Dziś wykład teoretyczny o alkaloidach. Postaram się Wam przedstawić ten dwugodzinny temat w niecałe 10 minut. Mam nadzieję, że opowiadam ciekawie ;)
Do tematu przygotowywałem się ponad trzy dni a dwa wykonywałem zdjęcia i montowałem.09:30 126 09:30Alkaloidy - Leki, trucizny i mózgotrzepy 1080p 1080p

Dodał: Adam_ChemLab

Witajcie! Dziś zajmiemy się pewną substancją, która sprawia, że brzozy są białe a nieraz brudzą ciemne ubrania. Mowa tu o BETULINIE - substancji organicznej mającej gigantyczne perspektywy w medycynie. Po raz kolejny udowodnię WAM, że ekstrakcja to nic trudnego a sama bohaterka naszego filmu - należy do substancji, które najprzyjemniej się ekstrahuje. Film wrzucam ponownie z racji małych problemów technicznych. Oglądajcie ! Jeśli uda mi się dokładniej zbadać tą substancję, to zapewne wrzucę kolejny filmik z ciekawymi rekcjami z jej udziałem a jak na razie, to zbierajcie się szybko na wycieczkę na działkę lub do lasu w celu uzbierania surowca : Białej, cieniutkiej błonki, która pokrywa korę brzozy. Jest ona sama w sobie bardzo delikatna, lekka lecz zawiera bardzo cenny składnik - ową betulinę. Pamiętajcie, by podczas zbierania surowca nie uszkodzić drzewa. Staramy robić się to ekologicznie, stąd też nawet proces ekstrakcji zmodyfikowałem tak, by nie stosować rozpuszczalników chlorowcopochodnych - chloroformu. Sam rozpuszczalnik pochodzi z odzysku - z poprzedniej ekstrakcji (kurkuminy). Dzięki temu oszczędziliśmy trochę środowisko -i pieniądze.07:25 117 07:25BETULINA - biały kolor brzóz 1080p 1080p

Dodał: Adam_ChemLab

Dziś mam zaszczyt Wam zaprezentować syntezę prostego związku chemicznego, który do niedawna był szeroko stosowany. Jest to jedna z łatwiejszych i przyjemniejszych syntez organicznych -nie wymaga kosmicznego wyposażenia pracowni i egzotycznych odczynników (surowców, substratów).

Syntezę podaję WYŁĄCZNIE W CELACH EDUKACYJNYCH, gdyż taka wiedza może się przydać, zwłaszcza w skrajnych warunkach (survival etc.).

Przypominam, że nie należy powtarzać czynności przedstawionych na filmie, gdyż pomimo prostoty syntezy, to występują w niej substancje szkodliwe lub niebezpieczne:

*ACETON* - skrajnie łatwopalny, łatwo lotny, może powodować podrażnienie oczu, błon śluzowych, zawroty głowy, uczucie senności, szkodliwy. Chronić przed dziećmi.

*PODCHLORYN SODU* - silnie żrąca, zasadowa ciecz. W przypadku połknięcia powoduje ciężkie uszkodzenia przewodu pokarmowego,  w kontakcie z kwasami wydziela toksyczne gazy: *CHLOR* . Odbarwia tkaniny, ma niekorzystny wpływ na środowisko. W razie dostania się do oczu - poparzenie z możliwością wywołania trwałej ślepoty. Powoduje korozję metali, żrący.

*NaDCC* -Tabletki lub  proszek o zapachu chloru. Uwalnia szkodliwe gazy w kontakcie z kwasami: *CHLOR* , *CYJANOWODÓR*  . Powoduje korozję metali, żrący. Wysoce szkodliwy, może powodować uszkodzenie przewodu pokarmowego po połknięciu.

*WODOROTLENEK SODU* - silnie żrące, higroskopijne ciało stałe. W kontakcie ze skórą powoduje znaczne poparzenia. W kontakcie z oczami - wywołuje ślepotę. Połknięty jest śmiertelny, uszkadza układ pokarmowy. Wywołuje korozję metali (ALUMINIUM),  niszczy papier, włosy, skórę, materię organiczną. Podczas rozpuszczania w wodzie wydziela znaczne ilości ciepła. Stężone roztwory (*ŁUG SODOWY*) rozcieńczać według zasady Pamiętaj chemiku młody..., w przeciwnym wypadku może dojść do pryskania cieczy, rozerwania naczynia szklanego przez szok termiczny.

*CHLOROFORM* - Nierozpuszczalna w wodzie ciecz, o charakterystycznym, słodkawo-eterycznym zapachu. Ma właściwości narkotyczne, wdychany wywołuje narkozę, uszkodzenie narządów wewnętrznych(w tym serca). Może przenikać przez skórę i rękawiczki lateksowe. Atakuje tworzywa sztuczne, może powodować korozję metali, w kontakcie z gorącymi powierzchniami i/lub światłem - wydziela *FOSGEN* 
Produkt stabilizuje się dodatkiem etanolu.

*CHLOROBUTANOL* - Białe kryształy lub bezbarwny/żółtawy olej. Nierozpuszczalne w wodzie, działa szkodliwie na organizmy wodne, środowisko. Nie wdychać oparów, Posiada właściwości sedatywne (nasenne). Nie spożywać. Działa silnie toksycznie na organizm po spożyciu/inhalacji. Lotny.09:32 205 09:32CHLOROBUTANOL - Lek [FALLOUT 2018] 1080p 1080p

Dodał: Adam_ChemLab

Niezwykle proste reakcje, dzięki którym jest możliwe wykrycie substancji zapachowej i dokładne stwierdzenie składu chemicznego. Jeśli tylko substancja zapachowa zawiera w swojej cząsteczce grupę -OH, to jest duże prawdopodobieństwo, że tą metodą właśnie ją wykryjesz. Musisz jedynie pamiętać, że ludzkie zmysły nie zawsze są w stanie sobie poradzić -nie raz nie potrafimy węchem wykryć danej substancji. Z pomocą przychodzi nam chemia i... mamy reakcje barwne! Jeśli nawet nie powstanie jakieś intensywne zabarwienie, to istnieje duża szansa, że powstały związek pochłania część widma światła poza zakresem możliwym do detekcji ludzkim okiem (daleki nadfiolet, podczerwień).
UWAGA! Fenol jest silnie toksyczny, żrący, kwas siarkowy powoduje silne poparzenia i również jest żrący. Niektóre olejki eteryczne w większych stężeniach są szkodliwe. Autor nie ponosi odpowiedzialności za naśladowanie zachowań występujących na filmie, nie powtarzaj tego !02:32 571 02:32Chemia, dzięki której zobaczysz zapachy! 1080p 1080p

Dodał: Adam_ChemLab

Z analiz wiadomo mi, że w większości oglądają mnie osoby dorosłe. Dziś postanowiłem poruszyć odważny temat, mianowicie postanowiłem sprawdzić, co zawiera lubrykant. Część (jak nie wszyscy) stosuje takie środki ale nikt (albo prawie nikt) nie zastanawia się, z czego się skład. Dziś zbadałem, jaki jest główny składnik tego środka.05:43 66 05:43Co zawiera lubrykant ? 1080p 1080p

Dodał: Adam_ChemLab

Domowa wersja ekstrakcji intensywnie żółtego barwnika występującego z pewnej przyprawie : Kurkumie. Posłuży on nam do wykrywania Boranów. Pewien widz narzekał, że nie jest możliwe robienie doświadczeń w spartańskich warunkach. Zapewne mu chodziło o to, że nie posiadał odpowiedniego sprzętu. Przyjąłem wyzwanie i idąc starą, dobrze znaną i wydeptaną ścieżką pana Stefana Sękowskiego zabieram się za chemię od strony amatorskiej. Będzie ciekawie!06:29 81 06:29Ekstrakcja KURKUMINY (Warunki SPARTAŃSKIE) 1080p 1080p

