocanki piaskowe  Helichrysum arenarium. Z bohaterką naszego filmu spotkałem się w okolicy Bagna Serebryjskiego w Nowinach, znaczy się pośrodku ściany wschodniej Polski.



Roślina uchodzi za gatunek pospolity, ale ja spotkałem się z nią osobiście mniej niż dziesięć razy. Generalnie podlega częściowej ochronie prawnej i to od 1983 roku. Jest to po prostu niezłe ziółko i zbiór w tym celu, jest dla niej największym zagrożeniem.


Jeśli zatem spotkacie na swojej drodze coś takiego, podziwiajcie jej piękno i pozostawcie na miejscu. Do końca ubiegłego wieku w Jaworznie ten gatunek był znany tylko z czterech miejsc. Ja, osobiście na terenie byłego powiatu chrzanowskiego, czyli zasadniczego obszaru mojego działania jeszcze się z tym gatunkiem osobiście nie zetknąłem.00:55 13 00:55Takie sobie kocanki 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Oto kolejna lekcja botaniki Piotra Grzegorzka. To dobra inspiracja do rozglądania się wokół siebie nie tylko w czasie kwarantanny.

Oto zęboróg purpurowy  Ceratodon purpureus. Bohater tego filmu jest mchem. To bardzo pospolity gatunek i dlatego często widujemy go wszędzie, nie tylko w Jaworznie. Najlepiej rozpoznawalny jest o tej porze roku. Poznamy go po zwartych darniach złożonych z delikatnych listków oraz czerwonych łodyżkach sporogonów zakończonych puszką zarodnionośną opatrzoną zaostrzonym wieczkiem. Bardziej ukrytą cechą jest szesnaście ząbków perystomu, które rozwijają się, kiedy z dojrzałej puszki zarodnionośnej odpadnie wieczko. Wówczas łodyżka skręca się i traci swoją charakterystyczną barwę.

Nasz bohater należy do kilku gatunków, które jako pierwsze pojawiają się tam, gdzie przestaliśmy ingerować w środowisko. To po prostu pionier. Migawki filmowe z jego udziałem wykonałem w części Jaworzna położonej na południe od Jęzora, na piaskowni w Bukownie oraz w Chrzanowie.01:16 14 01:16Taki sobie zęboróg 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

LKS Ciężkowianka Jaworzno zakończył wakacje Talentiadą Śląskiego Związku Piłki Nożnej. W niedzielę 27 sierpnia na obiekcie klubu odbył się w ramach tego wydarzenia turniej piłkarski dla zawodników rocznika 2015 i młodszych.

Zagrało w turnieju osiem drużyn, były to z Jaworzna LKS Ciężkowianka I, LKS Ciężkowianka II, Viktoria I Jaworzno, Górnik I Jaworzno i Górnik II Jaworzno oraz drużyny z Katowic, Myślachowic i Luszowic. Takie turnieje, można stwierdzić bez ogródek, wyłaniają młode sportowe talenty.

Podczas tej Talentiady pomyślano również o innych atrakcjach dla milusińskich. Wydarzenie ściągnęło na stadion LKS Ciężkowianki Jaworzno nie tylko małych sportowców. Takie wydarzenia odgrywają ważną rolę w integracji społeczności lokalnych.

Talentiada zawitała do LKS Ciężkowianka Jaworzno nie bez powodu. Doceniono w ten sposób zaangażowanie działaczy i trenerów w bieżącą aktywność klubu.

Na dmuchanym boisku do piłki nożnej organizator umieścił napis Kopalnia talentów i z pewnością nie był to napis na wyrost.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl03:25 32 03:25Talentiada w LKS Ciężkowianka Jaworzno 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Rząd 8 listopada ogłosił Projekt Narodowego Programu Szczepień na COVID- 19.

Kto będzie się szczepił w pierwszej kolejności i jak będzie wyglądał proces szczepienia? Jakie są zalecenia medyczne i gdzie znajdują się punkty szczepień, które przystąpiły do projektu? Na te i inne pytania odpowie nam pani doktor Katarzyna Dydo z Przychodni Pro-Familia-Med mieszczącej się w Jaworznie, która przystąpiła do projektu Narodowego Programu Szczepień na Covid-19.

Pierwszeństwo szczepień na Covid-19 będą mieli pracownicy sektora ochrony zdrowia. Jednak czy każdy, kto tylko będzie chciał, może się zaszczepić?

Zgodnie z założeniami projektu szczepienia przeciw Covid-19 dla pacjentów będą one bezpłatne i dobrowolne.

Proces umówienia się na szczepienie będzie oparty na centralnym systemie e- rejestracji. Pacjent będzie też mógł umówić się przez internetowe konto pacjenta, za pośrednictwem placówki, w której wystawiono mu e-skierowanie lub bezpośrednio w punkcie szczepień.

Czy projekt przewiduje jakieś ulgi dla osób, które chcą się zaszczepić na Covid-19? Zapytaliśmy również panią doktor.

Nasuwa się więc jedno pytanie? Czy wybawieniem z koszmaru światowej pandemii okaże się właśnie szczepionka? Oto jest pytanie.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl03:36 17 03:36Tam zaszczepisz się na COVID-19 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv