+ Napisz wiadomość
9230 odsłon wideo
Dołączył(a): 2023-12-22
Utrata ciąży jest dla kobiety oraz jej partnera doświadczeniem zarówno traumatycznym, jak i granicznym, którego konsekwencje dotyczą zarówno bliskiej, jak i dalszej perspektywy. Poronienie często staje się przyczyną zaburzeń zdrowia psychicznego. Wpływa też istotnie na relacje między partnerami oraz na relacje kobiety z jej najbliższym otoczeniem  rodziną, przyjaciółmi. Każda kobieta, która utraciła nienarodzone dziecko, reaguje na tę sytuację indywidualnie, każdej jednak towarzyszą wtedy wszechogarniający lęk i poczucie niezrozumienia; każda bez wyjątku zadaje sobie wówczas też pytanie dlaczego ja? dlaczego mnie/nas to spotkało? Stan ten pogłębiają dodatkowo intensywne objawy, noszące znamiona kryzysu życiowego, co może w istotny sposób wpływać na dalsze funkcjonowanie pary, która doświadczyła poronienia. Dlatego też, w tym szczególnie trudnym okresie, niezwykle ważna jest wspólna bliska obecność (ale też zwracanie się o pomoc), której celem jest przede wszystkim zaspokajanie potrzeb emocjonalnych, co pozwala przeżyć tak traumatyczne doświadczenie,  jakim jest utrata dziecka. Jest to niezwykle ważne, bo również bardzo wzmacniające związek i więź między partnerami.20:28 19 20:28PORONIŁAM... 1080p 1080p

Dodał: Podcast_Niebezpieczne_Zwiazki

Zapraszamy do obejrzenia całego odcinka https://youtu.be/W-KeZFlhIQg02:23 30 02:23RELACJA Z KRYPTOGEJEM 720p 720p

Dodał: Podcast_Niebezpieczne_Zwiazki

Rodzina patchworkowa to rodzina składająca się z członków innych rodzin, które się rozstały. Tworzą ją partnerzy mający dzieci z poprzednich związków, dziadkowie i teściowie, a czasem też byli partnerzy, choć to zdarza się rzadko. Rodzicom tworzącym patchwork zależy, aby dzieci z poprzednich małżeństw, podobnie jak dzieci z obecnego związku czuły się tak samo kochane, doceniane, bezpieczne i rozwijały się nareszcie w szczęśliwym i udanym związku. 

Wiele osób jest zdania, że nowy związek gorzej wpływa na rozwój i psychikę dziecka niż wychowywanie go w nieszczęśliwej i pełnej konfliktów rodzinie. Jest to jednak przekonanie nieprawdziwe, wynikające często z uzależnienia emocjonalnego partnerów  o tym powinien pamiętać każdy rodzic tworzący rodzinę patchworkową.

Rodzina patchworkowa budowana jest na fundamencie straty, czyli nieudanych związków obojga partnerów. Jest więc próbą rekonstrukcji rodziny i uzupełnienia jej funkcji. W ten sposób powstaje nowy związek i nowa rodzinna, ze specyficznym dla siebie układem ról i pozycji poszczególnych jej członków. W efekcie tego zostają ustanowione nowe relacje pomiędzy dziećmi, zastępczym oraz biologicznym rodzicem, jak i pomiędzy nowym rodzeństwem. To bywa trudne, ale zdecydowanie warto w tym właśnie kierunku podążać i się rozwijać. Pojawiają się nowe wzory zachowań, nowe oczekiwania, potrzeby i zwyczaje. Przed wejściem w związek oparty o patchwork, czyli de facto wejściem w nowy etap życia, ważne jest więc, aby uświadomić sobie dysfunkcję i rany wynikające z poprzedniego związku. Dzięki temu dajemy sobie szansę na osiągnięcie sukcesu w byciu w patchworku jako nowa osoba partnerska czy rodzicielska.

Metafora patchworku trafnie oddaje poszczególne cechy tego systemu. Patchwork to najczęściej materiał, który powstał z wielu fragmentów pochodzących z różnych części innych, niepotrzebnych materiałów. Każdy z tych fragmentów ma swoją silną indywidualność, autonomię, historię i sposób funkcjonowania. W procesie powstawania patchworku stają się częścią pięknej, harmonijnej całości, która ma szansę zaspokajać potrzeby i oczekiwania zarówno partnerów, jak i dzieci.19:57 14 19:57RODZINA PATCHWORKOWA 1080p 1080p

Dodał: Podcast_Niebezpieczne_Zwiazki

Rywalizacja kojarzy się w pierwszej kolejności ze sportem oraz osiąganiem sukcesów w sferze zawodowej, bardzo często jednak ma miejsce w relacjach z najbliższymi, w szczególności z partnerem. Postrzeganie partnera jako rywala, wiąże się z chęcią dominacji w związku, czego konsekwencją jest jednoosobowe podejmowanie decyzji i posiadanie bezwzględnej racji. Rywalizacja w związku to prosta droga do jego destrukcji poprzez brak komunikacji, brak więzi emocjonalnej i nadmierne napięcie w związku.



Rywalizacja w związku może dotyczyć różnych aspektów życia partnerów., np. konkurowania pod względem zawodowym  kto więcej zarabia, kto zajmuje wyższe stanowisko itd. Bardzo często jednak dotyczy wykonywania obowiązków domowych i wychowywania dzieci, pochodzenia, zaburzeń rodzin, liczebności posiadania przyjaciół czy preferencji seksualnych. Celem rywalizacji jest bowiem wykazanie, który z partnerów jest lepszy, a więc: pochodzi z lepszego domu, jest lepiej wykształcony, więcej zarabia, osiąga większe sukcesy zawodowe itd. Ten, kto wygrywa  dominuje, czyli ma zawsze rację, decyduje, wymaga, stawia warunki i... coraz mniej liczy się z drugą stroną. W ten sposób tworzy się zależnościowa więź, która prowadzi do wielu uzależnień emocjonalnych.

Rywalizacja z partnerem może mieć swoją genezę w stylu przywiązania, czyli schemacie wchodzenia w relacje z ludźmi, jaki nabyliśmy w dzieciństwie, bardzo często u przemocowych rodziców. Skłonność do rywalizacji i dominacji często wykazuje też w relacji osoba, która czuje się mniej pewnie, ma niską samoocenę i sama panicznie boi się zostać zdominowana, ponieważ zakłada, że osoba partnerska jest pod wieloma względami lepsza. Rywalizacja może być również przejawem zaburzeń osobowości. Osoba taka chętnie narusza granice partnera, więcej bierze niż daje od siebie, lubi manipulować i podporządkowywać sobie innych. I tego rodzaju dysproporcja pomiędzy dawaniem a braniem prowadzi do wielu dysfunkcji w relacji.26:58 16 26:58RYWALIZACJA W ZWIĄZKU 1080p 1080p

Dodał: Podcast_Niebezpieczne_Zwiazki