Dodał: Adam_ChemLab

Poprawiony film z części pierwszej. Dokonaliśmy kilku zmian w reakcji i teraz reakcje szybciej zachodzą i są bardziej intensywne w barwie.05:39 38 05:39Jak zobaczyć zapachy? POPRAWIONE 1080p 1080p

Dodał: Adam_ChemLab

Zbliżają się święta. Wszyscy z wielkim zapałem oczekują jakichkolwiek doświadczeń chemicznych no i... JEST!
W szkole na siłę gadają Wam, że kondensację aldolową prowadzi się tak a tak... ale zazwyczaj się na tym kończy. Czy pomyślelibyście, że ta jedna z podstawowych reakcji chemii organicznej może posłużyć Wam do sprawdzenia, czy w waszym kawałku ciasta jest dodany cukier waniliowy?
Oto niektóre z odczynników, o których wspomniałem w filmie:

DIMETYLOSULFOTLENEK DMSO - CZYSTY - 500ML
NBS N-BROMOSUKCYNIMID - CZYSTY - 25G
JOD KRYSTALICZNY CZDA 25G
BŁĘKIT METYLENOWY - WSKAŹNIK - BARWNIK - 5G
AZOTYN SODU - CZYSTY - 250G
CHLOREK METYLENU ( DICHLOROMETAN ) - CZYSTY - 1L
CHLOREK CYNY (II) DWUWODNY
RODANEK SODU czysty 25g
SIARCZAN CERU (IV) czysty 5g
AZOTAN STRONTU czysty 50g
KWAS SULFOSALICYLOWY
FENOL czysty 25g
ACETON czysty 500ml
CHLOREK GLINU bezwodny czysty 25g
CHLOREK CEZU czysty 5g
AZOTAN OŁOWIU (II) czysty 50g
METAWANADAN AMONU czysty 5g
NITROPRUSYDEK SODU czysty 10g
DIETYLOAMINA czysta 100ml
FOSFOR CZERWONY czysty 10g
SIARCZAN HYDRAZYNY czysty 25g

Wszystkie wybierałem sam z dostępnej listy. Z przedstawionych odczynników można wykonać co najmniej 50 doświadczeń.
Macie jakieś ciekawe propozycje ? Moje propozycje na start:

Badanie amin, reakcje charakterystyczne i wykrywanie,
Sztuczna krew
Wykrywanie acetonu
Reaktywny fosfor, film o pierwiastku
Nasz nowy pierwiastek: CEZ
Reakcje wykrywania pochodnych benzenu za pomocą AlCl3
Kolorowy Wanad
Złoty deszcz kryształków jodku Ołowiu
Reakcja jodoformowa
Nie tylko woda jest polarnym rozpuszczalnikiem
Wykrywanie Waniliny 2
Wykrywanie żelaza kwasem sulfosalicylowym
NBS  -Bezpieczniejsza wersja bromu
Kolorowe płomienie HD -STRONT i lit
Reakcja azowania - kolorowa chemia03:57 76 03:57Kondensacja aldolowa na wesoło 1080p 1080p

Dodał: Adam_ChemLab

Dziś chemia. Jeeej!
Jako iż po powrocie do miasta, w którym obecnie studiuję zabrałem wcześniej już zsyntezowany szczawian mocznika, dziś postanowiłem z jego udziałem przetestować kamerę. Nagrywałem nią w 60 fps lecz o obniżonej rozdzielczości -z racji braku miejsca na karcie SD. Odpowiednie przyspieszenie pozwoliło zaobserwować jakże ciekawy proces tworzenia się kryształów.01:39 73 01:39Szczawian Mocznika [krystalizacja] 1080p 1080p

Dodał: Adam_ChemLab