Film Rala Tala "Dzieci słońca" ukazuje wydarzenia z historii współczesnej, nieznane powszechnie opinii publicznej. Reżyser dotarł do ludzi, którzy urodzili się i spędzili większość życia w izraelskich kibucach. 
Słowo kibuc pochodzi od hebrajskiego słowa im kibucim, oznaczającego zgromadzenie lub kolektyw. Są to spółdzielcze gospodarstwa rolnicze, w których ziemia i środki produkcji są własnością wspólną. Jej członkowie pracują zgodnie ze swoimi możliwościami i talentami, wszyscy mają żywność, ubrania i mieszkanie, ale własność prywatna nie istnieje, ponieważ cały wypracowany dochód przeznaczany jest na cele społeczne. Kibuc, jak wszystkie komuny, bardzo silnie opiera się na ideologii. Ideologia ruchu kibucowego jest połączeniem marksizmu z syjonizmem: powrót do Palestyny i budowa komunistycznego państwa. Pierwszymi kibucnikami na przełomie XIX i XX w. byli studenci z Rosji i Polski, kierujący się zasadami zaczerpniętymi z dzieł Karola Marksa i Teodora Hertzla. Na początku sformułowano zasady funkcjonowania kibucu, które zasadniczo przetrwały do dziś: wspólna własność, wspólne wychowywanie dzieci, kolektywna produkcja i konsumpcja, kult pracy na roli, współpraca z sąsiednimi kibucami, areligijność. Wśród celów funkcjonowania kibucu ważne było przekształcenie świadomości Żydów poprzez nauczenie ich pracy fizycznej na roli oraz walki w obronie wspólnoty. Kibuce odegrały znaczącą rolę przy tworzeniu państwa Izrael i nadal odgrywają znaczącą rolę w narodowej gospodarce.
01:09:58 7583 01:09:58Dzieci Słońca - dokument 480p 480p

Dodał: Tikkun_Olam

dokument o zaskakujących ludzkich losach44:25 2165 44:25Księżyc to żyd

Dodał: Tikkun_Olam

Tora 10 przykazań Mojżesz42:50 1751 42:50Mit Mojżesza 720p 720p

Dodał: Tikkun_Olam

Unikalny dokument ukazujący świat i kulturę żydów w Polsce przed wojną. Pokazuje wypowiedzi ludzi, którzy żyjąc wśród nich przeżyli koszmar wojny...
Unikalne archiwalia pokazują świat, którego już nie ma: przedwojenną Polskę, w której dwie kultury: żydowska i polska, współistniały ściana w ścianę; chata w chatę; miasteczko obok miasteczka. "Po-lin" - czyli "tu się zatrzymamy" w języku jidisz - nie zaprzecza bolesnym zaszłościom. Pokazuje tylko, że obok nich było także coś więcej. Wartego przypomnienia i - być może - odbudowy. 

Według XIII-wiecznej legendy, Żydzi, uciekając z Niemiec przed pogromami i zarazą przybyli do Polski. Tu spotkało ich życzliwe przyjęcie. Powiedzieli więc po hebrajsku Po-Lin, czyli: Tu zamieszkamy, nadając w ten sposób żydowską nazwę Polsce. I stała się Polska na długich siedemset lat ojczyzną dla pokoleń Żydów. W chwili wybuchu II wojny światowej żyło w Polsce 3,5 mln Żydów, co stanowiło 10% mieszkańców Rzeczpospolitej. 

"Po-lin. Okruchy pamięci", dokument Jolanty Dylewskiej, oparty jest na filmowych materiałach archiwalnych - efekcie wieloletnich poszukiwań na całym świecie. Autorami tych unikalnych filmów są Żydzi, którzy wyemigrowali do USA, a po latach  przyjeżdżali do Polski, by odwiedzić swoich krewnych. Ich amatorskie, kręcone niewprawną ręką, filmy ocalają, w bardzo szczególny sposób, skrawek tamtego świata przed niepamięcią. 

W "Po-lin"  zapisane na taśmach kipiące życie przedwojenne zostaje zderzone z obrazami współczesnych miasteczek wschodniej Polski, Kieleckiego, Galicji. (…) Dylewska zrobiła film o życiu, nie o Zagładzie. Pustka tych miasteczek zapełnia się w cudowny sposób na naszych oczach. Najpierw przemawiają przedmioty - drzwi, okiennice, kłódki, ocalała mezuza na framudze drzwi, kratka okienna w kształcie gwiazdy Dawida. A potem, jak na zawołanie, pojawiają się "oni", przedwojenni mieszkańcy tych miasteczek. Wychodzą ze swoich domów, podchodzą do kamery. Uśmiechają się. Nikogo nie winią, niczego od nas nie potrzebują. To oni nam są do czegoś potrzebni…01:22:15 5986 01:22:15Po-lin Okruchy pamięci 2008 480p 480p

Dodał: Tikkun_Olam

Wojna Yom Kippur42:20 2470 42:20Wojna Yom Kippur

Dodał: Tikkun_Olam

Wojna sześciodniowa 1967 Lektor PL01:10:45 3072 01:10:45Wojna sześciodniowa 1967 Lektor PL

Dodał: Tikkun_Olam