Foldery
Władze samorządowe przekonują, że zachowanie i utrzymanie polskiej szkoły należy do priorytetowych celów samorządowej polityki społecznej. Polską szkołę w Dziewieniszkach otwarto w 1928 roku.

 Pełne wydanie #InfoWilno 
https://wilno.tvp.pl/74478403/info-wilno-01122023
Info Wilno od poniedziałku do soboty o godz. 19.00 (czasu lokalnego)  w telewizji TVP Wilno, w streamie na naszej stronie  oraz w aplikacji mobilnej

https://wilno.tvp.pl/

95-lecie obchodzi w tym roku Gimnazjum imienia Adama Mickiewicza w Dziewieniszkach.
W Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Dziewieniszkach obecnie uczy się 61 uczniów oraz pracuje 25 pedagogów. Zdecydowana większość dojeżdża z okolicznych gminnych wsi i miejscowości. Władze samorządowe przekonują, że zachowanie i utrzymanie polskiej szkoły należy do priorytetowych celów samorządowej polityki społecznej. Polską szkołę w Dziewieniszkach otwarto w 1928 roku. Parafialną szkółkę przekształcono wówczas w Publiczną Szkołę Powszechnę stopnia trzeciego im. Adama Mickiewicza w Dziewieniszkach. Przez dziesięciolecia placówka była nie tylko miejscem zdobywania wiedzy, lecz także wychowania patriotycznego. W 2015 roku szkoła uzyskała status gimnazjum. Nie brakuje w niej nowoczesnych pomocy naukowych i wykwalifikowanej kadry. Dzisiaj należy wiedzieć, co trzeba poznać jutro, by radzić sobie pojutrze  to credo społeczności gimnazjum imienia Adama Mickiewicza w Dziewieniszkach. Uczestnicy jubileuszowej uroczystości życzyli sobie kolejnych jubileuszy polskiej oświaty w Dziewieniszkach.

Mer rejonu solecznickiego Zdzisław Palewicz, starosta gmin Dziewieniszki i Poszki Czesława Marcinkiewicz, prezes Stowarzyszenia Miłośników Wileńszczyzny Ryszard Borkowski, Nijola Bylińska, dyrektorka Gimnazjum im. A. Mickiewicza w Dziewieniszkach. 

Dziewieniszki. 30.11.202302:07 13 02:07Jubileusz szkoły w Dziewieniszkach 720p 720p

Dodał: Alwida_Bajor

Neda Malūnavičiūtė - Vėl Kalėdos;
Stepas Januška - Meilės bliuzas;
Ilona Papečkytė - Vidurnakti, kai nieko nebelauki;
Birutė Petrikytė - Atsiliepk dainoj;
Kastytis Kerbedis - Mūsų Naktis;
Danielius Praspaliauskis, Eugenijus Jonavičius;
Arina Borunova - Moonlight song;
Neda Malūnavičiūtė, Vytautas Kernagis - Kalifornija (Toli Nuo Lietuvos);
Ovidijus Višniauskas ;
Birutė Petrikytė su dukra Andelika49:15 50 49:15Kalėdinis Muzikinis viešbutis 1996 480p 480p

Dodał: Alwida_Bajor

01:59 99 01:59Karta Polaka 480p 480p

Dodał: Alwida_Bajor

00:21 67 00:21Kino pavasaris 2014

Dodał: Alwida_Bajor

Lenkijos institutas Vilniuje - Instytut Polski w Wilnie13:39 8 13:39Koncert bożonarodzeniowy 2016 r. 480p 480p

Dodał: Alwida_Bajor

14:30 47 14:30Kołyszkowie 1080p 1080p

Dodał: Alwida_Bajor

Litewskie Muzeum Narodowe

http://www.lnm.lt00:58 53 00:58Król Stefan Batory 1080p 1080p

Dodał: Alwida_Bajor

10:59 100 10:59Książki w piwnicy

Dodał: Alwida_Bajor

29 stycznia 2013 r. w kawiarni/księgarni Tarabuk odbyło się  spotkanie poświęcone  Józefowi Mackiewiczowi.  Spotkanie poprowadził Mateusz Matyszkowicz, a  gościem głównym był  profesor Włodzimierz Bolecki - najwybitniejszy w Polsce  znawca twórczości Mackiewicza, autor jego monografii Ptasznik z Wilna. To  właśnie profesor Bolecki, analizując od połowy lat 80. ubiegłego stulecia życie i  dorobek twórczy Józefa Mackiewicza, wydobył spośród setek prac pisarza tę sentencję, którą od tej pory wszyscy  kojarzą właśnie z osobą Mackiewicza - JEDYNIE PRAWDA JEST CIEKAWA. Jak twierdzi  Bolecki, nie było to zdanie specjalnie eksponowane ani podkreślane przez samego Autora, ale formuła ta żyje obecnie swoim życiem;  m.in. pod takim tytułem ukazał się film dokumentalny o Mackiewicza i  pod takim hasłem wręczana jest rokrocznie Nagroda im Mackiewicza.  To znamienne zdanie wyparło , jak stwierdza Bolecki, wszystkie inne formuły, choć na pewno nie jest ono jedyne, które można by wydobyć jako swego rodzaju autokomentarz Mackiewicza, gdyż Józef Mackiewicz charakteryzował się wybitną samoświadomością i samowiedzą na temat tego,  co chciał osiągnąć i co robił.

Wszyscy uczestnicy spotkania w Tarabuku otrzymali treść artykułu, w którym ta znamienna mackiewiczowska sentencja  się pojawiła . Jednak na samym wstępie profesor Bolecki poinformował, że ów tekst , wzięty z Internetu , jest zaledwie fragmentem artykułu, który ukazał się w Kulturze Paryskiej w 1973 roku, jako artykuł polemiczny względem zamieszczonego wcześniej,  również w Kulturze , fragmentu powieści Odojewskiego pt. Podróż(fragment powieści Zasypie wszystko, zawieje...).  Artykuł, który wyszedł spod ręki Mackiewicza nosił tytuł Literatura contra faktologia i dotąd nie był nigdzie przedrukowany w całości, a to co otrzymali uczestnicy spotkania w Tarabuku jest jedynie zakończeniem artykułu, który -- aby zrozumieć istotę  i sens słów  Mackiewicza- należy przeczytać w całości, co następnie  uczynił  Włodzimierz  Bolecki, sięgając po archiwalny numer Kultury z 1973 roku.

Artykuł Mackiewicza  to zarzut w kierunku Odojewskiego, który w swojej powieści odbiega od faktów dotyczących mordu katyńskiego. Mackiewicz nie dyskutuje o tym czy powieść jest -- jako całość-  dobra czy zła, ale nie może się pogodzić z pewnymi informacjami historycznymi, które są zawarte w powieści, a które odbiegają od prawdy. Temat Katynia zawsze był dla Mackiewicza niezwykle ważny i jako naoczny świadek odkrycia grobów katyńskich, nie może się zgodzić, by w tym temacie pojawiały się kłamstwa, co do których jest pewien, że to są kłamstwa właśnie. Wówczas to pada owo sformułowanie, że Jedynie prawda jest ciekawa. Dla Mackiewicza niedopuszczalnym jest fałszowanie historii, nawet gdy jej elementy zawarte są w beletrystyce. Stąd krytyka powieści Odojewskiego, w której pojawiają się ewidentne błędy i nieścisłości.  

W ramach polemiki , w 9. numerze Kultury z 1973 roku, pojawia się odpowiedź Odojewskiego na zarzuty sformułowane przez Mackiewicza. Odojewski próbuje wyjaśnić swoje nieścisłości  dotyczące  faktów katyńskich, ale ogólne wrażenie po lekturze tych dwóch artykułów jest takie, że to Mackiewicz ma rację.
Całą swoją twórczością Mackiewicz pokazuje, że jego głównym wyzwaniem jest opis rzeczywistości, natomiast celowe negowanie rzeczywistości jest źródłem zła, jest przekreśleniem dorobku cywilizacji.  Stąd też -- wg niego- komunizm,  jako ideologia,  jest wrogiem rzeczywistości, nakłada  bowiem swoją interpretację na fakty i na rzeczywistość.

Mackiewicz- podkreśla Bolecki-  to  strażnik szczegółu. Dla Mackiewicza manipulacja szczegółem oraz kłamstwo jest śmiertelnym zagrożeniem  dla rzeczywistości i dla kultury.

Prawda dla Mackiewicza jest też problemem natury metafizycznej, filozoficznej. Tutaj profesor  odczytał tekst Mackiewicza- wstęp do jednej z bardziej znanych powieści Pisarza- Kontra. Przytoczony fragmentj powieści pokazuje czytelnikowi jaki jest pułap uniwersalnej refleksji  Mackiewicza; przeciwstawienie tego, czym jest rzeczywistość, czym jest świat, stworzenie  -  historiom ludzkim. Mackiewicz zawsze podkreślał, że jest przyrodnikiem, ale nie widać u niego śladu darwinizmu, co dało się zaobserwować u wielu intelektualistów jego pokolenia. Naturze nie można przypisywać intencji świata ludzkiego- pisał.01:41:09 111 01:41:09Kto czyta Józefa Mackiewicza?

Dodał: Alwida_Bajor